Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:48



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Kontestata napisał(a):
...śpiewania idiotycznego różańca.
Religia nie powinna być przedmiotem obowiązkowym mówie to jako człowiek zanurzony w Bogu i Jego obecności
realnej.

Pokusisz się o wytłumaczenie tej sprzeczności?
pozdrawiam ;)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


So lip 11, 2009 23:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 13, 2007 15:14
Posty: 71
Post 
W szkołach jest w sposób poważny. Sorry... ale jeżeli ktoś odrabia wóczas lekcje... to jest tylko jego strata. Nie jest to przedmiot obowiązkowy. Niech nie chodzi. Koniec.
Lekcja religii nie jest próbą werbowania do Kościoła... bo szczerze to nie zauważyłem, żeby dzięki lekcjom choć jedna osoba się do Niego zbliżyła.
Tutaj chodzi raczej o wbicie pewnej wiedzy... którą powinno się posiadać.
Problemem nie jest tutaj Kościół... czy lekcje w szkole. Problemem są ludzie... którzy nie potrafią słuchać... tylko chcą gadać. To jest problemem dzisiejszego świata - nieumiejętność słuchania drugiego człowieka.
a co do wypowiedzi "Kontestata"... sprzeczność niezła:) Warto to rozwinąć. :D

_________________
Panie, naucz nas się modlić.
Łk 11,1


Nie wiesz, że to ty jesteś nieszczęsny i godzien litości, i biedny, i ślepy, i nagi.
Apokalipsa wg św. Jana 3,17


Pn lip 13, 2009 12:12
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt sie 14, 2009 19:20
Posty: 2
Post 
Moje doświadczenia z lekcją religii w szkołach są diametralnie różne. Od nudnawych, często wręcz głupich lekcji z katechetkami, które bardziej zajmowało to w jakim stanie jest zeszyt ucznia niż jego górnolotnie ujmując życie duchowe. Trzeba im jednak przyznać, że program realizowały wzorowo. Na drugim biegunie znajdują się licealne lekcje. Prowadził je ksiądz, człek pogodno usposobiony do świata, z nie znikającym uśmiechem na twarzy, z gatunku tych o których niektóre panie mówią "szkoda, że się marnują w kościele". Lekcja zaczynała się od zgłoszeń kto chce odrabiać zadania domowe. Co ciekawe chętnych osób nie było prawie nigdy duzo:) Same zajęcia były formą pogadanki o sprawach nas nurtujących. W ich trakcie ksiądz często nawiązywał do myśli społecznej kościoła, ewangelii itp.
Skutek był taki, że na lekcję religii zaczęli uczęszczać nawet ateisci. Zajęcia miały jeden feler w ogóle nie realizowały programu, ba co roku pojawiały sie notatki w dzienniku o treści: 1 czerwca brak ocen. Który model jest lepszy chyba nie muszę mówić(rzecz jasna moim zdaniem).

_________________
in vino veritas


Pt sie 14, 2009 22:16
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 02, 2010 12:56
Posty: 3
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
Szkoła ma byc miejscem nauki,a nie indoktrynacji.miejsce krzyży i katechezy jest gdzie indziej.


So sty 02, 2010 13:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 25, 2009 17:05
Posty: 1061
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
apostol archeolog :lol: teraz to i ja też :D

Cytuj:
Problemem są ludzie... którzy nie potrafią słuchać... tylko chcą gadać. To jest problemem dzisiejszego świata - nieumiejętność słuchania drugiego człowieka.

to może ksiądz się nie nadaj do pilnowania klasy? jak profesorka od fizyki ryknie, to wszyscy siedzą jak trusie ;) umie sobie poradzić. oczywiście, nie zawsze należy przywoływać klasę do porządku przemocą, wystarczy po prostu prowadzić ciekawe lekcje ;)

_________________
"Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja, jest to, że się z nami nie kontaktują." - Albert Einstein


So sty 02, 2010 13:43
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 02, 2010 12:56
Posty: 3
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
Szkoła nie jest miejscem dla księży.nie życzę sobie,aby z moich podatków utrzymywac kler.


So sty 02, 2010 16:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
apostol napisał(a):
Szkoła nie jest miejscem dla księży.nie życzę sobie,aby z moich podatków utrzymywac kler.

Apostoł proponuję następujące zadanie matematyczne: najpierw sprawdź ile podatku wpłacasz do fiskusa, odejmij od tego to co dostajesz w formie różnych dotacji od państwa, jeżeli jeszcze coś zostanie na plusie, sprawdź jak procentowo jest dzielony budżet, potem oblicz tą część, która z twoich podatków jest przeznaczana na szkolnictwo i wtedy możesz policzyć (znowu procentowo) ile z tego jest przeznaczane na wypłaty dla katechetów. Śmiem przypuszczać, że z tej kwoty nie dałoby się utrzymać ani jednego księdza, więc po prostu nie przeceniaj się że z twoich podatków utrzymuje się kler. ;-)

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


N sty 03, 2010 9:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 20, 2007 10:20
Posty: 22
Lokalizacja: Winnica
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
Zaczęło się od:
Cytuj:
Lekcje religii w szkole są na żałośnie niskim poziomie, szczególnie w gimnazjum, a dobitnie w liceum. Podzielę się swoimi doświadczeniami i zwrócę uwagę na podstawowe problemy. Zachęcam do dyskusji.


zgadziłbym sie na to zdanie, ale pod warunkiem małego, ale ważnego dodatku:

Moje lekcje religii w szkole są na żałośnie niskim poziomie, szczególnie w gimnazjum, a dobitnie w liceum. Podzielę się swoimi doświadczeniami i zwrócę uwagę na podstawowe problemy. Zachęcam do dyskusji.

Katecheci są najlepszymi nauczycielami w polskiej szkole. Znajdziesz oczywiście przypadki skandaliczne, ale przecież do każdego przedmiotu możesz takie znaleźć.

1.
Co było słabe - wykruszyło się. Wytrzymaj presję młodzieży, której nie zaszkodzi w promocji ndst z religii. To trzeba umieć.

2.
Bardzo wielu katechetów ma kwalifikacje do innych przedmiotów. Z różnych racji - wielu przed laty nie znajdowało pracy w swojej specjalności, wielu szuka godzin, by mieć pełny etat (wiejska podstawówka to tylko 12-14 godzin), wielu boi się o przyszłość religii i chce zdobyć inne kwalifikacje na wszelki wypadek.

3.
Generalnie jest to najbardziej "ideowa" grupa nauczycieli


A tak dla zaspokojenia ciekawości niektórych...
Zapraszam do obejrzenia sfilmowanych kilku moich katechez ze szkoły średniej. Są przegadane z mojej strony, ale innych form katechezy moi uczniowie nie pozwalali filmować:
http://tv.natan.pl/?Katechezy_w_szkole

_________________
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
++++++++++++++++++++++
Mój blog i kazania:
http://zpm.natan.pl
++++++++++++++++++++++
Internetowy Kurs Modlitwy:
http://InternetowyKursModlitwy.pl
++++++++++++++++++++++
Bierzmowanie
http://bierzmowanie.natan.pl


Śr lut 24, 2010 20:29
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sty 23, 2010 14:42
Posty: 695
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
hm, mi dzis na historii(na studiach) powiedziano, ze w Konstytucja RP wprowadza rozmłam kosciola od szkoly i czegos takiego byc nie powinno.

_________________
Lwy pożrą Chrześcijan... a Pogan zadepczą słonie...


Śr lut 24, 2010 23:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 20, 2007 10:20
Posty: 22
Lokalizacja: Winnica
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
nurhia napisał(a):
hm, mi dzis na historii(na studiach) powiedziano, ze w Konstytucja RP wprowadza rozmłam kosciola od szkoly i czegos takiego byc nie powinno.


chyba trzeba zmienić profesora albo robić dokładniejsze notatki

jestem za jasnym rozdzieleniem koscioła od państwa, ale zważ, że szkoły w większości nie są państwowe, ale samorzadowe

łamaniem konstytucji byłoby zabieranie lokalnej społeczności prawa, by szkoła wyglądała tak jak oni chcą

_________________
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
++++++++++++++++++++++
Mój blog i kazania:
http://zpm.natan.pl
++++++++++++++++++++++
Internetowy Kurs Modlitwy:
http://InternetowyKursModlitwy.pl
++++++++++++++++++++++
Bierzmowanie
http://bierzmowanie.natan.pl


Cz lut 25, 2010 19:33
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): So sty 23, 2010 14:42
Posty: 695
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
lekcja zalezy od prowadzacego.jak kiepski prowadzacy to i lekcja bedzie zla i tak jest z każdym przedmiotem.mje lekcje w liceum wygladaly tak ze przegadywalismy z księdzem cala godzine lekcyjną.pytalismy o rozne rzeczy.czasem jakies notatki bylt, zeszyt na ocene.chodzilo na religie 15-20 osob.w klasie bylo 32.
moim zdaniem problemem jest w wiekszosci nuda.bo ile mozna notowac, sluchac wciaz tego samego...lepiej rozmawiać z młodzieżą a nie dyktować notatki do zeszytu.

_________________
Lwy pożrą Chrześcijan... a Pogan zadepczą słonie...


Cz lut 25, 2010 23:19
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
apostol napisał(a):
Szkoła nie jest miejscem dla księży.nie życzę sobie,aby z moich podatków utrzymywac kler.

Masz rację.


Pn mar 01, 2010 10:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
Dlaczego szkoła nie jest miejscem dla księży ?

Dlaczego nie utrzymywać kleru z podatków ?

Akurat w Polsce, jeżeli już w ogóle kogokolwiek utrzymywać z podatków, to przede wszystkim kler katolicki - Kościół, patrząc pragmatycznie, jest największą w kraju instytucją usługową, z której to usług korzysta miażdżąca większość Polaków.

Ksiądz ma takie samo prawo uczenia w szkole jak każdy obywatel - wiem że brzmi to osobliwie, ale ksiądz nie tylko jest człowiekiem jak każdy inny ( no, naprawdę ! ), ale także obywatelem Polski ( no serio ! ) i ma takie same prawa jak wszyscy inni obywatele.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn mar 01, 2010 12:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn mar 01, 2010 23:11
Posty: 2
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
Wolę utrzymywac księży niż polityków.
Chodze do Szkoły katolickiej prowadzonej przez Salezjanów,lekcje religii sobie bardzo chwalę bo mam dobrego księdza katechetę.który traktuje swoją pracę poważnie i wyczerpująco omawia tematy,w dodatku można z nim podjąć dyskusję.


Pn mar 01, 2010 23:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Poziom katechez w szkole, podstawowe problemy lekcji religii
Johnny99 napisał(a):
Dlaczego szkoła nie jest miejscem dla księży ?

Dlaczego nie utrzymywać kleru z podatków ?

Akurat w Polsce, jeżeli już w ogóle kogokolwiek utrzymywać z podatków, to przede wszystkim kler katolicki - Kościół, patrząc pragmatycznie, jest największą w kraju instytucją usługową, z której to usług korzysta miażdżąca większość Polaków.

Ksiądz ma takie samo prawo uczenia w szkole jak każdy obywatel - wiem że brzmi to osobliwie, ale ksiądz nie tylko jest człowiekiem jak każdy inny ( no, naprawdę ! ), ale także obywatelem Polski ( no serio ! ) i ma takie same prawa jak wszyscy inni obywatele.

Szkoda tylko, że tych praw pan w czarnej sukni ma więcej...


Wt mar 02, 2010 10:18
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 84 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL