Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 11 ] 
 dyzury katechety w kosciele 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:26
Posty: 8
Post dyzury katechety w kosciele
Czy katecheta musi pełnić dyzury w kosciele w niedziele? Czy proboszcz moze to nakazać?


Wt lis 10, 2009 14:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Jeżeli katecheta nie pojawia się w kościele, to powinien przestać uczyć w szkole i zatrudnić się przy kasie w supermarkecie, albo na budowie.


Wt lis 10, 2009 19:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 05, 2005 12:10
Posty: 1239
Post 
Cytuj:
Jeżeli katecheta nie pojawia się w kościele, to powinien przestać uczyć w szkole i zatrudnić się przy kasie w supermarkecie, albo na budowie.

nic dodac nic ując meritusie:)z powodu tego wiecznego ,,jojczenia katachetow "jestem przeciwniczka powierzania katechezy w szkole osobom świeckim.Ksiądz i siostra zakonna nie jojczy tylko jest wkosciel z dziecmi i nie wylicza Bogu pensum


Wt lis 10, 2009 20:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:26
Posty: 8
Post 
nie interesuja mnie wynurzenia filozoficzne tylko stan prawny...

katecheta jest osoba swiecka i niedziela jest ustawowo dniem wolnym od pracy... jest tu ktos, kto zna przepisy i wie jak to jest?


Wt lis 10, 2009 21:11
Zobacz profil

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:26
Posty: 8
Post 
Awa napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli katecheta nie pojawia się w kościele, to powinien przestać uczyć w szkole i zatrudnić się przy kasie w supermarkecie, albo na budowie.



przed albo nie stawia sie przecinka....


Wt lis 10, 2009 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So maja 31, 2008 16:01
Posty: 96
Post jestem, bo chcę...
Jako katecheta staram się (w miarę moich możliwości) być z "moimi" dzieciakami na niedzielnej Mszy św. nie dlatego, że mi ktoś nakazuje, ale dlatego, że chcę :D, bo świadectwo to najlepsza katecheza...

i wielce niepokojącym jest, jeśli katecheta poszukuje przepisów regulujących tę kwestię :clever:

Awa, uogólnienie czasem może być bardzo krzywdzące... bo jak wśród świeckich można spotkać nierzetelnych katechetów, tak i nie brakuje ich pośród osób konsekrowanych, ale może być także na odwrót, że zarówno jedni, jak i drudzy są rewelacyjni ;) ...

_________________
"Wszystko jest łaską" św. Tereska


Wt lis 10, 2009 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sie 05, 2004 17:05
Posty: 1914
Post 
Cytuj:
katecheta jest osoba swiecka i niedziela jest ustawowo dniem wolnym od pracy... jest tu ktos, kto zna przepisy i wie jak to jest?

Może temat powinien brzmieć: czy szkoła powinna płacić katechecie wynagrodzenie za udział we Mszy Świętej?

Ponadto, jeżeli katecheta nie chodzi do kościoła, proboszcz zamiast wyrozumiale wyznaczać dyżury, powinien w poniedziałek jechać do Kurii i poprosić biskupa o odebranie katechecie misji, ponieważ katecheta jest niewierzący i niepraktykujący. Jeżeli katecheta jest praktykujący, ale nie ma ochoty na uczestnictwo we Mszy z udziałem swoich uczniów, ma do tego prawo i nie powinien być przymuszany. Wypadałoby jednak, aby był ze swoimi uczniami w kościele i pomógł.


Śr lis 11, 2009 0:03
Zobacz profil
Post 
Z innego watku:

Dyrektorium Katechetyczne Kościoła Katechetycznego w Polsce wydane przez Konferencję Episkopatu Polski
http://www.katecheza.episkopat.pl/download/pdk.doc
Cytuj:
90. Katecheci szkolni podejmują pracę po otrzymani misji kanonicznej od biskupa diecezjalnego i po podpisaniu umowy z dyrektorem szkoły.
Katecheci za pracę w szkole otrzymują wynagrodzenie w szkole. Zobowiązani są ponadto w okresie trwania zajęć szkolnych do nieodpłatnych świadczeń na rzecz parafii, która sprawuje pieczę nad szkołą: do przygotowania liturgii niedzielnej i świątecznej, do uczestnictwa w jednej Mszy świętej w niedziele i święta z udziałem dzieci i młodzieży w tej parafii, gdzie znajduje się szkoła oraz do podjęcia opieki nad swoimi uczniami w czasie rekolekcji szkolnych.
Pozostałe, nie wymienione powyżej działania szkolnych katechetów na rzecz parafii, winny być wynagradzane zgodnie z prawem partykularnym diecezji.
91. Katecheci szkolni winni mieć świadomość, że poprzez swą posługę katechetyczną wykonywaną na terenie szkoły uczestniczą w realizacji planu duszpasterskiego parafii i diecezji. Dlatego powinni, wraz z proboszczem i katechetami parafialnymi, brać udział w spotkaniach, których celem jest koordynacja działań pastoralnych i omówienie palących potrzeb i problemów. Za zorganizowanie tych zebrań odpowiedzialny jest proboszcz parafii. Powinien on również organizować zebrania dla nauczycieli różnych typów szkół. Częstotliwość tych spotkań określa prawo partykularne diecezji.
Katecheci powinni podnosić swoje kwalifikacje poprzez lekturę książek i czasopism katechetycznych, teologicznych i pedagogicznych, brać udział w przeznaczonych dla nich szkoleniach (kursach, konferencjach, sympozjach), nade wszystko zaś troszczyć się o swoje doskonalenie duchowe. Mają być bowiem na terenie szkoły również świadkami wiary.


Śr lis 11, 2009 15:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lis 20, 2007 10:20
Posty: 22
Lokalizacja: Winnica
Post Re: dyzury katechety w kosciele
Cytuj:
Katecheci za pracę w szkole otrzymują wynagrodzenie w szkole. Zobowiązani są ponadto w okresie trwania zajęć szkolnych do nieodpłatnych świadczeń na rzecz parafii, która sprawuje pieczę nad szkołą: do przygotowania liturgii niedzielnej i świątecznej, do uczestnictwa w jednej Mszy świętej w niedziele i święta z udziałem dzieci i młodzieży w tej parafii, gdzie znajduje się szkoła oraz do podjęcia opieki nad swoimi uczniami w czasie rekolekcji szkolnych.
Pozostałe, nie wymienione powyżej działania szkolnych katechetów na rzecz parafii, winny być wynagradzane zgodnie z prawem partykularnym diecezji.


czasami te obowiązki nie są żadnym obciążeniem
czasami obciążeniem ponad miarę

wynika też z tego, że parafialne przygotowanie do I komunii świętej powinno być wynagrodzone finansowo

_________________
ks. Zbigniew Paweł Maciejewski
++++++++++++++++++++++
Mój blog i kazania:
http://zpm.natan.pl
++++++++++++++++++++++
Internetowy Kurs Modlitwy:
http://InternetowyKursModlitwy.pl
++++++++++++++++++++++
Bierzmowanie
http://bierzmowanie.natan.pl


Śr lut 24, 2010 21:20
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Śr paź 12, 2005 13:48
Posty: 249
Post Re:
Kamala napisał(a):
Z innego watku:

Dyrektorium Katechetyczne Kościoła Katechetycznego w Polsce wydane przez Konferencję Episkopatu Polski
http://www.katecheza.episkopat.pl/download/pdk.doc
Cytuj:
90. Katecheci szkolni podejmują pracę po otrzymani misji kanonicznej od biskupa diecezjalnego i po podpisaniu umowy z dyrektorem szkoły.
Katecheci za pracę w szkole otrzymują wynagrodzenie w szkole. Zobowiązani są ponadto w okresie trwania zajęć szkolnych do nieodpłatnych świadczeń na rzecz parafii, która sprawuje pieczę nad szkołą: do przygotowania liturgii niedzielnej i świątecznej, do uczestnictwa w jednej Mszy świętej w niedziele i święta z udziałem dzieci i młodzieży w tej parafii, gdzie znajduje się szkoła oraz do podjęcia opieki nad swoimi uczniami w czasie rekolekcji szkolnych.


Nie wiedziałam o czymś takim. Czyli katecheta mieszkający poza parafią, w której uczy, w niedzielę zamiast iść na mszę ze swoją rodziną ma jechać do tej parafii albo rodzinę brać ze sobą na wycieczkę, nawet do innego miasta (np. z Rybnika do Gliwic). Albo chodzić na dwie msze. Dobrze to rozumiem?

_________________
"Oto czynię wszystko nowe" Ap 21,5


Śr mar 10, 2010 22:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn gru 27, 2010 12:49
Posty: 11
Post Re: dyzury katechety w kosciele
Dobrze zrozumiałeś. Wszystko jednak zależy od ks. proboszcza i warunków danej parafii.
W jednej katecheci nie robią nic, w innej są wykorzystywani.
U mnie jest dobrze. Dyżur niedzielny raz w miesiącu, bo to duża parafia i jest nas kilkoro.
W naszej diecezji katecheta ma jeszcze obowiązek/zalecenie prowadzenia grupy parafialnej.


Pn gru 27, 2010 19:24
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 11 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL