Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 10:37



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Tomizm 
Autor Wiadomość
Post Tomizm
Myślę że powinno się wprowadzić nowy przedmiot.

Nauka świętego Tomasza z Akwinu jest taka ogromna jedna jego książkia suma teologiczna ma ponad 30 tomów! W sumie kilkanaście tysięcy stron.

A suma przeciw poganom?
A dzieła wybrane?
A komentaże do pisma śiętego?

A cała reszta?

Lekcje te byłyby bardzo ciekawe bo uczniowie by poznali filozofię średniowiecza raz by mogli porozmawiać na każdy temat.

Pani katechetka albo profesor Teologi czy ksiądz by zadał pytranie:

"Jak sądzicie czy dusza w człowieku jest tym samym co człowiek?"

albo

"Czy istnienie Boga jest jasne samo z siebie?"

Każdy miałby się prawo wypowiedzieć.

Poznawali by wiarę w sposób pewny opierający się na logicznym myśleniu a ciągłe dyskusje nauczyły by kultury w debatach i retoryki.

Takie lekcje są ważne i pozatym nie zamykała by się tak młodzież w sobie.

Jestem za tym aby taki przedmiot powstał.

A wy?


Wt wrz 25, 2007 15:25

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
A ja przeciw. Jeden przedmiot religijny w szkole wystarczy.
Samo skompletowanie odpowiednio przygotowanej kadry wydaje mi się nierealne, a zrzucenie na uczniów dodatkowo czytania tomistycznych tekstów wydaje mi się nieludzkie - i tak już mają lawinę materiału z innych przedmiotów.


Wt wrz 25, 2007 15:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Hmm kolejna godzina lekcyjna w szkole? Ucznowie i tak są przeładowani materiałem więc nie wiem czy ktokolwiek miałby siłę i chęci przygotowywać się do tych zajęć.

Nie wszystkich interesuje filozofia, co więcej św Tomasz wcale prosty nie jest i zmuszanie kogokolwiek do uczenia się go jest dość bezsensowne. Więcej pożytku przyniosłaby filozofia przekrojowa, ze szczególnym uwzględnieniem filozofii przyrody. A nie pogłębione studia nad działami św Tomasza - nie wiem czy ogólnofilozoficzne studia w ogóle to przewidują.

Do filozofii bardzo łatwo zniechęcić... więc niewielu nauczycieli podołałoby takiemu wymaganiu jak Ty proponujesz.


Zencognito to o czym pisze Sebastian to filozofia a nie wiara - uprzedziłeś się chyba już do wierzących :?

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Wt wrz 25, 2007 16:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
To chyba Ty uprzedziłaś się do mnie ;-) Nie napisałem przecież, że to wiara, ale że to "religijny przedmiot" - w końcu to nie jest filozofia tak ogólnie tylo specyficzny rodzaj filozofii stworzony specjalnie na potrzeby tłumaczenia religii chrześcijańskiej, a konkretnie Katolicyzmu. Tomizm jest nadal oficjalną filozofią KRK, więc uważam, że nazwanie tego przedmiotem religijnym było z mojej strony właściwe.


Wt wrz 25, 2007 16:28
Zobacz profil
Post 
Bo jak wiecie ja z przyjemnością uczyłbym się tego przedmiotu,

No tak ale możecie mieć oczywiście własne zdanie.


Cz wrz 27, 2007 13:43

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Sebastian88 napisał(a):
Bo jak wiecie ja z przyjemnością uczyłbym się tego przedmiotu

A inni z przyjemnością by się uczyli innych przedmiotów których nie ma.


Cz wrz 27, 2007 13:47
Zobacz profil
Post 
Też racja.


Wt paź 02, 2007 11:22
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
zielona_mrowka napisał(a):
Hmm kolejna godzina lekcyjna w szkole? Ucznowie i tak są przeładowani materiałem więc nie wiem czy ktokolwiek miałby siłę i chęci przygotowywać się do tych zajęć.

Przeładowani? Żartujesz chyba, materiał nauczania jest coraz uboższy a poziom coraz niższy. Już nie mówiąc o tym, jak wygląda obecnie matura. Ogólniak ma w tej chwili taki poziom, żeby każdy osioł mógł go skończyć, a ty mówisz o biednych przeciążonych dzieciach, heh.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Wt paź 02, 2007 17:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 25, 2007 21:55
Posty: 409
Post 
Filozofia tak, jak najbardziej, ale dlaczego sprowadza ją do jednego przedstawiciela?

Zresztą nie dałoby się. Żeby zrozumieć Tomasza z Akwinu, trzeba najpierw solidnie przerobić Arystotelesa, z którego to mocno zżynał ;) No i oczywiście ogólne tło filozofii średniowiecznej, która w końcu na Akwinacie się nie kończy.

A Tobie, Sebastianie, radziłbym podchodzić do pewnych rzeczy z większym dystansem i krytycyzmem. Tomasz z Akwinu to nie wszystko ;)

_________________
I recognise...
Myself in every stranger's eyes


Wt paź 02, 2007 18:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 27, 2007 10:35
Posty: 273
Post 
Rojza Genendel napisał(a):
zielona_mrowka napisał(a):
Hmm kolejna godzina lekcyjna w szkole? Ucznowie i tak są przeładowani materiałem więc nie wiem czy ktokolwiek miałby siłę i chęci przygotowywać się do tych zajęć.

Przeładowani? Żartujesz chyba, materiał nauczania jest coraz uboższy a poziom coraz niższy. Już nie mówiąc o tym, jak wygląda obecnie matura. Ogólniak ma w tej chwili taki poziom, żeby każdy osioł mógł go skończyć, a ty mówisz o biednych przeciążonych dzieciach, heh.


Chyba dawno nie chodziłaś do szkoły, bo masz bardzo mętne pojęcie o tym czego i ile się wymaga. Jestem na bieżąco, więc wiem jak to jest w praktyce. Ale to jeszcze zależy od szkoły... Ja jestem w 3gim a przerabiam materiał z II liceum więc nie mów, ze jest tak łatwo. Bo nie jest.

_________________
"Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu"
Antoine de Saint Exupery


Wt paź 02, 2007 21:57
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lip 26, 2007 17:46
Posty: 2030
Post 
NinaX napisał(a):
Rojza Genendel napisał(a):
zielona_mrowka napisał(a):
Hmm kolejna godzina lekcyjna w szkole? Ucznowie i tak są przeładowani materiałem więc nie wiem czy ktokolwiek miałby siłę i chęci przygotowywać się do tych zajęć.

Przeładowani? Żartujesz chyba, materiał nauczania jest coraz uboższy a poziom coraz niższy. Już nie mówiąc o tym, jak wygląda obecnie matura. Ogólniak ma w tej chwili taki poziom, żeby każdy osioł mógł go skończyć, a ty mówisz o biednych przeciążonych dzieciach, heh.


Chyba dawno nie chodziłaś do szkoły, bo masz bardzo mętne pojęcie o tym czego i ile się wymaga. Jestem na bieżąco, więc wiem jak to jest w praktyce. Ale to jeszcze zależy od szkoły... Ja jestem w 3gim a przerabiam materiał z II liceum więc nie mów, ze jest tak łatwo. Bo nie jest.

Zdawałam maturę 7 lat temu, mój facet 5 lat temu a moi znajomi bardzo różnie, niektórzy w tym roku. I wiem że ta obecna matura to śmiech na sali. Kilkoro moich znajomych ma praktyki w szkołach, stąd i programy nauczania nie są mi obce. Poziom nauczania naprawdę się obniżył przez te lata.

_________________
Jestem panteistką.
"Nasze ciała są zbudowane z pyłu pochodzącego z gwiazd (...) Jesteśmy dziećmi gwiazd, a gwiazdy są naszym domem. Może właśnie dlatego zachwycamy się gwiazdami i Drogą Mleczną."
(Carl Sagan)


Śr paź 03, 2007 16:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
Offtop: Mi bardziej chodziło o mnogość niż objętość samych przedmiotów. Choć ostatnio przeglądając książkę do techniki chyba dla gimnazjum to się szczerze zdziwiłam m.in. dość skomplikowanymi schematami układów elektronicznych :?

Ale wróćmy do tematu :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Śr paź 03, 2007 18:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr maja 09, 2007 7:24
Posty: 4028
Post 
Rojza Genendel napisał(a):
Zdawałam maturę 7 lat temu, mój facet 5 lat temu a moi znajomi bardzo różnie, niektórzy w tym roku. I wiem że ta obecna matura to śmiech na sali. Kilkoro moich znajomych ma praktyki w szkołach, stąd i programy nauczania nie są mi obce. Poziom nauczania naprawdę się obniżył przez te lata.

Niski poziom nauczania nie musi stać w sprzeczności z nawałem prac. Mam siostrę w 3 klasie gimnazjum i ciągle siedzi nad jakimiś pracami domowymi.


Śr paź 03, 2007 19:50
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr lip 25, 2007 13:05
Posty: 2
Post 
Cytuję Sebastiana 88 "Każdy miałby się prawo wypowiedzieć."
Jak uczniowie mają prawo sie wypowiadac to panuje straszny bajzel i chałas. Lepszym pomysłem byłoby wprowadzić FILOZOFIĘ jako przedmit dodatkowy, i owszem mógłby byc oceniany, tylko żeby to uczniowie doecydowali, a nie rodzice, bo to znowu nie mialoby sensu. Kto jest zainteresowany chodzi, kto nie to nie.

_________________
Mój umysł jest moim kościołem.

— Thomas Paine


Wt lis 06, 2007 22:05
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt paź 30, 2007 17:08
Posty: 17
Post 
Wybacz, Sebastian... Ale gdyby wprowadzić do szkoły lekcje tomizmu, trzeba by też wprowadzić inne filozofie jako oddzielne przedmioty. I to nie tylko filozofów chrześcijańskich. Także starożytnych i wschodnich. Nie sądzisz, że to przegięcie? Od nauki filozofii są studia filozoficzne. Natomiast zagadnienia filozoficzne są rozważane na lekcjach chociażby języka polskiego (przynajmniej za moich czasów były, w ramach rozpatrywania literatury filozoficznej różnych okresów), historii (jak wyżej), etyki (moje liceum przez jakiś czas organizowało ten przedmiot, i to już dawno temu) i religii (tu rzeczywiście raczej chrześcijańskich filozofów, ew. innych, którzy rozwijali temat dalej).

A jeśli już ktoś chce filozofię na poziomie gimnazjum czy liceum, to jako przedmiot dodatkowy - tak jak w moim liceum dodatkowe były lekcje łaciny, zajęcia teatralne, kursy go i szkolne kółko sportowe...

Bo większość uczniów naprawdę nie chce więcej przedmiotów. Przez jakiś czas pomagałem w nauce siostrzeńcowi mojego eks-szefa, i widziałem że dzisiejsza młodzież naprawdę ma problemy ze skoncentrowaniem się na obecnej liczbie przedmiotów (chociaż tak szczerze, to chyba kwestia pokolenia - ja i moi rówieśnicy narzekaliśmy bardziej na nadmiar materiału i poziom trudności, niż ilość poszczególnych przedmiotów).

_________________
Czy oczy Twoje cielesne lub patrzysz na sposób ludzki? Czy dni Twoje są jak dni człowieka, jak wiek mężczyzny Twe lata?
http://samookaleczenia.fora.pl - by uświadamiać, pomagać, NIE piętnować.


Pt lis 09, 2007 19:06
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 21 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL