Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 0:46



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła?? 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Śr wrz 08, 2010 20:55
Posty: 1
Lokalizacja: Polska
Post Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Witam, mam do Was pytanie. Czy wypisanie się z lekcji religii jest równoważne z wypisaniem się z Kościoła? Przez co nie będę mógł zostać chrzestnym, bądź przyjąć ślubu kościelnego?

Katecheta na lekcji religii "straszy" nas tym, że wyślę listę osób nie uczęszczających na lekcje religii do proboszcza w celu wypisania ich z kościoła. Wydaje mi się to trochę chore, czy tak jest naprawdę, czy jednak jest to chory wymysł katechety? Przecież człowiekowi może nie odpowiadać nauczyciel prowadzący dany przedmiot i przez to ma zostać skreślony? Czy to że się wypisał oznacza że nie wierzy w Boga?

Nie ukrywam, mocno oburzyłem się gdy usłyszałem te słowa. Do kościoła chodzę w każdą niedzielę, od maleńkiego. I muszę być skazany na słuchanie tego człowieka tylko po to by dalej należeć do wspólnoty chrześcijańskiej?

Co lepsze sam katecheta oficjalnie chwali się tym, że jest jedynym nauczycielem w mieście, u którego tak dużo osób wypisuje się z religii (mówiąc to z uśmiechem na twarzy...).

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam serdecznie!


Śr wrz 08, 2010 21:08
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 11, 2009 12:34
Posty: 837
Lokalizacja: mazowsze
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Nie ma takiej procedury kanonicznej jak wypisanie z Kościoła .
Jedynie osoby które popełnią np. aborcje lub mordestwo nakladają na siebie swoim zachowaniem ekskomunikę .
Z kościoła się samemu odchodzi, bez żadnych formalności, poprzez niewiare w dogmaty i niemoralne życie .
Będąc ateistą możesz studiować lub wykładać teologię .

_________________
1 KOR 13


Śr wrz 08, 2010 22:41
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Kaszek napisał(a):
Czy wypisanie się z lekcji religii jest równoważne z wypisaniem się z Kościoła?
Nie i nigdy tak nie było (no może w wiekach średnich).
Kaszek napisał(a):
Przez co nie będę mógł zostać chrzestnym, bądź przyjąć ślubu kościelnego?
W zostaniu chrzestnym na pewno będzie to utrudnieniem (jeśli nie przeszkodą), a
przy zawieraniu sakramentu małżeństwa nie jest to chyba bezwzględnie wymagane
(przecież będą wykładane nauki małżeńskie).
A nawet jeśli będzie potrzebny "papiór" z ukończonej katechezy, to
chyba proboszcz nie będzie robił problemów z daniem przyśpieszonych "korepetycji".
Kaszek napisał(a):
Katecheta na lekcji religii "straszy" nas tym, że
wyślę listę osób nie uczęszczających na lekcje religii do proboszcza w celu wypisania ich z kościoła.
Nie ma co - gorliwy ten wasz katecheta, ale niestety niezbyt douczony.
Kaszek napisał(a):
Wydaje mi się to trochę chore, czy tak jest naprawdę, czy jednak jest to chory wymysł katechety?
Raczej jest tak jak piszesz.
Kaszek napisał(a):
Przecież człowiekowi może nie odpowiadać nauczyciel prowadzący dany przedmiot i przez to ma zostać skreślony?
A jak papież nie będzie ci odpowiadał, to nie będzie ci się podobało, jak nazwą cię schizmatykiem?
Kaszek napisał(a):
Czy to że się wypisał oznacza że nie wierzy w Boga?
Doprecyzujmy: Boga określonego w Katechizmie Kościoła Katolickiego (bo można wierzyć w Innego).
Kaszek napisał(a):
Do kościoła chodzę w każdą niedzielę, od maleńkiego.
I muszę być skazany na słuchanie tego człowieka tylko po to by dalej należeć do wspólnoty chrześcijańskiej?
Dobrze by było, gdybyś jednak na te katechezy chodził - nawet jeśli katecheta ci nie odpowiada.
Kiedy będziesz potrzebował jakiegoś zaświadczenia, to
wtedy dopiero będziesz sobie pluł w brodę, że się zniechęciłeś przez "głupiego" nauczyciela.
Kaszek napisał(a):
Co lepsze sam katecheta oficjalnie chwali się tym, że
jest jedynym nauczycielem w mieście, u którego tak dużo osób wypisuje się z religii
(mówiąc to z uśmiechem na twarzy...).
Normalny to on nie jest - niepoprawny optymista, który SWOJĄ porażkę odbiera jako sukces.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Śr wrz 08, 2010 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So kwi 03, 2010 15:13
Posty: 1226
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Metanoia napisał(a):
Nie ma takiej procedury kanonicznej jak wypisanie z Kościoła .
Jedynie osoby które popełnią np. aborcje lub mordestwo nakladają na siebie swoim zachowaniem ekskomunikę .
Z kościoła się samemu odchodzi, bez żadnych formalności, poprzez niewiare w dogmaty i niemoralne życie .
Będąc ateistą możesz studiować lub wykładać teologię .

..............................................................................................
Najbardziej spodobalo mi sie twoje ostatnie zdanie ...... ateista oczywiscie studiowac moze ale jak moze czlowiek wykladac teologie i mowic o Bogu w co sam nie wierzy ?? mozesz mi odpowiedziec na to pytanie ?? :)

_________________
Bog jest Miloscia :)


So wrz 18, 2010 22:45
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
amadeus35 napisał(a):
..... ateista oczywiscie studiowac moze ale jak moze czlowiek wykladac teologie i mowic o Bogu w co sam nie wierzy ??
Oczywiście - podobnie jak chrześcijański orientalista może ci mówić o religiach azjatycki
bez popadnięcia w herezję - nie musi wierzyć w to co przedstawia innym.
Mylisz chyba religioznawstwo z religiologią.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N wrz 19, 2010 0:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Wykładowca teologii musi nie tylko złożyć, ale również podpisać wyznanie wiary, które zostaje w jego aktach. Więc jeżeli ktoś traktuje swoje słowa i swój podpis poważnie to raczej trudno mówić, aby ateista mógł wykładać teologię.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


N wrz 19, 2010 8:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
No, trzeba by zapytać europejskich trybunałów, które niedawno orzekły, że jak ktoś nie chodzi na religię to nie jest katolikiem (i nie wolno nikomu zmuszać go, by to ujawnił)..

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N wrz 19, 2010 9:24
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
To by było zbyt proste. Żeby się wypisać trzeba złożyć akt apostazji + świadectwo Chrztu w obecności swoich dwóch pełnoletnich świadków w parafii zamieszkania i inne tam takie.


N wrz 19, 2010 10:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 02, 2010 21:52
Posty: 20
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Mylisz dwie rzeczy. Przynależnośc do Kościoła nie musi byc równoznaczna z cieszeniem się w nim pełnią praw. Przykładowo, księża należą do Kościoła, ale nie bardzo mogą korzystac z prawa do zawarcia w nim małżeństwa :D . Ożeniony cywilnie rozwodnik nadal należy do Kościoła, ale nie może byc chrzestnym, bo nie spełnia wymogu dawania swoim życiem pełnego świadectwa wiary. Dwunastolatek nie może przyjąc święceń prezbiteratu. Itd, itp.

Osoba nieuczęszczająca na katechezę szkolną rzeczywiście nie może byc chrzestnym. Instrukcja Episkopatu o udzielaniu Chrztu świętego dzieciom mówi expressis verbis:

Chrzestni powinni ukończyć 15 lat; chrzestni mają być katolikami wyznającymi swą wiarę życiem zgodnym z nauką Kościoła nie wolno np. dopuszczać do pełnienia tej funkcji osób żyjących w niesakramentalnym związku małżeńskim oraz młodzieży nie uczęszczającej na katechizację (żądać odpowiednich zaświadczeń).

Natomiast jeśli idzie o małżeństwo, to oczywiście nie ma wymogu bycia formalnie katechizowanym, niemniej można sobie wyobrazic, że podczas przygotowania do sakramentu niekatechizowany będzie bardziej szczegółowo indagowany w zakresie wiedzy o tym, czym jest sakramentalne małżeństwo etc.


N wrz 19, 2010 11:21
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Johnny99 napisał(a):
No, trzeba by zapytać europejskich trybunałów, które niedawno
orzekły, że jak ktoś nie chodzi na religię to nie jest katolikiem
O jakie wyroki trybunałów chodzi?
Johnny99 napisał(a):
(i nie wolno nikomu zmuszać go, by to ujawnił)..
Konstytucja RP właśnie to gwarantuje.

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N wrz 19, 2010 11:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Cytuj:
O jakie wyroki trybunałów chodzi?


O ten, w którym orzeczono, że posiadanie kreski na świadectwie w miejscu przeznaczonym na ocenę z religii oznacza, że taki delikwent nie jest katolikiem, w związku z czym wymóg, by na każdym świadectwie takie miejsce się znalazło, i - co za tym idzie - każda osoba niechodząca na religię posiadała w tym miejscu kreskę oznacza obowiązek ujawniania swoich przekonań religijnych (a raczej ich braku), co jest sprzeczne z prawem.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


N wrz 19, 2010 12:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Johnny99 napisał(a):
wymóg, by na każdym świadectwie takie miejsce się znalazło
Czy prawo unijne jest w tej kwestii nadrzędne (nad polskim)?

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


N wrz 19, 2010 14:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 24, 2009 21:23
Posty: 806
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Prawo unijne ma chyba zazwyczaj albo zawsze pierwszeństwo przed prawem kraju członkowskiego.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zasada_pie ... 3lnotowego

_________________
Szukaj mnie
Bo sama nie wiem już
Bo nie wiem kiedy sama się odnajdę.


N wrz 19, 2010 14:46
Zobacz profil
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
O jakie wyroki trybunałów chodzi?


O ten, w którym orzeczono, że posiadanie kreski na świadectwie w miejscu przeznaczonym na ocenę z religii oznacza, że taki delikwent nie jest katolikiem, w związku z czym wymóg, by na każdym świadectwie takie miejsce się znalazło, i - co za tym idzie - każda osoba niechodząca na religię posiadała w tym miejscu kreskę oznacza obowiązek ujawniania swoich przekonań religijnych (a raczej ich braku), co jest sprzeczne z prawem.

A moglbys podac jakis link, ze ta kreska zawsze swiadczy o tym, ze sie nie jest katolikiem?
Bo moim zdaniem interpretujesz to po swojemu. Sens byl taki, ze kreska na swiadectwie u osob, ktore katolikami nie sa i dlatego na religie nie chodza, ujawnia ich przekonania religijne, czy tego sobie zycza, czy nie. Nigdzie nie bylo to w druga strone, za kreska na swiadectwie z religii jest rownoznaczna z automatycznym wystapieniem z Kosciola.


N wrz 19, 2010 15:53
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 22, 2010 16:09
Posty: 121
Lokalizacja: Polska
Post Re: Wypisanie z lekcji religii = wypisanie z Kościoła??
To, że kościół kogoś odrzuca nie znaczy, że Bóg też odrzuca.


N wrz 19, 2010 16:25
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 79 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL