Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 04, 2024 14:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4
 Represje za nie chodzenie na religię. Proszę o opinie. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post 
Po pierwsze, mam wrażenie, że syn borkowa ma najsilniejsze poparcie w swoim buncie we własnym ojcu. Być może także źródło... I tu widzę największy problem w rozwiązaniu problemu, bo nie widzę woli jego rozwiązania.

Po drugie, ksiądz nie powinien odmówić udzielenia Komunii Św. nawet jeśli uważa, że ktoś żyje w grzechu ciężkim. Choćby dlatego, że nie wie tego na pewno. Zapewne istnieją wyjątki, ale nie dotyczą takiej sytuacji. Polecam :.

Po trzecie - wierzyć to znaczy swoją wiarę poznawać. Grzechem może być opuszczanie się w wierze, zaniedbywanie jej poznawania, formacji, etc. Wiara jest jak kwiat, niepodlewana zasycha i umiera.

Po czwarte, katecheta ma NIE OCENIAĆ ŻYCIA religijnego. Ma oceniać WIEDZĘ religijną. Natomiast przygotowanie do sakramentu bierzmowania musi element życia wiarą uwzględniać. To nie jest ryt inicjacyjny czy procedura, której trzeba się poddać, żeby móc przejść kolejne (być rodzicem chrzestnym czy zawrzeć ślub kościelny). To sakrament. On się nikomu NIE NALEŻY.

Jeśli chcę wziąć udział w zawodach muszę trenować, czasem bardzo intensywnie. Jeśli chcę przyjąć sakrament bierzmowania, muszę uczestniczyć w praktykach religijnych. A ponieważ można by do skończenia świata tłumaczyć księdzu, który mnie nie widział w kościele, że "byłem, tylko za filarem" i ponieważ można by tych "za filarem" skrzywdzić, jedyną możliwością weryfikacji obecności jest podpis. Właśnie dlatego, że nie sposób wymagać życia sakramentalnego.

Borkow, myślę, że jeśli zastanowisz się nad własnym stosunkiem do całej sprawy, to i syn jakoś swój problem rozwiąże. Bo jednego nie rozumiem: jeśli dotąd coś dla niego nie było przymusem, czemu nagle się stało po wliczeniu ocen do średniej? Co się zmieniło? To że jego praca zaczęła być doceniana (miał dobre oceny), czy to że jego ojciec tego wliczania ocen nie akceptuje?

Bo nie akceptujesz, prawda? A problemem podstawowym nie jest zachowanie syna (to akceptujesz) tylko jego konsekwencje - czytaj "represje"?

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


N lut 17, 2008 9:40
Zobacz profil
Post 
Cytuj:
Po pierwsze, mam wrażenie, że syn borkowa ma najsilniejsze poparcie w swoim buncie we własnym ojcu. Być może także źródło... I tu widzę największy problem w rozwiązaniu problemu, bo nie widzę woli jego rozwiązania.


Dokładnie...wątpię, aby chłopak 14-letni w ogóle wpadł na taką formę protestu i to "filozoficzne" albo raczej sofizmatyczne wyjaśnienie, młodzi przeważnie nie interesują się polityką- ewentualnie powtarzają to, co usłyszeli w domu...

Większość cieszy się tez, gdy może sobie podciągnąć średnią...A katechecie przeważnie nikogo nie meczą- a nawet dają oceny "za nic", bo przeciez nie o to chodzi w katechezie...

Nie jest prawdą, że na katachezie poznaje sie tylko jedną religię- omawia się wszystkie- od odłamów protestanckich do hinduizmu...oczywiscie nie w tak szerokim zakresie jak katolicyzm...

Śmieszy mnie trochę mówienie o hiper-religijności - a potem wyskok z "opłatkiem"...

Opłatek można sobie kupić i zjeść w domu- choć nie wiem poco, bo nie ma smaku...:-)

Ksiądz może odmówić Komunii Św.- np. odmówiono jej byłemu kandydatowi na prezydenta USA Johnowi Kerry-'emu który publicznie popiera aborcję...


Pt kwi 04, 2008 17:22
Post 
Cytuj:
Roman Catholic Archbishop of St. Louis Raymond Burke told press he would not administer Communion to Rudy Giuliani.

"'If the question is about a Catholic who is publicly espousing positions contrary to the moral law, and I know that person knows it, yes I would,'" the bishop informed The St. Louis Post-Dispatch

"'I can't imagine that as a Catholic he doesn't know that his stance on the protection of human life is wrong. If someone is publicly sinning, they should not approach to receive Holy Communion.'"


Arcybiskup Saint Louis Raymond Burke powiedział mediom, że nie udzieliłby Komunii Rudiemu Giuliani.

"Jeśli chodzi o katolika, który publicznie prezentuje postawy sprzeczne z kodeksem moralnym, i wiem, że jest tego świadomy- tak odmówiłbym. " powiedział gazecie St Louis Post Dispatch.

Nie mogę wyobrazić sobie, że jako katolik nie wie, że jego opinia nt. ochrony życia od poczęcia, jest nieprawomyslna. Jeśli ktoś publicznie grzeszy- nie powinien podchodzić do Stołu Pańskiego.

http://www.renewamerica.us/columns/swank/071007


Pt kwi 04, 2008 17:41
Post 
wprawdzie jest to offtop, ale skoro już go zaczęłaś, Teresse - ciekawa jestem, jak oceniasz postawę takiego księdza. uważasz, że postąpiłby słusznie odmawiając udzielenia Komunii św.?


Pt kwi 04, 2008 18:01
Post 
Jesli ktos publicznie popiera aborcję i głosuje za nią jak np. John Kerry- to ja bym się zastanawiała czy nie jest objęty ekskomuniką ( jako pomoc przy aborcji )...

Jestem za- bo taki polityk, chce się tylko pokazać w kościele przez wyborami...

Zresztą taką instrukcję wydał ówczesny kardynał Ratzinger...


Pt kwi 04, 2008 18:05
Post 
hmm... ok, z kard. Ratzingerem polemizować nie zamierzam... ;)

zostawmy zatem afiszujących się polityków i aborcję.
czy to samo powiedziałabyś będąc świadkiem odmowy udzielenia Komunii św. 'zwykłemu' wiernemu, np. w Twojej parafii?
a żeby, w razie czego, nie mnożyć ewentualnych kolejnych postów - podaj mi też proszę argumentację, jeśli uważałabyś taki fakt za słuszny.


Pt kwi 04, 2008 18:15
Post 
Chyba nie mogę powiedzieć tak albo nie...

Nie wiem- chyba starałabym tego nie oceniać...z powodu braku informacji...


Pt kwi 04, 2008 18:59
Post 
dzięki za odpowiedź zatem.

tak na marginesie - moim zdaniem ksiądz nadużyłby swoich kompetencji odmawiając.

koniec offtopa. :-)


Pt kwi 04, 2008 19:08
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL