Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 15:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona
 Uczniowie rezygnują z religii w szkole 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lis 03, 2009 14:19
Posty: 4
Post 
Jestem uczniem liceum ogólnokształcącego. Uczęszczam na lekcje religii, chodzę co niedzielę do kościoła. Z przykrością stwierdzam, że religia w szkole jest na bardzo niskim poziomie. Wolałam katechetki w gimnazjum, które kazały rozwiązywać krzyżówki i dyktowały notatki do zeszytów. Od kiedy lekcje religii odbywają się z księdzem, ksiądz jako osoba straciła dla mnie autorytet. Czy ksiądz, który patrzy w biust uczennicom, wywyższa się, klnie i faworyzuje jest dobrym księdzem? Jestem rozczarowana... Mówią, że ksiądz to też człowiek, ok, ale składał śluby, zdecydował się na taką drogę w swoim życiu, to niech z niej nie zbacza. Przestrzegajmy pewnych zasad.
Kolejnym problemem na religii w szkole jest poruszanie przez księży wątków historycznych. Wiadomo, kościół musi stawiać siebie w dobrym świetle, ale przecież nie można dyskutować z faktami. Nie można wmawiać młodym ludziom, że Luter był niewiernym idiotą... itp. Wiedzę historyczną pozwoli nam przyswoić historyk, a nie stronniczy ksiądz.
Osobiście uważam, że powinniśmy mieć w szkole przedmiot, na którym uczylibyśmy się o religiach na świecie. Z chęcią poznałabym inne religie, ich historię. Nic na siłę, przecież jeśli ktoś nie chce, to nie zmusimy go do tego żeby uczył się religii i chodził do kościoła.
O ocenie z religii wliczającej się do średniej już nie wspomnę...


pozdrawiam.


Wt lis 03, 2009 15:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Wiesiu
Cytuj:
O ocenie z religii wliczającej się do średniej już nie wspomnę...

Dlaczego? Czyżby miała być oceną "gorszą"?

Cytuj:
Kolejnym problemem na religii w szkole jest poruszanie przez księży wątków historycznych. Wiadomo, kościół musi stawiać siebie w dobrym świetle, ale przecież nie można dyskutować z faktami. Nie można wmawiać młodym ludziom, że Luter był niewiernym idiotą...

Czytałem kiedyś kazania Lutra - w każdym roiło się od furiackich obelg wobec papieża i katolicyzmu.

Cytuj:
Osobiście uważam, że powinniśmy mieć w szkole przedmiot, na którym uczylibyśmy się o religiach na świecie.

Jest to w programie lekcji religii.

Cytuj:
Nic na siłę, przecież jeśli ktoś nie chce, to nie zmusimy go do tego żeby uczył się religii i chodził do kościoła.

Nikt nie zmusza... Zapisałaś się na lekcje religii w wyznaniu katolickim. Z punktu widzenia Słowa Bożego, jest to prezentowanie obiektywnego, a nie subiektywnego punktu widzenia.


Wt lis 03, 2009 17:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post 
meritus napisał(a):
Cytuj:
Osobiście uważam, że powinniśmy mieć w szkole przedmiot, na którym uczylibyśmy się o religiach na świecie.

Jest to w programie lekcji religii.

ja miałem poświęconą zaledwie jedną lekcję na temat innych religii. co z niej wiem? że muzułmanie wierzą w Allaha, a Żydzi to innowiercy, którzy powinni się w piekle smażyć, bo nie uwierzyli w Mesjasza.

może tylko u mnie taki kompetentny ksiądz jest...

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


Wt lis 03, 2009 17:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 03, 2009 14:19
Posty: 4
Post 
Nie uważam żeby ocena z religii była gorszą oceną, moim zdaniem, powinien to być przedmiot dodatkowy, jak było to kiedyś.

Również czytałam tezy Lutra, rażące wręcz były w tych czasach odpusty itd, popieram go.

Ależ oczywiście, tylko szkoda, że opowie o tych religiach to co uzna za stosowne i przedstawi ją w sposób wygodny dla niego i naszego kościoła.


Wt lis 03, 2009 17:30
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Wiesławo nie miałem na myśli, ani nie pisałem o całkiem grzecznych tezach, ale o wulgarnych kazaniach Marcina Lutra. Poza tym jeżeli popierasz Lutra, to zapisz się na lekcje religii w wyznaniu ewangelicko-augsburskim. Potrzeba zdaje się 7 osób, by szkoła musiała takie lekcje zorganizować.


Cytuj:
Ależ oczywiście, tylko szkoda, że opowie o tych religiach to co uzna za stosowne i przedstawi ją w sposób wygodny dla niego i naszego kościoła.

Punktem odniesienia jest obiektywne Słowo Boże, akurat wygodne dla naszego Kościoła, a nie dla muzułmanów, czy żydów, którzy wyparli się Chrystusa.

r4kd10
Cytuj:
ja miałem poświęconą zaledwie jedną lekcję na temat innych religii. co z niej wiem? że muzułmanie wierzą w Allaha, a Żydzi to innowiercy, którzy powinni się w piekle smażyć, bo nie uwierzyli w Mesjasza.

Kiedyś się mówiło: a świstak siedzi... :?


Wt lis 03, 2009 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Cytuj:
Dlatego metropolita łódzki abp Władysław Ziółek zwrócił się z wezwaniem do młodzieży i rodziców.
Nic nie zmienią apele, jeśli nie poprawi się poziom katechez.

Zostaje pytanie, czy w szkole średniej potrzeba aż 6 godzin religii, aby ciągle przerabiać te same tematy? Z założenia katechezy powinny pomóc w poznawaniu Boga, ale niestety z moich obserwacji pomagają oddalać się od Niego.

A może katecheci powinni posiadać przynajmniej podstawową wiedzę ogólną, znać dobrze Biblię i potrafić ją bezbłędne interpretować? Nikt nie powinien zmuszać starszych uczniów do wierzenia i praktykowania (gimnazjum, liceum). W szkole podstawowej zawsze religia wygląda trochę inaczej - przygotowania do I Komunii świętej, poznawanie zasad katolicyzmu, prawd wiary, świętach, świętych [...]

Chociaż jest późno, nie mogę się powstrzymać. Niektórzy katecheci (szczególnie księża) uczepią się tylko kilku świętych, najczęściej ze stygmatami lub dokonujących niezwykłych cudów. Prawie nikt nie uwierzy bez dowodu. Co można wynieść z takiej nauki? Nic! Co z tego, że całymi dniami tylko się modlili? Rzadko wspomina się o działaniach i pracy na rzecz społeczeństwa, ubogich... Przeanalizujmy jeszcze raz Ewangelię. Tam nigdzie nie znajdziemy zachęty do klepania zdrowasiek lub koronek 12 godzin na dobę (bez obrazy dla modlitwy różańcowej). Wszyscy mamy misję do wypełnienia (niestety część nakazów jest w XXI wieku nierealna :D i czasem może przybrać karykaturalne formy - czyt. legendy o św. Franciszku, Szymonie Słupniku i innych średniowiecznych żebrakach).

Wniosek: brak zaciekawienia przedmiotem = wysoka absencja

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Śr gru 02, 2009 0:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Cytuj:
Zostaje pytanie, czy w szkole średniej potrzeba aż 6 godzin religii


Zaraz, zaraz. Nie wmówicie mi chyba, że w szkołach jest 6h religii tygodniowo? Jak ja chodziłem byłe jedna, potem dodali drugą kosztem jednego WFu, a teraz jest 6?

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Cz gru 03, 2009 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 15:54
Posty: 93
Post Re:
wieslawamak napisał(a):
Jestem uczniem liceum ogólnokształcącego. Uczęszczam na lekcje religii, chodzę co niedzielę do kościoła. Z przykrością stwierdzam, że religia w szkole jest na bardzo niskim poziomie. Wolałam katechetki w gimnazjum, które kazały rozwiązywać krzyżówki i dyktowały notatki do zeszytów. Od kiedy lekcje religii odbywają się z księdzem, ksiądz jako osoba straciła dla mnie autorytet. Czy ksiądz, który patrzy w biust uczennicom, wywyższa się, klnie i faworyzuje jest dobrym księdzem? Jestem rozczarowana... Mówią, że ksiądz to też człowiek, ok, ale składał śluby, zdecydował się na taką drogę w swoim życiu, to niech z niej nie zbacza. Przestrzegajmy pewnych zasad.
Kolejnym problemem na religii w szkole jest poruszanie przez księży wątków historycznych. Wiadomo, kościół musi stawiać siebie w dobrym świetle, ale przecież nie można dyskutować z faktami. Nie można wmawiać młodym ludziom, że Luter był niewiernym idiotą... itp. Wiedzę historyczną pozwoli nam przyswoić historyk, a nie stronniczy ksiądz.
Osobiście uważam, że powinniśmy mieć w szkole przedmiot, na którym uczylibyśmy się o religiach na świecie. Z chęcią poznałabym inne religie, ich historię. Nic na siłę, przecież jeśli ktoś nie chce, to nie zmusimy go do tego żeby uczył się religii i chodził do kościoła.
O ocenie z religii wliczającej się do średniej już nie wspomnę...


pozdrawiam.


Proponuję Ci pewien eksperyment: przygotuj katechezę i zaproponuj katechezie, że ją poprowadzisz, że chcesz dać świadectwo swej wiary. Możesz poruszyć sferę czystości i wytknąć, że lampienie się w dekolty dziewcząt to w sumie grzech.

No i jeszcze sprawa historii i co wg Ciebie jest subiektywnością.

Nie wiem czy wiesz, ale Ewangelia Jezusa Chrystusa opiera się na historii właśnie. Pan Jezus nie raz się do niej odwołuje i dzięki temu jest rozumiany przez słuchających go.

PS: ja moje uczennice ganię za dekolty i nakazuję im zakrywanie ich. A podczas modlitwy na początku lekcji głośno wołam "I nie wódź nas na pokuszenie"!!!

_________________
Qui in virtute Dei custodimini per fidem in salutem paratam revelari in tempore novissimo


Cz gru 03, 2009 16:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 15:54
Posty: 93
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Mroczny Pasażer napisał(a):
Cytuj:
Zostaje pytanie, czy w szkole średniej potrzeba aż 6 godzin religii


Zaraz, zaraz. Nie wmówicie mi chyba, że w szkołach jest 6h religii tygodniowo? Jak ja chodziłem byłe jedna, potem dodali drugą kosztem jednego WFu, a teraz jest 6?


Nie o to chodzi.

Zakładając, że mowa o LO, które trwa 3 lata sprawy mają się tak:

2 godziny katechezy przez 3 lata daje wynik 6 godzin katechezy w klasach LO w cyklu całego trwania edukacji.

_________________
Qui in virtute Dei custodimini per fidem in salutem paratam revelari in tempore novissimo


Cz gru 03, 2009 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Ks.Marek napisał(a):
Mroczny Pasażer napisał(a):
Cytuj:
Zostaje pytanie, czy w szkole średniej potrzeba aż 6 godzin religii


Zaraz, zaraz. Nie wmówicie mi chyba, że w szkołach jest 6h religii tygodniowo? Jak ja chodziłem byłe jedna, potem dodali drugą kosztem jednego WFu, a teraz jest 6?


Nie o to chodzi.

Zakładając, że mowa o LO, które trwa 3 lata sprawy mają się tak:

2 godziny katechezy przez 3 lata daje wynik 6 godzin katechezy w klasach LO w cyklu całego trwania edukacji.


Z jednej skrajności w drugą. Od kiedy to przez liceum jest 6h religii przez cały okres trwania liceum?

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


Cz gru 03, 2009 16:59
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 03, 2009 14:19
Posty: 4
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Oczywiście, tyle, że Jezus był prawym człowiekiem i przedstawiał fakty obiektywnie. Jeśli chodzi o księży, to jakoś nie bardzo przekonują mnie ich argumenty, częściej mnie po prostu bawią.
Ogromna jest przepaść między księdzem, a Jezusem.


Cz gru 03, 2009 23:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Lepiej od siebie mieć takie wymagania, by być jak Jezus. Powodzenia Ci życzę.


Cz gru 03, 2009 23:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2006 15:54
Posty: 93
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Mroczny Pasażer napisał(a):
Z jednej skrajności w drugą. Od kiedy to przez liceum jest 6h religii przez cały okres trwania liceum?

To proste.
Jeśli w LO są w ciągu tygodnia w czasie klasy 1,2,3 realizowane 2 godziny katechezy, to mówi się, że wymiar katechezy dla LO to 6 godzin przez cały okres kształcenia.
Wieslawamak napisał(a):
Oczywiście, tyle, że Jezus był prawym człowiekiem i przedstawiał fakty obiektywnie.
A wszyscy księża to kłamcy, oszczercy i nikczemnicy...
Zaiste, bardzo to bliskie jest ewangelii. Pytanie tylko - jakiej?
A co do przepaści - owszem, tu się zgodzę. Ale pociesza mnie fakt, iż chrześcijaństwo to religia monoteistyczna i mnie się jakoś nie śpieszy do tego, być zająć miejsce Jezusa... :-D

_________________
Qui in virtute Dei custodimini per fidem in salutem paratam revelari in tempore novissimo


Pt gru 04, 2009 0:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 03, 2009 14:19
Posty: 4
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Na całe szczęście. :) Nie miałam na myśli zajmowania jego miejsca ;]


Pt gru 04, 2009 22:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 12, 2010 21:23
Posty: 2
Post Re: Uczniowie rezygnują z religii w szkole
Chdzę do liceum i muszę się zgodzić ze stwierdzeniem, iż dużo osób rezygnuje z tych zajęć. (U mnie ponad połowa klasy). Przyczyn jest kilka. Na pewno duży wpływ miała na to osoba która prowadziła początkowo lekcje religii. Inni stwierdzają, że to strata czasu. Część deklaruje, że nie wierzą w Boga... Jednak ja zastałam. Obecnie nauczycielem religii jest ktoś inny. Lekcje są ciekawe. Uczymy się o różnych religiach, rozmawiamy, oglądamy filmy, które zmuszają do refleksji, zastanowienia się nad swoim życiem. Jednak nadal są osoby, które uczęszczają na te zajęcia tylko dlatego, że nie mogły dogadać się z rodzicami, aby wypisać się. Myślę, że w przyszłym roku szkolnym znów ktoś odejdzie. Czy mi smutno z tego powodu? Nie. Przynajmniej spokój będzie:D Zostaną ci, którzy chcą zostać z własnej nieprzymuszonej woli.


Śr sty 13, 2010 22:08
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL