Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 490 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 33  Następna strona
 Jak oceniacie lekcjie religi? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
kropeczka_ns napisał(a):
ale w uznanych przez Kościół objawieniach (np Fatimskich) wizja piekła jaką widziały dzieci była taka, że same przyznały że można umrzeć ze strachu widząc to.


W sumie wart zwrócenia uwagi argument za usunięciem religii ze szkół, a w każdym razie podstawowych.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


So kwi 19, 2014 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Artykuł w temacie

http://www.edulandia.pl/edukacja/1,1018 ... .html?as=2

W nim świadectwa uczniów nt religii w szkole.

Swoją drogą czy prowadzi ktoś ogólnopolską statystykę uczestnictwa w lekcjach religii??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


So kwi 19, 2014 16:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
JedenPost napisał(a):
kropeczka_ns napisał(a):
ale w uznanych przez Kościół objawieniach (np Fatimskich) wizja piekła jaką widziały dzieci była taka, że same przyznały że można umrzeć ze strachu widząc to.


W sumie wart zwrócenia uwagi argument za usunięciem religii ze szkół, a w każdym razie podstawowych.

to było wyłącznie odniesienie się do zdania że na religii "straszono piekłem". Cóż, wystarczy uświadomić sobie samo istnienie piekła żeby się przestraszyć.

Jajko, no właśnie "religia kat"- rozumiem "katolicka". Zrozumcie wreszcie że jeśli ktoś nie chce wychowywać dziecka w wierze katolickiej a zapisuje go na religię katolicką to sam sobie zaprzecza. Niech te osoby zgłoszą w szkole zapotrzebowanie na inną religię niż katolicka lub na etykę. Nie wiem jak to się ma w kwestiach formalnych a więc i finansowych, czy w szkołach publicznych odpowiednie organy sfinansują lekcję na którą będzie chodziło np 2 czy 3 dzieci, nie mam pojęcia trzeba by pytac tych co się na tym znają. (no bo jeśli nie chcą 24 osobowej klasy dzielić na języki obce na grupy...) Ale jeżeli sfinansują, i jest w szkole zapotrzebowanie to pewnie dyrektor zatrudni nauczyciela etyki przynajmniej na te pojedyczne godziny. Może można spróbować zrobić łączone lekcje dla dzieci z więcej niż jednej klasy żeby była większa grupa, nie wiem.
Więc pisanie że na religii katolickiej dziecko ma się uczyć rzeczy totalnie z tą religią sprzecznych- np negowania Bóstwa Chrystusa (czyli podstaw "nadprzyrodzonych" jak napisaliście) jest absurdem!

_________________
Ania


Śr kwi 23, 2014 9:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Zgłosiliśmy zapotrzebowanie na etykę i została ona zorganizowana. Ale nie mam nic przeciwko, by dziecko chodziło na religię. Niby dlaczego mam mieć. Było zainteresowane, chciało się dowiedzieć, to miałem zabronić? Ja w sprawach wiary pozostawiam wolność dziecku, co przez niektórych forumowiczów zostało określone jako ZŁO.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 9:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
ok, tylko wtedy liczysz się z tym że dziecko na religii usłyszy że Jezus jest Bogiem ;-) i że wiara chrześcijańska jest prawdziwa (co jedno z drugiego wynika, żeby odrzucic prawdziwość chrześcijaństwa, trzeba najpierw zanegować Bóstwo Jezusa).

_________________
Ania


Śr kwi 23, 2014 12:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Ale dlaczego to ma być dla mnie problem? Niech słyszy, że ludzie wierzą w różnych bogów, że wyznawcy różnych bogów uważają, że to właśnie ich bóg jest tym najprawdziwszym, a reszta to bujdy, brednie, a w najlepszym przypadku niepełna wersja "naszej" wersji prawdziwej. Tak przecież jest. Niech się dziecko uczy. I niech się uczy, że nikt kolega z ławki nie jest gorszy dlatego, że jego rodzice wierzą w Jahwe i każą mu chodzić na religię. A może syn przy okazji uświadomi niektórych, że nie jeden Jahwe jest na świecie.

P.S.

Syn już nie chodzi na religię, znudziło mu się. Z kolegami w ogóle nie dyskutują na te sprawy, przynajmniej tak mi mówi. Ja w jego wieku też się nie zastanawiałem specjalnie nad religią, a znałem tylko jedną jedyną. Mój wie, że jest ich multum.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 23, 2014 22:07
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt maja 13, 2014 7:26
Posty: 99
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Podczas lekcji religii w liceum oglądaliśmy takie filmy jak "Gladiator"... wszystko zależy od osoby prowadzącej lekcje - jeśli ksiądz przychodzi tylko aby odsiedzieć swoje i zgarnąć pieniądze to nie ma sensu ale jeśli przychodzi sensowny duchowny, który ma wiedzę i chce się nią dzielić, rozmawiac na trudne tematy - to wtedy jest idealnie.

_________________
Serdecznie zapraszam na wartościowe serwisy:
Piosenki Religijne » Pieśni Patriotyczne
» Piosenki Dla Dzieci » Piosenki Harcerskie » Kolędy


Wt maja 13, 2014 8:12
Zobacz profil

Dołączył(a): N cze 29, 2014 18:44
Posty: 1
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Ja niestety miałam (nie)przyjemność trafiania na księży i katechetów, którzy uczyli w sposób przynajmniej kontrowersyjny. Pamiętam, jak jeszcze przed całą aferą z księdzem Natankiem katechetka nam to puszczała na zajęciach, zakochana w tym "jak to on mądrze prawi"... Smutne to, ale niestety.


N cze 29, 2014 18:49
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz sty 30, 2014 21:43
Posty: 4
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Uwazam, ze religia powinna odbywac sie w salkach katechetycznym, ale z tego powodu zeby dzieci, ktore chca uczeszczac na te lekcje mialy taka mozliwosc. U mnie w szkole religia byla calkowicie nieobowiazkowa, ale i tak frekfencja byla prawie 100% - przychodzili tylko po to zeby zepsuc nerwy katechecie, poprzeszkadzac innym i posmic sie.


Ostatnio edytowano Cz mar 19, 2015 17:46 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

.



Cz lip 17, 2014 13:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
W każdej szkole (no, może poza szkołami religijnymi) religia jest całkowicie nieobowiązkowa. A że często frekfencja jest wysoka, to wynika z innych powodów niż zamiłowanie do katechezy i chęć poznania jedynie słusznej religii świata (religia w środku lekcji i brak jakiejkolwiek alternatywy, bo rodzice każą, możliwość podniesienia średniej), a więc dzieciaki chodzą i z nudów rozrabiają.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt lip 18, 2014 10:32
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Drmariko1901 napisał(a):
Ja niestety miałam (nie)przyjemność trafiania na księży i katechetów, którzy uczyli w sposób przynajmniej kontrowersyjny. Pamiętam, jak jeszcze przed całą aferą z księdzem Natankiem katechetka nam to puszczała na zajęciach, zakochana w tym "jak to on mądrze prawi"... Smutne to, ale niestety.


Jezus mówił wilkach w owczej skórze i fałszywych prorokach. Prawdą jest że ksiądz N. zwiódł wiele osób nie tylko Twoją katechetkę. Mój katecheta mówił o piosenkarce włoskiej imieniem Dalida, o tym, jaka jest dzielna w walce z przeciwnościami i jak bardzo wierząca. Kilka miesięcy po tym ona popełniła samobójstwo. Powoływanie się na autorytet osoby żyjącej, która ma być wzorem dla innych- bywa ryzykowne.
Mam nadzieję, że skorzystałeś, zyskując temat do przemyślenia. Jeżeli nie ma być nudno, czasami musi być kontrowersyjnie :czytaj:


Pt lip 18, 2014 19:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt gru 27, 2005 11:37
Posty: 382
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
sidor napisał(a):
Uwazam, ze religia powinna odbywac sie w salkach katechetycznym, ale z tego powodu zeby dzieci, ktore chca uczeszczac na te lekcje mialy taka mozliwosc.
W salkach jest tak samo. Mieliśmy konferencje w parafii przed bierzmowaniem. Ksiądz czytał teksty z książek i internetu, zaś kandydaci rozmawiali, zajmowali się czym innym, a niektórzy zakłócali przebieg, przykładowo palili plastikowe przedmioty.

_________________
.:: KTO RANO WSTAJE, TEN PODPIS DOSTAJE ::.


Pt lip 18, 2014 21:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
WebCM napisał(a):
sidor napisał(a):
Uwazam, ze religia powinna odbywac sie w salkach katechetycznym, ale z tego powodu zeby dzieci, ktore chca uczeszczac na te lekcje mialy taka mozliwosc.
W salkach jest tak samo. Mieliśmy konferencje w parafii przed bierzmowaniem. Ksiądz czytał teksty z książek i internetu, zaś kandydaci rozmawiali, zajmowali się czym innym, a niektórzy zakłócali przebieg, przykładowo palili plastikowe przedmioty.

Nie chodzi o miejsce, raczej o to czy ktoś chce , czy musi się uczyć, ( zostaje zmuszony przez rodziców, bo tak wypada) :czytaj: Jak w każdym nauczaniu, nie bez znaczenia jest talent pedagogiczny i pasja nauczyciela :-)


So lip 19, 2014 16:56
Zobacz profil

Dołączył(a): So sty 04, 2014 22:42
Posty: 396
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Mnie ciekawi dlaczego do niechodzenia na lekcję religii potrzeba pozwolenia obojga rodziców, szczególnie w liceum. Jak rozumiem "dziecko" jest na tyle dorosłe żeby samodzielnie wybrać profil klasy, poruszać się w ruchu drogowym różnymi pojazdami, decydować o zdawaniu (bądź nie) matury, wybierać studia, spożywać alkohol, palić papierosy, kopulować, pójść do pracy ale nie może samodzielnie zrezygnować z religii. Nie sądzicie, że jest to absurdem?


N lip 20, 2014 12:52
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Jak oceniacie lekcjie religi?
Prawdziwie_nieprawdziwy napisał(a):
Mnie ciekawi dlaczego do niechodzenia na lekcję religii potrzeba pozwolenia obojga rodziców, szczególnie w liceum. Jak rozumiem "dziecko" jest na tyle dorosłe żeby samodzielnie wybrać profil klasy, poruszać się w ruchu drogowym różnymi pojazdami, decydować o zdawaniu (bądź nie) matury, wybierać studia, spożywać alkohol, palić papierosy, kopulować, pójść do pracy ale nie może samodzielnie zrezygnować z religii. Nie sądzicie, że jest to absurdem?

Lekka przesada. Dużo tych praw , za dużo.
Potrzeba zgody rodziców, żeby potem nie mieli pretensji do szkoły, że czegoś tam nie zorganizowała, lub nie dopatrzyła. Dziecko kończy 18 lat pod koniec II klasy lub na początku III Tak myślę, że szkoła się w ten sposób zabezpiecza.


N lip 20, 2014 20:48
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 490 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 33  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL