Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:13



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
 Wiara w Jezusa. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 20, 2013 22:26
Posty: 44
Post Wiara w Jezusa.
Witam, to już mój 3 post w ciągu ostatnich godzin. Chciałbym poruszyć temat Jezusa. A raczej twierdzenia przez sporą część teistów, że jest on postacią historyczną.


Oczywistością jest, że Jezus jest centrum Nowego Testamentu, kroczył ponoć między ludźmi i co najważniejsze był synem/postacią Boga(jakkolwiek nie pojmuje pojęcia trójcy i jej logicznego sensu pozostawię ten temat na kiedy indziej).

Wielu ludzi ucieka się często nieświadomie do circulus vitiosus. Biblii na wstępie nie można uznać za źródło, które miałoby nam pozwolić uznać istnienie Jezusa jako fakt historyczny.

Szukałem długo na temat historycznych dowodów. Jakkolwiek wiele było ich wymienianych ostatecznie dotarłem do najpopularniejszego. Mowa oczywiście o testimonium flavianum. O ile wielu wierzących przytacza go jako jednoznaczny dowód prawdopodobnie nie sprawdziła co dokładnie Flawiusz pisał i na ile możemy uznać dzisiejsze przekazy za prawdziwe. Niestety z powodu niezachowania się oryginału, lecz poszlak( dodam, że moje wykształcenie i hobby ma mało wspólnego z historią) jak np. kopia arabska( o ile wierna czego raczej się nie dowiemy), utrzymuje, że zmartwychwstanie Jezusa, cuda i ukrzyżowanie było tym, co głosili jego uczniowe, a nie faktem.

Poza tym Flawiusz napisał ten papier w okolicach 90 roku naszej ery, czyli sporo po wydarzeniach związanych z Jezusem 4r. pne. - 33r. ne.



Co do Jakuba brata Jezusa - chciałbym żebyście to wy ze mną podzielili się jakimiś informacjami na temat autentyczności, bądź po prostu interpretacji, ponieważ na ten temat nie mam zbyt dużej wiedzy.


Imponującym jest, że średnio wiarygodny dowód na istnienie Jezusa, TEGO proroka, który czynił cuda i bądź co bądź narobił niemałego zamieszania(oczywiście non stop odwołuje się do założeń wierzących) jest zaledwie jeden nieśmiały dowód jego istnienia. Żyło wtedy dużo historyków, nie można wyjaśnić braku tych informacji prostym "to byli żydzi to dlatego".


Poza tym bardziej zagłębiając się w temat. Skoro Bóg naprawdę chciał by "radosna nowina" poszła w świat, dlaczego w ogóle pozwolił by informacje na ten temat były tak skąpe i trudne do interpretacji, tudzież trudne do uznania za jednoznaczny dowód? Bóg jeśli chrześcijanie definiują go jako posiadającego wszelką wiedzę, doskonale wiedziałby o tym co się stanie z informacjami(jeśli ktoś przypuszcza, że zostały zniszczone), bądź zadbał o to by historycy tamtych czasów opisali Jezusa(wg. mnie z całą pewnością w obliczu takich wydarzeń powinni opisać te wydarzenia i osobę bez interwencji ducha Boga).


Dopiero teraz kiedy ustalilibyśmy czy Jezus istniał, można przystąpić do dyskusji na temat jego pochodzenia od Boga, de facto jego bycia Bogiem, czynienia cudów i zmartwychwstania.

_________________
Praktyka jest najwyższym kryterium prawdy.


Cz lut 21, 2013 0:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wiara w Jezusa.
viewtopic.php?f=46&t=10935 - Czy Jezus istniał?
viewtopic.php?p=595894#p595894 - Dowody na istnienie Boga i historyczne dowody na Jezusa
viewtopic.php?f=11&t=6958 - Jakie są dowody historyczne na istnienie Chrystusa?
viewtopic.php?p=560819#p560819
viewtopic.php?f=27&t=29926&p=634480#p634480

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz lut 21, 2013 8:28
Zobacz profil
Post Re: Wiara w Jezusa.
Proszę kontynuować we wskazanych wątkach.


Cz lut 21, 2013 8:36
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL