Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 03, 2024 22:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 279 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Następna strona
 Ilość lekcji religii... 
Autor Wiadomość
Post Re: Ilość lekcji religii...
Jajko napisał(a):
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Jajko napisał(a):

Jasne, niemniej jeśli dziecko sobie nie życzy, to ma prawo do tego aby nikt go nie zmuszał. Prawo rodziców kończy się tam, gdzie zaczyna się prawo dziecka.

Jak dziecko uzna, że nie chce się uczyć, to rodzic nie ma prawa mu tego nakazać? A może jak dziecko uzna, że ma ochotę wyjść na ulicę nago, to rodzic nie ma prawa nakazać mu założenia ubrania?


Nauka do pewnego wieku jest obowiązkowa. Nie tyle rodzic nakazuje, co Państwo.

W wymiarze praktycznym nakazuje rodzic, bo to on sprawuje bezpośrednią kontrolę nad dzieckiem.

Cytuj:
Chodzenie nago (od pewnego wieku) jest zabronione przez Państwo.

Mówimy o sytuacji do tego wieku. :D


Pn gru 22, 2014 14:16
Post Re: Ilość lekcji religii...
Prawdziwie_nieprawdziwy napisał(a):
Cytuj:
Tak? To zacytuj moją wypowiedź, w której tak napisałem.

Kto szuka ten znajdzie.

Kto głosi jakąś tezę, ten wskazuje dowody. Odmowa lub odesłanie do "sam sobie znajdź" świadczą o gołosłowności tej tezy.
Czyli, inaczej mówiąc, przypisałeś mi słowa, które z mojej strony nie padły.

Cytuj:
Cytuj:
"Aha... Czyli to jedynie Twoje widzimisię bez głębszego racjonalnego uzasadnienia"
już dawno mi się znudziła i od tej pory będę traktował ciebie tak jak ty mnie. Ty olewasz mnie, jak olewam ciebie i szukaj sobie właściwej wypowiedzi analizując każde zdanie jakie napisałeś.

Hm... Kolejne personalne wycieczki wskazują na brak argumentów. Czyli teza, że katechezy powinny być na końcu lub początku zajęć nie ma żadnego uzasadnienia poza "widzimisię".

Cytuj:
Cytuj:
Art 48 stwierdza, że rodzice mają prawo wychowywać dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, a nie jedynie "polać głowę wodą". Wychowanie w wierze, wbrew Twoim przekonaniom, to nie jest jedynie udzielenie chrztu, a jeszcze przekazywanie prawd wiary i kształtowanie odpowiednich zachowań.

Natomiast co najmniej 3 artykuły konstytucji ograniczają możliwości Art.48 do woli dziecka.

Uporczywe powtarzanie tej tezy nie uczyni jej prawdziwą.

Cytuj:
Cytuj:
To może oszacujesz za pomocą tej metody ilość chętnych do uczestnictwa w zajęciach np. z chemii?

Chemia - lekcja OBOWIĄZKOWA więc ilość chętnych nie ma znaczenia.

Dziwne. Do zajęć, na które chodzą jedynie chętni (tak stanowi prawo RP), chcesz stosować kryterium wiercenia się lub uważania jako sposobu oceny liczby osób, które są nimi zainteresowane. Jednak nie zamierzasz zastosować tego kryterium do oceny liczby osób, które chcą przyswajać sobie wiedzę z przedmiotu obowiązkowego. Pewnie dlatego, że mało kto z uczniów jest prawdziwie chętny do uczenia się tego, co nie stanowi przedmiotu jego zainteresowań, a przykładową chemię to już lubi naprawdę niewielu uczniów... :D


Pn gru 22, 2014 14:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Ilość lekcji religii...
Yarpen_Zirgin napisał(a):

W wymiarze praktycznym nakazuje rodzic, bo to on sprawuje bezpośrednią kontrolę nad dzieckiem.


Rodzic jedynie pilnuje by wypełnić swoje obowiązki, nałożone prawem. A takim obowiązkiem jest upewnienie się, że dziecko realizuje nałożony nań obowiązek szkolny. Gdy rodzic nie potrafi tego dopilnować, rolę tę przejmuje Państwo.


Yarpen_Zirgin napisał(a):
Mówimy o sytuacji do tego wieku. :D


Chodzenie nago w miejscach publicznych (z wyjątkami) jest zabronione odkąd człowiek skończy ileś tam lat. Tak więc znów rodzic powinien dopilnować aby dziecko zachowywało się zgodnie z prawem.

Dziecko ma zaś prawo do niebycia zmuszanym do chodzenia do kościoła. Nie podoba się? Zmień Konstytucję i wpisz nakaz.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn gru 22, 2014 14:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ilość lekcji religii...
Dziecko nie ma prawa do bycia nieposłusznym rodzicom.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn gru 22, 2014 14:28
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 04, 2014 22:42
Posty: 396
Post Re: Ilość lekcji religii...
A twierdzisz to na jakiej podstawie Johny?


Pn gru 22, 2014 14:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ilość lekcji religii...
Art. 95 ust. 2 kro.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn gru 22, 2014 14:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 04, 2014 22:42
Posty: 396
Post Re: Ilość lekcji religii...
Na to ja art.31 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski.

Posłuszeństwo nie jest w art.95 w żaden sposób zdefiniowane.
Zatem czy rodzic ma prawo nakazać nastolatce prostytuowanie się?
Ewentualnie nakazać dziecku oddanie organu?
A może nakazanie dziecku błaźnienia się przed kamerą jest ok? Pomyśl o tych wszystkich pieniądzach z reklam :)


Zgaduję, że na co najmniej 1 z powyższych odpowiedziałeś "Nie". Czyli są odstępstwa, czy takim odstępstwem nie są aż 3 artykuły gwarantujące wolność wyznania dziecku?


Pn gru 22, 2014 14:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ilość lekcji religii...
Jajko napisał(a):
Ale rodzic nie ma prawa zmuszać dziecka do praktyk religijnych (Konstytucja)


Szkoda czasu na takie kręcenie się w kółko. Zakładaj, Jajco, sprawy do sądów rodzinnych i walcz o swoje.

P_N napisał(a):
Na to ja art.31 Konstytucji Rzeczypospolitej Polski.


Ust. 3?

Cytuj:
Zgaduję, że na co najmniej 1 z powyższych odpowiedziałeś "Nie". Czyli są odstępstwa, czy takim odstępstwem nie są aż 3 artykuły gwarantujące wolność wyznania dziecku?


Wolność wyznania dziecka nie może ograniczać władzy rodzicielskiej rodziców, nie może prowadzić do samowolnego "wyzwalania" się spod niej dziecka, ani też nie może pozbawiać rodziców prawa do wychowywania dziecka w zgodzie ze swoimi przekonaniami, w tym religijnymi.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn gru 22, 2014 14:52
Zobacz profil
Post Re: Ilość lekcji religii...
Johnny99 napisał(a):
Dziecko pozostające pod władzą rodzicielską winno rodzicom posłuszeństwo (Kodeks rodzinny i opiekuńczy).

A jednak dziecko może poprzez sąd wymusić wręcz na rodzicach uwzględnienie jego światopoglądu.
Jezeli przekona sąd, że jest niewierzący/wierzący i że to nie jest kapryś, to sąd może nakazać uwzględnienie, uszanowanie światopoglądu dziecka, a w konsekwencji wypisanie/zapisanie na lekcje religii.


Pn gru 22, 2014 21:26
Post Re: Ilość lekcji religii...
Znasz jakiś przykład takiej sprawy?


Pn gru 22, 2014 22:14
Post Re: Ilość lekcji religii...
W Polsce nie. Jest to jednak jedyna prawna ścieżka.
Jeżeli 15-to latek jest zdeklarowanym ateistą, jest na tyle dojrzały, ze potrafi swoja (nie)wiarę wyrazić, umotywować i jest w tym konsekwentny, a rodzice całkowicie to ignorują, to sąd jest jedynym wyjściem. Władza rodzicielska nie jest absolutna.
Wolność sumienia, jak i zakaz zmuszania do (nie)uczestniczenia w praktykach religijnych także jest w konstytucji.


Pn gru 22, 2014 23:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Ilość lekcji religii...
Mimo, że pełnoletność przychodzi dopiero w 18 rż sa sytuacje, gdy dziecko ma również prawo do decyzji go dotyczącej, np o podjęciu lub zaniechaniu leczenia. W Polsce jest to 16 lat. Po 16 roku życia wymagana jest tzw. zgoda podwójna - bez zgody dziecka rodzic nie może podjąć decyzji samodzielnie.

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


Wt gru 23, 2014 3:16
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ilość lekcji religii...
Jajko napisał(a):
Ale jednocześnie Państwo ZAKAZUJE zmuszanie kogokolwiek do brania udziału w obrzędach. Paradoks? Bubel prawny?


Nie, po prostu prawodawca zakłada minimum rozsądku po stronie stosujących prawo.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 23, 2014 7:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Ilość lekcji religii...
Zakłada ten rozsądek (którego niektórym wierzącym, jak widać, brakuje) ale jednocześnie (na wszelki wypadek) zapewnia prawo osobom niewierzącym do niebycia zmuszanym do uprawiania rytuałów religijnych wbrew ich woli. No chyba, że Konstytucja nie obowiązuje dzieci?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt gru 23, 2014 9:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Ilość lekcji religii...
Jajko napisał(a):
No chyba, że Konstytucja nie obowiązuje dzieci?


Obowiązuje, tyle, że ich prawa obywatelskie są ograniczone etc. nie chce mi się powtarzać.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 23, 2014 9:44
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 279 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 19  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL