Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 582 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  Następna strona
 Koniec religii w szkołach? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Koniec religii w szkołach?
"Nasz Dziennik": MEN wpisał religię w szkolny plan nauczania, finansowany przez samorządy i to one od września mogą decydować o tym, czy religia pozostanie w szkole, czy też nie. Zdaniem specjalistów taka decyzja może prowadzić do łamania przez stronę polską Konkordatu.

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/samorzad ... omosc.html

No ale ustawa chyba nakłada obowiązek realizowanie lekcji religii i etyki w szkołach. Co zrobić, jeśli gmina stwierdzi, że nie ma pieniędzy na te lekcje? Pozwać do sądu czy jak?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 08, 2012 10:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr sie 04, 2010 20:18
Posty: 1593
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Żaden koniec.
Za czasów PRL-u KK sam finansował katechezy. Teraz KK jest znacznie bogatszy, więc go stać na to samo.
Z drugiej strony jakoś nie wierzę, że 100% gmin przestanie finansować katechetów.


Cz mar 08, 2012 16:12
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Dokładnie... Myślę, że w 95% przypadków zostanie tak jak jest.


Cz mar 08, 2012 16:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Ja wiem jedno.

W szkole gdzie uczę (liceum ogólnokształcące) uczniowie mają jedną godzinę fizyki w tygodniowo przez cały okres kształcenia a godzin religii dwie (mozna ewentualnie machnąć ręką - fizykę mało kto wybiera jako przedmiot maturalny). W szkole gdzie uczy moja siostra (też liceum) w jest jedna godzina biologii (i tu już problem większy - biologię na maturze wybiera około 40% uczniów!).

Coś jest tu nie tak.

Siostrę szlak trafia jak staje na głowie, żeby młodzież jednak do matury przygotować (np. zostaje z maturzystami poza zakresem swoich godzin dydaktycznych) i bo w ramach tej 1 godziny do matury jest fizyczną niemozliwością a obok ksiądz katecheta ogląda z młodzieżą kolejny odcinek "dekalogu" kieślowskiego" (skądinąd dobry film i warty obejrzenia).

ja nie chcę się w tym miejscu wypowiadać o sensowności religii w szkole (choć mam swoje zdanie na ten temat) ani na temat tego czy religią powinna czy nie powinna być finansowana z budżetu państwa

jak tylko zgłaszam problem,
zgłaszam, że jest tu coś grubo nie tak....

a co do reszty

wiąże nas konktordat
- te 2 godziny w tygodniu finansowane z budźetu zapisane są w konkordacie
i tego się bez renegocjacji konkordatu lub zerwania go zrobić nie da

ani jedno ani drugie nie wchodzi w rachubę
więc dyskusja jest w zasadzie jałowa....

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz mar 08, 2012 17:20
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
:shock: :shock: :shock: :shock:
Jesienna nie wiem kto Ci takich bzdur naopowiadał, konkordat gwarantuje organizację zajęć katechetycznych - przy zastrzeżeniu, że jest to "zgodne z wolą zainteresowanych". Nie ma więc przymusu, a jedynie ma być wola. Jak woli nie ma to nie trzeba organizować lekcji religii. Rozdział 12.
Nie ma tam ani słowa o tym, że państwo ma za to płacić, przecież nawet kard. Glemp o tym mówił wtedy.
No więc bez propagandy proszę państwa. Akurat żadna umowa międzynarodowa nie została złamana.


Ostatnio edytowano Cz mar 08, 2012 17:52 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Cz mar 08, 2012 17:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Val napisał(a):
:shock: :shock: :shock: :shock:
Jesienna nie wiem kto Ci takich bzdur naopowiadał, konkordat gwarantuje organizację zajęć katechetycznych - przy zastrzeżeniu, że jest to "zgodne z wolą zainteresowanych". Nie więc przymusu, a jedynie ma być wola. Jak woli nie ma to nie trzeba organizować lekcji religii. Rozdział 12.
Nie ma tam ani słowa o tym, że państwo ma za to płacić, przecież nawet kard. Glemp o tym mówił wtedy.
No więc bez propagandy proszę państwa. Akurat żadna umowa międzynarodowa nie została złamana.


czy masz jakiś link do konkordatu?
rzeczywiście powtarzam to co przeczytałam
(w różnych źródłach powołujących się na konkordat
- nie tylko katolickich)

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz mar 08, 2012 17:33
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Tekst konkordatu
O dziwo- ma tylko 11 stron a tak formalnie to 5, bo pół kartki jest w PL a drugie tyle po włosku. Miłej lektury życzę.

A dziennikarze-ministranci po prostu popadają w histerię na samą myśl o tym, że ich świętość można przymuszać do bycia równymi wobec prawa. Pewnie stąd w akcie desperacji posuwają się do kłamstwa jakoby trzeba było płacić przez państwo na lekcje religii. W końcu sami by w to chcieli wierzyć. A najzabawniejsze jest to, że KK milczy. I może Ci bardziej papiescy od samego papieża również nabrali pokory i przynajmniej przeczytali konkordat jak na dziennikarza przystało.


Cz mar 08, 2012 17:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: Koniec religii w szkołach?
tam jest napisane "organizuje nauczanie religii"
- to "organizuje" może powodować problemy interpretacyjne
czy w "organizuje" mieści się też "finansuje"?

ciekawa jestem jaka jest wykładnia prawna tego zapisu

więc pewnie to o czym piszę jest w ustawach okołokonkordatowych
(a te można oczywiście zmieniać)

jak byś coś znalazł to wrzuć
- ja będę szukać na własną rękę, ale dopiero jutro

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Cz mar 08, 2012 18:25
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Nie- organizuje to nie to samo co finansuje.
Miałam do czynienia z prawem i zawsze, gdy była kwestia finansów to było o tym napisane, że jeśli nie napisano, że KTOŚ coś ma finansować, to znaczy że nie ma obowiązku. Akurat język prawny wcale nie definiuje inaczej słów organizuje i finansuje inaczej, niż jest to w normalnie przyjętym rozumieniu, bo byłoby to nadużyciem.

Dotychczas państwo finansowało religię, bo tak pisało w rozporządzeniu MEN. Teraz rozporządzenie zmieniono i to samorząd ma finansować.

Całą tajemnica z prawem polega na tym, że jak coś nie reguluje KTO ma płacić, to nie ma obowiązku płacenia. W tym wypadku rozporządzenie to reguluje, ale rozporządzenie jest w pełni niezależne od konkordatu, gdyż jak sama czytałaś nie ma tam mowy o takim obowiązku.

No i organizowanie było napisane w tym kontekście, że jak jest wola społeczeństwa, że religię chce mieć. Nasze prawo było dotychczas bardziej restrykcyjne niż watykański konkordat i politycy narzucili obowiązek. A obecnie dostosowali bardziej do litery umowy konkordatowej. Jeśli mieszkańcy będą chcieli to wymuszą na samorządzie zorganizowanie lekcji religii. Płacić mogą rodzice jak to jest obecnie w publicznych przedszkolach, gdzie uiszcza się miesięczną składkę na religię.


Cz mar 08, 2012 18:45
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Dokładnie. U nas na szczęście jest religia w szkole i mam nadzieje że tak zostanie przynajmniej w podstawówce- bo niby KTO miałby zaprowadzić dzieci z klas I-III na religię do salki? Jeżeli salka jest przy kościele po drugiej stronie bardzo ruchliwej ulicy? Rodzice? Tzn miałabym się w tym celu zwolnić z pracy? I jak to się ma do faktu że szkoła zabezpiecza opiekę nad młodszymi dziećmi na czas pracy rodziców? W klasie mojego synka wszyscy rodzice zapisali dzieci na religię i nikt nie miał pomysłu żeby religia dla pierwszaków była poza szkołą. Jeżeli chodzi o szkoły średnie i ewentualnie gimnazja, to jestem otwarta na religię poza szkołą bo uważam że miałoby to swoje plusy. Ale zupełnie inaczej ma się sprawa z małymi dziećmi.

_________________
Ania


Cz mar 08, 2012 20:06
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
kropeczko

Mylisz się. Nauka religii w salkach katechetycznych za moich czasów odbywała się w godzinach popołudniowych, a więc wtedy gdy conajmniej jedno z rodziców było w domu. Jakoś nigdy wtedy nie zachodził problem zaprowadzenia małego dziecka na religię.
Owszem, teraz czasy się zmieniły i rodzice coraz mniej mają czasu dla dziecka. Jednak to jest smutne i bardzo złe. Taka popołudniowa "wyprawa" na religię z mamą lub tatą za rękę jest naprawdę wspaniałym przeżyciem dla malucha...a jak do tego dojdzie jakaś niespodzianka w postaci lodów lub wygłupów na placu zabaw lub śniegu...to już dla dzieciaka jest cuuuudne przeżycie.

Mam mieszane uczucia co do sformalizowanego nauczania religii w szkołach. Te w salkach przyparafialnych miały swój specyficzny urok. Tylko gdyby to wrócić to co zrobić z rzeszą katechetów? Skazać ich na bezrobocie? Nie ukrywajmy, że większość z nich nie nadaje się do innej pracy (wykształcenie teologiczne??? co może robić?), a Kościół nie jest w stanie zatrudnić ich na jakichkolwiek stanowiskach w swej administracji, przynajmniej nie w tej ilości.


Cz mar 08, 2012 20:20
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Dziel i rządź. Niech się gryzą, a my dalej przy władzy.


Cz mar 08, 2012 22:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Od przyszłego roku szkolnego każdy uczeń ma siedzieć przy osobnym stanowisku komputerowym na zajęciach z informatyki. W wielu szkołach sal komputerowych nie ma albo jest zaledwie kilka komputerów, przy których dzieciaki siędzą po kilka osób. Ciekawe na co gmina chętniej wyłoży pieniądze - na OBOWIĄZKOWE zajęcia komputerowe czy na religię dla CHĘTNYCH?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt mar 09, 2012 8:20
Zobacz profil
Post Re: Koniec religii w szkołach?
nie wiem o co tyle halo :| religia powinna byc przy kościele i koniec. Chodziliby ci, którzy by naprawdę chcieli, a ksiądz/siostra/katecheci nie musieliby się użerać z bandą, której "rodzice wyrazili chęć", tylko mogliby naprawdę prowadzić zajęcia.


Pt mar 09, 2012 8:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Koniec religii w szkołach?
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. O to jest to halo. I to na dwa sposoby.

Po pierwsze chodzi o bezpośrednie finansowanie organizacji religii - setki milionów rocznie na same pensje dla katechetów. Do tego należałoby doliczyć koszty rzeczowe (sala, prąd itd). Kuuupa kasy.

Po drugie chodzi o indoktrynację, a co za tym idzie o skuteczniejsze ściąganie kasy w przyszłości. Oczywiste jest, że mniej dzieci będzie uczęszczało na lekcje religii przy parafii, a więc pewnie mniej dzieci uda się przerobić na katolików, którzy będą regularnie zasilać budżet Kościoła i wychowają swoje własne dzieci na kolejnych płatników. Jak spojrzeć na statystyki, to na religię chodzi pewnie z 90% dzieci w podstawówkach, a odsetek ten maleje wraz z wiekiem, niemniej i tak jest wyższy niż odsetek Polaków regularnie oddających się coniedzielnym praktykom religijnym (zaledwie około 1/3 społeczeństwa). Kościół to rozumie i za wszelką cenę stara się utrzymać przy korycie. Logiczne. Przecież jak straci wyznawców, to straci naprawdę kuuupę szmalu.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt mar 09, 2012 8:39
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 582 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 39  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL