Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 21:56



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Ocena z religii 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N mar 19, 2017 20:35
Posty: 9
Post Ocena z religii
Witam serdecznie,
piszę do Państwa z następującym zapytaniem: czy uczeń może otrzymać ocenę za uczestnictwo lub jego brak na rekolekcjach wielkopostnych?


N mar 19, 2017 20:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Ocena z religii
Nie może. Google nie gryzie, można łatwo znaleźć, choćby wpisując "Komisja Wychowania Katolickiego"

_________________
laudare benedicere praedicare


N mar 19, 2017 21:04
Zobacz profil
Post Re: Ocena z religii
Moze Malgosiaa sie odezwie, ale jezeli rekolekcje sa w ramach obowiazku szkolnego (np wolne w szkole na rekolekcje - moim zdaniem to absolutne szalenstwo, ale co tam, mnie nie dotyczy) to nieobecnosc na rekolekcjach moze byc traktowana jak nieusprawiedliwiona nieobecnosc na lekcjach szkolnych.


N mar 19, 2017 21:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Ocena z religii
Kael napisał(a):
Moze Malgosiaa sie odezwie, ale jezeli rekolekcje sa w ramach obowiazku szkolnego (np wolne w szkole na rekolekcje - moim zdaniem to absolutne szalenstwo, ale co tam, mnie nie dotyczy) to nieobecnosc na rekolekcjach moze byc traktowana jak nieusprawiedliwiona nieobecnosc na lekcjach szkolnych.

Nie wiem jak jest z obowiązkiem pójścia na rekolekcje, ale na pewno za nieobecność na zajęciach nie stawia się oceny z żadnego przedmiotu.

_________________
laudare benedicere praedicare


N mar 19, 2017 21:53
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 19, 2017 20:35
Posty: 9
Post Re: Ocena z religii
brunero napisał(a):
Nie może. Google nie gryzie, można łatwo znaleźć, choćby wpisując "Komisja Wychowania Katolickiego"

Przeczytałem dokładnie całą ustawę w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach i niczego konkretnego się nie dowiedziałem, chcę po prostu mieć argument do dyskusji z nauczycielem religii.

Kael napisał(a):
(...) nieobecnosc na rekolekcjach moze byc traktowana jak nieusprawiedliwiona nieobecnosc na lekcjach szkolnych.

Z tym się zgodzę, katecheci mają prawo sprawdzać obecność na rekolekcjach.

Znalazłem w sieci artykuł zatytułowany "Organizacja rekolekcji – pytania i odpowiedzi" (dla zainteresowanych link w załączniku). Punkt 13. brzmi:
Cytuj:
13. Czy szkoła ma prawo sprawdzić, w jaki sposób uczniowie korzystają ze zwolnienia z zajęć w czasie rekolekcji?

Przepisy prawa nie uprawniają szkoły do sprawdzania sposobu wykorzystania przez ucznia przysługującego mu zwolnienia. Szkoła nie może tym samym wymagać, by katecheci sprawdzali obecność uczniów na nabożeństwach czy też innego rodzaju spotkaniach i obrzędach religijnych składających się na program rekolekcji. Odrębną sprawą, pozostającą w gestii Kościoła albo związku wyznaniowego, jest natomiast kwestia sprawdzenia sposobu realizacji przez uczniów obowiązków jako członków określonej wspólnoty religijnej, a także ewentualnie wpływu udziału lub braku uczestnictwa w określonych praktykach religijnych na ocenę ucznia z religii.


Jak go rozumieć? Kościół jako tako może badać jedynie to, jak uczestnictwo w rekolekcjach wpływa na ocenę końcową ucznia?


N mar 19, 2017 21:55
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Ocena z religii
nicrovishion napisał(a):
Przeczytałem dokładnie całą ustawę w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach i niczego konkretnego się nie dowiedziałem, chcę po prostu mieć argument do dyskusji z nauczycielem religii.


Z ciekawości zapytam, jesteś rodzicem czy uczniem?

_________________
laudare benedicere praedicare


N mar 19, 2017 22:15
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 19, 2017 20:35
Posty: 9
Post Re: Ocena z religii
brunero napisał(a):
Z ciekawości zapytam, jesteś rodzicem czy uczniem?


Uczniem. Skąd ta ciekawość?


N mar 19, 2017 22:22
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ocena z religii
nicrovishion napisał(a):
brunero napisał(a):
Z ciekawości zapytam, jesteś rodzicem czy uczniem?


Uczniem. Skąd ta ciekawość?


A to religia w szkołach jest obowiązkowa?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 19, 2017 22:31
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 19, 2017 20:35
Posty: 9
Post Re: Ocena z religii
Robek napisał(a):
nicrovishion napisał(a):
brunero napisał(a):
Z ciekawości zapytam, jesteś rodzicem czy uczniem?


Uczniem. Skąd ta ciekawość?


A to religia w szkołach jest obowiązkowa?


Zdecydowanie nie, ale jaki to ma związek z tematem?


N mar 19, 2017 22:33
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ocena z religii
nicrovishion napisał(a):
Zdecydowanie nie, ale jaki to ma związek z tematem?


Skoro można zrezygnować z lekcji religii, to chyba też można zrezygnować z tych rekolekcji?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 19, 2017 22:36
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 19, 2017 20:35
Posty: 9
Post Re: Ocena z religii
Robek napisał(a):
Skoro można zrezygnować z lekcji religii, to chyba też można zrezygnować z tych rekolekcji?


Tylko pytanie: jakim kosztem? Nie jestem zbuntowanym nastolatkiem, który nie wierzy w Boga, a do kościoła chodzi tylko po to, żeby rodzicom nie było przykro. Sytuacja wygląda tak, że nauczyciel religii zastraszył, że 1 dzień nieobecności na rekolekcjach = 1 pała z aktywności, a ja z pewnym przyczyn nie mam możliwości w tych rekolekcjach uczestniczyć. Szukam konkretnego zapisu w jakimś oficjalnym piśmie, rozporządzeniu - czymkolwiek, które mogłoby mi posłużyć jako źródło do polemiki z katechetą, tyle.


N mar 19, 2017 22:44
Zobacz profil
Post Re: Ocena z religii
Nie prościej pogadać z katechetą i wyjaśnić dlaczego nie możesz być na rekolekcjach?


N mar 19, 2017 22:47
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 28, 2013 13:05
Posty: 469
Post Re: Ocena z religii
Nieobecność w szkole, czy w tym wypadku na rekolekcjach mogą zapewne usprawiedliwić rodzice. Jak przyczyna jest rzeczywiście istotna... trudno mi sobie wyobrazić, że ktokolwiek mógłby robić problemy.

_________________
laudare benedicere praedicare


N mar 19, 2017 22:49
Zobacz profil

Dołączył(a): N mar 19, 2017 20:35
Posty: 9
Post Re: Ocena z religii
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Nie prościej pogadać z katechetą i wyjaśnić dlaczego nie możesz być na rekolekcjach?


Katecheta stwierdził, że tego typu wymówki może mu wkręcić każdy. Taki już jest, przez te 3 lata dość mocno nasza klasa się z nim utruła. Nie chodzi o nieobecność, to jest pikuś - trzy zdania do zeszytu wychowawczego i problem z głowy. Po prostu nie chciałbym na świadectwie maturalnym mieć 'dopa' z religii.


N mar 19, 2017 22:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 20, 2014 19:04
Posty: 6825
Post Re: Ocena z religii
nicrovishion napisał(a):
Tylko pytanie: jakim kosztem? Nie jestem zbuntowanym nastolatkiem, który nie wierzy w Boga, a do kościoła chodzi tylko po to, żeby rodzicom nie było przykro.


To ty całe życie będziesz co tydzień chodził do kościoła, tylko dlatego żeby rodzicom nie było smutno?

nicrovishion napisał(a):
Sytuacja wygląda tak, że nauczyciel religii zastraszył, że 1 dzień nieobecności na rekolekcjach = 1 pała z aktywności.


Jakiej aktywności?
Przecież oceny z tego przedmiotu, dostaje się jedynie na terenie szkoły w trakcie lekcji religii, zresztą chyba tak samo jest z inny przedmiotami, no chyba że jest jeszcze lekcja wychowania fizycznego :mrgreen:
A to u was jest z tym jakoś inaczej?

_________________
Wymyśliłem swoje życie od początku do końca bo to, które dostałem mi się nie podobało.


N mar 19, 2017 22:58
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL