Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 8:55



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 490 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 33  Następna strona
 Jak oceniacie lekcjie religi? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 17, 2012 9:05
Posty: 1335
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Statystyk nie znam, ale również nie znam takiego katechety, który swoją pracę wykonywałby źle (a osobiście znam dużo osób uczących religii)

_________________
"Wszystko badajcie! Trzymajcie się tego, co dobre, a unikajcie wszystkiego, co złe" (1 Tes 5, 21-22)


Wt wrz 11, 2012 20:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 30, 2010 9:03
Posty: 1020
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
ARHIZ napisał(a):
mam namyśli sumienie w bardziej ogólnym znaczeniu

...wydumanym przez siebie...? :D

Sumienie to pojęcie teologiczne. Twoje "bardziej ogólne znaczenie" to, co najwyżej, usiłowanie nadania nowego, wtórnego znaczenia terminowi o sensie religijnym.

Antyreligijne przedefiniowanie słowa religijnego? :D O rety! :D Powraca duch antyreligijnej nowomowy! :D

_________________
http://img407.imageshack.us/img407/7421/mjdomtowieczno1.jpg


Wt wrz 11, 2012 23:10
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Jakim wydumanym? Sumienie jest pojęciem używanym w języku potocznym, a także w różnych systemach etycznych i religijnych, toteż KKK nie ma monopolu na jego definiowanie.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr wrz 12, 2012 8:08
Zobacz profil
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
JedenPost napisał(a):
Jakim wydumanym? Sumienie jest pojęciem używanym w języku potocznym, a także w różnych systemach etycznych i religijnych, toteż KKK nie ma monopolu na jego definiowanie.

Zgadza się. Pojęcie sumienie jest używane również w systemach etycznych.
Jakiś czas temu była tu na forum pewna pani, która religii chciała przypisać słowo pycha. Wymyśliła sobie, że skoro to jeden z ich grzechów, to Kościół ma monopol na to pojęcie... :D
I tak to często działa - chrześcijanie sobie coś powymyślają, coś poprzypisują, i czyta się potem takie bzdury, jak to cała reszta zewsząd czerpie od nich garściami... :D


Śr wrz 12, 2012 8:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
piok333 napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
mam namyśli sumienie w bardziej ogólnym znaczeniu

...wydumanym przez siebie...? :D

Sumienie to pojęcie teologiczne. Twoje "bardziej ogólne znaczenie" to, co najwyżej, usiłowanie nadania nowego, wtórnego znaczenia terminowi o sensie religijnym.

Antyreligijne przedefiniowanie słowa religijnego? :D O rety! :D Powraca duch antyreligijnej nowomowy! :D

Miło, że odpowiedziałeś na moje pytanie. Tak więc widzę, że Twoim zdaniem tylko KKK ma monopol na termin "sumienie". Ciekawe.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr wrz 12, 2012 11:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 15, 2012 21:23
Posty: 3341
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Hm, a w jodze funkcjonuje to pojęcie? Myślałem, że hinduiści znają tylko pojęcie karmy...

W ogóle, sumienie to chrześcijański wynalazek, czy inne religie też operują tym (lub podobnym) pojęciem?

_________________
In my spirit lies my faith
Stronger than love and with me it will be
For always.

Orkiestra!


Śr wrz 12, 2012 18:36
Zobacz profil
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Lurker napisał(a):
W ogóle, sumienie to chrześcijański wynalazek, czy inne religie też operują tym (lub podobnym) pojęciem?

Platon, Obrona Sokratesa, tłum.W.Witwicki napisał(a):
To pochodzi stąd, że, jakeście to nieraz ode mnie słyszeli, mam jakieś bóstwo, jakiegoś ducha, o czym i Meletos na żart w swoim oskarżeniu pisze. To u mnie tak już od chłopięcych lat: głos jakiś się odzywa, a ilekroć się zjawia, zawsze coś mi odradza, cokolwiek bym przedsiębrał, a nie doradza mi nigdy.


Cz wrz 13, 2012 5:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Jajko napisał(a):
Nie znam żadnych statystyk, a Ty?

nie potrzebujesz statystyk tylko opinii. Tak jak jest wielu dobrych nauczycieli (mam wrażenie że więcej niż złych) jest także wielu dobrych katechetów (to też nauczyciele) . U nas w szkole religii uczą trzej księża i siostra (małe dzieci). Siostra jest bardzo sympatyczną, pulchną, ciepłą osobą o łagodnym głosie i miłym uśmiechu, i małe dzieci bardzo ją lubią. Nie ma nic wspólnego ze stereotypem surowych ponurych zakonnic, a wręcz jest przeciwieństwem. Zawsze widzę ją uśmiechniętą. Może byłaby zbyt łagodna dla gimnazjum, ale dla zerówki i pierwszej klasy swietnie się sprawdza. Z tym księzy jeden to ten nagrodzony oklaskami przez gimnazjalistów, drugi przyszedł nowy ale pierwsze wrażenie robi dobre, (uczy mojego synka), wydaje się konkretny, dużo dzieciom opowiada i sporo zapamiętują, więc musi ciekawie mówić, a tego trzeciego najmniej znam więc się nie wypowiem o nim.

_________________
Ania


Cz wrz 13, 2012 8:03
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N maja 30, 2010 9:03
Posty: 1020
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
ARHIZ napisał(a):
Miło, że odpowiedziałeś na moje pytanie.

Mi w ogóle jest miło :) Bez względu na to, czy się do mnie odzywasz, czy nie :)

_________________
http://img407.imageshack.us/img407/7421/mjdomtowieczno1.jpg


Cz wrz 13, 2012 21:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Lurker - trzeba by było pogrzebać w jakiś sanskryckich traktatach. Postaram się coś wytrzasnąć ;)

Pioku, cieszę się Twoim szczęściem ;)

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz wrz 20, 2012 13:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt paź 30, 2012 15:53
Posty: 6
Lokalizacja: Tokarnia, Małopolskie
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Ja osobiście jakoś specjalnie nie wspominam religii w sz.p, ale w gimnazjum w 1 klasie religia była taka "odwalić temat i róbcie co chcecie" ale w 2 i 3 przyszedł do naszej parafii nowy ksiądz wikary. Bardzo sympatyczny człowiek z niesamowitym poczuciem humoru... całkowicie zmienił religię. Wspaniały człowiek, który nieświadomie wyciągnął mnie z dna. Dzieki sposobie w jaki opowiadał o Bogu zaczęłam zastanawiać się nad sobą... Zachęcił mnie do wyjazdu na rekolekcje.
Teraz będąc w technikum jestem mu bardzo wdzięczna za wszystko co dla mnie zrobił. Wciąż utrzymujemy kontakt, często rozmawiamy:)
Teraz mam panią katechetkę :) Widać w niej tą pasję :)


Wt lis 20, 2012 18:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Lurker napisał(a):
Hm, a w jodze funkcjonuje to pojęcie? Myślałem, że hinduiści znają tylko pojęcie karmy...

W ogóle, sumienie to chrześcijański wynalazek, czy inne religie też operują tym (lub podobnym) pojęciem?

Mamy przecież pojęcie dharmy - właściwego postępowania. Pytałem się też o to osobę zajmującą się sanskrytem - wspomina o pełnieniu tej funkcji przez serce lub atman.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Wt lis 20, 2012 19:32
Zobacz profil

Dołączył(a): So maja 18, 2013 11:34
Posty: 5
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Lekcje religii? W moim liceum są prowadzone beznadziejnie. Ksiądz jedynie dyktuje uczniom notatki i to też nie na każdej lekcji. Na połowie religii dosłownie siedzimy i patrzymy w sufit, "zajmując się sobą". Ksiądz nie porusza żadnych tematów, które nas interesują. Najchętniej wypisałabym się z takich lekcji "religii".


So maja 18, 2013 12:36
Zobacz profil
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
paulakwiatuszek napisał(a):
Lekcje religii? W moim liceum są prowadzone beznadziejnie. Ksiądz jedynie dyktuje uczniom notatki i to też nie na każdej lekcji. Na połowie religii dosłownie siedzimy i patrzymy w sufit, "zajmując się sobą". Ksiądz nie porusza żadnych tematów, które nas interesują. Najchętniej wypisałabym się z takich lekcji "religii".

No to umówcie się np. w trójkę i poruszcie jakis temat, zadawajcie pytania, wyrazajcie opinie, proście o uzasadnienie opinii księdza, a szczególnie gdy podpiera się Kościołem - proscie o uzasadnienie w biblii, katechizmie, dokumentach.
Jak jesteście tacy bierni, jak wam nie zalezy, to co ma się ksiadz wysilać? Idzie też na łatwiznę.


So maja 18, 2013 12:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Ja tak próbowałem, ale ksiądz miał do zrealizowania swój program (który mało kogo interesował) i nic z dyskusji nie wyszło. Potem mi nawet na "dzień dobry" na korytarzu nie odpowiadał :D

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N maja 19, 2013 20:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 490 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL