Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 9:34



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 582 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 39  Następna strona
 Koniec religii w szkołach? 
Autor Wiadomość
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Ile Twoja mama ma lat?


Pt lis 21, 2014 13:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Ehhhh.. a ja na razie cieszę się, że znalazłam przedszkole bez religii i moje dziecko nie będzie wyprowadzane z sali, jakby zrobiło coś złego. Choć mogło być gorzej, w Gdańsku - Wrzeszczu katechezy prowadzone są w publicznym żłobku:(

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


Pn gru 01, 2014 5:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Koniec religii w szkołach?
DarekM napisał(a):
Na temat religii w szkołach mogę przytoczyć zdanie mojej mamy (głęboko wierząca, w kościele co tydzień, modli się codziennie wychodząc do pracy itd) - uważa, że tak jak było dawniej było lepiej - że jeśli rodzina chciała posłać dziecko na naukę religii to wysyłała je do Kościoła, ew. składała jakąś ofiarę za to... i nie ma sensu mieszać nauki w szkole w religią...

Mieszanie to nie jest, ponieważ religia- chcemy czy nie, jest częścią naszej kultury i historii. Pamiętam,że program literatury w klasie I zaczynał się od średniowiecza i "Legendy o św Aleksym". Polonistką była wtedy pani bardzo partyjna i ateistka. Aż jej buzię wykręcało, ale konieczne treści musiała przekazać. W dalszym cyklu nauki, w ramach lekcji o baroku, na języku polskim zabrała nas na wycieczkę do bazyliki oo Bernardynów zbudowanej w tym stylu. Ateistka dla dobra nauki musiała wejść do kościoła. Dzisiaj na przerwie porozumiałaby się z katechetką i dokonałyby tzw korelacji międzyprzedmiotowej z korzyścią dla dzieci. Tak uważam. Wiele osób uważa, że dawniej było lepiej. Moja leciwa sąsiadka też tak mówi. Z biegiem lat wybielamy to, co było "dawniej". Choćby dlatego, że byliśmy wtedy młodsi. Dzisiaj dziecko trzeba by na religię zawieźć i przywieźć. Poza tym opłacić kogoś, kto by salkę ogrzewał, posprzątał. Konieczny wymóg: szatnie, toalety, dwa wyjścia ewakuacyjne. Inaczej władze nie zezwolą na przebywanie ( naukę) dzieci w danym miejscu. Nieśmiało przypomnę, że moje pokolenie domagało się powrotu religii do szkół. Tymczasem młodsi- na odwrót :oops:


Pn gru 01, 2014 13:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Koniec religii w szkołach?
mareta napisał(a):
Poza tym opłacić kogoś, kto by salkę ogrzewał, posprzątał. Konieczny wymóg: szatnie, toalety, dwa wyjścia ewakuacyjne. Inaczej władze nie zezwolą na przebywanie ( naukę) dzieci w danym miejscu.


No i krzewiący religię musieliby za to zapłacić, a tak za nich płacą wszyscy...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr gru 03, 2014 19:43
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Ciekawe, że nie płaczesz tak nad tym, iż "wszyscy" płacą za nauczanie etyki w szkołach. Może by tak za nauczanie tego przedmiotu płacili ludzie, którzy są zainteresowani tym, aby ich dzieci na takie zajęcia uczęszczały?


Śr gru 03, 2014 19:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Koszty nieporównywalne. Ale, przyznam, rosną :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr gru 03, 2014 19:55
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
A co to ma za znaczenie? Skoro wierzący mają płacić za katechezy, na które mają uczęszczać ich dzieci, to niech za etykę płacą ci, którzy chcą mieć takie zajęcia dla swoich.


Śr gru 03, 2014 20:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Kwoty jednak mają znaczenie. Jedne to grosze, drugie to melony.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr gru 03, 2014 22:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Jajko napisał(a):
Kwoty jednak mają znaczenie. Jedne to grosze, drugie to melony.


To co, katecheta ma płacone inaczej, niż "etyk"? Rozlicznie od sztuk uczniów?

Czy może jednak za godzinę? Wtedy klasa o 5 chętnych będzie kosztowała podatnika tyle samo, co klasa licząca 25 "delikwentów". Jai to się na "koszt jednostkowy" przelicza, nie muszę tłumaczyć.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Śr gru 03, 2014 22:49
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Miałem raczej na myśli całokształt kosztu etyki i religii w skali Rzeczypospolitej. Chyba nie muszę tłumaczyć co kosztuje więcej?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr gru 03, 2014 22:52
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
To nie ma znaczenia co kosztuje więcej "w skali Rzeczpospolitej". Skoro bowiem ateuszów boli fakt, że "wszyscy" się składają na katolickich katechetów w szkołach, to niech każdy płaci za siebie bez względu na to, czy na skutek liczby zainteresowanych będzie różny wymiar składki. Tak będzie sprawiedliwie.

Albo niech zostanie tak, jak jest, tylko nie narzekajcie, że z waszych ateuszowskich podatków idzie coś dla katechetów, skoro z podatków wierzących idzie kasa na pensje dla nauczycieli etyki.


Cz gru 04, 2014 9:24
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Jajko napisał(a):
Miałem raczej na myśli całokształt kosztu etyki i religii w skali Rzeczypospolitej. Chyba nie muszę tłumaczyć co kosztuje więcej?


Jest dużo katolików w PL, to i katechetów katolickich jest sporo. Jeżeli w przyszłości ilość katolików się zmniejszy a - załóżmy - ateistów zwiększy, to będzie mniej katechetów a więcej "etyków".

Teraz zbadajmy proporcje:

Ilość katechetów wszystkich wyznań: 31 598 (Stan, rok 2009) = 96,7 %
Ilość nauczycieli etyki: 1 072 (Stan rok 2012) = 3,3 %

Według Narodowego Spisu Powszechnego ilość ateistów w PL wynosi 2,64 % (Stan 2011). Wynika stąd, że udział wychowania niereligijnego w szkolnictwie PL jest wyższy, niż ich udział w społeczeństwie. Więc obecnie to katolicy (i inne wyznania) finansują "etyków", nie na odwrót.

Wiem, trochę trwało, zanim ta ilość etatów "etyków" się uzbierała, kiedyś "etyka" ze świecą szukać było. Ale teraz się to odwróciło. A nadproporcjonalny udział "etyków" wynika IMHO z tego o czym pisałem wyżej: w jednej salce ksiądz lub zakonnica uczy 23 katolików, w innej - "etyk" uczy siedmiu "bezbożników". Oboje mają płacone za godzinę lekcyjną, nie "od sztuki".

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


Cz gru 04, 2014 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Yarpen_Zirgin napisał(a):
To nie ma znaczenia co kosztuje więcej "w skali Rzeczpospolitej". Skoro bowiem ateuszów boli fakt, że "wszyscy" się składają na katolickich katechetów w szkołach, to niech każdy płaci za siebie bez względu na to, czy na skutek liczby zainteresowanych będzie różny wymiar składki. Tak będzie sprawiedliwie.


Zgadzam się. Winno być tak, że zarówno lekcje etyki jak i religii są płatne i w 100% nieobowiązkowe. Ciekawe, ile osób wówczas chodziłoby na religię, ile na etykę, a ile na żadne z nich.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz gru 04, 2014 11:51
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Zajęcia z religii lub etyki nieobowiązkowe. Są również płatne, bo opłacane z podatków, które każdy odprowadza do budżetu państwa. "Bezpłatne" szkolnictwo, to iluzja.


Cz gru 04, 2014 11:56

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Niemniej przypuszczam, że zupełnie inaczej wyglądałaby sytuacja z perspektywy rodziców, którzy w konkretnym momencie mieliby dobrowolnie, z własnej kieszeni wyjąć pieniądze i za te lekcje zapłacić.

Co do 100% nieobowiązkowości - nie wiem jak jest teraz, pamiętam jak było za moich czasów licealnych. Na religię domyślnie zapisani byli wszyscy, trzeba się było dopiero z niej wypisać. Ksiądz raczył przy tym oczekiwać tłumaczeń "dlaczego" - swoja drogą: wtedy też przy okazji oficjalnie wystąpiłem z KRK, bo o ile pamiętam jedyna w moim życiu sytuacja, gdy poinformowałem katolickiego duchownego o tym, że katolikiem nie jestem. ;)
Po tym moim wypisaniu się, wychowawczyni była bardzo niezadowolona i upierała się, że jak tak, to będą musiał chodzić na etykę - której rzecz jasna w szkole nie było, siłą rzeczy więc chodzić nie musiałem.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Cz gru 04, 2014 12:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 582 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35 ... 39  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL