Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:46



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 14 ] 
 Post w piątek 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 21, 2012 17:43
Posty: 3
Post Post w piątek
Jestem osobą wierzącą. Moja sytuacja finansowa jest dosyć trudna. Obecnie jestem w ostatniej klasie liceum, moze podczas studiów podejmę jakąś pracę żeby odciążyć trochę mamę z którą mieszkam.
Mój problem polega na tym że mama ma możliwość przynoszenia mi obiadów z pracy gdyż zawsze robione jest z małym nadmiarem i zazwyczaj coś zostaje. To bardzo duze ułatwienie gdyż oszczędzamy na tym. Tyle że moja mama wraca późno do domu i obiad zostaje na następny dzień czyli np. to co było w czwartek odgrzewam sobie w piątek a jak wiadomo - w czwartek zazwyczaj jest mięso. I tu moje pytanie czy w piątek w takim wypadku mogę zjeść mięso czy lepiej zjeść tylko ziemniaki ale z drugiej strony- mięso później się zmarnuje. Co jest gorsze marnowanie jedzenia czy nie zachowanie postu w piątek?


Wt lut 21, 2012 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Post w piątek
Może w czwartek nie robić mięsnego, najwyżej zjeść jakieś wędliny tyle aby starczyło na jeden dzień

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Wt lut 21, 2012 18:02
Zobacz profil
Post Re: Post w piątek
Post w piątek jest tradycją, ale przez KK od jakiegoś czasu uznany za nieobowiązkowy. Jedząc w piątki nie popełnia się grzechu. Wystarczy zastosować inną formę pokuty.

Cytuj:
Wstrzemięźliwość, która oznacza zakaz spożywania mięsa, obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14 rok życia. Post obowiązuje w Środę Popielcową i w Wielki Piątek wszystkich między 18 a 60 rokiem życia.

Przykazanie samej tylko wstrzemięźliwości od potraw mięsnych zakazuje spożywania mięsa i wywarów z mięsa, nie zabrania jednak ani jaj, ani nabiału, ani żadnych przypraw, nawet tłuszczu zwierzęcego.


Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa to nie wymysł Kościoła. Człowiek dla oczyszczenia swego ciała powinien co najmniej raz w tygodniu zrezygnować z mięsa i w jego miejsce spożyć np. więcej warzyw czy ryby. Bogata w potrawy postne polska kuchnia pomaga nam w zastąpieniu potraw mięsnych np. wspaniałymi pierogami czy smacznymi sałatkami.


http://www.isidorus.net/show/katecheza, ... y&jezyk=PL
Jeżeli w piątek je się mięso to zaleca się stosowanie innej formy pokuty.
tu są szczegóły:
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TS ... st_00.html


Wt lut 21, 2012 18:49
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Post w piątek
W Polsce nadal jest obowiązek zachowywać wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Nie ma opcji zamiany.

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt lut 21, 2012 19:26
Zobacz profil
Post Re: Post w piątek
Mieso od czwartku wytrzyma do soboty. Do czwartkowych ziemniaków możesz dorzucić jajka lub śledzia. Nic się nie zmarnuje. Dyspensa obowiązuje w zakładach żywienia zbiorowego jak nie ma zamienników, np byłbyś w wojsku.


Wt lut 21, 2012 19:40
Post Re: Post w piątek
Obrobione termicznie mięso spokojnie do soboty rana do śniadania w lodówce wytrzyma, a nawet do obiadu. A w piątek w zamian zrób sobie jajo sadzone .
Wydumany problem.


Wt lut 21, 2012 19:44
Post Re: Post w piątek
W PRLu nie miałby tego problemu :D - ustawowo dniami bezmięsnymi był poniedziałek i czwartek.


Wt lut 21, 2012 21:45
Post Re: Post w piątek
Alus napisał(a):
W PRLu nie miałby tego problemu :D - ustawowo dniami bezmięsnymi był poniedziałek i czwartek.

A ja pamiętam inaczej. Właśnie w piątek nie było nic mięsopodobnego. Często były całkiem niezłe pierogi z kiszona kapustą.


Śr lut 22, 2012 0:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Post w piątek
viewtopic.php?f=27&t=20075 - Jedzenie mięsa - Konflikt przykazań
viewtopic.php?f=9&t=28259 - Chleb...

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Pt cze 08, 2012 22:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 11, 2005 11:48
Posty: 821
Post Re: Post w piątek
Jeśli chcesz załatwić to poprawnie: idź do swojego proboszcza, przedstaw jak wygląda sytuacja i poproś o dyspensę / zamianę na inną formę pokutną.

_________________
Dominik Jan Domin


Pn cze 11, 2012 18:45
Zobacz profil
Post Re: Post w piątek
djdomin napisał(a):
Jeśli chcesz załatwić to poprawnie: idź do swojego proboszcza, przedstaw jak wygląda sytuacja i poproś o dyspensę / zamianę na inną formę pokutną.

A nie prościej zrobić naleśniki, a obiad podgrzać w sobotę na śniadanie?
Na prawdę w tym sparagrafowanym chrześcijaństwie niektórzy robią problem z niczego.


Wt cze 12, 2012 8:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Post w piątek
Cytuj:
Na prawdę w tym sparagrafowanym chrześcijaństwie


W czym? :?

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt cze 12, 2012 9:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post Re: Post w piątek
W wyższości Prawa nad Duchem ;-)

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt cze 12, 2012 11:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: Post w piątek
oczywiście że jest to grzech,
wiele osób pości w piątki o chlebie i wodzie..
niektórzy w środy i piątki,
taki post to olbrzymi dar, który możesz ofiarować Matce Bożej, dzięki temu ratujesz dusze od potępienia..

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Cz cze 14, 2012 11:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 14 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL