Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:36



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr cze 29, 2011 12:18
Posty: 5
Post Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Mam problem odkad zmienilam miejsce zamieszkania. Do niedawna mieszkalam na wsi gdzie był duzy dość ciemny kościól. Nigdy nie miałam problemów ze kupieniem sie gdzyz kosciol był duzy, zawsze siadałam w ostyatnich ławkach. Obecnie mieszkam w miejscowosci gdzie kościół jest malutki, do tego jasny, z zaledwie kilkoma ławkami. Mam problem ze skupieniem sie. Nie wiem gdzie mam sie patrzec, żeby nie być skrepowana, ale i żeby ksiadz sie nie czul skrepowany. Do tej pory zawsze patrzylam w strone oltarza, ksiedza. A teraz? Teraz nie wiem gdzie, bo gdy patrze na to co sie dzieje przy ołtarzu mam wrazenie, że ksiadz mysli ze patrze na niego. A tak nie jest! Zupelnie nie wiem gdzie mam sie patrzec podczas Mszy Świetej aby ja przeżyć w pełni, bez deprymowania ksiedza jak i bez stresowania samej siebie. Bardzo prosze o odpowiedz, gdyz naprawde chce aby mój udział we Mszy Świetej nie był jak do tej pory ;((( Jak pokonać stres, gdzie patrzec? Czy wypada patrzec zwyczajnie w podłoge? To chyba jedyny sposob na moje skupienie..


N lip 03, 2011 8:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt maja 27, 2011 5:18
Posty: 77
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
monika288 napisał(a):
Mam problem odkad zmienilam miejsce zamieszkania. Do niedawna mieszkalam na wsi gdzie był duzy dość ciemny kościól. Nigdy nie miałam problemów ze kupieniem sie gdzyz kosciol był duzy, zawsze siadałam w ostyatnich ławkach. Obecnie mieszkam w miejscowosci gdzie kościół jest malutki, do tego jasny, z zaledwie kilkoma ławkami. Mam problem ze skupieniem sie. Nie wiem gdzie mam sie patrzec, żeby nie być skrepowana, ale i żeby ksiadz sie nie czul skrepowany. Do tej pory zawsze patrzylam w strone oltarza, ksiedza. A teraz? Teraz nie wiem gdzie, bo gdy patrze na to co sie dzieje przy ołtarzu mam wrazenie, że ksiadz mysli ze patrze na niego. A tak nie jest! Zupelnie nie wiem gdzie mam sie patrzec podczas Mszy Świetej aby ja przeżyć w pełni, bez deprymowania ksiedza jak i bez stresowania samej siebie. Bardzo prosze o odpowiedz, gdyz naprawde chce aby mój udział we Mszy Świetej nie był jak do tej pory ;((( Jak pokonać stres, gdzie patrzec? Czy wypada patrzec zwyczajnie w podłoge? To chyba jedyny sposob na moje skupienie..

Patrz się tylko na Boga Ojca tak długo aż go zobaczysz. On jest w Tobie, jest wszędzie.


N lip 03, 2011 9:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 29, 2011 12:18
Posty: 5
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Ale to nie jest dla mnie odpowiedz satysfakcjonujaca;(


N lip 03, 2011 9:48
Zobacz profil
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Mam wrażenie, że w nabożeństwie powinno się uczestniczyć. Wszystko co się dzieje przy ołtarzu ma swoje znaczenie i ma też odpowiedź w zachowaniu całej społeczności. Więc zamiast się chować i szukać samotności bądź częścią tej społeczności i uczestnicz w spotkaniu wszystkich razem z Bogiem.
Jak najbardziej powinnaś patrzeć w stronę ołtarza, czy na księdza. W końcu wszyscy są zebrani wokół ołtarza, a gdy jest kazanie to nie tylko słowem ale także mimiką i gestem je głosi. A gdy jest w trakcie innych czynności, to często robi to w twoim imieniu, ciebie reprezentując lub ma to inne znaczenie symboliczne.
Ale cóż, ja jestem ewangelikiem, moje rozumienie katolickiego nabożeństwa może być błędne. Może jakiś katolik się do moich tez ustosunkuje?


N lip 03, 2011 9:50
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
monika288 napisał(a):
Ale to nie jest dla mnie odpowiedz satysfakcjonujaca;(

Ksiądz uczony jest do znoszenia "patrzenia na niego" :)
Patrząc na ołtarz trudno omijać wzrokiem kapłana.


N lip 03, 2011 10:46

Dołączył(a): Śr cze 29, 2011 12:18
Posty: 5
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Ale sytuacja jest niezdrowa i stresujaca kiedy patrzysz na oltarz a ksiadz patrzy na Ciebiue- jak sie skupic???


N lip 03, 2011 10:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
W swoją duszę ?


N lip 03, 2011 10:55
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr cze 29, 2011 12:18
Posty: 5
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Prosze o konkretne odpowiedzi- " swoja dusze " i podobne odpowiedzi naprwde niewiele mi pomagaja. Czy dozwolone jest patrzenie w podloge zamiast na ołtarz? Kiedys słyszałam, ze jezeli ktos nie patrzy w ołtarz jest niedojrzalym katolikiem.


N lip 03, 2011 11:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
No to patrz gdzie Ci wygodnie.


Ostatnio edytowano N lip 03, 2011 11:14 przez CzłowiekBezOczu, łącznie edytowano 2 razy



N lip 03, 2011 11:10
Zobacz profil
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
monika288 napisał(a):
Prosze o konkretne odpowiedzi- " swoja dusze " i podobne odpowiedzi naprwde niewiele mi pomagaja. Czy dozwolone jest patrzenie w podloge zamiast na ołtarz? Kiedys słyszałam, ze jezeli ktos nie patrzy w ołtarz jest niedojrzalym katolikiem.

Osobiście nie widzę żadnego problemu gdzie patrzeć w trakcie Mszy św :)


N lip 03, 2011 11:11
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lip 14, 2007 7:02
Posty: 3507
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Ja osobiście nie zabieram głosu, jak nie mam nic do powiedzenia.
A proponuję zamknąć oczy. Bardzo często tak robię dla skupienia.
Działa.

_________________
Mały kwiatek pod stopami Boga - św. Teresa od Dzieciątka Jezus
Zbrodnia państwowa to i państwowe morderstwo i terror demokracji.
Gdy działa Duch Święty, wzrasta wiara, nadzieja, miłość Boga i bliźniego, ginie kłamstwo, nienawiść, magia.


N lip 03, 2011 11:14
Zobacz profil
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
monika288 napisał(a):
Ale sytuacja jest niezdrowa i stresujaca kiedy patrzysz na oltarz a ksiadz patrzy na Ciebiue- jak sie skupic???



Zawsze mnie uczono, ze podczas rozmowy najwazniejszy jest wzrokowy kontakt. Uciekanie ze wzrokiem moze sugerować nieczyste intencje.
Msza św to "rozmowa" z Bogiem, którego reprezentuje kapłan.
No więc patrz na kapłana! Albo jak juz nie możesz lub sie rozpraszasz to zamknij oczy jak radzi mały_kwiatek.


N lip 03, 2011 11:19
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Kiedyś dawno byłem na jednej Mszy z powodów rodzinnych. Patrzyłem wtedy na obrazy i rzeźby które były w Kościele. Naprawdę były to dzieła sztuki warte uwagi. Skłaniały równiez do przemysleń natury religijnej. Fajna sprawa.


N lip 03, 2011 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Postaraj się nie przejmować tym, co pomyśli ksiądz, bo to jest raczej tylko w Twojej głowie. To normalne, że nie raz podczas mszy patrzymy na niego. Możesz też patrzeć na ołtarz, tabernakulum albo na krzyż.

_________________
Piotr Milewski


N lip 03, 2011 12:05
Zobacz profil WWW
Post Re: Gdzie sie patrzec podczas Mszy Świętej?
Myślę, że patrząc księdzu w oczy wręcz mu pomagasz. Wie, że jest słuchany, że jest obserwowany, że służy parafianom - takie jest jego powołanie i dobrze, że dasz mu poczucie spełniania go. To, że ksiądz próbuje nawiązać kontakt wzrokowy samo przez się świadczy o tym, że go potrzebuje!


N lip 03, 2011 12:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL