Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
 Uprawnienia katechety 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): So wrz 12, 2009 7:26
Posty: 8
Post Uprawnienia katechety
Zastanawia mnie następująca kwestia:

czy ucznia szkoły podstawowej z katechezy może wypisać tylko rodzic? A dokładniej, czy katecheta może wykreślić ucznia z listy uczęszczających na katechezę skoro uczeń ma lekceważący stosunek do katechety, nagannie się zachowuje, a rozmowy z rodzicami nic nie dają? I uprzedzam nie czekam na odpowiedzi typu: praca katechety to misja i powinien poradzić sobie z problemami wychowawczymi. Interesuje mnie tylko aspekt prawny.

Druga rzecz, czy ocena ndst z religii ma jakieś znaczenie? Jakie? Teoretycznie ocena ndst oznacza nieopanowanie materiału i brak podstaw do promocji do następnej klasy. Jak to wygląda w praktyce?


Wt mar 15, 2011 22:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 27, 2009 14:07
Posty: 8227
Post Re: Uprawnienia katechety
naooczyciel napisał(a):
czy katecheta może wykreślić ucznia z listy uczęszczających na katechezę
skoro uczeń ma lekceważący stosunek do katechety, nagannie się zachowuje,
a rozmowy z rodzicami nic nie dają?
Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski
01-015 Warszawa, Skwer Kardynała Wyszyńskiego 6
Warszawa, 25 sierpnia 2008 r.
KWEP-C- 464/08
Zasady oceniania osiągnięć edukacyjnych z religii Rzymsko-katolickiej w szkołach

§ 7. 1. Rezygnację z uczestniczenia w nauce religii składają rodzice (prawni opiekunowie)
lub – w przypadku ucznia pełnoletniego – on sam, u dyrektora szkoły.

Rezygnacja z uczestniczenia w zajęciach z religii może nastąpić w każdym czasie
i traktowana jest jako zmiana oświadczenia,
o której mowa § 1 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 kwietnia 1992 r.
w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. Nr 36 poz. 155 ze zm.).
2. W przypadku zwolnienia ucznia z zajęć z religii na podstawie zmiany oświadczenia, o której mowa w ust. 1,
uczniowi nie ustala się odpowiednio ocen śródrocznych i rocznych,
a w dokumentacji nauczania nie dokonuje się żadnych wpisów.

naooczyciel napisał(a):
Druga rzecz, czy ocena ndst z religii ma jakieś znaczenie? Jakie?
Teoretycznie ocena ndst oznacza nieopanowanie materiału i brak podstaw do promocji do następnej klasy.
Jak to wygląda w praktyce?

§ 10. 1. Oceny śródroczne i roczne z religii ustalają nauczyciele religii.
2. Ocena roczna z religii nie ma wpływu na promocję do klasy programowo wyższej ani na ukończenie szkoły.


Więcej informacji:
http://www.kosciol.wiara.pl/doc/489995.Pomoce-dla-katechetow

_________________
The first to plead is adjudged to be upright,
until the next comes and cross-examines him.

(Proverbs 18:17)

Słuszna decyzja podjęta z niesłusznych powodów może nie być słuszna.
(Weatherby Swann)

Ciemny lut to skupi.
(Bardzo Wielki Elektronik)


Wt mar 15, 2011 22:52
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 31, 2009 4:54
Posty: 1993
Post Re: Uprawnienia katechety
Tak na oko to możesz wypraszać z klasy chyba ? Ja się nie znam na tych nowoczesnych sprawach ale za króla ćwieczka to nauczyciel w szkole czy katecheta w salce normalnie wywalał za drzwi i było po sprawie. Sam tak wyleciałem wiele razy za chichranie się w trakcie nauki. Ponieważ tradycja się jednak opiera nowoczesności to może zamiast mieć dylematy moralne rodem z unii europejskiej to konkretnie wywalaj złoczyńców na korytarz czy do domu. I wszystko. Potem skruszonym grzesznikom odpuszczasz a bezczelnym...też. No ja Cie mam uczyć ? Postraszysz bezbożników piekłem i jak zmiękną to darujesz winy.


Śr mar 16, 2011 3:43
Zobacz profil

Dołączył(a): N gru 17, 2006 14:05
Posty: 295
Post Re: Uprawnienia katechety
Za drzwi? Do domu? a jak się dzieciakowi cos poza klasą stanie to on będzie odpowiadał.


Śr mar 16, 2011 19:30
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 22, 2009 20:06
Posty: 99
Post Re: Uprawnienia katechety
CzłowiekBezOczu napisał(a):
Tak na oko to możesz wypraszać z klasy chyba ? Ja się nie znam na tych nowoczesnych sprawach ale za króla ćwieczka to nauczyciel w szkole czy katecheta w salce normalnie wywalał za drzwi i było po sprawie. Sam tak wyleciałem wiele razy za chichranie się w trakcie nauki. Ponieważ tradycja się jednak opiera nowoczesności to może zamiast mieć dylematy moralne rodem z unii europejskiej to konkretnie wywalaj złoczyńców na korytarz czy do domu. I wszystko. Potem skruszonym grzesznikom odpuszczasz a bezczelnym...też. No ja Cie mam uczyć ? Postraszysz bezbożników piekłem i jak zmiękną to darujesz winy.


Wg przepisów oświatowych nie możesz wyprosić ucznia z a drzwi, bo sprawujesz nad nim "opiekę" od dzwonka do dzwonka.

Co do pozostałych "rewelacji", przykre, że człowiek uczący Cię katechezy musiał z Tobą postąpić jak opisałeś. Niestety chyba nie świadczy to o Tobie zbyt dobrze ;)

Mam nadzieję, że pisząc "Ponieważ tradycja się jednak opiera nowoczesności" nie masz na myśli, że "katecheci to zacofani idioci", e ... e, nie, na pewno nie(!).

Jak widać "bezbożnicy" nie lękają się piekła w nim właśnie pokładając nadzieję :) Poza tym "darować winy" może sam Bóg.
Pozdrawiam

_________________
Nie wiem jak jest w Niebie, mam tylko nadzieję tam dotrzeć


Śr mar 16, 2011 21:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 5 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL