Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2
 "Samotność katechety" - artykuł w Polityce 
Autor Wiadomość
Post Re: "Samotność katechety" - artykuł w Polityce
Kamala napisał(a):
No i uslyszalam w twoim glosie, moze znowu przez pomylke to, co mi ciagle dzwieczy w polskim Kosciele: "Wartosc Kosciola mierzy sie iloscia duchowienstwa i siostr zakonnych. Reszta, to nieprzydatny ciemny lud".
Jak zwykle usłyszałaś coś, czego nie powiedziałem.
Natomiast liczba powołań (obok statystyk sakramentów) jest dość dobrą miara poziomu formacji.


Cz gru 16, 2010 15:02
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Marek MRB napisał(a):
Akurat Kościół w Niemczech to ruina... co nie zmienia faktów na temat polskiej katechezy.
Ale... czego się spodziewaliśmy przenosząc katechezę do szkoły, w dodatku gwałtownie szkoląc tabuny niedokształconych katechetek (najczęściej na zasadzie "przekwalifikowania").
I tak dziwne że to jeszcze jako-tako działa...
Ciekawe kiedy ktoś się wreszcie obudzi.

To chyba mówisz o okresie bezpośrednio po powrocie religii do szkół. Obecnie, przynajmniej w mojej okolicy, zdecydowanie podziękowano za współpracę osobom bez prawidłowego wykształcenia. Absolwentów uczelni teologicznych - czy to teologów, czy katechetów po katechetyce (bo tak być powinno) - jest sporo i to na poziomie.

Ja uważam, że czasy, kiedy katecheci to byli ostatni z ostatnich, z przypadku, prawie że z łapanki, bez wykształcenia i przygotowania pedagogicznego - minęły lub mijają. Pewnie, potrzeba trochę czasu, aby kadra się wymieniła zupełnie i w szkołach pozostali tylko ci, którzy uczeni byli nowszymi metodami, którzy chcą wykorzystywać zdobycze techniki, zainteresować młodych przedmiotem, a nie tylko "przeżyć" 45 minut, byle do dzwonka.

Zresztą - na katechetów starszej daty złego słowa nie dam powiedzieć. Teściu do nich należy, wkłada bardzo dużo serca w swoją pracę, pomimo wieku przygotowuje i wyszukuje sporo pomocy naukowych multimedialnych, sam robi prezentacje w PowerPoincie itp. Stara się bardzo. Więc bez uogólnień, proszę.

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Cz gru 16, 2010 15:09
Zobacz profil WWW
Post Re: "Samotność katechety" - artykuł w Polityce
Jeśli tak jest jak mówisz, to tylo się cieszyć. Szkoda że żaden z moich synów takiego nie miał...


Cz gru 16, 2010 15:59
Post Re: "Samotność katechety" - artykuł w Polityce
Marek MRB napisał(a):
No to opisz jakie to skarby sa w Kościele Niemieckim. Jesli mnie przekonasz, chętnie zmienię zdanie.
Może zacznij od Dominicantes i communicantes

Marek MRB napisał(a):
Jaki piekny obrazek. "Trochę" w nim tylko psuje obraz to że nie ma powołań - ani zakonnych, ani diecezjalnych - co powoduje że tem piękny obrazek służy do nieczego. A Rady parafialne są znane z robienia problemów, zamiast ich rozwiązywania.


Czyli: "no powiedz, powiedz..."

A potem
"A u was Murzynow bija".

W zwiazku z tym na ten temat porozmawiamy za 20 lat, kiedy polskie seminaria opustoszeja, klasztory sie zestarzeja a koscioly beda sprzedawane, bo nie bedzie komu ich utrzymac.

Kilkanascie lat temu tez nikt z polskiego Kosciola (czytaj glownie hierarchii) nie wierzyl, ze kiedykolwiek moze nastapic spadek powolan, spadek uczestnikow Mszy sw itp. Proces sie zaczal i nie sadze, zeby ludzie o twojej postawie go zatrzymali.

Widze ze nie chcesz zostac misjonarzem poganskich krajow zachodnich? A kto ma to robic, jesli nie misjonarze z ostatniego przyczolka chrzescijanstwa w Europie?

.


Cz gru 16, 2010 16:01
Post Re: "Samotność katechety" - artykuł w Polityce
Cytuj:
W zwiazku z tym na ten temat porozmawiamy za 20 lat, kiedy polskie seminaria opustoszeja, klasztory sie zestarzeja a koscioly beda sprzedawane, bo nie bedzie komu ich utrzymac.
Może opustoszeją, moze nie. Na razie opustoszały w Niemczech i to są fakty o jakich można rozmawiać.


Cz gru 16, 2010 17:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 14, 2005 9:49
Posty: 10063
Lokalizacja: Trójmiasto
Post 
Marek MRB napisał(a):
Jeśli tak jest jak mówisz, to tylo się cieszyć. Szkoda że żaden z moich synów takiego nie miał...

No widzisz :) Ja miewałem katechetów różnych przez te kilkanaście lat szkół, lepszych i gorszych. Niestety, z tego co ludzie piszą, najczęściej trafiają na słabszych. Ale ci lepsi też są ;)

_________________
Wiara polega na wierzeniu w to, czego jeszcze nie widzisz. Nagrodą wiary jest zobaczenie wreszcie tego, w co wierzysz. (św. Augustyn z Hippony)

Było, więc jest... zawsze w Bożych rękach - blog | www


Pt gru 17, 2010 11:44
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: "Samotność katechety" - artykuł w Polityce
A dla mnie bardzo ciekawa i pozytywna jest opinia Kamali jako osoby przecież mieszkającej w Niemczech prawda?
Niemcy to naród znany z dobrej organizacji i porządku więc łatwo mi uwierzyć że lepiej niż my potrafią organizować różne inicjatywy. I napewno wiele moglibysmy skorzystać z ich doswiaczeń.
Ja kilka lat temu spedziłam wakacje w USA i jechałam przekonana że tam to już pewnie nikt nie chodzi do koscioła i wogóle maskra... nic bardziej błednego. Do dziś pamiętam duży podmiejski kościół w niedzielę pełen głównie młodych ludzi, rozśpiewane całe rodziny, tłum przystępujacy do komunii, coroczne piękne uroczystości chrztu dorosłych w Wielką Sobotę (nie byłam świadkiem ale opowiadali mi inni) i zawsze byli chętni żeby chrzest przyjąć, wielkie parkingi pod kościołami w niedzielę pełne samochodów.

_________________
Ania


Cz sty 20, 2011 9:23
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 22 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL