Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 16:41



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Piąte przykazanie 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:12
Posty: 72
Post Piąte przykazanie
W rachunku sumienia pojawia sie pytanie przy piątym przykazaniu: "Czy dostateczną ilość godzin odsypiałem"? Zawsze mnie zastanawia ono w odniesieniu do zgromadzeń zakonnych czy tez życia osób konsekrowanych i duchownych, ale także świeckich. Otóż jak wszyscy wiemy w zakonach czy seminariach panują surowe reguły, wstaje się z reguły o 5:30 lub nawet o 5:00, a na spoczynek przeważnie o 22:00. Takie życie jest dość wyczerpujące na pewno często odczuwa się sennośc i zmęczenie, a tymczasem przeciez w przypadku zakonu jest dużo pracy i modlitwy w przypadku seminarium dużo nauki. Jednak istotą założenia tego tematu jest moja aktualna sytuacja. Otóż zawsze byłem zwolennikiem wczesnego wstawania i nie lubiłem długo spać i dalej nie lubię pomimo mojego młodego wieku (mam 19 lat). teraz mam dużo zajęć pomimo tego iż maturę mam już za sobą dlatego, że z jednej strony uczęszczam na kurs prawa jazdy, z drugiej mam dużo nauki na egzamin wstępny do Seminarium Duchownego. Codziennie wstaję o 5:15 lub o 5:00, a kładę się ok 22:45. Dwa razy w ciągu dnia jestem w Kościele, często też pracuję czy to w domu czy też gdzie indziej tzn np: koszenie trawy itp. No i ten kurs (na razie teoretyczny) Ostatnio na kursie kilka razy pod rząd byłem strasznie senny, w końcu jeden ze współuczestników to zauważył i polecił mi się porządnie wyspać. Przez parę minut w ogóle wyłączałem się z wykładu (nie wiem czy to była drzemka czy co). W związku z tym zastanawiam się jak to jest: z jednej strony jestem zwolennikiem surowego życia takiego jak właśnie w zakonie czy seminarium, a z drugiej czy to nie szkodzenie sobie na zdrowiu?


Śr cze 20, 2012 12:32
Zobacz profil
Post Re: Piąte przykazanie
Życie w seminarium wcale nie jest surowe.Jest uporządkowane ale nie jest surowe.Wielu,ba,bardzo wielu ludzi chciałoby żyć tak jak się żyje w seminarium czy w zakonie.Zresztą sam zobaczysz.Owszem jest dyscyplina ale bez niej nie da się wprowadzić porządku.Natomiast co do zakonów to obecnie też nie ma już takich w których życie jest surowe.No może jeszcze kameduli w Polsce.
Co zaś tyczy snu to każdy potrzebuje go inaczej.Jeden śpi 6 godzin i to wystarcza a inny potrzebuje osiem.W seminarium o ile pamiętam to cisza nocna rozpoczyna się o 22 i trwa do 6 rano.Śpisz zatem osiem godzin.Nie ma też zakazu by położyć się po ostatnich modlitwach brewiarzowych a więc około 21.15.
W zakonach zaś jest różnie,zależnie jakie to zgromadzenie.Ale w większość zakonów apostolskich jest podobnie jak w seminarium.
Trochę wcześniej wstaje się w zakonach kontemplacyjnych lub kontemplacyjno-czynnych.
Natomiast zapewne grzechem może być zabieranie sobie snu kosztem np.długie oglądania TV przez co np. w pracy jestem niedyspozycyjny itp.Czy też przesiadywanie przy komputerze kosztem snu tak,że rano nie potrafię wstać do codziennych obowiązków.Itd,itp.

Pozdrawiam!


Śr cze 20, 2012 13:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2012 11:51
Posty: 38
Post Re: Piąte przykazanie
Zaciekawił mnie ten temat bo nigdy nie rozważałem tego jako grzech. W moim przypadku wyglada to tak ze bardzo czesto chodziłem spac o 1,2 czy nawet po 2 godzinie, a wstawałem do szkoły po 5.
Dodam ze nie cierpie na bezsennosc, tylko dla mnie dzien jest za krótki ;), tez ten czas nie spędziłem zbytnio przed komputerem, były dni gdzie w ogóle niekorzystałem z komputeru i tak kładłem sie póno spac.
Jak np: dzisiejszej nocy tez nie spałem, co prawda obudziłem sie troche pużnie bo bodajze jakos po południu.

Wiem ze to szkodzi mojemu zdrowiu ale czy to jest grzech ciezki ?

_________________
,,Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy. ,,
świety Jan Bosco


Pt cze 22, 2012 4:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:12
Posty: 72
Post Re: Piąte przykazanie
Własnie w tym temacie chciałem poznać opinie innych internautów na temat czy jest to grzech cięzki. W rachunku sumienia na pewno jest o tym wspomniane przy piątym przykazaniu. U mnie też brak snu nie jest spowodowany chęcią rozrywki czyli np: siedzeniem przed komputerem tylko po prostu krótki dzień, napięty grafik, plan dnia i niemożność zdążenia ze wszystkim co chce zrobić


Pt cze 22, 2012 7:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Piąte przykazanie
MdCyt napisał(a):
Zaciekawił mnie ten temat bo nigdy nie rozważałem tego jako grzech. W moim przypadku wyglada to tak ze bardzo czesto chodziłem spac o 1,2 czy nawet po 2 godzinie, a wstawałem do szkoły po 5.
Dodam ze nie cierpie na bezsennosc, tylko dla mnie dzien jest za krótki ;), tez ten czas nie spędziłem zbytnio przed komputerem, były dni gdzie w ogóle niekorzystałem z komputeru i tak kładłem sie póno spac.
Jak np: dzisiejszej nocy tez nie spałem, co prawda obudziłem sie troche pużnie bo bodajze jakos po południu.

Wiem ze to szkodzi mojemu zdrowiu ale czy to jest grzech ciezki ?


Dla mnie jest to grzech. O jego wadze to decyduje fakt, czy popełniasz go świadomie czy nie. Jeśli świadomie no to jest ciężki. Ale to jest chyba wiadome. Piszecie, że nie sypiacie zbyt długo, ale to kiedyś może stać się dla was niekorzystne bo możecie być podatniejsi na choroby. No i samo osłabienie organizmu, dla którego odpoczynek jest bardzo potrzebny....

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


Pt cze 22, 2012 10:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2012 11:51
Posty: 38
Post Re: Piąte przykazanie
Iwonko to co ja mam teraz robic ?? Oczywiscie teraz sa wakacje to moge troszke dłuzej pospac ale potem znowu zacznie sie szkoła i pewnie tez nie dam rady połozyc sie przed 24. Gdzie mam znalesc ta granice snu ? Człowiek powinien spac 8h, to czy ja bede spał 5 bedzie to juz złe ?

_________________
,,Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy. ,,
świety Jan Bosco


Pt cze 22, 2012 20:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Piąte przykazanie
Dla mnie to proste w zakonie Wolą Bożą jest wola przełożonych i tak jest odczytywana


Pt cze 22, 2012 20:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post Re: Piąte przykazanie
MdCyt napisał(a):
Człowiek powinien spac 8h


To jest dyskusyjne. Niektórzy mówią o 7h jako tej "przepisowej" ilości snu (a to by dawało tyle ile we wspomnianym przez Ciebie zakonie od 22 do 5-5:15). Poza tym, zarówno nadmiar snu jak i zbyt mała jego ilość, jeśli są chroniczne, mogą być niezdrowe:
http://www.charaktery.eu/wiesci-psychol ... i-zdrowiu/

Żeby coś było grzechem śmiertelnym (inaczej ciężkim) to nie tylko musi być pełna świadomość zła oraz dobrowolność (wybór osobisty), ale przede wszystkim to musi być poważna sprawa. Czy taką jest mała ilość snu oraz, jeśli tak, w którym momencie tak jest (ile godzin trzeba spać), to już jest niejednoznaczne/dyskusyjne moim zdaniem.

Najlepiej po prostu pójdź porozmawiaj o tym ze spowiednikiem/duchownym - np. z tego zakonu (lub innym). My tu jesteśmy tylko internautami. Patrz też temat "Czy to grzech (ciężki)?" - zanim zapytasz.

_________________
Piotr Milewski


Pt cze 22, 2012 20:41
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2012 11:51
Posty: 38
Post Re: Piąte przykazanie
Słowa ksiedza, który mi bardzo pomógł wielu sprawach, mam nadzie ze nie pogniewa sie jesli umieszcze ta wypowiedz, jesli tak to prosze ksiedza bardzo przepraszam nie chiałem nic złego, prosze do mnie napisac i to sie wiecej razy nie powtórzy:

ja:
dowiedziałem sie ze brak snu jest grzechem
ja czesto kłąde sie po godzinie 1 czy 2 a wstaje o 5 rano
nie cierpie na bezsennosc poprostu jakos mi brakuje dnia
nie siedze zbytnio przed komputerem

Ksiadz:

to znaczy wszystko zależy od organizmu
jeśli nie czujesz się zmęczona
itp. to dlaczego ma być to grzech?
inny przypadek, gdy pracujesz kosztem zdrowia i snu
ale wszystko zależy od organizmu
jeden potrzebuje więcej snu
inny mniej

ja:
znaczy sie ja nie jestem rannym ptaszkiem trudem wstaje, zdarza mi sie potem przysnac w busie czy w szkole, kawa i brne dalej ale nie powinienem tego traktowac jak ogrzechu ?

ksiadz:
w tym moemncie jest to grzech, bo ty wycieńczasz organizm
wszystko ma swój czas, jest czas pracy, jest czas odpoczynku - snu
a jeśli to zakłócamy to niszczymy siebie -przykazanie 5 nie zabijaj

_________________
,,Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy. ,,
świety Jan Bosco


Pt cze 22, 2012 21:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Piąte przykazanie
MdCyt napisał(a):
Iwonko to co ja mam teraz robic ?? Oczywiscie teraz sa wakacje to moge troszke dłuzej pospac ale potem znowu zacznie sie szkoła i pewnie tez nie dam rady połozyc sie przed 24. Gdzie mam znalesc ta granice snu ? Człowiek powinien spac 8h, to czy ja bede spał 5 bedzie to juz złe ?


Ale mi bardziej chodzi o sytuacje gdzie ktoś nie odpoczywa z powodu np. siedzenia przed komputerem i grania lub oglądania TV. Ty się uczysz, a to już co innego.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


So cze 23, 2012 9:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 26, 2012 11:51
Posty: 38
Post Re: Piąte przykazanie
Cytuj:
Ale mi bardziej chodzi o sytuacje gdzie ktoś nie odpoczywa z powodu np. siedzenia przed komputerem i grania lub oglądania TV. Ty się uczysz, a to już co innego.


O z ta nauka to róznie bywa :-) Dziekuje :)

_________________
,,Bycie dobrym nie polega na tym, że nie popełnia się żadnego błędu: bycie dobrym polega na posiadaniu woli poprawy. ,,
świety Jan Bosco


So cze 23, 2012 10:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Piąte przykazanie
Wiem jak to bywa z nauką. Jeszcze miesiąc temu również do szkoły chodziłam. O godz 6 miałam autobus, a do przystanku jeździłam rowerem bo trochę od domu był oddalony.

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


So cze 23, 2012 12:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Piąte przykazanie
kochani nie popadajcie w obłęd. Grzech cięzki przeciw V przykazaniu to zabić kogoś, pobić kogoś, zranic, targnąć się na własne życie, niszczyć własne zdrowie przez pijaństwo, narkomanię itp..... A nie raz czy drugi posiedzieć dłużej z książką, filmem czy nawet na imprezie i być przez jeden dzień zmęczonym! Jeśli ktoś uparcie, stale niedosypia bo jest np uzalezniony od gier komputerowych to jest to istotny problem i powinien z tym powalczyć. Zatraca się waga pojęcia grzech ciężki. Grzech cięzki zrywa naszą więź z Bogiem, to musi być powazna sprawa.

_________________
Ania


N cze 24, 2012 12:07
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lip 29, 2011 11:12
Posty: 72
Post Re: Piąte przykazanie
Masz rację, ale jeżeli człowiek codziennie czuje zmęczenie i objawia się to m. in.: przez wolniejszy refleks, ból głowy, drzemanie np: podczas wykładów lub w pracy to czy to nie jest już poważna materia?


Śr cze 27, 2012 13:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 19, 2004 12:12
Posty: 37
Post Re: Piąte przykazanie
Wg mnie zbyt krótkie spanie może być grzechem, może nawet ciężkim. Trzeba uwzględnić kilka czynników. Np:
1) dlaczego za mało śpimy? Bo zmusza nas do tego ilość obowiązków (czyli brak czasu) czy dobrowolnie noc przeznaczamy na rozrywkę?
2) jak często zdarza się nam za mało spać? Co innego raz na jakiś czas przetańczyć całą noc na weselu lub dyskotece albo przemodlić w kościele, a co innego regularnie do rana oglądać telewizję albo siedzieć przed komputerem.
3) jakie konsekwencje mogą wyniknąć z nieprzespanej nocy? Co innego pozwolić sobie tylko na 3 godziny snu, gdy następnego dnia jest niedziela i planujemy ją spędzić w domu, a co innego gdy następnego dnia mamy zdawać ważny egzamin, prowadzić samochód na długiej trasie albo dokonać skomplikowanej operacji mającej uratować pacjentowi życie.


N lip 08, 2012 12:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL