Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 13:49



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Jakich produktów jeść nie można w post ścisły? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz sty 24, 2008 19:57
Posty: 129
Post Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
np. dzisiaj w środę popielcową.
Wiadomo 3 posiłki, jeden do syta.
Mięso wiadomo trzeba sobie odpuścić.
Co z jajami, masłem, mlekiem, serami?
Czy picie czego innego niż woda należy traktować jako posiłek?


Śr lut 17, 2010 9:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
O ile mi wiadomo nie ma zakazu jedzenia produktów, które wymieniłeś. A napoje to napoje. Nie można jeść mięsa. Ale pamiętaj, że te wymagania możesz traktować jako taką podstawę, której trzeba się trzymać, ale można więcej sobie odmówić - szczególnie tego, co smakuje, co się lubi.

_________________
Piotr Milewski


Śr lut 17, 2010 13:06
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Odpuścić sobie należy mięso i rosół (czyli wywar na mięsie lub na kościach, to usuwa sporo zup z listy), też słoninę nietopioną. Dozwolone są tłuszcze zwierzęce po topieniu (czyli np. smalec), jaja, mleko, masło, przyprawy, sery.

To odnośnie postu jakościowego (obecna nazwa: wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych).

Dawny post ilościowy dopuszczał tylko 3 posiłki, w tym jeden do syta, mięso mogło wystąpić tylko w jednym posiłku. Post ilościowy obowiązywał dawniej w każdy dzień Wielkiego Postu. Połączenie obu postów dawało post ścisły. Obecnie w prawie kanonicznym istnieje tylko pojęcie "postu", który obowiązuje w Popielec i Wielki Piątek. Wstrzemięźliwość obowiązuje w Popielec i WSZYSTKIE piątki całego roku (chyba, że akurat w piątek wypada uroczystość).

Warto pamiętać, że post trwa od północy do północy, pełne 24 godziny. Północ może być wg czasu zegarowego lub słonecznego (ale trzeba się trzymać czasu, czyli jeśli się zaczęło np. wg słonecznego, to trzeba trwać do północy czasu słonecznego, 24h muszą minąć).

_________________
Dominik Jan Domin


Śr lut 17, 2010 21:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn maja 28, 2007 9:13
Posty: 545
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
djdomin napisał(a):
Odpuścić sobie należy mięso i rosół (czyli wywar na mięsie lub na kościach, to usuwa sporo zup z listy), też słoninę nietopioną. Dozwolone są tłuszcze zwierzęce po topieniu (czyli np. smalec), jaja, mleko, masło, przyprawy, sery. (...)

Czy mógłby mnie ktoś uświadomić co z tym rosołem? Dziwi mnie również wymienienie mleka, serów itp. bo jakoś nigdy nie kojarzyły mi się te produkty z mięsem :)
Proszę więc o podanie źródła tych rewelacji.


N lut 21, 2010 12:45
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Proszę bardzo: x. Franciszek Bączkowicz CM, 1958. Prawo kanoniczne. Tom drugi. s. 420

A zgodnie z:

Cytuj:
Kan. 6 -

[...]
§ 2. Jeśli kanony niniejszego Kodeksu zawierają stare prawo, winny być interpretowane z uwzględnieniem również kanonicznej tradycji.


stosuje się kanoniczną tradycję, gdyż nowy KPK nie wprowadził zmian w liście potraw dozwolonych czy zabronionych.

A co do mleka czy serów, to chyba musisz dokładniej czytać. Wszak napisałem, że WOLNO je spożywać.

_________________
Dominik Jan Domin


N lut 21, 2010 14:03
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 25, 2009 21:19
Posty: 28
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
A ja mam pytanie z innej beczki: Jak jestem głodny i jak sobie w ten dzień pójde prędzej spać to czy to nie jest pójście na łatwiznę?


Pt mar 26, 2010 19:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 17, 2009 19:42
Posty: 566
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Wiesz, w ten sposób ja właśnie uciekam od pokus. :P Idę spać i pokusy mijają. ;) Albo zajmuję głowę czymś innym. Więc taka ucieczka to chyba nic złego, wręcz przeciwnie. :)

_________________
My Savior loves. My Savior lives. My Savior's always there for me.
My God he was. My God he is. My God he's always gonna be.


Pt mar 26, 2010 21:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
T0M3K napisał(a):
A ja mam pytanie z innej beczki: Jak jestem głodny i jak sobie w ten dzień pójde prędzej spać to czy to nie jest pójście na łatwiznę?

Nie. Masz pościć, a nie się katować.

_________________
Dominik Jan Domin


So mar 27, 2010 20:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
djdomin napisał(a):
Odpuścić sobie należy mięso i rosół (czyli wywar na mięsie lub na kościach, to usuwa sporo zup z listy), też słoninę nietopioną.
Dozwolone są tłuszcze zwierzęce po topieniu (czyli np. smalec)(...)

Czy może się wypowiedzieć jakiś specjalista (dietetyk, biolog) i wyjaśnić:
w czym skład chemiczny tłuszczu przypomina skład mięsa (z mięśni prążkowanych jak np. udko, pierś, serce lub gładkich jak np. żołądek, wątroba, nerki)??
Poza tym jaka jest różnica chemiczna między słoniną a smalcem (oprócz skwarków oczywiście, które mięsem chyba nie są)?

@djdomin
Czy jeśli ktoś pości o chlebie i wodzie, a ma słabą wolę i possie/połknie kostkę lodu, to czy złamał on post?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So mar 27, 2010 20:50
Zobacz profil
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Cz paź 02, 2008 11:06
Posty: 561
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Elbrus

Jeżeli chcesz podchodzić w sposób naukowy do tego tematu, to lepiej daj sobie na luz i nie stosuj postu wogóle.
Szczerze mówiąc to post nie jest obowiązkowy dla ludzi jako szczególnego gatunku ssaków. Obowiązek postu narzuca nam wiara, która szczerze mówiac jest dobrowolna, bo przecież nikt w cywilizowanych krajach nie nakazuje nam pod groźbą uśmiercenia wierzyć w jakiegokolwiek Boga.
W Polsce można sie obżeraż tłustym golonkiem w Wielki Piątek i nikt nikogo za to nie pozwie do sądu, ani żaden sąd nie skaże nikogo na jakąkolwiek kare z tego powodu.
Tak wiara jak i wynikający z niej post ( w chrzescijaństwie), sa sprawami własnego sumienia.
Zasady dotyczące postu sa ujete pewnymi normami tylko po to by ludziom wierzącym ułatwić sprawę.
Katolików obowiazuja pewne normy postne, a jezeli komuś sie to nie podoba to niech ich nie stosuje. Wszelkie dyskusje o chemicznych róznicach pomiedzy jednym , a drugim rodzajem pokarmu w tym wypadku są dyskusjami zbednymi i po prostu głupimi.
Głupie dyskusje należy omijać (to zdrowsza zasada) lub wykpiwać (mniej zdrowa, ale weselsza).

Stosując sie do drugiej zasady...wygwizduje Twoje pytanie o kostke lodu :lol:
Pomijając to co się nasuwa każdej inteligentnej osobie - kostka lodu jest wodą, a smalec nie jest słoniną ( o różnicę zapytaj sam, najlepiej jakiegos madrale z doktoratem :lol: ). Mógłbym ci sam wytłumaczyć, ale jestem bardziej leniwy od Ciebie...no i nie mam doktoratu

_________________
Właściciele agencji towarzyskiej tym się różnią od polityków, że posiadają
umiejętność ogarnięcia bur..lu.


So mar 27, 2010 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
eu_geniusz napisał(a):
Stosując sie do drugiej zasady...wygwizduje Twoje pytanie
Odnosząc się do postu djdomina można go skomentować: hę?/wtf?/what? etc.
djdomin napisał(a):
wywar na mięsie lub na kościach, to usuwa sporo zup z listy
Co to ma być? To nawet bezmięsnej zupy w piątek nie można zjeść?
eu_geniusz napisał(a):
Zasady dotyczące postu sa ujete pewnymi normami tylko po to by ludziom wierzącym ułatwić sprawę.
Taa, jasne - żeby po katolicku pościć to jedząc frytki muszę się za każdym razem pytać, czy aby na pewno są smażone na roślinnym, a jak na smalcu, to CZY ABY NA PEWNO został on dobrze wytopiony... :?: :|

To nie jest żadne poszczenie, tylko "dbanie o czystość zewnętrznej stronę kubka i misy" jak to ujął Mistrz.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


So mar 27, 2010 21:40
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Elbrus napisał(a):
eu_geniusz napisał(a):
Stosując sie do drugiej zasady...wygwizduje Twoje pytanie
Odnosząc się do postu djdomina można go skomentować: hę?/wtf?/what? etc.
Podawałem zasady. Nawet jest podane źródło. Więc o co ci chodzi?
Elbrus napisał(a):
djdomin napisał(a):
wywar na mięsie lub na kościach, to usuwa sporo zup z listy
Co to ma być? To nawet bezmięsnej zupy w piątek nie można zjeść?
Umiesz czytać? A może po prostu zamiast dyskutować, po prostu robisz tu za trolla? Bo tylko tak mogę określić twój post wyżej.

_________________
Dominik Jan Domin


So mar 27, 2010 23:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
djdomin napisał(a):
po prostu robisz tu za trolla?
Chciałem robić za spamera, ale widocznie mi nie wyszło (nie wiem nawet co to znaczy). :doubt:

- dozwolony jest stopiony smalec
- niedozwolony jest tłuszcz w wodzie powstały z gotowania kości

Ja chyba cały czas prowadzę offtop. Proszę o pomoc moderatora, bo nie wiem o czym jest ten temat :|

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N mar 28, 2010 1:26
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Elbrus napisał(a):
- dozwolony jest stopiony smalec
- niedozwolony jest tłuszcz w wodzie powstały z gotowania kości
Tak jest w katolickim podręczniku prawa kanonicznego. Co z tego jest dla Ciebie trudne? Nie musisz obawiać rozbijania się o rafy konkretnych zakazów - wypłyń na głębię.

_________________
Dominik Jan Domin


N mar 28, 2010 14:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz kwi 01, 2010 14:16
Posty: 3
Post Re: Jakich produktów jeść nie można w post ścisły?
Nie rozumiem jak nie jedzenie mięsa może być problemem,człowiek w ogóle nie powinien jeść mięsa i kropka.Jeśli chodzi o post to wydaje mi się,że powinno spożywać się tylko pokarmy roślinne i po sprawie(jest ogromny wybór przepisów dla wegetarian w sieci).
Większość serów żółtych,słodkich tzw.homogenizowanych czy topionych,tak obficie spożywanych w piątki,szczególnie w Wielki Piątek,zawiera podpuszczkę czy żelatynę ,czyli produkty zwierzęce,więc ja nie jem,tak jak wszelkich rosołków,wywarów,itp.


Pt kwi 02, 2010 18:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL