Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 6:09



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona
 Uczniowie rezygnują z religii w szkole 
Autor Wiadomość
Post Uczniowie rezygnują z religii w szkole
"Polska": w największych polskich miastach na lekcje religii nie chodzi już nawet połowa uczniów. Powodem jest brak wiary, czasu, niechęć do katechetów, a czasem zwyczajne lenistwo.
Coraz więcej uczniów gimnazjów i liceów w dużych miastach rezygnuje z lekcji religii. Oficjalnie o problemie Kościół nie mówi.

W jednym z łódzkich liceów z religii zrezygnowała cała klasa. Dlatego metropolita łódzki abp Władysław Ziółek zwrócił się z wezwaniem do młodzieży i rodziców. Apeluje o udział w szkolnej katechezie - czytamy w dzienniku "Polska".

Jeszcze dwa lata temu Kościół mógł ogłaszać, że na religię chodzi ponad 90 proc. gimnazjalistów i licealistów. Teraz jest tak tylko w diecezjach południowej i wschodniej Polski, zamieszkanych przez najbardziej religijną ludność - pisze "Polska".

Niepokój duchownych budzi fakt, że z uczęszczania na lekcje religii rezygnują nawet wierzący i praktykujący uczniowie. Choć deklarują, że regularnie chodzą do Kościoła, o szkolnej katechezie nie chcą słyszeć. Zdaniem jezuity ojca Jacka Prusaka często decyduje o tym brak wspólnego języka z osobą prowadzącą zajęcia z religii. Profesor Zbigniew Mikołejko, filozof i religioznawca z Uniwersytetu Warszawskiego, nie ma natomiast wątpliwości: w wielu przypadkach o rezygnacji z katechezy decyduje lenistwo.

Więcej na ten temat w dzienniku "Polska".

http://wiadomosci.onet.pl/1827316,11,item.html


So paź 18, 2008 7:44
Post 
spójrzcie na komentarze pod spodem... :x
żal


So paź 18, 2008 7:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Moim zdaniem to nie jest wina biskupów, księży, spowiedników, radia, telewizji, rodziców ani polityków, że młodzież nie chodzi na religię. Moim zdaniem to jest wina katechetów ( mniejszym stopniu) i samej młodzieży, która nie mając ZIELONEGO pojęcia o swojej religi jest do niej przymuszana przez rodziców. Nie buntują się, nie rozmawiają o religi, tylko idą na tą godzinę do kościoła, nudza się i wracają do domu... A potem dochodzi do paradoksów, że w 3 klasie liceum(!) uczniowie na sprawdzianie (!) nie potrafią napisać poprawnie 10 przykazań. A jest to rzecz chyba podstawowa dla osobu uwaającej się za katolika.

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


So paź 18, 2008 9:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Rzeczą podstawową dla katolika nie jest umiejętność "napisania poprawnie 10 przykazań", lecz umiejętność postępowania zgodnie z ich treścią i duchem w każdej chwili swojego życia.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So paź 18, 2008 9:58
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Czy do młodzieży dotrze bełkot prezentowany przez niektórych?

Kod:
Dzieki tego typu lekcjom otwieramy sobie droge do krolestwa niebieskiego po smierci, za bez wiary w naszego stworce po smierci trafiamy na wieczne meczarnie w odchlaniach piekiel.
(A co się dzieje z ludzmi, który nigdy nie mieli szansy poznać Waszego Boga?)



Cytuj:
dzis plujecie na Boga jeszcze dzis mozecie prosić opluwanego ksiedza
o ostatnie namaszczenie nawet Einsztajn ma na cmentarzy postawiony krzyz a przed smiercia pojednał sie z Bogiem



Cytuj:
dlaczego ludzie odrzucaja Boga, bo
chca zabijać dzieci nienarodzone w łonach ich matek prezerwatywa jest droższa od mordu dziecka na koszt społeczeństwa
nie chca zyc z kobieta jak nakazuje Bog bo i po co lepiej mieć codziennie inna zonę Bog mowi nie kradnij wie po co potrzebny Bog jak wszystko bez pracy jest w zasiegu reki Bóg mowi kochaj i obiekuj sie rodzicami po co lepiej rodzicom zafundować eutanazje niech sie zgredy nie meczą



I następnie porównywanie ateistów i ŚJ do komunistów, bolszewików i "bezborzników" (powie mi ktoś co to "bezborznik"?) I proponuję sobie poczytać takie posty i dopiero wtedy zastaniawiać się, dlaczego młodzież nie chodzi na religię...

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


So paź 18, 2008 10:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Rzeczą podstawową dla katolika nie jest umiejętność "napisania poprawnie 10 przykazań", lecz umiejętność postępowania zgodnie z ich treścią i duchem w każdej chwili swojego życia.
Nie no. Super. Jak ktoś ma przestrzegać 10 przykazań których nie zna?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


So paź 18, 2008 10:07
Zobacz profil
Post 
a ja myślę, że to wszystko przez *tu cytat z filmu, nie pamiętam jakiego, ale pamętam księdza który chodził po wsi go powtarzał,*:
"zachodnią cywilizację fałszywych proroków"

bardziej cool jest być młodzieżą, gdzie triumfuje rozum a nie zabobony średniowieczne - takie jest rozumowanie młodzieży.

wynika to też poniekąd z lenistwa, bo niby po co co siedziec na katechezie i słuchac księdza, sko ten czas można spozytkowac na
siedzenie na necie albo zakupy w mediamarkt.


So paź 18, 2008 10:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
A może poprostu trzeba zapytach tą młodzież która niech chce chodzić... Ja bym raczej powiedział że wina jeśli już zaczyna się od rodziców, którzy nijak dbają o wychowanie duchowe dzieci. Szkoła, a raczej zły katecheta i niechętne środowiko kolegów i koleżanke to tylko doprowadzają do końca.


So paź 18, 2008 13:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Cytuj:
bardziej cool jest być młodzieżą, gdzie triumfuje rozum a nie zabobony średniowieczne - takie jest rozumowanie młodzieży.
Nie zgodzę się z Tobą. Znam dużą ilość młodych ludzi, którzy są zabobonni (np. wierzą w magię) i którzy wierzą (aż do przesady) np. w New Age, Buddyzm lub Hinduizm.

Zgadzam się z Wistem. Bo czy rodzice nie widzą, że ich dziecko traci wiarę? Moi się mnie zapytali, czy jetstem chrześcijaninem, a gdy padła opowiedź ż nie, dowiedzieli się WSZYSTKIEGO o moim wyznaniu (z różnych źródeł). Można?[/code]

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


So paź 18, 2008 14:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz maja 03, 2007 9:16
Posty: 3755
Post 
Gdzieś czytałem, że to nie prawda z tym, co napisali w "Polsce" (że tyle uczniów odchodzi), że to manipulacja statystykami, ale kurczę nie mogę teraz tego znaleźć :?

_________________
Piotr Milewski


So paź 18, 2008 15:31
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sty 11, 2006 14:23
Posty: 3613
Post 
Sareneth napisał(a):
Stanisław Adam napisał(a):
Rzeczą podstawową dla katolika nie jest umiejętność "napisania poprawnie 10 przykazań", lecz umiejętność postępowania zgodnie z ich treścią i duchem w każdej chwili swojego życia.
Nie no. Super. Jak ktoś ma przestrzegać 10 przykazań których nie zna?

To poproś pierwszego lepszego kierowcę by ci zacytował przynajmniej podstawowe przepisy.
Umieć zacytować a rozumieć to nie koniecznie to samo.
Ja też mogę wykuć na blachę wiersz po chińsku, więcej mogę nauczyć się jego zapisu w hieroglifach, ale to wcale nie znaczy, że będę rozumiał jego treść.

jumik napisał(a):
Gdzieś czytałem, że to nie prawda z tym, co napisali w "Polsce" (że tyle uczniów odchodzi), że to manipulacja statystykami, ale kurczę nie mogę teraz tego znaleźć :?

Ks. Waldemar Kulbat w Niedzieli n 41/2008 (z 12 października) zamieścił artykuł pt. Alert w sprawie młodzierzy gdzie m.in. pisze:
Cytuj:
Nie ma spadku frekwencji

Na koniec o spadku frekwencji sygnalizowanej przez media. – Nie można mówić o żadnym radykalnym spadku frekwencji na katechezie w ciągu ostatnich dwóch lat – oświadczył abp Kazimierz Nycz (KAI). Jeśli chodzi o gimnazja, ogólnopolska frekwencja jest bliska 90 proc. W środowiskach pozamiejskich i małomiasteczkowych wynosi, podobnie jak w szkołach podstawowych, ok. 98 proc. W większych miastach, m.in. w Warszawie i Łodzi, na religię chodzi od 85 do 90 proc. gimnazjalistów. Metropolita Warszawski zaznaczył, że poziom uczestnictwa w katechezie w szkołach ponadgimnazjalnych jest niższy, natomiast stan ten utrzymuje się już od 20 lat.

Odnosząc się do artykułu opublikowanego w dzienniku „Polska”, zaznaczył, że być może uogólnione zostały dane o charakterze jednostkowym. Ostatnio opublikowano dane („Polska – Dziennik Łódzki” z 22 września), wg których ok. 70 proc. rodziców i młodzieży uczęszczającej na katechezę wysoko ocenia przygotowanie oraz wiedzę księży i katechetów świeckich.

W trwającej dyskusji na temat katechezy w szkole należy odnotować ważny głos abp. Władysława Ziółka. W Liście pasterskim na rozpoczęcie roku szkolnego Metropolita Łódzki nawiązał do słów Jana Pawła II, który mówił w Łowiczu do rodziców i młodzieży, że powrót religii do szkół po 1989 r. jest naprawieniem jednej z krzywd, która spotkała ludzi wierzących w czasach systemu totalitarnego, oraz że nauczanie religii w szkole jest wielkim dobrem. Wzywając do postawy wdzięczności oraz do uświadomienia sobie, jak wielkie znaczenie ma obecność religii w szkole i jak wiele zabiegów kosztowało jej przywrócenie, abp Ziółek nazwał katechezę w szkole wielkim skarbem Kościoła w Polsce i całego społeczeństwa. Warto, by uczestnicy dyskusji wzięli ten argument pod uwagę.

Natomiast wywiad KAI z abpem Nyczem z 18 września dostępny jest tam: Frekwencja na katechezie nie spada.

_________________
Obrazek
Gdy rozum śpi, budzą się po.twory.


So paź 18, 2008 16:49
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 12, 2008 18:56
Posty: 1927
Post 
Cytuj:
To poproś pierwszego lepszego kierowcę by ci zacytował przynajmniej podstawowe przepisy.
Umieć zacytować a rozumieć to nie koniecznie to samo.
Zgadzm się. Tylko, jak można rozumieć coś, czego się nie zna? I nie mów mi, że jak zapytasz kierowcę, który pedał to hamulec, a który gaz, to ten nie będzie wiedział. A jest to wiedza porównywalna do 10 przykazań i znajomości trójcy świętej, z czym gimnazjaliści mają roblem. I jeszcze odpowiedz mi Stanisławie, co reprezentuje sobą taki "katolik" nie znający tych 10 przykazań?

_________________
...lecz kiedy Jedyny opuścił swych czcicieli, jego Słowo pozostało...

...i nadejdzie dzień, kiedy powróci Jedyny. I znów rozlegnie się dźwięk Sarenetha...


So paź 18, 2008 17:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz gru 07, 2006 8:54
Posty: 3956
Post 
Zarówno w Polsce jak i Niedzieli nie podali źródła badań dlatego żadne z nich nie mogą być wiarygodne. Wszyscy podali tylko puste liczby i o obu można rzec, że to "manipulacja liczbami". No, ale wierzyć pewnie należy tylko źródłom katolickim bo wszystkie inne to nagonka na KK.

Cóż, moim skromnym zdaniem jeśli nie frekwencja to jednak zainteresowanie tym przedmiotem spada. Dlaczego tak się dzieje nie wiem i nie obchodzi mnie to, ale powody na pewno są. Jednak nie będzie nimi szatańska cywilizacja zachodu.

Cytuj:
To poproś pierwszego lepszego kierowcę by ci zacytował przynajmniej podstawowe przepisy.


Zacytować Ci nikt nie zacytuje, ale kolega Sareneth mówił o ZNANIU przykazań. Kierowcy posiadający prawo jazdy przepisy raczej ZNAJĄ.

_________________
"Problem z cytatami w internecie jest taki, że każdy od razu automatycznie wierzy w ich prawdziwość" - Abraham Lincoln


So paź 18, 2008 17:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 22, 2006 15:18
Posty: 318
Post 
A mnie ciekawi, skąd oni mają takie informacje, skoro w mojej szkole przykładowo na religię nie uczęszcza około 12% uczniów, o jakieś części dziesiętne jest różnica w sąsiedniej szkole średniej. W mieście to było ok 15%. Dane mam od wice-dyrekcji szkoły, średnie liczyli przy otwartych drzwiach :D

Skąd ta połowa :?: Mieszkam w mieście 140 000 dusz. Więc nic tak strasznie małego.


So paź 18, 2008 19:38
Zobacz profil
Post 
Stanisław Adam napisał(a):
Ks. Waldemar Kulbat w Niedzieli n 41/2008 (z 12 października) zamieścił artykuł pt. Alert w sprawie młodzierzy gdzie m.in. pisze:


Stanisławie- mógłbyś podawać prawdziwe tytuły artykułów i BEZ BŁĘDÓW ORTOGRAFICZNYCH ?

(w pierwszej chwili pomyślałam, że w Niedzieli są tak rażące błędy ...)


So paź 18, 2008 20:57
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 158 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL