Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:06



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Przydatność katechezy w dorosłym życiu? 
Autor Wiadomość
zbanowany na stałe

Dołączył(a): Pt sie 13, 2010 18:27
Posty: 296
Post Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
Słucham propozycji. Jak w temacie. Jaka jest przydatność katechezy w dorosłym życiu?

_________________
Lights out we live in a world of darkness No doubt everything's up for sale
We sleep all of the world is burning We pray to god for a better deal
Nothing is sacred back then or now Everything's wasted is that all there is
Can I go now Judas my guide


Wt sie 17, 2010 20:11
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 04, 2008 22:22
Posty: 5619
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
Jednym z zadań katechezy jest przekazanie pewnej wiedzy religijnej. A zatem pomaga ona nie zapomnieć i pogłębić wiedzę na temat wiary.
Do tego pozwala radzić sobie z problemami, trudnymi sytuacjami, jakie zdarzają się w życiu.
Tak na początek po ciężkim dniu ;)

_________________
Η αληθεια ελευθερωσει υμας...
Veritas liberabit vos...
Prawda was wyzwoli...
(J 8, 32b)


Wt sie 17, 2010 20:21
Zobacz profil
Post 
Jak wyżej. (w nałóg mi wchodzi, czy co?) Jeśli dodatkowo jest to katecheza połączona ze świadectwami, jak katechezy neokatechumenalne czy oazowe na przykład, to nierzadko pomaga pogłębić i samą wiarę, poznać dobrych ludzi i samemu się rozwinąć.


Ostatnio edytowano Wt sie 17, 2010 21:02 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Wt sie 17, 2010 20:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
leunamme888
Patrząc na wiedzę różnych ludzi, w tym i moje braki, uważam że katecheza jest w każdym czasie dobra i potrzebna. Patrząc na to co się dzieje w Warszawie, bez żadnej próby przeniesienia tego tematu tutaj bo to byłoby bezsensowne, widzę jak wielką jest potrzeba uświadomienia ludziom co my właściwie tworzymy i o co chodzi w tej naszej wierze. Chodzi nie tylko o uczenie się, ale i stosowanie tych nauk w życiu. Znajdź mi jednego człowieka który przekracza próg powiedzmy 20 lat i już nic więcej nie musi się uczyć, również w kwestii swej wiary.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt sie 17, 2010 21:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
Ja bym powiedział że daje jakieś wartości. Coś na czym można się oprzeć w życiu. Nie każdemu to pasuje ale przynajmniej jakiś punkt odniesienia jest.


Wt sie 17, 2010 21:15
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 02, 2010 18:23
Posty: 75
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
CzłowiekBezOczu napisał(a):
Ja bym powiedział że daje jakieś wartości. Coś na czym można się oprzeć w życiu. Nie każdemu to pasuje ale przynajmniej jakiś punkt odniesienia jest.


Czy etyka wzbogacona o zasady i normy moralne by nie wystarczyła?
Musi być w tym wszystkim ingerencja doktryny jednej czy drugiej w wiarę jednostki i narzucanie światopoglądu z zewnątrz? Myślę iż jest to już wtykanie nosa w nie swoje sprawy.

_________________
v
v
v
www.ebiznesman.pl ---> Zacznij zarabiać przez internet, zobacz jakie to proste. Uzyskaj wolność finansową.


N sie 29, 2010 19:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
A czy wiara i przekonania biorą się z nikąd? Deisto, mylnie zakładasz że jak odizolujesz kogoś od głoszenia, to ta osoba, no własnie co? Zyska wspaniałą czysta i wolną od złych twierdzeń wiarę? Nigdy tego nie rozumiałem. Inputuje się wszystkim złe zamierzenia, a zarazem absurdalnie twierdzi że bez czyjegokolwiek pwływu wiara sama się rozwinie. No własnie, wiara, a nie przekonania etyczne które są wtórne. Dlatego nbie, nie wystarczyła by etyka, bo chodzi tu o wiarę, tym jest też formacja, pomaga wzrastać w wierze, nie tylko stawać się bardziej etycznym. Dla tego ostatniego można iśc na filozofie i stać się ekspertem, tylko co to zmienia a kwestii wiary?

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sie 29, 2010 20:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
sama etyka?...bezsens--samą etyką nie byłbyś wstanie przebaczać drugiemu..do tego potrzebujesz miłości..ty sam aż tyle w sobie jej nie masz..ją się dostaje..w niej się wzrasta..i w wierze też


N sie 29, 2010 20:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 02, 2010 18:23
Posty: 75
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
WIST napisał(a):
A czy wiara i przekonania biorą się z nikąd?


Dobre pytanie, dla mnie wiara bierze się z przesądów, tradycyjnych zabobonów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, które po czasie wrastają w daną kulturę do tego stopnia, że staje się kultem, niepodważalnym dogmatem, choć z rzeczywistością niewiele ma i miał wspólnego. Wystarczy zainteresować się genezą jednej czy drugiej religii i wszystko staje się jasne, łatwo dostrzec że nowo powstała religia czerpie garściami z religi starszej, którą częstokroć pretenduje zastąpić i tak chrześcijaństwo swą formę zawdzięcza zapożyczeniom z takich starożytnych religii jak: Egipska (Jezus na wzór Horusa (bardzo wiele biograficznych podobieństw)), frygijskiej mitologii (Jezus na wzór Attis (też zwany dobrym pasterzem, kazał miłować nieprzyjaciół o wiele wczesniej przed Jezusem)), boga Mitry (który też narodził się 25 grudnia, stąd data dzisiejszych świąt bożego narodzenia), i wiele innych źródeł i podobieństw, które dały obraz chrześciajństwu. Jest to hybryda różnych religii, owe podobieństwa i źródła są jednoznaczne i tylko największej skali ignorant zaprzeczy ich prawdziwości.


WIST napisał(a):
Deisto, mylnie zakładasz że jak odizolujesz kogoś od głoszenia, to ta osoba, no własnie co? Zyska wspaniałą czysta i wolną od złych twierdzeń wiarę?


Zyska nieskazitelny umysł i niczym nieskrępowany rozum.

WIST napisał(a):
Inputuje się wszystkim złe zamierzenia, a zarazem absurdalnie twierdzi że bez czyjegokolwiek pwływu wiara sama się rozwinie.


Oczywiście, że wiara sama się nie rozwinie ale jestem na stanowcze nie aby rozsiewać wiarę opartą na zabobonach i rzeczach nieprawdziwych przefiltrowanych i zmodyfikowanych czy niedokładnie przetłumaczonych przez ludzi którzy odznaczali się zbyt bujną wyobraźnią.
Ponadto weryfikowane informacje zawarte w Biblii, często okazują się sprzeczne z rzeczywistością i faktami historycznymi.


WIST napisał(a):
No własnie, wiara, a nie przekonania etyczne które są wtórne.


Dzisiejsza wiara jest tak samo wtórna, gdyż nie pochodzi bezpośrednio od Boga lecz jest zapisem wielokrotnie modyfikowanym i przez to fałszowanym co w ostateczności sprawia, że nie jest prwdziwa (nawiązuje do wczesniejszych odpowiedzi).

Czy na takiej podstawie warto opierać czyjąś wiarę? Niesądzę.



renata155 napisał(a):
sama etyka?...bezsens--samą etyką nie byłbyś wstanie przebaczać drugiemu..do tego potrzebujesz miłości..ty sam aż tyle w sobie jej nie masz..ją się dostaje..w niej się wzrasta..i w wierze też


Jeżeli twoja moralność wywodzi się wyłącznie z Biblii to wybacz ale jesteś niezwykle ubogą osobą i bałbym się znajdować w pobliżu ciebie.
Miłość i moralność nie jest esencją wypływającą z żadnej religii, moralność i potrzebę miłowania i bycia miłowanym posiada każdy zdrowy na umyśle człowiek, jeżeli do tego jeszcze nie dojrzałaś i nie rozumiesz ogólnie o czym mowa to współczuję, z resztą i tak współczuję.

_________________
v
v
v
www.ebiznesman.pl ---> Zacznij zarabiać przez internet, zobacz jakie to proste. Uzyskaj wolność finansową.


N sie 29, 2010 21:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
Więc trochę chybiłeś, ten temat zakłada coś innego niż Ty jesteś w stanie przyjąć. Sens katechezy dla wierzących dorosłych. Naprawdę ten temat Cie interesuje, bo mnie podobny np o edukacji dorosłych Muzułmanów by mało interesował, chyba że w sensie poznawczym, nie opiniodawczym.

Widzę też że chyba nie zrozumiałeś wszystkiego tak jak ja to rozumiałem. Pamiętaj że jestem wierzący, więc moje wypowiedzi są w kontekście wiary, podobnie gdy mówię o etyce zamiast o katechizacji dla dorosłych to myślę o tej chrześcijańskiej.

Jeśli boisz się kogoś kto chce traktować poważnie przykazanie miłości to nie wiem kogo się nie boisz.

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sie 29, 2010 21:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 02, 2010 18:23
Posty: 75
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
Rozumiem, ja tylko wyrażam opinię jako człowiek nieograniczony światopoglądowo przez religię, czy to oznacza że nie mam racji albo moje poglądy są podrzędne względem osób wierzących?
W końcu to forum wiara.pl a więc wszystko co nie uwłacza innym a ma związek z wiarą może zostać poruszone i przedyskutowane?


WIST napisał(a):
Jeśli boisz się kogoś kto chce traktować poważnie przykazanie miłości to nie wiem kogo się nie boisz.


Tylko, że Biblia to nie tylko przykazanie miłości, ale również zabójstwa za homoseksualizm, niewierność czy masowe mordy w imię Boga dokonywane na całych narodach.

_________________
v
v
v
www.ebiznesman.pl ---> Zacznij zarabiać przez internet, zobacz jakie to proste. Uzyskaj wolność finansową.


N sie 29, 2010 21:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
uważam że Bóg ma prawo położyć kres złu które się szerzy..dał wolną wolę człowiekowi,nie po to aby ten-występował przeciw Niemu i Jego przykazaniom i nauce..ale po to,by w efekcie człowiek dobrowolnie przyszedł do swojego Stwórcy..powiedzmy.że jest to prawo mistrza,do zniszczenia swojego dzieła---ja się z tym nie kłócę.
Jeżeli twoja moralność wywodzi się wyłącznie z Biblii--moja moralność ,umacnia się wyłącznie na podstawie Biblii..w kierunku chrześcijańskim..wiec jestem gotowa poświęcić swoje dobro dla drugiego,coś tam przecierpieć jeśli wierzę w moc modlitwy,i wiem że ktoś się zmieni...pomogło mi to w kilku punktach dość krytycznych w moim życiu


N sie 29, 2010 22:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 02, 2010 18:23
Posty: 75
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
renata155 napisał(a):
uważam że Bóg ma prawo położyć kres złu które się szerzy


Zło, które się szerzy jest wynikiem mocy twórczej Boga, gdyż Bóg stworzył wszystko i tego człowieka którego nazywasz złem które się szerzy i które zostaje co jakiś czas anihilowane bezpośrednio przez Boga lub z jego woli za pośrednictwem ludzi, którzy unicestwiają innych ludzi.

renata155 napisał(a):
dał wolną wolę człowiekowi


Dał wolną wolę ale jeżeli człowiek wybiera zło (zgodnie z wolna wolą) to Bóg "ma prawo położyć kres złu które się szerzy".
Bardzo spójne :brawo:


renata155 napisał(a):
nie po to aby ten-występował przeciw Niemu i Jego przykazaniom i nauce


Kolejny przykład całkowitej wolnej woli :brawo:

renata155 napisał(a):
ale po to,by w efekcie człowiek dobrowolnie przyszedł do swojego Stwórcy


Jeżeli po wcześniejszych zdaniach byłaś w stanie użyć słowa "dobrowolnie" śmiem twierdzić, że masz zaburzenia z poprawnym myśleniem.
Kilkakroć zaprzeczyłaś sobie w swojej wypowiedzi a to już zły znak.
Pls no comment.

_________________
v
v
v
www.ebiznesman.pl ---> Zacznij zarabiać przez internet, zobacz jakie to proste. Uzyskaj wolność finansową.


N sie 29, 2010 22:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
zło które się szerzy-jest wynikiem wyboru człowieka--dał wolną wolę,to nie znaczy że bezkarność..człowiek jest powołany do miłości,nie do nienawiści..powinien iść w kierunku dobra..właśnie dlatego,że jego Stwórca jest miłość..jeśli wybiera zło,tzn że kieruje się w stronę jego przeciwnika(wiec szatana)..to nie szatan stworzył człowieka,jedynie go zniekształcił i wypaczył....wiec nie uważam żebym gdziekolwiek się tu pomyliła.
Bóg jest Bogiem zazdrosnym-dlaczego ma się dzielić ze Złym swoim stworzeniem które ukochał,i o które walczy?...jeśli widzi nieprawość człowieka,i narodu..jeśli wie,że żadne słowa nie trafią do ich serc--daje im ostatnia szansę-śmierć..w niej może się spotkać z duszą(Bo Boga żywego żaden człowiek nie zobaczy)
Ty trzymasz się na siłę życia doczesnego..które się kończy--katolik liczy na życie wieczne z NIM..śmierć nie jest tragedią--śmierć jest decydującym egzaminem z miłości stworzenia do swojego Stwórcy.


N sie 29, 2010 23:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Przydatność katechezy w dorosłym życiu?
Deist
Moje rozumienie tego termatu jest taki: czy jest sens w katechezie dla ludzi dorosłych? I to jest pytanie jak dla mnie wybietnie skierowane do osób które wogóle biorą pod uwagę sens katechezy, siedzą w tym jakoś. Każdy zatem może wypowiezieć opinię, ale wybacz, to Cibie zupełnie nie dotyczy. Twoja opinia miała by sens gdybyś z własnych obserwacji oraz z punktu widzenia osób wierzacych dał opinię - tak, obserwuje was i widzę że jesteście tak super skatechizowani, że jako dorośli tegu już nie potrzebujecie. Ty natomiast wyrażasz opinię że swojego punktu widzenia, ktorego tu z założenia nie bierze się pod uwagę. Trudno aby wierzącemu pomogła opinia która mówi przestań robić to co jest dobre dla twej wiary. Jeśli chcesz to pisze, nie bronie, ale dla mnie to jest nie na temat. Nie ma tu znaczenia Twój brak "ograniczenia" bo jakieś poglądy masz i to one Cie ograniczają. Generalnie nie lubie takiego podejścia że skoro jestem wierzący to tylko ja jestem przez coś oganiczony - nie wierze że ktokowiek jest wolny, a już napewno ktoś kto taki tytuł sobie przypoisuje. Ja nie potrzebuje takich rzeczy, liczy się prawda, a ona zawsze jest jedna i są dokoła niej kłamstwa. Prawda ma swoje granice, więc nie ma nic szczytnego w "nieograniczonym światopoglądzie".

Mi Biblia mówi o miłowaniu bliźniego. Twojej jej rozumienie interesuje mnie tylko jako Twoja opinia. Nie obowiązuje mnie jednak. Dlatego jeśli boisz się mnie to musisz być bardzo zastraszonym człowiekiem. Wszystko to bardzo szczerze i bez złosliwości.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn sie 30, 2010 14:38
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL