Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 23, 2024 8:40



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 wierzenia Słowian 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Cytuj:
Tylko w człowieka, ale też nie w obrębie całego świata - reinkarnacja w wierzeniach Słowiańskich odbywa się tylko w obrębie własnego rodu lub plemienia (dzisiaj bardziej odpowiednim określeniem będzie naród).


To całkiem sensowne :)

A powiedz mi, Blizborze, czy istnieje potępienie i jakieś miejsce dla potępionych (odpowiednik piekła) i za co można bylo tam trafić.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


N lut 08, 2009 23:35
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Cytuj:
Tylko w człowieka, ale też nie w obrębie całego świata - reinkarnacja w wierzeniach Słowiańskich odbywa się tylko w obrębie własnego rodu lub plemienia (dzisiaj bardziej odpowiednim określeniem będzie naród).


To całkiem sensowne :)

A powiedz mi, Blizborze, czy istnieje potępienie i jakieś miejsce dla potępionych (odpowiednik piekła) i za co można bylo tam trafić.


Owszem istnieje :) Generalnie do Nawii trafiają tylko dusze ludzi którzy są tego godni, czyli tych co za życia byli prawi (czyli po prostu byli dobrymi ludźmi), zaś niegodziwcy za karę błąkają się po Naszym świecie jako złe duchy; upiory. :)

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Pn lut 09, 2009 9:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Blizborze, gdzie mogę sobie poczytać w najbardziej skondensowany, ale najwiecej tłumaczący sposób o wierzeniach Słowian, bo inaczej to zadam Ci jeszcze z 600 prostackich pytań :D no chyba, że masz iście anielską cierpliwość.
A za odpowiedzi dziekuję :przytul:

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Pn lut 09, 2009 13:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Blizborze, gdzie mogę sobie poczytać w najbardziej skondensowany, ale najwiecej tłumaczący sposób o wierzeniach Słowian


--->Tutaj<--- znajdziesz całkiem pokaźną liczbę publikacji - niestety nie są to e-booki tylko opisy konkretnych pozycji, z którymi warto się zapoznać jeśli ktoś interesuje się wierzeniami Słowian. Samo forum również polecam każdemu kto się rodzimowierstwem interesuje :) Odnośnie zaś skondensowania wiedzy o rodzimej wierze to niestety ale rozczaruję Cię Owieczko, gdyż nie ma ani jednej książki która w całości opisuje wszystkie zagadnienia rodzimej wiary - książki należy raczej traktować jako publikacje które się wzajemnie uzupełniają pod względem informacji i dlatego dla lepszego zrozumienia tematu wypadałoby przeczytać więcej niż jedną :) Należy także pamiętać, że jedne książki są mniej a inne bardziej wartościowe pod względem merytorycznym, także ze względu na to iż część publikacji zawiera informacje/koncepcje które obecnie uznaje się za zdezaktualizowane/błędne, aczkolwiek link który podałem napewno okaże się dla Ciebie pomocny :)

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Pn lut 09, 2009 13:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
Wielkie dzięki, Blizborze :) Wiadomo, że jedna książka nie zawiera wszystkiego, myślałam tylko o takiej, która da najszybciej jakiś ogólny zarys, bo jesli chodzi o wierzenia Słowian, to jestem totalnym ciemniakiem, wiec rozmowa ze mną na te tematy jest trudna. Dzięki za link, myślę, że wiele pozmoże, reszte napisze pozniej, bo musze leciec teraz.

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Pn lut 09, 2009 14:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
No, mam chwilkę to dokończe..
Rozmowa ze mną jest taka jak z kimś, kto pierwszy raz w zyciu usłyszał o chrzescijanstwie, bo taka jest moja wiedza na ten temat.
Poza tym uważam, że tak jak powinno się znać historię naszych przodków, tak samo powinno się przynajmniej poznać ich wierzenia, kulturę itd, w końcu to nasze korzenie, jakaś cząstka tego tkwi w nas podejrzewam do dziś. Dziękuję więc, Blizborze, za taki temat :)

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Pn lut 09, 2009 15:47
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Owieczka_in_black napisał(a):
Dziękuję więc, Blizborze, za taki temat :)[/color]


Podziękuj moderatorce, która wydzieliła go z innego wątku :razz:

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Pn lut 09, 2009 15:59
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr maja 02, 2007 9:41
Posty: 1728
Post 
W takim razie dziękuję moderatorce :) A Wam dziękuję, że miała co wydzielić :)

_________________
Za snem tęskniąc pisarz przytula butelkę,
Tak, jakby spirytus mógł mu dodać ducha.
Słowa - kiedyś wielkie - stały się niewielkie;
Choćby wykrzyczanych - mało kto dziś słucha.
/Jacek Kaczmarski/


Wt lut 10, 2009 15:00
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Blizbor napisał(a):
Generalnie przyjął się podział na etno-rodzimowierców (czyli tzw. tradycjonalistów, podchodzacych do tego w co wierzą bardzo poważnie i dosłownie) oraz eko-rodzimowierców (to z kolei tacy "liberałowie" nie wierzący w to że Bogowie naprawde istnieją, uważają ich raczej za symbole sił natury spersonifikowane przez człowieka). Ja generalnie nie wyobrażam sobie jak można uważać się za rodzimowiercę i jednocześnie wierzyć, że Bogowie nie istnieją, że są tylko symbolami, bo skoro nie istnieją to po co wogóle odprawiać obrzędy i modlić się do nich, skoro wie się, że prośby te i tak nie zostaną wysłuchane. Cóż... Ja na szczęście nie zaliczam się do tak nielogicznie myślących ludzi ;)


A mozna by prosic szczegolowiej. Na tym etapie szczegolowosci jestem wciaz w stanie wynalezc w obu te same zaleznosci, z roznica jedynie w uzytej terminologii zachodzaca. Mozliwe ze bezpodstawnie i zakladam falszywe przeslanki - dlatego prosze o wiecej danych. ;)

Hmm... czy naprawde sadzisz ze ocenianie logicznosci czyichs pogladow na bostwo ma sens? Jesli tak prosilbym o chociaz przyblizone podstawy tego rozumowania. Bo wnioskuje ze obrzedy praktykuja, wytlumaczenie dla nich tez zapewne maja.
I ostatnie w koncu pytanie, zapytam wprost - czy chodzi ci tu m.in. o przedstawicieli Rodzimego Kosciola Polskiego? Jak dla mnie goszczac na ich forum mam wlasnie takie wrazenie ze sa blisko tego co napisales o " eko-rodzimowiercach " ;) Jesli zle rozumuje, czy moglbym prosic o wyjasnienie tematu?


So lut 28, 2009 1:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Zakladam ze eko-rodzimowiercy sprawuja kult i ze jest to kult sil natury. Mozliwe ze jestem w tym miejscu w bledzie.

Bo jesli utozsamiac boga z natura, to sily natury ktore czcza sa jej przejawem, czyli czcza bogow bedacych przejawem jednego boga. IMO slowianski Henoteizm zachowany. ;)

Wtedy zalozenia nastepujace czynie
- natura - istnieje - bog naczelny
- sily natury - istnieja - sa aspektami natury - aspekty boga naczelnego

"sily natury" - maja swoje nazwy - bogowie maja swe imiona

"sily natury" - przez nadanie im nazw porzadkuje sie aspekty natury ( taki a taki ruch materii i takie a takie jej wlasciwosci ) - przez nadanie imion bogom porzadkuje sie aspekty glownego boga.

Czyli jak masz slowo np. burza to kojarzysz konkretne nazwy sily natury, ktore sa jedna z reprezentacji natury acz nie reprezentuja calej natury. Taksamo IMO z bogami.

Wszak imie to symbol reprezentujacy jakies pojecie.

Na tym etapie wiec nie widze rozbieznosci miedzy jednymi a drugimi na plaszczynie innej niz uzywana terminologia.

No chyba ze ktos z nich ma "mniej pojemne" pojecie "boga glownego". Bo jesli laczyc pojecie tegoz boga z panteizmem to IMO szerszego worka sie znalezc w dostepnym ludzkiemu umyslowi zakresie sie ( chyba ) nie da.

Coz duzo w tych 2 postach chybania. Dlatego prosilbym o jakies blizsze wyjasnienia.


So lut 28, 2009 1:44
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Ale to i tak kwestia osobistego swiatopogladu, wiec w zasadzie dyskusja na ten temat ma sens w sensie zaspokojenia ciekawosci.


So lut 28, 2009 2:20
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Wiec zadam wlasciwsze pytanie. Czy opowiesz mi, jesli mam prawo o to pytac, jak ty to widzisz?


So lut 28, 2009 2:23
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Bo ocenianie "logicznosci" lub jej braku u innych jest moim zdaniem hmm... niepotrzebne. Jezeli chcemy podjac probe zbadania/podwazenia fundamentow czyjegos rozumowania to zadajmy mu odpowiednie pytania zmuszajace go niejako do swego rodzaju "ekwilibrystyki" umyslowo-uczuciowej. Rozumiem ze czasem ma sie ochote zburzyc jednym zamachem "budowle" adwersarza w dyskusji, ale odgorny jednoznaczny osad raczej tu takiej funkcji nie spelni.


So lut 28, 2009 2:37
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Napisałem już przecie czym różnią się te dwa "odłamy" :) Fakt, niezbyt precyzyjnie - dlatego rozwinę. Eko-rodzimowiercy czczą nieupostaciowione siły natury, zaś Bogowie to wg. nich tylko personifikacje tych sił, wymyślone sobie przez człowieka, ktory nadał im tylko imiona i poprzypisywał różne cechy, ale to nie wszystkie różnice - eko-rodzimowiercom nie zależy na tym aby postrzegać i praktykować rodzimą wiarę tak, jak to robili przodkowie (czyli w tej właściwej formie), zamiast tego wolą "dostosowywać rodzimą wiarę do współczesności" czyli odrzucają wszystko co im nie pasuje do dzisiejszego, do bólu racjonalnego świata - czyli innymi słowy odrzucają całą demonologię, wiarę w Bogów jako byty osobowe (i jako byty wogóle) i nie zależy im na obchodzeniu świąt w sposób jak najbardziej zgodny z tym pierwotnym, co jest przegięciem, bo obrzędy składają się z różnych rytuałów, które spełniają określone funkcje i przestrzeganie ich jest bardzo ważne, no ale skoro odrzuca się wiarę w Bogów i demony, to siłą rzeczy wiarę w istnienie magii też należy odrzucić. Eko-rodzimowiercy nie wierzą też w istnienie duszy a Nawię uważają nie za krainę do której dusze Nasze udają się po śmierci ale za symbol "pamięci o przodkach". Etno-rodzimowiercy natomiast podchodzą do wierzeń przodków poważnie i z szacunkiem, starają się "odtworzyć" je najwierniej jak tylko się da (i idzie Nam to co najmniej dobrze) gdyż rozumieją jak ważne są rytuały składowe obrzędów, wierzą w to że Bogowie faktycznie istnieją, wierzą w to, że wszechświat składa się z trzech "światów" (a więc i tym samym, że Nawia jest faktycznie istniejącą krainą umarłych), że wszystko posiada duszę, wierzą w wędrówkę duszy itd. Innymi słowy eko-rodzimowiercy to raczej nie rodzimowiercy, tylko rodzimokulturowi ateiści o bardzo płytkim postrzeganiu rzeczywistości i założę się, że gdybyś zapytał eko-rodzimowiercę o szczegóły swojego podejścia do pewnych spraw, to nie potrafiłby wykazać ciągu przyczynowo skutkowego swoich wierzeń, a to z tego względu że w eko-rodzimowierstwie taki ciąg nie istnieje. Dla nich wszystko jest dosłownie "symboliką". Czy teraz opisałem różnice pomiędzy eko i etno rodzimowierstwem wystarczająco szczegółowo wschodni słowianinie ? :)

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


So lut 28, 2009 16:37
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 26, 2009 1:33
Posty: 320
Post 
Dziekuje bardzo. Na chwile obecna zdaje sie byc to opis wystarczajaco szczegolowy.


N mar 01, 2009 20:02
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 134 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL