Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt mar 29, 2024 10:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Boze Narodzenie 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Boze Narodzenie
Ze tez ja tego nie wymyslilem. Ciemna masa.

Od wielu lat w okresie Bozego Narodzenia zwracam sie do przyjaciol na tym i innych forach o pomysly w religijnych akcentach dekoracji swiatecznych. Choinki, swiatelka, renifery i Mikolaje probuja sobie zawlaszczyc Swieta. Moze u nas nie jest tak zle ale w wielu krajach mlodzi ludzie nie maja zadnych szans aby sie dowiedziec o czym jest Boze Narodzenie.
Wczoraj doznalem szoku gdy jadac wieczorem dostrzeglem przed jednym z domow ... szopke. Zamiast oglupiajacych lampek.
Prosta sprawa. Zbija sie 5 desek/listewek/ na podlodze lub na ziemi w ksztalcie szopki (wyglada jak polozona litera D). W otworze umieszcza sie kontury Maryi, Jozefa i zlobka np z brystolu.
Obija sie bialym cienkim materialem aby przepuszczal swiatlo zarowki. Ustawia sie w oknie (male),
lub przed domem (moze byc nawet naturalnej wielkosci - szopa wielkosci szopy) i podswietla od tylu zarowka. Wyobrazacie sobie cos takiego w np. Szwecji?


Cz gru 04, 2014 18:25
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt lut 11, 2014 12:05
Posty: 11
Post Re: Boze Narodzenie
W Szwecji szopkę? Przed domem? Własnym prywatnym domem we własnym prywatnym ogrodzie? Jak najbardziej, bo czemu nie? Pod instytucją publiczną, rządową nie bardzo, no ale żyj i daj żyć innym, prawda? Ale przed własnym domem? Nawet trzy, proszę bardzo.


Pn gru 15, 2014 18:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Boze Narodzenie
superzelda89 napisał(a):
W Szwecji szopkę? Przed domem? Własnym prywatnym domem we własnym prywatnym ogrodzie? Jak najbardziej, bo czemu nie? Pod instytucją publiczną, rządową nie bardzo, no ale żyj i daj żyć innym, prawda? Ale przed własnym domem? Nawet trzy, proszę bardzo.

Konkretnie - czy masz szopke w swoim oknie lub przed domem?
Czy Ty czytelniku rowniez zbudowales cos takiego jak tutaj: http://liturgia.wiara.pl/doc/2287563.Ez ... edzialnosc
Bo ubrac choinke, zapalic lampki i postawic renifery i balwany to kazdy potrafi.


Cz gru 18, 2014 19:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sty 07, 2014 13:31
Posty: 2790
Post Re: Boze Narodzenie
robaczek2 napisał(a):
... Choinki, swiatelka, renifery i Mikolaje ...


Czepiam się. Mikołaje - miałeś na myśli Santa Clausy. Wybacz, ale staram się zaznaczać i podkreślać, że grubaśny pijacek z reklamy Coca Coli (własność w dużej mierze Towarzystwa Strażnica) ma się nijak do chrześcijańskiej tradycji.

Symbol komercji, dla mnie, ma wydźwięk antyreligijny.

A co do reszty, masz rację. Stajenka, Święta Rodzina, to sedno dekoracji pełnej treści świątecznej.


Pt gru 19, 2014 14:29
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So sie 02, 2014 10:19
Posty: 109
Post Re: Boze Narodzenie
Bo trzeba odróżnić katolickie Boże Narodzenie od komercyjnego bożego narodzenia. Niestety, ale to drugie cieszy się ostatnio coraz większą popularnością.


Pt gru 19, 2014 17:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Boze Narodzenie
Antko napisał(a):
Niestety, ale to drugie cieszy się ostatnio coraz większą popularnością.

Ano niestety. Moze to zalezy troche od kazdego z nas. Ja przejezdzajac kolo domu gdzie byla szopka z cieniami bylem zachwycony pomyslem. Nawet mysle o wrzuceniu paczki z pol litrem i kilogramem kielbasy oraz kartka z zyczeniami przed domem wlascicieli. Tylko nie wiem czy nie maja psow bo bym sie bal.


Pt gru 19, 2014 17:43
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Boze Narodzenie
Hmm, dziękować wódą za doznanie o charakterze religijnym? Co najmniej dziwne..

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pt gru 19, 2014 23:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Boze Narodzenie
Jajko napisał(a):
Hmm, dziękować wódą za doznanie o charakterze religijnym? Co najmniej dziwne..

Chyba masz racje. Wystarczy sama kielbasa o niebo lepsza od tej ktora serwuja w pociagach pendolino.


So gru 20, 2014 22:00
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt sie 12, 2014 11:29
Posty: 134
Post Re: Boze Narodzenie
Ja tam bym wolała znależć pół litra za płotem zamiast kiełbasy...:))

_________________
"Dla ludu religia jest prawdą, dla mędrców fałszem, a dla władców jest po prostu użyteczna" (Seneka Młodszy)


N gru 21, 2014 1:04
Zobacz profil
Post Re: Boze Narodzenie
robaczek2 napisał(a):
Antko napisał(a):
Niestety, ale to drugie cieszy się ostatnio coraz większą popularnością.

Ano niestety. Moze to zalezy troche od kazdego z nas. Ja przejezdzajac kolo domu gdzie byla szopka z cieniami bylem zachwycony pomyslem. Nawet mysle o wrzuceniu paczki z pol litrem i kilogramem kielbasy oraz kartka z zyczeniami przed domem wlascicieli. Tylko nie wiem czy nie maja psow bo bym sie bal.



To trzeba wypić te pół litra na odwagę a kiełbasę dać psu aby nie robił hałasu, ale wtedy co zostaje dla właścicieli posesji?

Co do szpoki, owszem, ciekawy pomysł, ale trzeba mieć smykałkę do majsterkowania a poza tym rzeczywiście łatwiej jest postawić jakiegoś renifera i coś w tych klimatach bo jest to bardziej dostępne. Świeta Bożego Narodzenia mają wymiar bardziej kosmopolityczny i jakoś nieco zaciera się ten akcent chrześcijańsko-religijny. W sumie wszystko jakby skupia się na postaci Santa Claus i to on zajmuje pierwsze miejsce w tej komercjalnej szopce.


N gru 21, 2014 3:56
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Boze Narodzenie
equuleuss napisał(a):
Co do szpoki, owszem, ciekawy pomysł, ale trzeba mieć smykałkę do majsterkowania

Dlatego zamiescilem ten pomysl w dziale "Katecheza w szkole". Mlodzi ludzie moga miec super pomysly na religijny accent Swiat bo te swiatelka i renifery to jak slusznie wszyscy zauwazaja "niestety". Majsterkowania tu niewiele bo do wykonania szopki podobnej do tej na website wystarczy troche kartonu z pudelek, bialy papier w srodku i wyciete postaci z brystolu plus zarowka.


N gru 21, 2014 15:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 18, 2009 9:51
Posty: 3963
Post Re: Boze Narodzenie
No to ja sprzedam wlasny pomysl na religijny akcent Swiat (kiedys go gdzies indziej podawalem). Potrzeba do tego sredniej wielkosci szopki z luznymi figurami. Ja zbieralem to przez pare lat, zaczalem od zestawu figurek, potem dokupilem wielblada, ostatnio wreszcie jakas przyzwoita szopke z drewna.

Nastepnie w kazda niedziele adwentowa, oprocz zapalania swiecy jest krotkie czytanie i uzupelnianie szopki. I tak mamy:

1. Adwent: Aniol + Maryja + wol; czytanie Lk 1:26-38
2. Adwent: Aniol + Jozef + osiol; czytanie Mt 1:18-25
3. Adwent: Aniol + pastuszkowie +owieczki; czytanie Lk 2:8-20
4. Adwent: Aniol + medrcy/krolowie + wielblad: czytanie Mt 2:1-12

Wigilia tradycyjnie: Lk 2:1-7 + dzieciatko, ktore zostaje zlozone w zlobie.

Purysci, ktorzy chca czekac z trzema krolami do 6.1 moga na pierwszy adwent dac J 1:1-18 i tylko zbudowac pusta szopke, a reszte przesunac o jedno miejsce. Niezaleznie od modyfikacji to przy ustawianiu figurek, zapalaniu swiec bedzie okazja do zbudowania atmosfery oczekiwania na przyjscie Jezusa*.

Aha, jednym z powodow takiego ustawienia czytan bylo to, ze czytania niedzielne w Adwencie IMHO sa za bardzo... eschatologiczne, nawiazuja juz do celu przyjscia Jezusa, a nie do jego narodzin. Takie przynajmniej jest moje wrazenie.
______________________
* a nie jakiego santaklausa.

_________________
Wszystko ma swój czas
i jest wyznaczona godzina
na wszystkie sprawy pod niebem
...

(Koh 3:1nn)


N gru 21, 2014 20:05
Zobacz profil
Post Re: Boze Narodzenie
robaczek2 napisał(a):
Prosta sprawa. Zbija sie 5 desek/listewek/ na podlodze lub na ziemi w ksztalcie szopki (wyglada jak polozona litera D). W otworze umieszcza sie kontury Maryi, Jozefa i zlobka np z brystolu.
Obija sie bialym cienkim materialem aby przepuszczal swiatlo zarowki. Ustawia sie w oknie (male),
lub przed domem (moze byc nawet naturalnej wielkosci - szopa wielkosci szopy) i podswietla od tylu zarowka. Wyobrazacie sobie cos takiego w np. Szwecji?

W Szwecji zobaczysz za w oknach ... gwiazdy, kozły i świece. Nie sa to świece majace odganiac złe duchy, czy pioruny (gromnice) ale świece adwentowe. Gdy zapalają 4-tą, to pierwsza juz się wypala. W czasie adwentu popularne sa adwentowe spotkania z przyjaciółmi np. w restauracji. Na drzwiach wieńce. W kościołach są choinki i żłobki, a w bożonarodzeniowy poranek jest pasterka.

A może w przyszłym roku postawisz w oknie 4-ry duze swiece i będziesz je zapalal kolejny w kazdy tydzien adwentu?
Może ktoś ci pół litra podrzuci :twisted:


Pn gru 22, 2014 12:45
Post Re: Boze Narodzenie
equuleuss napisał(a):
Świeta Bożego Narodzenia mają wymiar bardziej kosmopolityczny i jakoś nieco zaciera się ten akcent chrześcijańsko-religijny. W sumie wszystko jakby skupia się na postaci Santa Claus i to on zajmuje pierwsze miejsce w tej komercjalnej szopce.


Tego sie po Tobie nie spodziewałam.
Powiedz że to żart.
Wypadało by zapytac czy byłeś grzeczny...ale nie zapytam. Boję się .

robaczek2 napisał(a):
Majsterkowania tu niewiele bo do wykonania szopki podobnej do tej na website wystarczy troche kartonu z pudelek, bialy papier w srodku i wyciete postaci z brystolu plus zarowka.


I Adam Słodowy

....koniecznie!!!

bert04 napisał(a):
Potrzeba do tego sredniej wielkosci szopki z luznymi figurami. Ja zbieralem to przez pare lat, zaczalem od zestawu figurek, potem dokupilem wielblada, ostatnio wreszcie jakas przyzwoita szopke z drewna.


bert, wrzuć zdjęcie, proszę - najpiękniej jak potrafię. Może byc po świętach a przed Nowym Rokiem

Kozioł napisał(a):
W czasie adwentu popularne sa adwentowe spotkania z przyjaciółmi np. w restauracji.


Bardzo fajna tradycja...u nas wszyscy zalatani szlachetna paczka i takie tam...

Ja poszłam na łatwiznę. Kupiłam szopkę w Betlejem i po sprawie.


Pn gru 22, 2014 21:30
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lut 25, 2007 1:31
Posty: 2730
Post Re: Boze Narodzenie
Maria-Magdalena napisał(a):
equuleuss napisał(a):
Świeta Bożego Narodzenia mają wymiar bardziej kosmopolityczny i jakoś nieco zaciera się ten akcent chrześcijańsko-religijny. W sumie wszystko jakby skupia się na postaci Santa Claus i to on zajmuje pierwsze miejsce w tej komercjalnej szopce.


Tego sie po Tobie nie spodziewałam.
Powiedz że to żart.
Wypadało by zapytac czy byłeś grzeczny...ale nie zapytam. Boję się ..

Nie rozumiem Twojej odpowiedzi do Equuleussa ktory po prostu stwierdzil fakt. To mile, ze sa tacy, ktorzy nie tylko ubieraja choinke ale w swoich domach ustawiaja szopki czy swieczki adwentowe. W swoich apelach od kilku lat staram sie o pokazanie na zewnatrz przed swoimi domami o czym sa Swieta. Taka konkurencja dla papieza Urbana IV, ktory wyprowadzil ludzi na ulice w Boze Cialo. Wydaje mi sie ze transparent z napisem GLORIA kazdy potrafi zrobic i umiescic przed swoim domem. Jasne, ze najlepszym swiadectwem bylo by spowodowanie aby blizsze i dalsze otoczenie moglo stwierdzic patrzac na nas "patrzcie jak oni sie miluja" ale poki co
widzac wszedzie balwany i renifery bylem zaskoczony widzac kontury szopki z gwiazda u gory.


Wt gru 23, 2014 14:33
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 24 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL