Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 5:41



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Druga Komunia Święta 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Druga Komunia Święta
W diecezji płockiej, jako jedynej, praktykuje się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Nazywane są potocznie "druga komunią" bądź "komunią generalną".

- Nowa podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce zakłada, że uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych powinno mieć miejsce na koniec szóstych klas - mówi ks. Andrzej Krasiński z Płockiej Kurii Diecezjalnej.

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... kraju.html

W innym miejscu czytamy:

Pojawiła się propozycja, by przyrzeczenia chrzcielne odnawiano w całym kraju. Według Kościoła każdy etap edukacji powinien się kończyć ważnym wydarzeniem w życiu katolika.
Ostateczna decyzja w tej sprawie należy do biskupów.

Czyli że co? Na koniec przedszkola jakaś wstępna komunia, I komunia w 2-3 klasie, II komunia w klasie 6tej, I bierzmowanie pod koniec gimnazjum, a II bierzmowanie pod koniec liceum, technikum czy zawodówki? A co na studiach?

I pewnie jeszcze biskupi zażądają zwolnienia z lekcji na potrzeby przygotowania się do tej drugiej komunii. A co biedniejsze rodziny jeszcze nie skończą jednego kredytu spłacać, a już na kolejne "małe wesele" będą musiały następny zaciągać. No a kiesa dobrodzieja będzie się za to częściej napełniać.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt kwi 10, 2012 23:02
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Druga Komunia Święta
Przedszkole to niekoniecznie "edukacja", a dwie komunie chyba teraz już są?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Wt kwi 10, 2012 23:09
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Przedszkole jak najbardziej należy do systemu oświaty. http://pl.wikipedia.org/wiki/System_o%C ... y_w_Polsce

Teraz są dwie komunie? Wszędzie? W gazecie piszą, że jest to powszechne tylko w diecezji płockiej no i powstał pomysł by to rozpropagować na cały kraj. Może akurat tam mieszkasz? Za moich czasów żadnej drugiej komunii nie było, teraz też nic się nie dzieje, a bym wiedział, bo mam w rodzinie krewnych, którzy już dawno mają za sobą I komunię, a o II jakoś nie słyszałem, żeby organizowali.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt kwi 10, 2012 23:17
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Druga Komunia Święta
No to nie wiem. Mieszkam w Warszawie. Miałem II komunię nieco ponad 20 lat temu i moja młodsza o 4 lata siostra też miała dwie.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr kwi 11, 2012 12:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Druga Komunia Święta
Jajo ale z tymi kredytami na małe wesele "co biedniejszych" to już naparwdę poszedłes po bandzie. Możesz powiedzieć CO ma wspólnego Kościół z idiotycznym zwyczajem że w Polsce z komunii robi się faktycznie "małe wesela" za cięzkie pieniądze, że kupuje się prezenty za kilka tysięcy itp? Spotkaleś się żeby jakikolwiek ksiądz zachęcał do obchodzenia w taki sposób komunii? Zazwczyaj księza zachęcają żeby kupić dzieciom skromne pamiątki, a nie laptopy! W gestii księdza jest zorganizowanie uroczystosci w kościele. I jakoś zauważam że to głównie od księży wyszła inicjatywa ubrania dzieci w proste alby a nie w ślubne suknie z welonami!!! Wbrew niektórym mamusiom które koniecznie chciały żeby ich córeczka miała najstrojniejszą suknię w całej parafii....
Taka jest niestety polska, małostkowa, snobistyczna mentalność - zastaw się a postaw się, wesela na 150 osób, komunie za parę tysięcy albo lepiej, a w niedzielę na sumę koniecznie audikiem nieważne że do kościoła jest 200m pieszo, ale niech sąsiad widzi! I Jajko mów co chcesz ale z tymi zwyczajami księża nie mają nic wspólnego. Kiedy ja miałam komunię w latach 80-tych na obiad rodzice zaprosili chrzestnych i dziadków i obiad oczywiście ugotowała mama. Ja mam komunię za rok, stać mnie na wynajęcie restauracji ale NIE ZROBIĘ TEGO dla zasady, dlatego że nie podoba mi się taka postawa - zaproszę rodzinę na obiad do domu, zatrudnię kogoś do pomocy przy tym bo mam sporą rodzinę, pożyczę stół od znajomych i podam domowy obiad. Tak samo mój synek nie dostanie prezentów za kupę kasy, przypilnujemy tego. Umówimy się na jakiś przemyślany prezent i to wszystko.

_________________
Ania


Śr kwi 11, 2012 17:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Druga Komunia Święta
Jajko zawsze jeździ po dobrodziejach a to jest po prostu kolejna woda na młyn. Ja miałam rocznicę I Komunii a nie żadna drugą komunię, moje dzieci także. To właśnie nie kto inny a księża apelują o skromne przyjęcia i opamiętanie z prezentami, ale trzeba chodzić do kościoła żeby to słyszeć. Próba urządzania I Komunii we Wielki Czwartek spotkała się z oporami wiernych, właśnie ze względu na przyjęcia których nie można by organizować w tym czasie. Moje przyjęcie komunjne wyglądało podobnie jak kropeczki.
Więcej znam rodziny niewierzące i niepraktykujące urządzające " komunie" dziecku, które wcale Sakramentu nie przyjęło, ale była impreza, tort, goście- prezenty, no i kolegom można się pochwalić....


Śr kwi 11, 2012 18:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Druga Komunia Święta
no to to już jest szczyt absurdu mareta nie sądzisz?

_________________
Ania


Cz kwi 12, 2012 14:40
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Przyznam, że to faktycznie chyba nie księża nakręcają tę histerię komunijną. No ale z drugiej strony, jak rodzina liczna, to trudno imprezę w domu zrobić, jak ktoś mieszka na 60 metrach. Byłem chyba 2 lata temu na takiej imprezie, gdzie rodzina komunisty jest naprawdę liczna. No a nie wypada kogoś tam nie zaprosić. No i zrobiło się sporo ludzi. Ot, jedna babcia cioteczna (siostra babci komunisty) przyszła z mężem, synem, synową i dwójką ich dzieci. Razem 6 osób. Całe szczęście, że nie miała więcej dzieci. A takich babć i dziadków ciotecznych w tej rodzinie jest cała masa. Wynajęto więc restaurację na 50 czy 60 osób lekko licząc, a pod kościół podjechał autokar by zabrać gości! Ja akurat byłem samochodem, ale część nie, bo przewidywała że będzie piła alkohol (na komunii!!!). Paranoja. Fakt, nie pasterze ją nakręcają. Tylko owieczki.
U mnie w klasie za to rodzice komunistów składali się na prezent dla proboszcza i ta składka wynosiła 100 zł od łebka. Niby nie dużo, ale od każdej komunizowanej klasy dobrodziej dostał po 2-2,5 tys. zł. Do tego doszły jeszcze jakieś inne wydatki (odświętne sprzątanie kościoła, ukwiecenie ołtarza, alby, fotograf itp). Dokładnie tego nie śledziłem, bo nie bralismy udziału w tej szopce, ale wychodziło coś ok. 500 zł na komunistę. I to bez prezentów dla dziecka i imprezy! CHORE. A prezenty, jakie dzieci dostały to rowery, laptopy i komórki. Biedne moje dziecko, na komunię nic nie dostało (na lody poszliśmy), rower już miało, a laptopa czy komórki w podstawówce raczej mieć nie będzie... No ale co w jego głowie siedzi - jak wierzysz w Jezuska, to dostajesz prezenty, a jak nie, to cię tata na jakieś marne lody za 5 zł zabierze. Nie jest tak?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Cz kwi 12, 2012 15:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 17, 2009 18:36
Posty: 2041
Post Re: Druga Komunia Święta
nie wiem jajko. U mnie nie będzie laptopa, napewno. To rodzice decydują jak obchodzą komunię. Trzeba mieć kręgosłup i czasem umieć iść trochę pod prąd. A jak ktoś nie ma to co ja na to poradzę?

_________________
Ania


Pn kwi 16, 2012 14:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Też nad tym boleję. Jak zaproponowałem by kupić chrześniakowi jakąś biblię czy brewiarz to rodzina popatrzyła na mnie jak na idiotę. Nie wiedzieli co kupić, to zrzucili się po 100 od łba. Za mnie też dali, choć powiedziałem że nie chcę się w to mieszać. Masakra. Tak nie postąpiłby Jezus.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 14:47
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
Jajko napisał(a):
Nie wiedzieli co kupić, to zrzucili się po 100 od łba. Za mnie też dali, choć powiedziałem że nie chcę się w to mieszać. Masakra. Tak nie postąpiłby Jezus.

Jasne, że nie. Nie pozwoliłby aby ktoś za niego wykładał, tylko honorowo
wyciągnąłby z kieszeni ;-)
Niemniej podbudowałeś mnie stwierdzeniem, że jako osoba
otwarcie sprzeciwiająca się indoktrynacji zaproponowałeś zakup Biblii :D


Pn kwi 16, 2012 15:38
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Chciałem sprawdzić reakcję rodziny. I nie zawiodłem się. Rytuał rytuałem, ale kasiora musi być, inaczej dziecko byłoby niepocieszone. Dziwne, że "Jezus w serduszku" go nie cieszy wystarczająco....

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 15:48
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
Jajko napisał(a):
Chciałem sprawdzić reakcję rodziny. I nie zawiodłem się. Rytuał rytuałem, ale kasiora musi być, inaczej dziecko byłoby niepocieszone. Dziwne, że "Jezus w serduszku" go nie cieszy wystarczająco....

Może go cieszy, ale kogo to obchodzi.


Pn kwi 16, 2012 15:50
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Raczej bardziej ucieszył go laptop i rower zakupione za składki rodziny...a na pewno bardziej ucieszył rodzinę. Dziwne. Myślałem, że "Jezus w serduszku" jest największą nagroda i radością dla wszystkich,...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 15:51
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
No ale nie wiem o co Ci teraz chodzi..chcesz żebym razem z Tobą potępiła postawę
Twojej rodziny?


Pn kwi 16, 2012 15:59
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL