Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 9:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona
 Komunia. 
Autor Wiadomość
Post Re: Komunia.
tredje napisał(a):
Siostrzenica (bylo to 10 lat temu) dostala ode mnie siodlo. Nastepnego dnia widze, ze ona gdzies z tym siodlem leci. Jak sie spytalam, o co chodzi, to odpowiedziala, ze ksiadz kazal przyniesc to, co dostali do kosciola. Okazalo sie, ze nieporozumienie - kazal przyniesc pieniadze, i oddac na jakis zbozny cel. Na szczescie dziecko nie dostalo zadnych pieniedzy.

Jeśli nawet "kazał", to zapewne o dobrowolny datek, a nie "oddać" całej otrzymanej kwoty.


Śr lis 06, 2013 9:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Komunia.
jest taki zwyczaj, u nas też, że dzieci w białym tygodniu w jednym dniu zbierają oczywiście dobrowolne datki dla dzieci na misjach. Każdy może dać jeżeli chce i ile uważa. Łukasz dostał trochę pieniędzy, i sam z własnej woli dał na zbiórkę 100 zł, niemało jak na jego możliwości. Podobało mi się że nie jest chytry i chętnie się dzieli.

_________________
Ania


Śr lis 06, 2013 9:45
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Ale ma to jednak co najmniej mocny posmak manipulacji. Nawet gdy jest to "dobrowolny datek", a właściwie pomimo tego.
Mocno podejrzewam, podejrzenie moje wręcz graniczy z pewnością, ze gdyby o taki "dobrowolny datek" poproszono kilka miesięcy później, to składki byłyby symboliczne. Wykorzystuje się osobistą chwilę, chwilowe uniesienie religijne i nagły przypływ gotówki u dzieci (znacznie przewyższający ich chwilowe codzienne potrzeby). Dla mnie jest to brudna manipulacja.


Śr lis 06, 2013 9:58
Post Re: Komunia.
Dzieci dostaja pieniadze w prezencie i maja pomyslec o innych dzieciach, ktore takiej szansy nie maja.
Podzielic sie "naglym przyplywem gotowki" i przekroczyc swoj egoizm. Za kilka miesiecy juz wiekszosc gotowki bylaby wydana (na bzdety najczesciej)
Oczywiscie, ze jest to manipulacja, jak manipulacja jest kazde namawianie dzieci do przekroczenia egoizmu, egocentryzmu i innych "niepozadanych" sklonnosci.
Jak mama mowi: "przepros" ,to tez jest manipulacja. Szczegolnie, ze jezeli dziecko nie przeprosi, to mama jest smutna/gniewa sie itp.
A tu, jak dziecko nie odda ani grosza, to co niby sie stanie? Nikt mu tego raczej nie wypomni osobiscie.


Śr lis 06, 2013 10:21

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Komunia.
Kael
Raczej by wypomnial. Dzieci poszly do komunii cala klasa, byly do niej przygotowywane w szkole. Wiec mozna by sie liczyc nawet z problemami w szkole.


Śr lis 06, 2013 11:06
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
@tredje ty masz zawsze jakies wizje z horroru.
W Niemczech jest dokladnie taka sama praktyka. Tyle, ze dzieci daja swoje datki w zamknietych, anonimowych, jednakowych woreczkach. Moga nie dac zadnego (a tu jest kilkanascioro dzieci do 1.Komunii sw, nie dziesiatki jak w Polsce) albo dac pusty.
I nikt im niczego nie wypomina.


Śr lis 06, 2013 11:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Komunia.
tredje napisał(a):
Kael
Raczej by wypomnial. Dzieci poszly do komunii cala klasa, byly do niej przygotowywane w szkole. Wiec mozna by sie liczyc nawet z problemami w szkole.

O Boże! Jaka spiskowa wizja Kościoła. Palikot by tego nie wymyślił.

_________________
laudare benedicere praedicare


Śr lis 06, 2013 11:38
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Kael napisał(a):
Oczywiscie, ze jest to manipulacja, jak manipulacja jest kazde namawianie dzieci do przekroczenia egoizmu, egocentryzmu i innych "niepozadanych" sklonnosci.

Nie wiem do końca jak to wyrazic, bo sam nie przezyłem a jedynie obserwowałem.
Okres pierwszej komunii i następny tydzień jest dla wielu dzieci okresem szczególnym. Bardzo naiwnym rozumieniem bliskości Boga, sa w czyms w rodzaju (opadającego) uniesienia. Zbiórka pieniędzy w tym czasie jest cynicznym wykorzystaniem tego stanu. Niewiele dzieci nauczy, a moze nawet nic. W następnych, zwyczajnych dniach kazdego następnego tygodnia, bez stanu szczególnego uniesienia nie będzie zadnej dodatkowej motywacji płynącej z tej zbiórki.

Z punktu widzenia zbierającego to oczywiscie zbiórka w biały tydzień jest pożądana, o wiele bardziej efektywna.

Argument o wydawaniu na bzdety (a tak przynajmniej na "zbożny cel") nie przekonuje mnie. Dzieci trzeba uczyc zarządzania swoimi dobrami, kontrolowania wydatków.


Śr lis 06, 2013 12:49
Post Re: Komunia.
Kael napisał(a):
@tredje ty masz zawsze jakies wizje z horroru.
W Niemczech jest dokladnie taka sama praktyka. Tyle, ze dzieci daja swoje datki w zamknietych, anonimowych, jednakowych woreczkach. Moga nie dac zadnego (a tu jest kilkanascioro dzieci do 1.Komunii sw, nie dziesiatki jak w Polsce) albo dac pusty.
I nikt im niczego nie wypomina.

I jest to ulokowane w innej tradycji. Nie ma wystawnych przyjęć i góry kopert i prezentów.


Śr lis 06, 2013 12:52

Dołączył(a): N sty 15, 2012 20:52
Posty: 646
Post Re: Komunia.
Kael
o zadnej anonimowosci nie bylo mowy. Dzieciom kazano przyniesc pieniadze. To bylo polecenie ksiedza. Wszyscy wszystkich znali.


Śr lis 06, 2013 14:21
Zobacz profil
Post Re: Komunia.
Kozioł napisał(a):
Kael napisał(a):
Oczywiscie, ze jest to manipulacja, jak manipulacja jest kazde namawianie dzieci do przekroczenia egoizmu, egocentryzmu i innych "niepozadanych" sklonnosci.

Nie wiem do końca jak to wyrazic, bo sam nie przezyłem a jedynie obserwowałem.
Okres pierwszej komunii i następny tydzień jest dla wielu dzieci okresem szczególnym. Bardzo naiwnym rozumieniem bliskości Boga, sa w czyms w rodzaju (opadającego) uniesienia. Zbiórka pieniędzy w tym czasie jest cynicznym wykorzystaniem tego stanu. Niewiele dzieci nauczy, a moze nawet nic. W następnych, zwyczajnych dniach kazdego następnego tygodnia, bez stanu szczególnego uniesienia nie będzie zadnej dodatkowej motywacji płynącej z tej zbiórki.

Z punktu widzenia zbierającego to oczywiscie zbiórka w biały tydzień jest pożądana, o wiele bardziej efektywna.

Argument o wydawaniu na bzdety (a tak przynajmniej na "zbożny cel") nie przekonuje mnie. Dzieci trzeba uczyc zarządzania swoimi dobrami, kontrolowania wydatków.

Zauważ - w żadnym innym tygodniu dzieci nie dysponują swoimi pieniędzmi.
Będą to zawsze pieniądze rodziców.
A łatwo dawać cudze, więc podarowanie ze swoich ma inne znaczenie dla ofarującego dzieciaka..

tredje napisał(a):
Kael
o zadnej anonimowosci nie bylo mowy. Dzieciom kazano przyniesc pieniadze. To bylo polecenie ksiedza. Wszyscy wszystkich znali.

Znów kolejny mit wymyśliłaś na użytek Twojej jawnej niechęci - może nawet nienawiści - wobec wiary.
Jakbyś nie wiedziała - datki są zawsze zbierane do puszek, żadne dziecku, ani rodzic, czy ksiądz, nie zna wysokości ofiarowanych kwot.


Śr lis 06, 2013 14:34
Post Re: Komunia.
Kozioł napisał(a):
Kael napisał(a):
@tredje ty masz zawsze jakies wizje z horroru.
W Niemczech jest dokladnie taka sama praktyka. Tyle, ze dzieci daja swoje datki w zamknietych, anonimowych, jednakowych woreczkach. Moga nie dac zadnego (a tu jest kilkanascioro dzieci do 1.Komunii sw, nie dziesiatki jak w Polsce) albo dac pusty.
I nikt im niczego nie wypomina.

I jest to ulokowane w innej tradycji. Nie ma wystawnych przyjęć i góry kopert i prezentów.

Nie ma? Oczywiscie, ze sa! Prezenty nie sa takie horrendalne jak w Polsce, a daje sie glownie pieniadze.

tredje napisał(a):
Kael
o zadnej anonimowosci nie bylo mowy. Dzieciom kazano przyniesc pieniadze. To bylo polecenie ksiedza. Wszyscy wszystkich znali.

I moze ksiadz jeszcze wyznaczyl ile i od kazdego liczyl? A rodzice tylko skarzyc sie znajomym potrafia?


Śr lis 06, 2013 14:55
Post Re: Komunia.
Kael napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Kael napisał(a):
@tredje ty masz zawsze jakies wizje z horroru.
W Niemczech jest dokladnie taka sama praktyka. Tyle, ze dzieci daja swoje datki w zamknietych, anonimowych, jednakowych woreczkach. Moga nie dac zadnego (a tu jest kilkanascioro dzieci do 1.Komunii sw, nie dziesiatki jak w Polsce) albo dac pusty.
I nikt im niczego nie wypomina.

I jest to ulokowane w innej tradycji. Nie ma wystawnych przyjęć i góry kopert i prezentów.

Nie ma? Oczywiscie, ze sa! Prezenty nie sa takie horrendalne jak w Polsce, a daje sie glownie pieniadze.
W porównaniu z polskimi zwyczajami to drobniaki.
Nie ma żadnego odniesienia do sytuacji w Polsce.

Zrozum, nie widzę nic złego przeciwko jałmużnie. Nie o tym rozmawiamy.


Śr lis 06, 2013 15:15
Post Re: Komunia.
Kael napisał(a):
A rodzice tylko skarzyc sie znajomym potrafia?
Skoro rodziców to bulwersuje, to juz jest cos nie tak, prawda? Kościół to nie księża, to głównie rodzice, księza to ułamek procenta Kościoła.


Śr lis 06, 2013 15:17
Post Re: Komunia.
Ale to raczej tredje bulwersuje. A ona, z tego co wiem, rodzicem dziecka pierwszokomunijnego nie jest.
to tak jak z tym ksiedzem co pomoc Mszy sw za zmarle dziecko nie chcial odprawic.

Jezeli jakis ksiadz, badz nauczyciel, wymyslilby cos podobnego (imienne okreslone datki przy jakiejkowliek okazji), to nie obeszloby sie bez rozmowy z min. Najpierw w cztery oczy, a potem z innymi rodzicami. Tu by sie od razu tacy znalezli - w Polsce jak widac, tylko plotkowac za plecami potrafia - jesli mozna tredje w ogole w tej kwestii wierzyc.

Dlatego @Koziol nie oburzaj sie tak za bardzo, bo to mi bnardziej na Radio Erewan wyglada.

A, i na marginesie: ty nigdy swoimi dziecmi nie manipulowales, chcac osiagnac okreslony skutek pedagogiczny? Juz od niemowlecia tlumaczyles wszystko, dlaczego czegos oczekujesz od niego i dziecko samo z siebie, bez specjalnej zachety, tak robilo?

Bo ja sie obawiam, ze jezeli ksiadz mowil o pieniadzach, to nie na zasadzie "dajcie kase", ale na zasadzie tlumaczenia dlaczego, po co i dla kogo. I dzieci, ktore dostaly "za nic" pieniadze powinny w tym wieku miec na tyle empatii, zeby moc podzielic sie z tymi, ktorzy ciesza sie na jeden posilek dziennie, do lekarza musza isc dziesiatki kilometrow a szkole widuja z zewnatrz, bo rodzicow na oplaty nie stac.
No ale dla sytych chrzescijan w Polsce to "brudna manipulacja", ze mowi sie przy okazji swieta przyjecia Pana Jezusa o czyjejs biedzie i potrzebach. Przeciez te wszystkie prezenty sie dzieciom "naleza".


Śr lis 06, 2013 15:39
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 298 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 15, 16, 17, 18, 19, 20  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL