Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn cze 03, 2024 6:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
 Katechezy nie powinno się uczyć na religii!! 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 16:13
Posty: 21
Post Katechezy nie powinno się uczyć na religii!!
Tytuł tego tematu może brzmi dziwnie. Należy dodać "tylko". Wydaje mi się, że, aby wpoić innym podstawowe wartości, szacunek dla drugiego człowieka, umiejętność odróżniania dobra od zła, należy "katechizować" nie tylko na religii.
Język polski, historia, przyroda, plastyka, informatyka, muzyka, wf, wszelkie imprezy szkolne ...Są doskonałymi okazjami do pokazywania tego, co stanowi o pełni człowieczeństwa. Czy zgadzacie się ze mną? Czy, Waszym zdaniem, to możliwe, by katechizować na innych przedmiotach? Jak w Waszym otoczeniu wygląda współpraca pomiędzy katechetą a innymi nauczycielami?


Pt kwi 01, 2005 18:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 16, 2003 21:19
Posty: 5389
Post 
hmm... na innych przedmiotach no ok :) ale kto miałby to robić: nauczyciel czy uczeń. Jeśli nauczyciel to trudno wymagać katechizacji od człowieka nie wierzącego, bo przecież taki może być. Natomias jesli uczeń - jak? Tutaj już zaraz na początku myślę, że dobrze byłoby zdefiniować najpierw co rozumiemy pod pojęciem katechizowania: co to jest tak naprawdę, no i jak przerpowadzać takie działania.

Mówisz, że każdy przedmiot jest świetym miejscem do pokazywania co stanowi o pełni człowieczeństwa. To pojęcie dość ogólne, co masz dokładnie na myśli? I jeszcze jedno pytanie jakie na początek mi przychodzi do głwy - co z osobami (dziecmi) niekatolikami? Czy otwarte powiedzenie: to na każdym przedmiocie uszczypnijmy torszkę katechezy w wydaniu chrzescijańskim nie spowodowałoby zaraz fali protestów?

To tyle na dobry początek :) Serdecznie witaj na forum :)

_________________
Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za łaskę i wierność Twoją...

Użytkownik rzadko obecny na forum.


Pt kwi 01, 2005 19:10
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt kwi 01, 2005 16:13
Posty: 21
Post 
Witam również!
Co z niewierzącymi- tymi za katedrą i tymi przed nią? Nie widzę problemu żadnego. Wydaje mi się, że to, o podkreślenie czego w preambule Konstytucji UE, tak żarliwie zabiegano, nie winno budzić sprzeciwu ludzi niewierzących. Mam tu na myśli coś, co enigmatycznie czasem , określa się wartościami ogólnymi. Dla mnie to dobro, miłośc dla drugiego człowieka, przyrody, współczucie, przyjaźń, szacunek dla starszych, pomoc potrzebującym....
Czy wartości te może wyznawać tylko katolik? Czy innowierca, ateista, nie może ich uznać za najważniejsze drogowskazy w swoim życiu?
Katechizować to, moim zdaniem, także wychowywać, uczyć bycia dobrym człowiekiem. Tego przecież możemy dokonywać zawsze, na każdym przedmiocie.
Na polskim, omawiając przypowieści ( Biblia przecież jest obecna na wszystkich poziomach nauczania) mogę pokazywać uniwersalizm Biblii, to, że jej przesłanie jest zawsze aktualne.
Miłości do człowieka, stworzeń boskich, poczucia obowiązku, sprawiedliwości, szacunku dla innych nie uczy się tylko na Religii czy generalnie lekcjach. Tego mogę uczyć i na wycieczce, spacerze...

_________________
Dziękuję Ci za tyle bólu żeby sprawdzać siebie,za wszystko co nieważne najważniejsze,za pytania tak wielkie że już nieruchome


Pt kwi 01, 2005 19:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 25, 2006 20:18
Posty: 88
Post Re: Katechezy nie powinno się uczyć na religii!!
minia_ napisał(a):
, szacunek dla drugiego człowieka, umiejętność odróżniania dobra od zła

To się z domu wynosi, a nie ze szkoły.


Śr mar 22, 2006 22:38
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt sty 30, 2007 15:03
Posty: 13
Post 
Ogólnie to szkoła powinna uczyć, nie wychowywać, od tego są rodzice.

_________________
Poison


Wt sty 30, 2007 16:09
Zobacz profil
Post 
Dobry pomysł
Szczególnie przydałoby się to na lekcji WF-u
Może potem na piłkarskich stadionach słyszałoby się następujące odzywki wśród wschodzących gwiazd piłkarskich:
"Bracie z łaski swojej podaj mi tę piłkę, bym mógł nie krzywdząc nikogo zmienić po bożemu wynik meczu"
zamiast:
"K....a podaj!"


Wt sty 30, 2007 21:12
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post 
Myśle minia_ że Twoja propozycja nie jest niczym nowym, bo zawód nauczyciela na tym polega aby wychowywać, nie tylko przekazywać suche informacje. Szkoła ma wspierać w wychowaniu rodzica, może nie zawsze tak jest, ale tak powinno być. Historyk uczy nie tylko dat, ale i szacunku dla kraju i ludzi, tak samo inni, nawet nauczyciele języków.


Pt lut 02, 2007 14:52
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 7 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL