Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 13:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona
 Druga Komunia Święta 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
No nie, ja tylko ilustruję własnym doświadczeniem to o czym wszyscy wiemy - wiara większości społeczeństwa jest powierzchowna, prezenty i pieniądze przesłaniają dar łaski bożej.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn kwi 16, 2012 18:42
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt kwi 17, 2012 9:33
Posty: 4
Post Re: Druga Komunia Święta
No nie oszukujmy się i księża i rodzice robią całą tą szopę a wciągają w to dzieci, nie rozumiem czemu wszystkie nie mogą iść w Albach do tego sakramentu, to przecież tak ładnie wygląda a nie jak jakieś domorosłe panny młode...A co do prezentów to najfajniesze są rzeczy trwałe, albo wspomnienia z wycieczki, koncertu..a nie kasa w kopercie dla 7 latka, kto to wogóle wymyślił.


Śr kwi 18, 2012 8:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Gwoli ścisłości, w mojej rodzinie komuniści szli w albach (120 czy 150 zł sztuka! - szyte na zamówienie), a kasa szła nie do ich ręki, ale do rąk rodziców, którzy za nią kupili komuniście m.in. rower i komputer. I pomyśleć, że kiedyś wystarczał ruski zegarek na rękę...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 18, 2012 9:16
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Druga Komunia Święta
I PO CO TEN SZUM....


Śr kwi 18, 2012 16:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Nie mam pojęcia po co. To powinno być, moim zdaniem, radosne święto kontemplacyjne, a tu robi się z tego ogólnoszkolne spędy, imprezy w restauracjach, daje góry prezentów. Ciekawe co na to Jezus?

Dlatego jestem przeciwnikiem takich masowych rytuałów. Każdy powinien iść własną drogą, a nie w tłumie podobnie nierozumiejących wiele z całego szumu dzieciaków i ich rodziców.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Śr kwi 18, 2012 20:31
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt cze 03, 2011 8:17
Posty: 2586
Post Re: Druga Komunia Święta
kropeczka_ns napisał(a):
no to to już jest szczyt absurdu mareta nie sądzisz?

Właśnie tak, sądzę,że to absurd. Ale- co zrobić aby było inaczej ? Apele księży nic nie dają, rodzice utyskują na comiesięczne spotkania i Msze św z kazaniem specjalnie dla nich. Próba przestawienia czasu I Komunii św na Wielki Czwartek nie przyjęła się. Wygląda na to, że część rodziców jest mniej dojrzałych od swoich dzieci. Może ktoś ma jakiś pomysł?


Cz kwi 19, 2012 20:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Ja mam pomysł. Zrezygnować z masówy. Zrezygnować z robienia tego w szkole, całymi klasami. Większość idzie, bo tak wypada. Niech to będzie organizowane przed czy po szkole w parafii. Wtedy przyjdą tylko ci, którzy naprawdę tego chcą, którzy naprawdę rozumieją o co tu chodzi, którzy nie traktują tego jak imprezy rodzinnej, szopki czy też zła koniecznego, które trzeba zaliczyć. No ale wówczas okaże się, że komunistów będzie nie 90%, ale 30%. Więc taki pomysł nie przejdzie. Jak na razie, dla włodarzy polskiego Kościoła liczy się ilość a nie jakość. :(

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 20, 2012 7:34
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
Jajko napisał(a):
[...]No ale wówczas okaże się, że komunistów będzie nie 90%, ale 30%. Więc taki pomysł nie przejdzie. Jak na razie, dla włodarzy polskiego Kościoła liczy się ilość a nie jakość. :(

Tak myślisz? To widocznie musisz być sporo młodszy ode mnie, skoro nie pamiętasz czasów
gdy lekcje religii były poza zajęciami w szkole.
Ja miałam w starej salce katechetycznej przy kościele, nie po drodze do szkoły
i chodziło na nie 100% uczniów.


Pt kwi 20, 2012 7:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
To było KILKADZIESIĄT lat temu. Teraz są inne czasy. Wówczas uczestnictwo w rytuałach było swoistą demonstracją niezależności od władzy, Rosji itd. Dziś tego już nie ma. I wcale wówczas 100% nie chodziło na religię. W mojej klasie nie chodził 1 chłopak na niecałych 30 uczniów. W klasie mojego syna nie chodzą 3 osoby na 20 uczniów.
Jestem przekonany, że gdyby religia odbywała się nie w szkole, ale w klasztorach, to odsetek uczestniczących w niej uczniów znacznie by spadł. Podobnie z Komunią, choć w mniejszym stopniu, bo wielu rodziców czuje nie tylko presję szkoły i otoczenia, ale także presję w domu, ze strony rodziny.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 20, 2012 8:19
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
Jajko napisał(a):
To było KILKADZIESIĄT lat temu. Teraz są inne czasy. Wówczas uczestnictwo w rytuałach było swoistą demonstracją niezależności od władzy, Rosji itd. Dziś tego już nie ma.

Masz rację, dziś demonstruje się zupełnie co innego.
Jajko napisał(a):
I wcale wówczas 100% nie chodziło na religię. W mojej klasie nie chodził 1 chłopak na niecałych 30 uczniów.

Pisałam o mojej klasie, nie o Twojej. U ciebie faktycznie wyglądało
to drastycznie inaczej :)
Jajko napisał(a):
Podobnie z Komunią, choć w mniejszym stopniu, bo wielu rodziców czuje nie tylko presję szkoły i otoczenia, ale także presję w domu, ze strony rodziny.

Dlatego jestem wielką zwolenniczką by młodzi zakładający swoje rodziny
o ile się da mieszkali osobno.


Pt kwi 20, 2012 9:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
MARIEL napisał(a):
Dlatego jestem wielką zwolenniczką by młodzi zakładający swoje rodziny
o ile się da mieszkali osobno.


Nie rozumiem? Po ślubie osobno???

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 20, 2012 9:33
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
Pisałeś, że wielu rodziców czuje presję w domu ze strony rodziny,
więc odpisałam, że młodzi powinni mieszkać osobno. Bez tej rodziny.
Moj były szef mawiał, że ma idealną teściową, ale byłaby jeszcze idealniejsza gdyby mieszkała
w Australii.


Pt kwi 20, 2012 9:49
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Druga Komunia Święta
Tak, lepiej, żeby mieszkali osobno, niż w jednym domu z rodzicami. Wiem coś o tym (z praktyki, nie własnego doświadczenia :P).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pt kwi 20, 2012 10:09
Zobacz profil
Post Re: Druga Komunia Święta
To znaczy? Jak to się wie z praktyki a nie z doświadczenia?
Sorki, jakby coś to jeszcze kawy nie piłam.


Pt kwi 20, 2012 10:18
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Druga Komunia Święta
Ja zrozumiałem, że Mariel sugeruje aby nowożeńcy mieszkali nie oddzielnie od rodziców ale od siebie :)

Ale zgadzam się że młodzi powinni mieszkać sami. Co nie zmniejsza jednak w znaczącym stopniu presji rodziny. No chyba, że mieszkają 100 km od domu, wówczas jest nieco łatwiej. Ale przecież są telefony, dzięki którym można skutecznie ludzi nękać. No i spędy rodzinne, gdzie temat braku rytuału jest często podnoszony przy wtórze lamentów ciotek.... znam z doświadczenia...

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt kwi 20, 2012 10:29
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 45 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL