Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr mar 27, 2024 6:05



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Val napisał(a):
jesienna manipuluje:


takie informacje znalazłam.
nie mam zamiaru manipulować
niby w jakim celu miałabym to robić
jak sama jestem przeciwna religii w szkoła
(choć z zupełnie innych powodów niż Ty)

Val napisał(a):
Czechy:- Nauka religii jest dozwolona w szkołach, jeśli zażąda tego grupa co najmniej 7 uczniów w klasie. W praktyce, ze względu na niewielkie zainteresowanie, nauka religii należy w szkołach do rzadkości.
Państwo nie ma konkordatu.



ja piszę o prawie
a nie o stopniu ateizacji społeczeństwa


Val napisał(a):
Francja- lekcje religii opłacają rodzice. Jednakże ustawa z marca 1982 r. nakazuje, iż każda szkoła publiczna musi przewidzieć jedno wolne popołudnie między poniedziałkiem a piątkiem, aby umożliwić rodzicom i Kościołom zorganizowanie nauki religii poza szkołą. Nie są obowiązkowe.


to są one w szkole czy poza szkołą
bo w końcu nie wiem?

w Polsce też lekcje religii
nie są obowiązkowe



Val napisał(a):
Dania-Nauczanie religii w szkołach publicznych ma niewiele wspólnego z katechizacją, lecz jest organizowane jako „nauka wiedzy o chrześcijaństwie”. Jest to przedmiot obowiązkowy we wszystkich typach szkół i jej koszty ponosi państwo. Nauka jest obowiązkowa począwszy od 1 do 10 klasy, za wyjątkiem klas 7 i 8, kiedy uczniowie przygotowują się do konfirmacji w parafii pod kierunkiem pastora. Dzieci, które nie przystępują do konfirmacji (z rodzin niewierzących), maja obowiązek w tym czasie kontynuować naukę „wiedzy o chrześcijaństwie” w szkole. W wyższych klasach program „wiedzy o chrześcijaństwie uwzględnia inne religie oraz prezentację różnorodnych światopoglądów.


zwracam uwagę, że w szkole odbywają się
lekcje religii
a nie katecheza

Kościół podkresla,
że przekazuje wiedzę
i ocenia wiedzę a nie wiarę ucznia.
(tylko pod takim warunkiem robienie matury
z religii ma sens i na to, że to konkretna wiedza
powołuje się Kościół)

W takiej sytuacji byłaby to "wiedza o chrześcijaństwie"
własnie chociaż pod inną nazwą

Umocowanie religii w systemie szkolnictwa ma taki własnie charakter
(czyli taki jak w Danii)

- jak to wygląda w praktyce
(religia czy katecheza) - nie wiem
pewnie jest różnie



Val napisał(a):
Niemcy- w zasadzie dodam tylko, że po 14 roku życia uczeń decyduje, czy chce czy nie chodzić na religię.
Jeżeli szkoła jest bezwyznaniowa, to nie ma tam lekcji religii- bezwyznaniowa, czyli niepubliczna :D


w polsce w szkołach niepublicznych też może nie być religii
wszystko zależy od własciciela szkoly i pośrednio dyrekcji




Val napisał(a):
UK- modlitwa musi mieć charakter taki, aby nie odwoływać się do konkretnego wyznania.
Program nauczania nie jest o religii anglikańskiej, a szeroko pojęty- tj różne religie. Kościół Anglikański może zawetować pewne punkty programu nauczania, jeśli są one sprzeczne z tym Kościołem. Nauka ma charakter ponadwyznaniowy.


Nie rozumiem co to znaczy "zawetować"?
Co to znaczy "sprzeczne z Kościołem"

W polsce jest inaczej - tutaj KK katolicki
nie ma prawa niczego "wetować" w nauczaniu religii innych wyznań


Val napisał(a):
Irlandia- jeżeli rodzice sobie tego nie życzą, to dziecko nie chodzi na religię. Nie musi chodzić na zastępczy przedmiot. Ma wolne.


Dokładnie tak jak w Polsce

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn maja 14, 2012 12:46
Zobacz profil
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Czechy- takie mają prawo. Te 7 osób musi być, ale jest to rzadkość- no bo jak mają wybór więcej wolnego, to jest oczywiste.
U nas w ogólniakach praktycznie nie byłoby religii, gdyby też by był taki wymóg.

Francja- w szkole są- 1 godzina tygodniowo. Warunek- płacą rodzice i chodzą zainteresowani.

Dania- w praktyce? Ano w Danii to nie wątpię, że robią tak jak w teorii się wymaga. W Polsce jakaś wzmianka o judaiźmie, od czasu do czasu o złu islamu, a 99% czasu o biblii i wymaganiach KK.
Osobiście pytałam osoby z bliższej i dalszej rodziny. A ja mam dokładnie identyczne doświadczenia. Wątpię, abyś znalazła kogoś kto na lekcji religii uczył się o innych religiach i ma wiedzę na ich temat taki jak o katolicyźmie. Co najwyżej ciekawostki o innych religiach.

Anglia- bo u nas podręczniki przygotowuje KK. A u nich KA(kościół anglikański) wraz z państwową instytucją. Więc państwowa instytucja nie może narzucić czegoś, bez aprobaty KA.
Nie wątpię, że gdyby chciano, aby co semestr uczniowie poznawaliby inną religię, bądź nie odmawianio typowo chrześcijańskich modlitw na lekcji ,to by podniósł się bunt, że KK jest prześladowany.

Irlandia- nie jak w Polsce. Nie mają etyki. Więc jak na religię nie chodzą, to mają wolne. A u nas jak nie ma nauczyciela etyki, to muszą chodzić na religię.


Pn maja 14, 2012 13:09
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Val napisał(a):
Irlandia- nie jak w Polsce. Nie mają etyki. Więc jak na religię nie chodzą, to mają wolne. A u nas jak nie ma nauczyciela etyki, to muszą chodzić na religię.


To zdanie podważyło moją wiarę w to,
że jesteś w jakiś sposób zorientowana w temacie.
Bo nie jesteś.(co stwierdzam z przykrością)

Uczniowie muszą chodzić na religię jak nie ma w szkole etyki!
Nigdybym nie pomyslała, że możesz wystrzelić z czyms takim!

Wyjasniam stan faktyczny:

Uczniowie, którzy nie chodzą na etykę nie muszą chodzić na religię
tylko mogą chodzić na nią jeżeli chcą

Ci co nie chodzą na religię mogą nie chodzic na etykę
nawet jak lekcje etyki odbywają się w ich szkole
i wtedy mają wolne

(jaka zachęta do niechodzenia na religię
dwie lekcje w tygodniu mniej!)

A to czy lekcje etyki są prowadzone zależy wyłącznie
o to czy jest odpowiednia grupa osób chcących chodzić na etykę.

Jeżeli jest 7 osób chętnych (w całej szkole, nie w klasie!)
lekcje etyki muszą być prowadzone
gwarantuje to ustawa oświatowa.
i nauczyciel etyki musi się znaleść

odpowiada za to gmina która
jest organem prowadzącym szkołę
i musi takiego nauczyciela zorganizować
choćby go miała wydrapać pazurami spod ziemi

lekcje etyki się nie odbywają bo nie ma na nie chętnych
uczniowie wolą mieć mniej o dwie godziny tygodniowo nauki
niż ten czas przeznaczać na etykę

Pracuję w oświacie i sprawę znam od podszewki.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Pn maja 14, 2012 15:26
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Val napisał(a):
Czechy- takie mają prawo. Te 7 osób musi być, ale jest to rzadkość- no bo jak mają wybór więcej wolnego, to jest oczywiste.
U nas w ogólniakach praktycznie nie byłoby religii, gdyby też by był taki wymóg.


Val - poczytaj odpowiednie dokumenty - dokładnie tak samo religię/ etykę organizuje się na życzenie rodziców, bądź pełnoletnich uczniów i grupa musi liczyć minimum 7 osób

Val napisał(a):
Dania- w praktyce? Ano w Danii to nie wątpię, że robią tak jak w teorii się wymaga. W Polsce jakaś wzmianka o judaiźmie, od czasu do czasu o złu islamu, a 99% czasu o biblii i wymaganiach KK.


Val w Polsce jest religia konfesyjna tzn każdy uczy o swojej

Val napisał(a):
Irlandia- nie jak w Polsce. Nie mają etyki. Więc jak na religię nie chodzą, to mają wolne. A u nas jak nie ma nauczyciela etyki, to muszą chodzić na religię.


Znowu jesteś w błędzie - u nas jak nie ma etyki, czy uczeń nie chce chodzić na religię / etykę też ma wolne. Radzę poczytać odpowiednie dokumenty w tej sprawie.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Pn maja 14, 2012 15:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Najlepiej niech studiują dokumenty zjazdów KPZR.


Pn maja 14, 2012 19:48
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
mareta napisał(a):
Najlepiej niech studiują dokumenty zjazdów KPZR.


Jeżeli ktoś lubi i kogoś to interesuje to może sobie poczytać dokumenty zjazdów KPZR ale w omawianej kwestii wystarczą Rozporządzenia MEN
Dz. U. z 1992 r. nr 36, poz. 155; rozporządzenie z 14 kwietnia 1992 r. – warunki i sposób organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach.
Dz. U. z 1999 r. nr 67, poz. 753; rozporządzenie z 30 czerwca 1999 r. – zmiana rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w przedszkolach i szkołach publicznych.

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Pn maja 14, 2012 20:28
Zobacz profil
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Danko dziękuję :bukiet:

Choć się dziwię, że w Gazecie Wyborczej nie informują o tym na pierwszej stronie, wielkimi literami.
Jak widać wiedza na ten temat nie jest tak powszechna albo ja mam niedouczone otoczenie ;)


Pn maja 14, 2012 22:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
W naszej szkole powołaliśmy się właśnie na te rozporządzenia i etyka została zorganizowana. Wcześniej, na pytania czy będzie odpowiadano nam wykrętnie, że nie. Dopiero jak ktoś napisał pismo z wyszczególnieniem podstawy prawnej, a rodzice chętnych się podpisali, to dyrekcja zmiękła.
Od tego czasu zbiera co roku deklarację rodziców czy chcą aby ich dziecko uczęszczało na religię czy etykę.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt maja 15, 2012 7:23
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Jajko napisał(a):
W naszej szkole powołaliśmy się właśnie na te rozporządzenia i etyka została zorganizowana. Wcześniej, na pytania czy będzie odpowiadano nam wykrętnie, że nie. Dopiero jak ktoś napisał pismo z wyszczególnieniem podstawy prawnej, a rodzice chętnych się podpisali, to dyrekcja zmiękła.
Od tego czasu zbiera co roku deklarację rodziców czy chcą aby ich dziecko uczęszczało na religię czy etykę.


Durekcja ma obowiązek co roku na pierwszej (organizacyjnym) zebraniu rodziców
zebrać deklaracje rodziców na odpowiednim kwestionariuszu, gdzie rozdzcie wyrażają swoją wolę odnooście tego czy chcą żeby ich dziecko chodziło na religię (i na religie jakiego wyznania) czy na etykę czy nie chodziło na żadne z tych zajęć.

Jest zobowiązana do tego poprzez akty prawne.
Jeżeli tego nie robi to w rażący sposónb
nie wywiązuje się z swoich obowiązków.

Dziwne, że rodzice o jakich piszesz nie byli świadomi swoich praw
(pewnie wysstarczyło im, że ktoś tam powiedział,
że szkoły nie muszą organizowac etykli i przyjęli to za stan faktyczny)

albo uznali, że nie jest to dla nich na tyle istotne,
że nie warto podej,pwać wysiłku dochodzenia do swoich praw

to powszechna bolączka
niestety daleko nam do społeczeństwa obywatelskiego
które zna swoje prawa i potrafi oraz chce się o nie upominać

Dobrze, że w końcu rodzice o jakich piszesz
do tego dojrzeli

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 15, 2012 11:49
Zobacz profil
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Jesienna- w szkole u osób, które pytałam była deklaracja:

Czy wyrażasz zgodę, aby Twoje dziecko uczęszczało na lekcje religii?

I tyle. Bez info, że mogą wybrać etykę. Właściwie to w ogóle ich nie poinformowano o innych możliwościach, nawet o tym, że mogą uczyć się o swojej religii.


Wt maja 15, 2012 12:43
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Donieść na dyrektorkę do kuratorium!
Piszę zupełnie poważnie.

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 15, 2012 12:58
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 02, 2006 19:39
Posty: 227
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Jesienna zgodnie z przepisami wystarczy, że rodzice złożą deklarację na początku każdego etapu edukacyjnego a więc na początku przedszkola, pierwszej klasy szkoły podstawowej, pierwszej klasy gimnazjum i pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Coroczne deklaracje są zbędne. Jeżeli ktoś zmieni zdanie w czasie trwania nauki na danym etapie może w każdej chwili swoją deklarację odwołać.

Val jak napisałam religię/ etykę organizuje się na życzenie rodziców dlatego też nie widzę możliwości składania doniesienia na dyrektorkę (jak proponowała jesienna), jeżeli wcześniej nie było jakiegokolwiek kroku ze strony rodziców wyrażających takie życzenie. Niestety tak to już jest, że w wielu wypadkach nieznajomość prawa nie usprawiedliwia

_________________
Obróć twarz ku słońcu-a cień zostanie z tyłu


Wt maja 15, 2012 13:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 28, 2011 11:55
Posty: 2016
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Danka napisał(a):
Jesienna zgodnie z przepisami wystarczy, że rodzice złożą deklarację na początku każdego etapu edukacyjnego a więc na początku przedszkola, pierwszej klasy szkoły podstawowej, pierwszej klasy gimnazjum i pierwszej klasy szkoły ponadgimnazjalnej. Coroczne deklaracje są zbędne. Jeżeli ktoś zmieni zdanie w czasie trwania nauki na danym etapie może w każdej chwili swoją deklarację odwołać.

Val jak napisałam religię/ etykę organizuje się na życzenie rodziców dlatego też nie widzę możliwości składania doniesienia na dyrektorkę (jak proponowała jesienna), jeżeli wcześniej nie było jakiegokolwiek kroku ze strony rodziców wyrażających takie życzenie. Niestety tak to już jest, że w wielu wypadkach nieznajomość prawa nie usprawiedliwia


Być może jest to tak umocowane prawnie
W szkole w jakiej uczę jest to zorganizowane tak jak opisałam
wprowadzając to dyrekcja powoływała się na akty prawne (jakie nie pamietam)
byc może są to jakieś zarządzenie na nizszym szczeblu obowiązującwe lokalnie

_________________
informuję, że nieużywanie dużych liter przeze mnie nie wynika absolutnie z braku szacunku dla kogokolwiek
ale jest przede wszystkim spowodowane szybkoscią z jaką piszę (oraz czasem pewnymi problemami z klawiaturą),
proszę o wyrozumiałość.


Wt maja 15, 2012 13:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr gru 28, 2011 19:22
Posty: 31
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
Religia pomaga krztałtować dobre postawy życiowe, a tak z ciekawości powiem że miałem ok 10 lat temu pewnego księdza który uczył mnie religii, nawet dzisiaj potrafię zacytować jego wypowiedzi na różne tematy, fajna sprawa.


Śr maja 16, 2012 20:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: "Religie i etyka" we wszystkich podstawówkach
jesienna napisał(a):
Donieść na dyrektorkę do kuratorium!
Piszę zupełnie poważnie.


My z grupą rodziców donieśliśmy. Kurator nas wysłuchał, przyznał rację i nagle w szkole pojawiła się etyka. Dyrekcja szkoły się wściekła, ale wyboru nie miała :)

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz mar 07, 2013 0:12
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL