Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 18:42



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Kościół: musimy wiedzieć kto nie chodzi na religię 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Cytuj:
U mnie ksiądz połączył kilka klas, potem wymieszał, podzielił na grupy i wyszło, że zajęcia były raz w tygodniu.
Z drugiej strony, jeśli ktoś żyje wiarą to dwie lekcje tygodniowo chyba też nie są jakąś śmiertelną dawką?


Nie jest, ale dlaczego dodano jedną godzinę kasując godzinę WF? Zauważ, że gdyby było odwrotnie to pojawiłyby się głosy oburzenia.

Cytuj:
Chyba, że ktoś zamiast wiary bardziej ceni papiery dające możliwość zawarcia małżeństwa w białej sukni z tłumem gości. W takiej sytuacji może i lepiej, że nie będzie w to mieszał Pana Boga i weźmie jedynie ślub cywilny? Prawda może i brutalna, ale trzeba pamiętać, że ślub nie jest czymś co nam się należy. Oczywiście wielowiekowa tradycja utarła w nas przekonanie, że taki ślub jest najnormalniejszym obrzędem i chyba trochę zapomieliśmy o tym co jest jego istotą.


Oczywiście masz rację, ale wykradanie danych osobowych do sprawdzenia tego czy komuś się ślub należy nie jest dobre. No i nadal uważam, że nie chodzenie na lekcje religii nie może być podstawą do nie dostania sakramentu.

Cytuj:
Jeśli chodzi o wf - też lubię, ale dla mnie lekcja religii nie była jakąś wielką przeszkodą, żeby po szkole wyjść z kumplami na boisko i pokopać piłkę, skoczyć na siłkę, albo zostać na SKS'ie z siatkówki.
Prawda jest taka, że jeśli ktoś ograniczał ruch jedynie do zajęć wf'u to i tak kondycji się nie dorobił, a jak wspomniałem u mnie w pozalekcyjnych zajęciach sportowych można było przebierać.


Pewnie, że zajęć dodatkowych trochę jest, że można samemu ganiać, ale nie o to chodzi. Chodzi o sam fakt, że wyrzucono programowy WF dla jednej godziny religii więcej, uważam, że jest to chore.

Cytuj:
Problem w tym, że "nowoczesna" młodzież nie chce uprawiać sportu - ostatnio czytałem, że w rekordowych szkołach około 1/3 uczennic ma stałe, lekarskie zwolnienie z wf'u :| - i bynajmniej nie ma to nic wspólnego z lekcjami religii.


Myślisz, że nie ma? A ja uważam inaczej. Bo kasując WF jeszcze bardziej pokazujemy młodzieży - "a w du.pie z tym WF, i tak nie chodzicie to zrobimy wam zamiast tego religię".


Śr kwi 22, 2009 7:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 23, 2009 21:57
Posty: 1591
Post 
Po pierwsze uczniowie niewierzący są poszkodowani - zamiast WF-u nie mają nic.

Po drugie jak już stwierdzamy, że i tak się kondycja uczniów nie podniesie, że nie potrzebujemy tej lekcji, to dlaczego akurat religia? Bardziej przydałaby się historia bo rzadko kiedy udaje się z materiałem dojść do lat 80-tych.

_________________
MÓJ BLOG


Śr kwi 22, 2009 9:39
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Epikuros napisał(a):
Po drugie jak już stwierdzamy, że i tak się kondycja uczniów nie podniesie, że nie potrzebujemy tej lekcji, to dlaczego akurat religia? Bardziej przydałaby się historia bo rzadko kiedy udaje się z materiałem dojść do lat 80-tych.


Lobby kościelne też swoje robi.


Śr kwi 22, 2009 10:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Jajko napisał(a):
Jasne, że robiłem na przekór. Ale czy Ty witając się z kapłanem satanistów witałbyś go Ave Satan!!??

Rozumiem, że wtedy byłeś katolikiem? Próbuję zrozumieć co stoi na przeszkodzie, by chrzesćijanin witał chrześcijańskiego kapłana po chrześcijańsku. Tym bardziej, że owe pozdrowienie chwali Boga.

Zenonzet napisał(a):
Nie jest, ale dlaczego dodano jedną godzinę kasując godzinę WF? Zauważ, że gdyby było odwrotnie to pojawiłyby się głosy oburzenia.

Nikt nie zabraniał ludziom protestować, a jednak nic się nie działo. I nie rozumiem, czemu masz za złe chrześcijanom, gdy protestują - mają do tego prawo, jak pielęgniarki, rolnicy i górnicy...
I jeszcze jedno; o co chodzi z tym kasowaniem w-f'u? Papież powiedział, że zamiast w-f zrobimy religię? Nawet jeśli ktoś kiedy usunął lekcję w-f (przyznam, że nie pamiętam :|) to co to ma wspólnego z lekcjami religii - w którym roku to było? Pytam całkiem poważnie, bo prawdę mówiąc nie wiem skąd o tym wiecie.

Zenonzet napisał(a):
Oczywiście masz rację, ale wykradanie danych osobowych do sprawdzenia tego czy komuś się ślub należy nie jest dobre. No i nadal uważam, że nie chodzenie na lekcje religii nie może być podstawą do nie dostania sakramentu.

Prawdę mówiąc nie wiem o co chodzi z tym wykradaniem, bo artykułu nie czytałem. Jeśli ktoś coś kradł to rzeczywiście niedobrze - tym głupiej, że takie dane mogłby by być dostępne w parafii kandydata.
No i co może być podstawą do udzielenia skarametu? Powinno się go sprzedawać jak zwykły towar?

Zenonzet napisał(a):
Pewnie, że zajęć dodatkowych trochę jest, że można samemu ganiać, ale nie o to chodzi.

Nie rozumiem czemu w zajęciach pozalekcyjnych "nie o to chodzi". Mi zajęcia z siatki się bardzo podobały;
- były znacznie dłuższe niż wf,
- ćwiczyło się technikę (na zwykłych lekcjach nie dłużej niż przez 10 minut),
- poziom był znacznie wyższy.

Zenonzet napisał(a):
Chodzi o sam fakt, że wyrzucono programowy WF dla jednej godziny religii więcej, uważam, że jest to chore.

Jeszcze raz dopominam się o źródło, kto, kiedy i dlaczego tak zrobił? :P
Swego czasu wprowadzono do szkół informatykę - być może zamiast zajęć z innego przedmiotu - czy to też było chore? Może jest tak, że tylko wprowadzanie religii jest chore? Czemu zmiany programowe mają być chore? Jasne, że nie każdemu przypadną do gustu, ale czemu od razu chore? Szczególnie dziwi mnie fakt, że takie rzeczy mówią chrześcijanie.

Epikuros napisał(a):
Po pierwsze uczniowie niewierzący są poszkodowani - zamiast WF-u nie mają nic.

Mają SKS'y, albo godzinę wolnego. Pozalekcyjnych zajęć z religii, czy filozofii nikt nie oferuje :|.

Epikuros napisał(a):
Po drugie jak już stwierdzamy, że i tak się kondycja uczniów nie podniesie, że nie potrzebujemy tej lekcji, to dlaczego akurat religia? Bardziej przydałaby się historia bo rzadko kiedy udaje się z materiałem dojść do lat 80-tych.

A dlaczego nie religia? Tylko dlatego, że to religia?

pozdrawiam i respect for all 8)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Śr kwi 22, 2009 22:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Właśnie przeczytałem cały artykuł i przynam się, że mam spore wątpliwości, czy można nazwać to kradzieżą. Myślałem, że ksiądz włamał się do tajnych archiwów, a on po prostu otworzył dziennik i spisał adresy uczniów, którzy na zajęcia nie chodzą. Z pewnością tych danych nie ukradł.

Jedyne co bym zmienił, to zamiast wysyłać pisma o tych, którzy nie chodzą wysłałbym o tych, którzy chodzą. Nikt nie będzie robił zamieszania dlatego, że ksiądz wysłał do parafii kandydata zaświadczenie, że ukończył religię, a jak ktoś by nie otrzymał to kandydatem być nie może - efekt ten sam, a przynajmniej obejdzie się bez awantury.

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Cz kwi 23, 2009 8:28
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Cytuj:
Nikt nie zabraniał ludziom protestować, a jednak nic się nie działo. I nie rozumiem, czemu masz za złe chrześcijanom, gdy protestują - mają do tego prawo, jak pielęgniarki, rolnicy i górnicy...
I jeszcze jedno; o co chodzi z tym kasowaniem w-f'u? Papież powiedział, że zamiast w-f zrobimy religię? Nawet jeśli ktoś kiedy usunął lekcję w-f (przyznam, że nie pamiętam :|) to co to ma wspólnego z lekcjami religii - w którym roku to było? Pytam całkiem poważnie, bo prawdę mówiąc nie wiem skąd o tym wiecie.


Nie pamiętam czy były jakieś protesty, było to ładnych parę lat temu. Jak jeszcze chodziłem do liceum (lata 2000-04) to tygodniowo zajęć z WF były 4h, z religii 1. Potem (chyba wraz z wprowadzeniem 3 letnich liceów) liczba godzin WF zmniejszyła się do 3, a religii zwiększyła do 2. Pozostałe przedmioty z tego co się orientuję pozostały niezmienione.

Wychodzi więc na to, że jednak dodano tę religię kosztem tego WF.

Cytuj:
Prawdę mówiąc nie wiem o co chodzi z tym wykradaniem, bo artykułu nie czytałem. Jeśli ktoś coś kradł to rzeczywiście niedobrze - tym głupiej, że takie dane mogłby by być dostępne w parafii kandydata.
No i co może być podstawą do udzielenia skarametu? Powinno się go sprzedawać jak zwykły towar?


Jak już sam pisałeś - doczytałeś. Dla mnie to jest kradzież. Bo dlaczego możemy nazywać kradzieżą ściąganie mp3, a nie nazywać spisywania danych osobowych i przekazywania ich dalej. Myślę, że miałbyś poważne wątpliwości gdyby coś takiego zrobiła jakaś firma, która przesłała by Twoje dane dalej. Zaznaczając oczywiście, że nic o tym fakcie nie wiesz.

Cytuj:
Nie rozumiem czemu w zajęciach pozalekcyjnych "nie o to chodzi". Mi zajęcia z siatki się bardzo podobały;
- były znacznie dłuższe niż wf,
- ćwiczyło się technikę (na zwykłych lekcjach nie dłużej niż przez 10 minut),
- poziom był znacznie wyższy.


Nie o to chodzi bo nie każdy chce/ma czas na nie chodzić.

Cytuj:
Swego czasu wprowadzono do szkół informatykę - być może zamiast zajęć z innego przedmiotu - czy to też było chore? Może jest tak, że tylko wprowadzanie religii jest chore? Czemu zmiany programowe mają być chore? Jasne, że nie każdemu przypadną do gustu, ale czemu od razu chore? Szczególnie dziwi mnie fakt, że takie rzeczy mówią chrześcijanie.


Nie wiem jak to było z informatyką, jak ja zaczynałem liceum to już była.


Cz kwi 23, 2009 16:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post 
Z tego co mi wiadomo, od początku wprowadzenia religii do szkół podstawa programowa z tego przedmiotu przewidywała 2 godziny tygodniowo na wszystkich poziomach edukacyjnych. W wyjątkowych wypadkach (np braku katechetów, braku pomieszczeń, czy innych) biskup mógł wyrazić zgodę na jedną godzinę religii, ale po ustaniu przyczyn uniemożliwiających prowadzenie dwóch godzin przewidywana podstawą programową ilość wracała. Nie było też takiej sytuacji prawnej, że kosztem jakiegokolwiek przedmiotu dodawano jedną godzinę religii.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Cz kwi 23, 2009 20:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Zenonzet napisał(a):
Wychodzi więc na to, że jednak dodano tę religię kosztem tego WF.

Jak się przeprowadza jakieś zmiany programowe, to na ogół robi się kilka od razu, a nie dajmy na to "rok po roku". To, że obie zmiany zaszły w tym samym czasie, nie musi jeszcze niczego oznaczać, tymbardziej, że jak przed chwilą przeczytałem, wkrótce będziemy mieli 2 godziny religii i 4 wf'u :D.

onet.pl napisał(a):
Zmienione zostaną też zasady prowadzenia lekcji wychowania fizycznego. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów w ramach czterech godzin WF w tygodniu będą mieli dwie wspólne lekcje z zajęciami takimi samymi dla wszystkich w klasie i dwie lekcje, podczas których będą mogli ćwiczyć zgodnie ze swoimi zainteresowaniami oraz możliwościami szkoły.

Chodzi np. o lekcje tańca, gry w tenisa, judo, koszykówki itp. W szkołach ponadgimnazjalnych zajęcia "do wyboru" odbywać się będą na dwóch godzinach WF z trzech obowiązkowych.

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce poprzez zmianę sposobu prowadzenia zajęć WF zachęcić uczniów do większej aktywności fizycznej i liczniejszego niż obecnie czynnego udziału w lekcjach.

Jak widać religia wcale nie wyklucza wf :)

Zenonzet napisał(a):
Myślę, że miałbyś poważne wątpliwości gdyby coś takiego zrobiła jakaś firma, która przesłała by Twoje dane dalej. Zaznaczając oczywiście, że nic o tym fakcie nie wiesz.

Gdyby wysłali (sprzedali) je innej firmie to z pewnością było by nie fair, ale tutaj wszystko odbywało się wewnątrz Kościoła. No i czy w ogóle się coś stało? Ksiądz spisał dane, wysłał listy i na tym się skończyło. Nikt właściwie nie poniósł realnej szkody - no chyba, że szkodą jest otrzymanie wiadomości, że się nie chodzi na religie ;)
[/quote]

Dla mnie cała ta sprawa to taka burza w szklance wody. Jak mój dziekanat wysyłał moje dane do drukarni, żeby zrobili mi legitymację to nikt nie krzyczał. Po to się podaje te dane, żeby można było z nich kiedyś skorzystać ;). Dopóki nie dostaję do skrzynki kilogramów handlowej makulatury i nie wydzwaniają z banków z ofertami super kredytów to nie mogę nikomu nic zarzucić.

Nie mniej jak mówiłem, można było to rozegrać nieco sprytniej i żadnego kłoptu by nie było ;)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


Cz kwi 23, 2009 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Cytuj:
Z tego co mi wiadomo, od początku wprowadzenia religii do szkół podstawa programowa z tego przedmiotu przewidywała 2 godziny tygodniowo na wszystkich poziomach edukacyjnych. W wyjątkowych wypadkach (np braku katechetów, braku pomieszczeń, czy innych) biskup mógł wyrazić zgodę na jedną godzinę religii, ale po ustaniu przyczyn uniemożliwiających prowadzenie dwóch godzin przewidywana podstawą programową ilość wracała. Nie było też takiej sytuacji prawnej, że kosztem jakiegokolwiek przedmiotu dodawano jedną godzinę religii.


No to słabiutką masz pamięć. Jak więc wytłumaczysz to co pisałem? A tak było, pamięć mam dobrą.

Cytuj:
Jak się przeprowadza jakieś zmiany programowe, to na ogół robi się kilka od razu, a nie dajmy na to "rok po roku". To, że obie zmiany zaszły w tym samym czasie, nie musi jeszcze niczego oznaczać, tymbardziej, że jak przed chwilą przeczytałem, wkrótce będziemy mieli 2 godziny religii i 4 wf'u


No zobaczymy, jeśli będzie tak jak piszesz to ok, ale póki co jedna lekcja WF wyleciała kosztem religii.

Cytuj:
Gdyby wysłali (sprzedali) je innej firmie to z pewnością było by nie fair, ale tutaj wszystko odbywało się wewnątrz Kościoła. No i czy w ogóle się coś stało? Ksiądz spisał dane, wysłał listy i na tym się skończyło. Nikt właściwie nie poniósł realnej szkody - no chyba, że szkodą jest otrzymanie wiadomości, że się nie chodzi na religie Mruga 2


No Ty chyba sobie jaja robisz? Jak KK robi coś takiego to jest ok, ale jak zewnętrzna firma to nie jest ok? Jaką masz pewność, że KK nie puści tego dalej? Żadnej, tak samo jak w przypadku zewnętrznej firmy.

A dane człowieka chroni odpowiednia ustawa i nie ma znaczenia czy kradzież dzieje się wewnątrz jakiejś firmy czy nie, jeśli człowiek nie wyraził na to zgody to strona kopiująca dane popełnia przestępstwo.

Cytuj:
Dla mnie cała ta sprawa to taka burza w szklance wody. Jak mój dziekanat wysyłał moje dane do drukarni, żeby zrobili mi legitymację to nikt nie krzyczał. Po to się podaje te dane, żeby można było z nich kiedyś skorzystać Mruga 2. Dopóki nie dostaję do skrzynki kilogramów handlowej makulatury i nie wydzwaniają z banków z ofertami super kredytów to nie mogę nikomu nic zarzucić.


U mnie i nie tylko u mnie z tego co pamiętam podczas składania papierów na studia pisało się klasyczną adnotację o treści "wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z...".


Pt kwi 24, 2009 10:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn mar 23, 2009 21:57
Posty: 1591
Post 
Cytuj:
Mają SKS'y, albo godzinę wolnego. Pozalekcyjnych zajęć z religii, czy filozofii nikt nie oferuje .


Mają godzinę wolnego? Takim argumentem można wogóle edukację zniwelować - wiele godzin wolnego będzie ;)

Mają SKS'y? szczególnie jak ktoś do szkoły dojeżdża - jest wtedy wielki problem

Nikt nie oferuje pozalekcyjnych zajęć z religii? A co to obchodzi niewierzących uczniów? To chyba Kościól powinien się poświęcić dla uczniów wierzących, a nie uczniowie niewierzący.

Cytuj:
A dlaczego nie religia? Tylko dlatego, że to religia?


Bo posługiwanie się argumentem, że religia przyniesie więcej pożytku niż WF implikuje właśnie argument, że jeszcze wiecej pożytku przyniesie historia.

Jednak i tak ten argument był tylko próbą racjonalizacji poglądu, że tak bo tak.

_________________
MÓJ BLOG


Pt kwi 24, 2009 10:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post 
No to słabiutką masz pamięć. Jak więc wytłumaczysz to co pisałem? A tak było, pamięć mam dobrą.

Oj, nie zamierzam ci nic tłumaczyć, bo to raczej ty powinieneś podać podstawę prawną udowadniającą twój zarzut.
Wg mnie poskładałeś sobie dwa fakty które miały miejsce (obniżenie jednej godziny wf i realizację przepisów dotyczących organizacji religii) i wysnułeś z nich błędne wnioski.
Tak dla informacji Rozporządzenie MEN dotyczące organizacji religii znajdziesz tu http://kosciol.wiara.pl/index.php?grupa ... 1225911366

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Pt kwi 24, 2009 12:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 21:34
Posty: 109
Post 
Danka napisał(a):
No to słabiutką masz pamięć. Jak więc wytłumaczysz to co pisałem? A tak było, pamięć mam dobrą.

Oj, nie zamierzam ci nic tłumaczyć, bo to raczej ty powinieneś podać podstawę prawną udowadniającą twój zarzut.
Wg mnie poskładałeś sobie dwa fakty które miały miejsce (obniżenie jednej godziny wf i realizację przepisów dotyczących organizacji religii) i wysnułeś z nich błędne wnioski.
Tak dla informacji Rozporządzenie MEN dotyczące organizacji religii znajdziesz tu http://kosciol.wiara.pl/index.php?grupa ... 1225911366


Ciężko będzie znaleźć w internecie info z lat, w których ten internet jeszcze AŻ tak popularny nie był.

Prawdą jest, że w tamtych latach jedna godzina WF w tajemniczy sposób zniknęła, a dodatkowa religii pojawiła się. Wnioski nasuwają się jednoznaczne, tym bardziej, że pozostała pula przedmiotów nie uległa zmianie.


Pt kwi 24, 2009 14:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post 
kastor napisał(a):
Jajko napisał(a):
Jasne, że robiłem na przekór. Ale czy Ty witając się z kapłanem satanistów witałbyś go Ave Satan!!??

Rozumiem, że wtedy byłeś katolikiem? Próbuję zrozumieć co stoi na przeszkodzie, by chrzesćijanin witał chrześcijańskiego kapłana po chrześcijańsku. Tym bardziej, że owe pozdrowienie chwali Boga.


Wg mnie nie byłem katolikiem już od dawna. Ale nie znam Twojej definicji katolika.

A co stoi na przeszkodzie by witać człowieka "normalnie"?

I, powtarzam pytanie, czy witając się z kapłanem satanistów witałbyś go ave satan!!??

* musiałem zmienić na małe literki, żeby nie było, że na forum katolickim czci się szatana, kastor

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So kwi 25, 2009 0:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 31, 2008 22:30
Posty: 1191
Post 
Jajko, jak sam przyznałeś zrobiłeś to trochę na przekór. Myślę, że ksiądz to zrozumiał - może dlatego nie odpowiedział. Nie mniej ja bym odpowiedział, żeby mi potem kto tego po forach nie wypominał... ;)

Z kapłanami satanistów bym się tak nie witał, bo to obraża Boga.
pozdrawiam i respect for all 8)

_________________
O Tobie mówi serce moje;
szukaj Jego oblicza...


So kwi 25, 2009 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Kościół: musimy wiedzieć kto nie chodzi na religię
Jakoś mi umknął ten wątek, wracam po dłuuuugim czasie. :D

Napisanie Satan czy Szatan wielką literą (w końcu to imię własne! istotny nadprzyrodzonej) nie oznacza czczenia tej istoty!!! No a co Ci przeszkadzało Ave to kompletnie nie rozumiem?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt lip 23, 2013 19:49
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL