Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 18:53



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 katecheza 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N lut 03, 2008 8:54
Posty: 35
Post katecheza
Skoro tu tyle wypowiedzi na temat katechezy w szkole to ja też coś dodam. Jestem z wykształcenia katechetką, ukończyłam KUL i od jakiegos czasu poszukuję pracy w szkole. W związku z tym mam pytanie, czemu księża którzy mają tyle pracy w parafii uczą religii w szkole i zajmują miejsce świeckim katechetom. Nieraz taki ksiądz wcale nie potrafi sobie z młodzieżą poradzić i o wiele lepiej poradził by sobie katecheta świecki
Proszę o wypowiedzi na ten temat

_________________
Wszystko mogę w tym który mnie umacnia


Śr lip 13, 2011 18:36
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: katecheza
IMO wyswiecony katolicki kaplan ma najwieksze kompetencje do tego aby przekazywac nauki katechetyczne.. najwiecej laski Bozej, aby utrzymac wlasciwy kurs,
a to ze wiele kaplanow bladzi i grzeszy, to inna para kaloszy, ale bardziej wiarygodnym na pewno jest kaplan niz swiecki..
i moje wlasne dzieci - chcialbym aby nauczal kaplan, nie swiecki katecheta..

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Pt lip 15, 2011 13:42
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 05, 2011 18:22
Posty: 109
Post Re: katecheza
To prawda , że księża są czasami za mięccy i dzieciaki im włążą na głowę .


Pt lip 15, 2011 13:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: katecheza
tak..tez zdecydowanie wolałabym aby moje dzieci uczył ksiądz


Pt lip 15, 2011 14:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: katecheza
noOne, renata155
Ale dlaczego tak? Czy osoba świecka nie ma kompetencji, czy "łaski Bożej"? Gdzie jest tu miejsce na posługę świeckich w Kościele? Czy decydować nie powinny kompetencje? Czemu dzieci i młodzież nie miały by się uczyć od młodych, ale żyjących z Bogiem ludzi, takich którzy są nieraz mniej oddaleni od codzienności, bo mają tez swoje rodziny itd. Nie podważam roli księży, ale nie rozumiem zupełnie skąd te obawy, skoro nie tylko księża mają zajmować się ewangelizacją i nauczaniem. Chyba że my świeccy zostaliśmy ostatnio przez Boga z tego zwolnieni?

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pt lip 15, 2011 23:11
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: katecheza
wist-moje doświadczenia z katechetkami,utwierdziły mnie w przekonaniu..że nawet msze odprawiłyby lepiej od księży..o spowiedzi nie wspominając..dużo terminologi,i wiedzy..ale też dużo pychy(może z wiedzy?)..są rożne możliwości dla świeckich..nie będę się spierać-po prostu wolałabym aby moje dzieci uczyli katechezy księża..i tyle ;)


So lip 16, 2011 0:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: katecheza
WIST napisał(a):
noOne, renata155
Ale dlaczego tak? Czy osoba świecka nie ma kompetencji, czy "łaski Bożej"?

nie ma,
ani pół procenta tej łaski co wyświęcony kapłan który jest "Drugim Chrystusem"

Cytuj:
Gdzie jest tu miejsce na posługę świeckich w Kościele?

jest wiele innych miejsc..


renata155 napisał(a):
wist-moje doświadczenia z katechetkami,utwierdziły mnie w przekonaniu..że nawet msze odprawiłyby lepiej od księży..o spowiedzi nie wspominając..

ale wiesz że to jest herezja ? :)

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


So lip 16, 2011 9:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: katecheza
noOne--ja wiem..ale czy one to wiedzą? ;)..nie wnikam--takie po prostu sprawiają wrażenie


So lip 16, 2011 13:19
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: katecheza
Renata155
Teraz już rozumiem. Sam słyszalem opowieści o nawiedzonych katechetkach. Natomiast nie wszystkie zapewne takie są. Nie wszyscy katecheci również zachowują się nieodpowiednio.

noOne napisał(a):
nie ma,
ani pół procenta tej łaski co wyświęcony kapłan który jest "Drugim Chrystusem"

Czyli rozumiem że dopuszczenie świeckich do nauczania religii jest błedem Kościoła... Ja sądzę że na każdym polu, poza wyraźnie zastrzeżonymi, jest miejsce dla świeckich. A mówienie że że jest wiele innych miejsc, to zwykly wybieg. Brak tu argumentu, jest tylko Twoja opinia.
Właściwie to nie wiem o czym mówisz. Mylisz chyba święcenia kapłanskie, z tym co my wszyscy robic powinniśmy czyli ewangelizować i uczyć. Chyba że lekcja religii ma być tylko i wyłącznie wykladem teologicznym, ale i tak może to robic każdy po teologii, jesli ma dodatkowo podejście dydaktyczne. Więc

_________________
Pozdrawiam
WIST


So lip 16, 2011 13:47
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lip 25, 2011 11:45
Posty: 13
Post Re: katecheza
mnie w podstawówce i gimnazjum uczyła jedna katechetka, a w liceum różni księża i wolałam religię z nauczycielką,po prostu bardziej trafiały do mnie jej argumenty w jakiejś dyskusji i ona też więcej rozumiała, bo była zwykłym człowiekiem, kobietą,żoną,matką;jak dla mnie to religii powinny uczyć tylko osoby świeckie


Pn lip 25, 2011 12:28
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 09, 2007 23:54
Posty: 1036
Post Re: katecheza
tia--a ksiądz to z kosmosu,nie? ;)


Wt lip 26, 2011 18:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: katecheza
Strasznie obce wydaje mi się to co dzieje się w tym temacie. Jedni chcą widzieć na katechezie tylko księdza, a inni tylko świeckich. To my jesteśmy jeszcze Kościołem, czy już nie? Czy jedni lub drudzy są skazani na bycie gorszymi nauczycielami? Widzicie problem to piszecie o tym. Ale nie piszcie że to co Wam się nie podoba (a inni rodzice?), jest regułą dla wszystkich.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Wt lip 26, 2011 19:42
Zobacz profil
Post Re: katecheza
Cytuj:
Jedni chcą widzieć na katechezie tylko księdza, a inni tylko świeckich. To my jesteśmy jeszcze Kościołem, czy już nie? Czy jedni lub drudzy są skazani na bycie gorszymi nauczycielami?
oczywiście,jeśli ktoś ma nieprzyjemne doświadczenia z księdzem -to będzie preferował świeckich katechetów, i na odwrót-osoba po przejściach ze świeckim będzie preferować ksiedza.
Jednak przy takim kierunku rozmowy, sprowadza się ona do dyskusji o gustach...

Natomiast nikt nie odniósł się do bardziej merytorycznych zarzutów autorki tematu,iż ksiądz który uczy w szkole ma tak naprawdę dwie "fuchy" i zajmuje przy tym miejsce pracy dla świeckiej osoby,która na skutek chciwości, zachłanności Kościoła pozostaje bez źródła utrzymania. :evil:


Śr lip 27, 2011 10:04

Dołączył(a): Pn lip 04, 2011 11:29
Posty: 1541
Post Re: katecheza
apriori napisał(a):
ksiądz który uczy w szkole ma tak naprawdę dwie "fuchy" i zajmuje przy tym miejsce pracy dla świeckiej osoby,która na skutek chciwości, zachłanności Kościoła pozostaje bez źródła utrzymania.

sprytna szatanska manipulacja

_________________
Króluj nam Chryste !
http://www.duchprawdy.com
http://sacerdoshyacinthus.wordpress.com


Śr lip 27, 2011 10:07
Zobacz profil
Post Re: katecheza
Niby gdzie :shock: ?
Mogę Cie uspokoić, że to nie przemówił żaden Szatan -tyko apriori . No chyba ,że uznajesz, że to przeze mnie przemówił. :twisted:


Śr lip 27, 2011 11:26
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 32 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL