Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 22:27



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
 Komunia. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: Komunia.
Val jestem córką krawcowej i jestem odmiennego zdania - nie zamierzam cię jednak przekonywać.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Cz maja 02, 2013 18:31
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Jajko napisał(a):
U nas alby kupowano za pośrednictwem parafii. Nie mam pojęcia ile na tym ona zarabiała, a ile krawcowe. I alby nie były szyte na miarę indywidualną, jedynie do wyboru były chyba 3 ich rozmiary. Ale szczegółów nie znam, bo nie braliśmy w tym udziału.



No, ale to byly alby "na zawsze" dla dziecka? Czy do oddania np po rocznicy?


Cz maja 02, 2013 18:36
Post Re: Komunia.
Kael napisał(a):
Jajko napisał(a):
U nas alby kupowano za pośrednictwem parafii. Nie mam pojęcia ile na tym ona zarabiała, a ile krawcowe. I alby nie były szyte na miarę indywidualną, jedynie do wyboru były chyba 3 ich rozmiary. Ale szczegółów nie znam, bo nie braliśmy w tym udziału.

No, ale to byly alby "na zawsze" dla dziecka? Czy do oddania np po rocznicy?

Byłem na kilku(nastu) imprezach komunijnych i jeszcze nie spotkałem się z tym, aby alby były wypożyczane przez parafię. Zawsze były własnościa dziecka bez względu na to, czy zakup był zbiorowy, czy indywidualny. Jezeli w jakies parafii katolickiej jest inaczej, to jest to wyjątek.


Cz maja 02, 2013 18:45
Post Re: Komunia.
Danka napisał(a):
Val jestem córką krawcowej i jestem odmiennego zdania - nie zamierzam cię jednak przekonywać.

Nie musisz. W zależności od rejonu stawki się mogą przecież różnić. U @Jajka cena wyniosła 200 zł, a gdzieś indziej 100 zł.
Tak w ogóle, to jaka jest cena alb, które szyje(ła?) Twoja mama??

Co do wypożyczania alb- za moich czasów oddawało się niepotrzebne już stroje na zbiórkę dla dzieci z Białorusi czy Ukrainy. Nie wiem czy ten zwyczaj jest dalej kontynuowany.


Cz maja 02, 2013 18:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
U nas alby były chyba na zawsze - no bo jak? wypożyczyć sukienkę za dwie stówy i oddać?? To dopiero by było zdzierstwo.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz maja 02, 2013 18:57
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Czyli jeszcze nikt nie wpadl na pomyl, zeby uszyc zestaw alb dla parafii w kilku rozmiarach i wypozyczac co roku rodzicom za oplate (oczywiscie o wiele mniejsza: pralnia plus koszt amortyzacji)? Po bialym tygodniu by sie oddawalo, dawalo do czyszczenia i bylby na drugi rok dla kolejnych dzieci.
No, ale wtedy zarabialyby nie krawcowe co roku, ale pralnie...


Cz maja 02, 2013 18:59
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
Dzieciom pewnie wszystko jedno, ale sądzę że rodzice mogą uważać, że nie wypada w używanej albie paradować. Suknie ślubne kupuje się na JEDEN dzień, a i tak większość panien młodych woli mieć nową, własną, na zawsze....kompletnie tego nie rozumiem, ale tacy są ludzie (raczej kobiety), może z albami mają podobnie?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz maja 02, 2013 19:02
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
No coz, w Niemczech alby sa wlasnoscia parafii, a stroje komunijne (w pojedynczych parafiach, gdzie sie uchowaly) sa sprzedawane po uzyciu...

Ale Niemcy to kraj (podobno) od Polski bogatszy, wiec pewnie dlatego...


Cz maja 02, 2013 19:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
Rozmowy z dziećmi o komunii. Jakies sztuczne takie mi sie wydają. Ja jakiś czas temu o tym rozmawiałem i mój syn inaczej się wypowiadał. Te sformułowania w artykule są jakieś dziwne...

http://wyborcza.pl/duzyformat/1,127823, ... borcza#Cuk

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz maja 16, 2013 22:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Komunia.
To co się dzieje wokół tego religijnego święta jest kompletnie chore. I akurat nie ma w tym winy księży. Tylko zwykłych ludzi. Obawiam się, że z wiarą ta szopka nic wspólnego nie ma.

Najchętniej wybierają te z drzwiami otwieranymi do góry i takie, w których zmieści się osiem osób. Tak, żeby w dniu pierwszej komunii pod kościół mogła podjechać cała rodzina. Konkurencję limuzynom robią dorożki i powozy. - Komunia to dziś gra o status społeczny i prestiż - komentuje antropolog kultury
http://wyborcza.pl/1,75478,13957012,Now ... erem_.html

Pomalowane usta, cienie z brokatem, natapirowane włosy. O kim mowa? O dziewczynkach idących do Pierwszej Komunii Świętej. - Jak już muszą założyć alby, to niech chociaż mają frajdę z makijażu zrobionego u kosmetyczki - mówią często rodzice i nie widzą w tym żadnego problemu
http://wyborcza.pl/1,126565,13867937,Po ... munii.html

Już nie w restauracji, ale w zabytkowym pałacu. Z klaunami, kucykami i dmuchanymi zjeżdżalniami. Tak współcześnie można organizować przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii.
http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35 ... ykiem.html

Sezon na Pierwsze Komunie Święte zbliża się coraz większymi krokami. Dyskusja na temat prezentów z tej okazji pojawia się co roku, a kontrowersje budzą coraz to droższe upominki. W ubiegłym roku najpopularniejsze były tablety, smartfony i komputery. W tym roku będzie podobnie, a rodzice chrzestni często wydadzą nawet ponad 1 tys. zł na prezent
http://pieniadze.gazeta.pl/Kupujemy/1,1 ... ozszy.html

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 21, 2013 23:07
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Komunia.
Masz rację, ale... co Ci do tego?
Odwal się od nie swoich spraw.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Śr maja 22, 2013 0:17
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lis 15, 2011 12:08
Posty: 12
Post Re: Komunia.
Bardzo nieładnie napisałeś.
Bo jeśli słowo "odwal się" jest katolickim pozdrowieniem, to byłoby OK, lecz nie sądzę.


N cze 16, 2013 14:21
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Komunia.
Znalazł się esteta :mrgreen:
Podtrzymuję.
Nie pakuj nosa w nie swoje sprawy.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


N cze 16, 2013 14:31
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Barnaba napisał(a):
Masz rację, ale... co Ci do tego?
Odwal się od nie swoich spraw.

Barnaba napisał(a):
Znalazł się esteta :mrgreen:
Podtrzymuję.
Nie pakuj nosa w nie swoje sprawy.


A dlaczego to nie jego sprawa? skoro to budzi zgorszenie, to jest to chyba sprawa i tych, u których to zgorszenie jest budzone. Ja także jestem przerażony komercyjnym podejściem polskich katolików do pierwszej komunii i bezsilnością KK w jej zwalczaniu, jezeli wręcz nie wspierania tej komercjalizacji.

Tez bardzo martwię się, bo w takim społeczeństwie w którym przystąpienie do Wieczerzy kojarzone jest ze stosem zabawek i wystawną ucztą (a nawet i popijawą), a za regularne uczęszczanie na nabożeństwa rozdawane są przez duchownych prezenty (rower!; zainteresowanych mogę przesłac na priv adres parafii poznańskiej i okoliczności), w takim społeczeństwie wychowuję swoje dzieci w wierze i jest mi coraz trudniej.


Pn cze 17, 2013 9:22

Dołączył(a): N lis 29, 2009 19:33
Posty: 569
Post Re: Komunia.
Dlatego, że nie wierzę w intencje "uzdrowienia" u mojego Adwersarza. Jego działalność polega na próbie "przyłożenia".

A krytyka tych praktyk ma sens jedynie z wewnątrz Koscioła -jesli ktoś robi to z zewnątrz, błądzi - bowiem ze świeckiego punktu widzenia ci ludzie mają prawo robić to, co robią.

_________________
pozdrawiam
Barnaba (dawniej Marek MRB)
www.analizy.biz


Pn cze 17, 2013 9:37
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL