Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Religia obowiązkowa? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 0:10
Posty: 6
Post Re: Religia obowiązkowa?
Pozwolę sobie zauważyć błąd już w początku Twojego posta.
Otóż nie mamy kraju katolickiego, mamy kraj świecki w którym dominującą religią jest religia katolicka. Jest to duża różnica.
Jestem jak najbardziej za tym, żeby wytłumaczyć dorastającemu dziecku niezależnie od wyznania pochodzenie np. świąt bożego narodzenia czy wielkiej nocy. Nie wiem jednak jaki to ma związek z obowiązkową nauką religii [katolickiej] w szkole?

Religia [katolicka] nie wpływa na całe moje życie. Wpływa na promil mojego życia i to w części w sposób przeze mnie niechciany.


Pn lis 30, 2009 21:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post Re: Religia obowiązkowa?
Ja słyszałem że 95% (ale ktoś mnie poprawił że tylko 89% ;-) ) Ludzi w Polsce to ludzie zdeklarowani jako katolicy.
Tzn znamy prawdę a jest ona taka, że ludzi wierzących w Poslce jest dużo mniej niż tych zdeklarowanych - ludzie nie rozróżniają rytuału od tradycji i idą chrzcić dzieci bo tak wypada bo wszyscy chodzą itp... (mimo że odpowiadają na pytanie "czy wiesz z czym to się wiąże, czy będziesz dziecko w wychowywać w wierze itp)

Ja mimo wszystko upieram się przy tym, że religia jest potrzebna.

Myślę, że wszyscy tutaj chodziliśmy na religię a mimo to patrzcie ile dodatkowych pytań pada na które chcielibyśmy poznać odpowiedź ;-)

Równie dobrze mógłbyś powiedzieć - ja nie chce posłać dziecka na matematykę - sam go nauczę dodawać i mnożyć a potęgowanie czy broń Boże całki ominę bo mu się nie przydadzą.

Ja nie twierdzę, że religia musi dominować życie każdego człowieka czy wpływać akurat na tę większą jego część.

Ale tak jak powiedziałem na początku - główną religią w Polsce jest katolicyzm i nie widzę nic dziwnego że o tej właśnie religii uczy się w szkołach. Dzięki temu dziecko uczy się jakby i tradycji i kultury państwowej (od strony duchowej rzecz jasna) i wiele innych taki niby drobnych rzeczy ale jednak mających wpływ na życie nawet sobie z tego nie zdając sprawy.

To trochę jakby powiedzieć, że w Polsce nie powinno się uczyć o historii polski bo nie wszyscy uczniowie to polacy i mogą mieć gdzieś historię naszego kraju więc po co się jej uczą.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Wt gru 01, 2009 2:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 0:10
Posty: 6
Post Re: Religia obowiązkowa?
No ale matematykę wszyscy mamy jedną i taką samą. Religię każdy ma taką, jaką on lub jego opiekunowie mu wybiorą.
Wszyscy tutaj nie chodziliśmy na religię, ja nie chodziłem. Jest potrzebna dla tych, którzy mają potrzebę na nią chodzić, nie dla wszystkich. Jeśli w szkole znajdzie się grupka uczniów innej religii to i im powinno się prowadzić zajęcia dotyczące ich wiary.
Kultura duchowa państwa polega właśnie na tym, że każdy może wybrać sobie swoją i nie można uczyć wszystkich jednej, największej. To jest swoboda wyznania, m.in. zapisana w międzynarodowych prawach człowieka.

Zresztą w sumie nikt jeszcze czy to z polityków czy osób publicznych obowiązkowej religii [katolickiej] nie proponował i raczej nie zaproponuje, nie wyobrażam sobie tego...


Wt gru 01, 2009 10:06
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post 
Większym problemem jest poziom katechez. Księża nie są w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania zadawane na lekcjach, szczególnie w szkołach średnich. Brak dyskusji światopoglądowych, prowadzenie lekcji wg starych schematów, indoktrynacja na siłę powodują, że przedmiot "religia" staje się nieciekawy.

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Śr gru 02, 2009 0:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post Re: Religia obowiązkowa?
Cytuj:
Wszyscy tutaj nie chodziliśmy na religię, ja nie chodziłem


No i widzisz, teraz musisz te braki na forum nadrabiać. Trzeba było w szkole na religii się spytać. ;-)

I taka jest moja odpowiedź na pytanie - po co religia w szkole.

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Śr gru 02, 2009 21:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 03, 2009 7:47
Posty: 1170
Post Re: Religia obowiązkowa?
kazimierzu napisał(a):
Jeśli w szkole znajdzie się grupka uczniów innej religii to i im powinno się prowadzić zajęcia dotyczące ich wiary.

Ja zaproponowałbym następujące rozwiązanie - ponieważ zdecydowana większość naszego społeczeństwa deklaruje się jako katolicy - ta religia powinna zdecydowanie dominować na zajęciach. Ale nie miałbym nic przeciwko, gdyby część zajęć dotyczyła przynajmniej podstaw, czy głównych założeń innych wyznań. Uczeń mógłby mieć możliwość wypowiedzenia się o swoim mniej "popularnym" wyznaniu.


Śr gru 02, 2009 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lis 30, 2009 0:10
Posty: 6
Post Re: Religia obowiązkowa?
No ale wydaje mi się, że lekcje religii są po to właśnie, żeby uczeń mógł poznać swoją wiarę (przekazaną najczęściej przez rodziców). Ciężko wymagać od ucznia podstawówki, a nawet gimnazjum by na forum klasy opisywał założenia swojej wiary, do tego jeszcze odpowiadał na pytania innych uczniów.

O wiele lepszym pomysłem wydaje mi się zastąpienie w szkole konkretnej religii religioznawstwem, na którym poznawałoby się wszystkie znaczące religie świata. A nauka konkretnej religii pozostawałaby w gestii danego kościoła, oczywiście z możliwością prowadzenia zajęć w szkole.


Cz gru 03, 2009 1:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 29, 2006 12:06
Posty: 4608
Post Re: Religia obowiązkowa?
kazimierzu napisał(a):
O wiele lepszym pomysłem wydaje mi się zastąpienie w szkole konkretnej religii religioznawstwem, na którym poznawałoby się wszystkie znaczące religie świata. A nauka konkretnej religii pozostawałaby w gestii danego kościoła, oczywiście z możliwością prowadzenia zajęć w szkole.

Pomysł jest oczywiście dobry, ale obawiam się, że jego realizacja odbywała by się w klimatach "chrześcijaństwo widziane przez pryzmat marksizmu-leninizmu", tylko w wykonaniu katechety widzącego inne religie przez pryzmat zapatrywań pro-katolickich...

_________________
"Diabolus enim et alii daemones a Deo quidem natura creati sunt boni, sed ipsi per se facti sunt mali"
Obrazek
"Inter faeces et urinam nascimur".


Cz gru 03, 2009 1:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Religia obowiązkowa?
Moim zdaniem decyzję czy religia powinna być nauczana w szkole czy np. w kościele powinno rozstrzygnąć jakieś głosowanie (referendum, głosowanie parlamentarne) lub przynajmniej określenie, czy przedmiot:religia ma być okazją do pogłębiania swojej religijności (wtedy byłaby nieobowiązkowa, a ocena nie wliczałaby się do średniej), lub też traktowana jako wiedza o religii (w Polsce dominujący jest katolicyzm), ale wtedy byłaby obowiązkowa i oceniana jak każdy inny przedmiot na świadectwie (powinna za tym iść MOŻLIWOŚĆ ZDAWANIA RELIGII NA MATURZE).
Nie mogę pojąć, jak to jest, że uwzględnia się "wiedzę o tańcu", "historię kultury helleńskiej", "romanistykę/latynistykę", a nie ma tam "wiedzy o religiach/cywilizacjach chrześcijańskich/katolickich"; chyba że uznajemy kulturę pogańskiej starożytnej Grecji jako bliższą i bardziej przydatną, niż rodoów "obecnie nam panującej religii katolickiej".

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Cz gru 03, 2009 5:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post Religia na maturze
Poszerzam wiedzę o maturach. Na KUL-u punkty z "wiedzy o tańcu" liczą się nawet na matematykę lub informatykę. Czyżby absolwent studiów robił pomiary podczas układania choreografii lub programował tańczące gadżety na pulpit? :D

Niedawno było głośno o maturze z religii. Nie odpowiem ani TAK, ani NIE. Jeżeli pojawiłaby się w kanonie przedmiotów, które można zdawać, zakres materiału powinien objąć wszystkie najważniejsze religie, historię i współczesność, kulturę, z naciskiem na chrześcijaństwo. Problem pojawiłby się przy interpretowaniu Biblii lub innych dzieł - trzeba trafić w klucz. Przyda się szczególnie przyszłym katechetom, księżom, humanistom... Obawiam się, że oprócz dodatkowych kosztów zmiana może wpłynąć na sposób organizacji katechez. W niektórych przypadkach pozytywnie, ale nie będzie czasu na luźne tematy światopoglądowe.

Z drugiej strony to pewnie i tak nie poprawi poziomu religii.

Podobnie można zastanawiać się nad maturą z PO lub Przedsiębiorczości. Prawda, że to totalna ignorancja ratowników i przedsiębiorców? Jednak nie przesadzajmy. Wystarczy, że zdadzą biologię lub matematykę i pozostałe wybrane przedmioty. Szczegółów nauczą się na studiach.

Cytuj:
O wiele lepszym pomysłem wydaje mi się zastąpienie w szkole konkretnej religii religioznawstwem, na którym poznawałoby się wszystkie znaczące religie świata.
Na katechezach omawia się skrótowo inne religie. Nie popieram pomysłu, by zamienić ten przedmiot na religioznawstwo. Od tego jest historia (poziom rozszerzony), ewentualnie j. polski.

Celem katechez jest wychowanie w duchu katolickim i poznawanie swojej wiary. Niestety, dotąd nauczanie opiera się o tradycyjny sposób - dyktowanie notatek na każdej lekcji i odpytywanie, bo przecież trzeba postawić jakieś oceny.

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Cz gru 03, 2009 16:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lut 05, 2010 16:39
Posty: 227
Post Re: Religia obowiązkowa?
Ja na religię nie chodzę, więc dla mnie nie jest obowiązkowa i mam spokój :-D


N lut 07, 2010 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Religia obowiązkowa?
0bcy_astronom napisał(a):
Ja słyszałem że 95% (ale ktoś mnie poprawił że tylko 89% ;-) ) Ludzi w Polsce to ludzie zdeklarowani jako katolicy.


Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale zgodnie z Konstytucją RP, co do wyznawanych poglądów wszyscy są równi, co więc ma do tego pojęcie większości???... Po drugie - jeśli już - czemu ten przedmiot nie nazywa się wówczas np. Katolicyzm? Zobacz też ten materiał: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/5_tys_euro_kary_za_krzyz_na_scianie_114796.html najlepiej wraz z komentarzami... proponuje się też zapoznać z materiałem, który co prawda ukazał się na Prima Aprilis ale w sumie przedstawia b. ciekawe rozwiązanie: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/religioznawstwo_zastapi_przedmiot_religii_w_szkolach_131729.html

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Śr cze 16, 2010 10:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 20, 2011 11:47
Posty: 10
Post Re: Religia obowiązkowa?
Uważam, że religia jest potrzebna tylko oceniać nie trzeba - to powinno iść z serca

_________________
Tanie noclegi Kraków - komfortowe Pokoje gościnne Kraków i tanie Noclegi dla grup Kraków


Pt mar 18, 2011 11:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn cze 28, 2010 23:24
Posty: 624
Lokalizacja: Pustynia
Post Re: Religia obowiązkowa?
Cytuj:
Proszę mnie poprawić jeśli się mylę, ale zgodnie z Konstytucją RP, co do wyznawanych poglądów wszyscy są równi, co więc ma do tego pojęcie większości???... Po drugie - jeśli już - czemu ten przedmiot nie nazywa się wówczas np. Katolicyzm? Zobacz też ten materiał: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/5_ty ... 14796.html najlepiej wraz z komentarzami... proponuje się też zapoznać z materiałem, który co prawda ukazał się na Prima Aprilis ale w sumie przedstawia b. ciekawe rozwiązanie: http://www.wiadomosci24.pl/artykul/reli ... 31729.html

hm... równość wobec prawa wynika nie tylko z religii, ale z podlegania prawu RP (czyli z przebywania na jej terytorium). Równość oznacza, że w podobnych przypadkach traktujemy podobnie, a winnych inaczej, nie oznacza to że wszystkie podmioty są objęte takim samym dokładnie w każdym szczególe prawem; z usprawiedliwionych, obiektywnych potrzeb dopuszczalne jest rózńicowwanie, np. ważniejsze Święta chrześcijańskie są dniami wolnymi od pracy, bo trudno byłoby oczekiwać od chrześcijan pracy w takie dni; pracownik-muzułmanin najczęsciej jest w mniejszosci i musi negocjować warunki pracy przy zatrudnieniu. Niepodobna byłoby wprowadzanie dni wolnych od pracy ustawowo dla kilkunastu tysięcy mieszkańców RP / pracowników.
Podobnie jest z lekcjami religii, osoby o wierze innej niż katolicka stanowią w zasadzie mniejszość, obiektywnie można by dla nich tylko uruchamiać lekcje, ale jak miałaby wygladać lekcja dla 1, 2 uczniów? To prędzej korepetycje, a jeszcze lepiej nauka w domu.
Zakres przedmniotowy na lekcjach religii winien być omawiany na tych zajeciach z katechetą (nie mówcie mi że się nie da). Jeśli wprowadzić odgórnie (z pkt MEN) zakres tematyki, było by to stuczne i niedostosowane do zainteresowań grupy. Niech grupy katechizowanych wezmą się w garść i uzgodnia z katechetą o czym chciałby by posłuchac, ale najczęsciej takie grupy nie chcą słuchać o niczym.

W szkole mogłaby być godzina zajęć z religii i godzina zajęć z katechezy, ale to i tak decyzja dyrektora.

_________________
Obrazek
Być wolnym to móc nie kłamać.


Pt mar 18, 2011 12:53
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn kwi 11, 2011 21:22
Posty: 20
Lokalizacja: Toruń, Kujawsko-pomorskie
Post Czy religia w szkole powinna być nauką wiary w Boga czy o ni
0bcy_astronom napisał(a):
Religia religia...

Dla mnie religia to przedmiot jak każdy inny i nie widzę w tym nic dziwnego.
Mamy kraj katolicki i nie dziwię się że w szkołach uczą o religii katolickiej. Bo religia wpływa na całe nasze życie. A nawet już nie tyle sama religia co bycie w kraju religijnym na nie wpływa. Przecież religia nie zmusza do wiary tylko o niej uczy - tak samo jak matematyka nie zmusza do bycia matematykiem tylko uczy liczyć.

Przykładowo gdybym ja pojechał do kraju gdzie główną religią jest Islam nie zdziwiłbym się gdyby w tamtych szkołach uczono mnie o religii islamskiej - powiem więcej - wiedza ta przydałaby mi się do odnalezienia się wśród tamtych ludzi - wiedziałbym co uważają za dobra a co za złe, czego wolno a czego nie wolno.


To jest dobre ; )

Tylko, żeby tacy którzy nie chcą chodzić na religie wiedzieli o tym. ahh
Jedna rzecz tylko mnie irytuje, dlaczego my w szkołach uczymy się na religii rzeczy, w które powinniśmy jako Katolicy wierzyć, a nie wierzymy. Dlaczego teraz mentalność ludzka jest taka, że uważa religie jako "propagandę Kościoła" czy naukę wiary w Boga.
Niestety, ale tak jest, a nie powinno tak być. Otóż religia ma być przedmiotem, na którym mówimy o Bogu, Kościele, jego zasadach moralnych, etycznych, społecznych, prawnych.
A tak naprawdę niczego o nim nie wiemy!!!
Ani nie znamy Dekalogu, ani Doktryn i przedmiotu wiary.
Nie uczymy się Teologii tylko religii. Co ona oznacza? Nauka wiary w Boga? Skoro np. 5/18 osób w klasie nie wierzy w jego istnienie! Do bierzmowania przystąpi 16/18 osób! Do Kościola co niedziele chodzi 3/18 osób. Po co nam tak religia ?! Widać jej bezkuteczne działanie.
Ludzie odchodzą od Kościoła, bo go nie znają.
Osobiście uważam, że religia powinna być w szkole, jednak pod inną nazwą i innym programem nauczania.


Cz maja 26, 2011 22:30
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 54 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL