Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 2:03



Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Miłujący Prawdę 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
Cytuj:
saxon napisał
:
Cytuj:
Ich przynależność do Kościoła Chrystusowego jest jednak niepełna, gdyż istnieją pewne różnice w rozumieniu prawd wiary i nie jest uznawane zwierzchnictwo papieża (por. KK15


Tutaj kk pisze że tych co nie uznają papieża przynależność do kościoła jest niepełna, ale jest!

a tutaj co przeczytamy:

Cytuj:
158. Kto jest poza Kosciolem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa?
Poza Kosciolem, ustanowionym przez Jezusa Chrystusa, sa:
a) nie ochrzczeni
b) jawni apostaci, heretycy, schizmatycy i ci ekskomunikowani, których nalezy unikac
159. Kto to sa apostaci, heretycy,chizmatycy i ekskomunikowani, których nalezy unikac?
Apostaci sa to ochrzczeni, którzy zupelnie odpadli od wiary chrzescijanskiej; heretycy sa to tacy, co uparcie albo zaprzeczaja jakiemus dogmatowi wiary, albo watpia o nim; schizmatycy sa to ci, co sie wzbraniaja poddac Ojcu Swietemu, albo tez nie chca miec nic wspólnego z czlonkami Kosciola, podlegajacymi Papiezowi; ekskomunikowani z obowiazkiem unikania ich sa to ci, których ta kara spotkala wedlug postanowien swietych kanonów.


I dowiadujemy się że jednak są po za kościołem ?! :shock:

Cytuj:
Kościół protestancki nie uznaje też wszystkich sakramentów ustanowionych przez Chrystusa.

Powiem więcej nie uznaje większości dogmatów kk ( ilość może być różna w zależności od wyznania) i pomimo tego tu jest dość łagodnie określanym :
Cytuj:
Pomimo braku pełnej jedności, katolików i inne wyznania chrześcijańskie łączy bardzo dużo wspólnych wartości


Ale wracając do katechizmu czytamy:
Cytuj:
heretycy sa to tacy, co uparcie albo zaprzeczaja jakiemus dogmatowi wiary, albo watpia o nim;

No to albo to heretycy albo bracia w Crystusie inaczej rozumiejący kwestie zbawienia ?!


Pn lut 14, 2005 0:48
Zobacz profil
Post 
Czyli takie osoby lub organizacje, które nie podporządkowały się nauce Kościoła będąc pierwotnie w jego strukturach - jak np. osoby, które zdecydowały się na aborcję lub "lefebryści" .


Pn lut 14, 2005 0:55

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
A może byś jednak zajrzał do Katechizmu Kościoła Katolickiego, a nie powoływał się na Katechizm kard. Gasparriego ?


Pn lut 14, 2005 0:56
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
saxon napisał:
Cytuj:
A może byś jednak zajrzał do Katechizmu Kościoła Katolickiego, a nie powoływał się na Katechizm kard. Gasparriego ?


Chcesz powiedzieć ,że kard.Gasparri nie jest katolikiem ??!! :o


Pn lut 14, 2005 0:58
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 01, 2009 10:00
Posty: 5103
Post 
chcę powiedzieć, że oficjalna nauka Kościoła Katolickiego jest zawarta w Katechizmie Kościoła Katolickiego, a nie Katechizmie kard. Gasparriego.
Więc jeśli chcesz dyskutować o tym co głosi Kościół to powołuj się na jego oficjalne dokumenty.


Pn lut 14, 2005 1:01
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 07, 2005 19:09
Posty: 114
Post 
saxon napisał:
Cytuj:
Więc jeśli chcesz dyskutować o tym co głosi Kościół to powołuj się na jego oficjalne dokumenty.

Dopóki Gasparri będzie oficjalnym kard. kościoła dopóty jego oficjalne pisma będę traktował jako oficjalne. Chyba że wskażesz fakt,że kościół podziękował panu kard. i jego naukom.


Cz lut 17, 2005 20:18
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 11, 2004 20:26
Posty: 3027
Post 
Chyba komuś tu trzeba wyjaśnić parę kwestii:
1. Nieomylny jest Urząd Nauczycielski Kościoła
2. Jego dokumenty są wykładnią oficjalnego i nieomylnego nauczania w Kościele
3. Prywatne opinie członków Kościoła są prywatnymi opiniami a nie oficjalnym nauczaniem Kościoła
4. dyskutując o nauczaniu Kościoła powołuj się na nauczanie Kościoła a nie na książkę wydaną przez kogoś tam, bo ja też jestem członkiem Kościoła, a wierz mi, że moje książki nie są ani nieomylne, ani nie są nauczaniem Kościoła - nie mówię że są z nim sprzeczne, ale wcale nie muszą zawierać go kompletnie i z wyjaśnieniem niezbędnym do zrozumienia - dokumenty Kościoła taką właśnie naukę zawierają - całościową i z wyjaśnieniem
5. Wyrywanie zdań z kontekstu i zestawianie ich nie prowadzi zazwyczaj do sensownych wniosków :) Przykład? Dwa zdania z Pisma Świętego: "A Judasz poszedł i powiesił się" "idź i ty czyń podobnie"...
6. Widzę że zignorowałeś szczegóły nauczania Kościoła zacytowane ci przez Saxona, ale ja wkleję ci jescze raz po krótce:
Cytuj:
„Do tej katolickiej jedności Ludu Bożego [. . .] powołani są wszyscy ludzie i w różny sposób do niej należą lub są jej przyporządkowani, zarówno wierni katolicy, jak inni wierzący w Chrystusa, jak wreszcie wszyscy w ogóle ludzie, z łaski Bożej powołani do zbawienia”
- Konstytucja Dogmatyczna o Kościele "Lumen Gentium" 13

I tak zwane "kręgi przynależności do Kościoła":
Cytuj:
(I) „Do społeczności Kościoła wcieleni są w pełni ci, co mając Ducha Chrystusowego w całości przyjmują przepisy Kościoła i wszystkie ustanowione w nim środki zbawienia i w jego widzialnym organizmie pozostają w łączności z Chrystusem rządzącym Kościołem przez papieża biskupów, w łączności mianowicie polegającej na więzach wyznania wiary, sakramentów i zwierzchnictwa kościelnego oraz wspólnoty. Nie dostępuje zbawienia, choćby był wcielony do Kościoła ten, kto nie trwając w miłości pozostaje wprawdzie w łonie Kościoła >>ciałem<<, ale nie >>sercem<<”.

(II) „Katechumeni [...], którzy pragną być wcieleni do Kościoła, już dzięki temu pragnieniu są z nim w łączności” (KK 14).

(III) „Co się zaś tyczy tych ludzi, którzy będąc ochrzczeni noszą zaszczytne imię chrześcijan, ale nie wyznają całej wiary lub nie zachowują jedności wspólnoty pod zwierzchnictwem Następcy Piotra, to Kościół wie, że jest z nimi związany z licznych powodów” (KK 15).

(IV) „Ci wreszcie, którzy nie przyjęli Ewangelii, w rozmaity sposób przyporządkowani są do Ludu Bożego”. [Żydzi, Muzułmanie].

(V) „Ci bowiem, którzy bez własnej winy nie znając Ewangelii Chrystusowej i Kościoła Chrystusowego, szczerym sercem jednak szukają Boga i wolę Jego przez nakaz sumienia poznaną starają się pod wpływem łaski pełnić czynem, mogą osiągnąć wieczne zbawienie”.

(VI) „Nie odmawia też Opatrzność Boża koniecznej do zbawienia pomocy takim, którzy bez własnej winy w ogóle nie doszli jeszcze do wyraźnego poznania Boga, a usiłują, nie bez pomocy łaski Bożej, wieść uczciwe życie. Cokolwiek bowiem znajduje się w nich z dobra i prawdy Kościół taktuje jako przygotowanie do Ewangelii” (KK16)
Lumen Gentium 14-16

Cytuj:
“[Chrześcijanin] włączony w tajemnicę paschalną, upodobniony do śmierci Chrystusa, podąża umocniony nadzieją ku zmartwychwstaniu. Dotyczy to nie tylko wiernych chrześcijan, ale także wszystkich ludzi dobrej woli, w których sercach działa w sposób niewidzialny łaska. Skoro bowiem za wszystkich umarł Chrystus i skoro ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej paschalnej tajemnicy”
- Konstytucja Duszpasterska o Kościele w świecie współczesnym "Gaudium et spes" 22

Natomiast straszenie nas - zachowujcie się bo jestem tu tylko dlatego, że podobno jesteście tolerancyjni, a jak będziecie na mnie krzyczeć, to se pójdę - wybacz, ale przypomina przedszkole, a nie poważną rozmowę

_________________
TE DEUM LAUDAMUS !


Cz lut 17, 2005 21:01
Zobacz profil
Post 
anonimek napisał(a):
saxon napisał:
Cytuj:
Więc jeśli chcesz dyskutować o tym co głosi Kościół to powołuj się na jego oficjalne dokumenty.

Dopóki Gasparri będzie oficjalnym kard. kościoła dopóty jego oficjalne pisma będę traktował jako oficjalne. Chyba że wskażesz fakt,że kościół podziękował panu kard. i jego naukom.


Anonimku, wszystko byłoby dobrze, gdyby nie fakt, że na Katechizm kard. Gasparriego powołują się członkowie Bractwa św. Piusa X, którzy zerwali łączność z Kościołem Katolickim...
Na stronie bractwa czytamy:

Cytuj:
Jeden z najlepszych katechizmów religii katolickiej dla osób dorosłych, pragnących zdobyć pełniejszą znajomość nauki katolickiej, został opracowany przez sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, kardynała Gasparriego. Całość katechizmu to podstawowe prawdy Wiary, przekazane w formie pytań i odpowiedzi, nie skażone nowinkami modernizmu i ekumenizmu



Komunikat Konferencji Episkopatu Polski napisał(a):
Pragniemy przypomnieć, że «Bractwo św. Piusa X» utworzyło struktury zostające poza Kościołem Katolickim. Grupa księży i wiernych «Bractwa św. Piusa X» odrzuciła uchwały Soboru Watykańskiego II, które tak intensywnie wprowadza w życie Jan Paweł II. Grupa ta odrzuciła też posoborowe prawodawstwo Kościoła i nie uznaje władzy papieża w Kościele Katolickim. Mimo starań Stolicy Apostolskiej, członkowie «Bractwa św. Piusa X» na czele z nieżyjącym już Arcybiskupem Lefebvrem zerwali w roku 1988 więź jedności z Ojcem Świętym, Biskupem Rzymu i Następcą św. Piotra. W ten sposób stali się oni grupą schizmatycką, czyli oderwaną od jednego Kościoła Katolickiego, a zatem nie mają również prawa używać określenia «katolicki» w podejmowanych przez siebie działaniach. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że przynależność katolika do grupy schizmatyckiej pociąga za sobą karę ekskomuniki (por. kan. 1364, § 1), to znaczy wyłączenia ze wspólnoty wierzących. Informujemy jednocześnie, że kapłani należący do «Bractwa św. Piusa X» nie posiadają zgody kompetentnych władz Kościoła Katolickiego na wypełnianie swej posługi, przez co narażają na konflikt sumienia ludzi nie mających właściwego rozeznania sytuacji.


Tyle tytułem wyjaśnienia, anonimku. Nie znając dokładnie nauki KK, lepiej sięgnij po oficjalny dokument.


Cz lut 17, 2005 21:45

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 18:41
Posty: 90
Post 
Kościół rzymskokatolicki to wzór sekty.
Wszystko co chcieliście przypisać Świadkom Jehowy pisaliscie patrzac na KK. Swego czasu episkopaty miały przesylać opinie na temat sekt, by w ten sposób powstał taki "Wzór sekty i definicja".
Przerwano te prace, bo okazało się, że w pierwszej kolejności mowa była o Kościele rzymskokatolickim.
Nie jest to religia prawdziwa. Jak chcesz sprawdzić zobacz do Katechizmu KK jak manipuluje i znieksztalca dekalog.


Pt mar 04, 2005 14:32
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 23, 2005 9:38
Posty: 287
Post 
Miłujący tak Cię czytam i się zastanawiam czy widzisz coś - cokolwiek - poza czubkiem własnego nosa i własnej sekty?
Co do KKK i zbawienia to polecam przeczytanie "Dominus Iesus" Tam nie jest napisane, że tylko w KK można osiągnąć zbawienie (inaczej byłoby to ograniczanie Pana Boga), ale KK ma pełnię środków do tego.
Pozdrawiam

_________________
Obrazek
"Nie możemy stać z założonym rękami, gdy tysiące ludzi umiera z głodu.
Nie możemy próżnować, ciesząc się naszym bogactwem i wolnością, gdy gdzieś pod naszymi drzwiami leży Łazarz XX wieku!" JPII


Pt mar 04, 2005 15:39
Zobacz profil
Post 
Miłujący prawde napisał(a):
Kościół rzymskokatolicki to wzór sekty.(...)

Nie jest to religia prawdziwa. Jak chcesz sprawdzić zobacz do Katechizmu KK jak manipuluje i znieksztalca dekalog.


UDOWODNIJ

W przeciwieństwie do Ciebie, dość dobrze znam KKK, a to, że nauka w nim zawarta w wielu punktach jest sprzeczna z wierzeniami ŚJ, to nie dowód na manipulację ze strony Kościoła Katolickiego, tylko manipulację w ogóle.

Miłujący, ja również mam wrażenie, że nie czytasz naszych postów .. bo była już omawiana sprawa imienia Boga, krzyża ( pala), czyśćca, dogmatów maryjnych, fałszowania Biblii przez ŚJ , zakazu czynienia sobie obrazów Boga .... Zapoznaj się z tym, zanim coś napiszesz.


Pt mar 04, 2005 16:08

Dołączył(a): Pt wrz 23, 2005 20:06
Posty: 84
Post 
Miłujący Boga! Katechizm to jest rodzaj vademecum. Nikt ci nie zniekształca przykazań. Chcesz znaleźć dokładną wersję? Zapraszam do czytania Pisma Świętego. Jestem katoliczką, znam 10 przykazań z KKK i przykazania z Ks. Wyjścia i z Ks. Powtórzonego Prawa. Nie widzę sprzeczności, ani rozbieżności.

A tak dla rozrywki zadam jedno z moich ulubionych pytań - czy ciebie Miłujący, obowiązuje DEKALOG? :) Jeśli nie, to o co przepraszam najmocniej się... czepiasz? :P

Baranku, to działa na zasadzie katarynki. Ciągle te same argumenty, te same cytaty, ten sam maniacki upór i to samo zamknięcie na Prawdę...


Pt lis 23, 2007 21:56
Zobacz profil

Dołączył(a): N lut 03, 2008 18:33
Posty: 13
Post 
Faktycznie, z definicji wynika, że ŚJ są sektą... Ja mam takiego znajomego - o czymkolwiek na temat wiary próbuje z nim porozmawiać - cytuje mi wersy z ich książek z których korzystają zamiast Biblii. Opowiadał mi kiedyś, że nie może się spotkać, bo musi miesięcznie spędzić chyba 60 godzin na głoszenie... A to już o fanatyzm zakrawa.

Ja na przykład jestem innego wyznania niż Kościół Katolicki, jednak podobnego, z tym, że nie uznajemy Papieża i kultu Matki Boskiej... Jednak moje wyznanie nie zalicza się do sekt, a jestem tam z własnego wyboru.

Z tym określeniem "sekta" nie należy też przesadzać i nazywać każdą inną religię oprócz KK sektą... Np moje wyznanie ma o wiele więcej wspólnego z Kościołem Katolickim niż np. ŚJ, czy np ateiści (którzy w ogóle nie wierzą w Boga) i poczułbym się obrażony, gdyby ktoś mnie nazwał sekciarzem... Moim zdaniem definicja sekty jest taka, że jest to grupa, do której członkowie nie doszli z powodu odpowiadającej im nauce w tej grupie, ale na przykład psychomanipulacji, nie wolno im odejść, nie korzystają z Bibli (Która jest głównym źródłem nauki dla KK i protestantów).

_________________
GG 11652863


Pn lut 04, 2008 18:24
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lut 14, 2008 14:58
Posty: 212
Post 
Zacznę swój byt na tym forum od włączenie się do tej rozmowy. Parę słów o mnie. Jestem Świadkiem Jehowy ze zboru w Szczytnie Warmińsko-Mazureskie. To by było tyle celem prezentacji.
Chyba zrządzeniem Boskim od kilku lat depczę po piętach Miłującemu Prawdę. Niestety nie robi on żadnych postępów w zakresie wypowiadania się na tematy religijne. To znaczy zapomina że nadrzędnym celem wypowiadania się w imieniu Boga Jehowy jest uświecanie tego imienia, a przysparzanie mu wrogów. A tych którzy nie darzą naszej religii uznaniem wkładanie do ręki argumentów zniesławiających zarówno naszą społeczność jak i samego Boga. Podstawową rzeczą jest to – o czym zawsze mu przypominam- że my [ŚJ] na forum musimy przedstawiać się z imienia i nazwiska żeby brać nie tylko przed Bogiem ale i przed ludźmi personalną odpowiedzialność za swoje wypowiedzi. Jeśli ktoś ukrywa się za Nick-em najwyraźniej ma coś do ukrycia. Jest to postawa którą zapoczątkował Szatan w ogrodzie Eden. Gdy kusił Ewę nie stanął przed nią prawdziwie tzn. jako anioł Boży tylko posłużył się postacią węża. Czyli przybrał inną postać. Inaczej! Posłużył się Nickem żeby nie było wiadomo kim jest naprawdę. MP najwyraźniej zdaje sobie sprawę z tego że nie panuję nad swoimi emocjami i przewiduję że palnie coś niestosownego. W związku z tym tak jak Szatan ukrywa się za Nickem. Robi tym tylko samą szkodę społeczności ŚJ bo zniechęca innych do nas. Od dawna zastanawiam się czy on w ogóle jest Świadkiem Jehowy. To by miało sens. Podszywać się za ŚJ i agresywnie odnosić się do wyznawców innych wyznań prezentując rozumienie prawd biblijnych jakimi posługujemy się my, ŚJ. Efektem tego jest zamykanie się ludzi przed głoszonymi przez nas prawdami biblijnymi, a nie ich przyjmowanie. Więc MP albo jest Szatanem , albo ma bardzo mały rozumek. Nie wiem co gorsze.
Odnośnie tematu jaki poruszacie tzn. próbując udowodnić że ŚJ to sekta. W państwie polskim – także na całym świecie-Świadkowie Jehowy są zarejestrowanym związkiem wyznaniowym, więc legalną społecznością prawną o charakterze religijnym. Nigdzie na świece nie funkcjonujemy jako sekta. Więc utożsamienie nas z sektą jest obraźliwe. Zakładam że wszyscy tu na tym forum są chrześcijanami, więc uważają się za uczniów Jezusa. Pan Jezus nigdy nie uczył nienawiści, wrogości, poniżania innych ze względu na przynależność do jakiejś społeczności. Uczył miłości.

Mat 5:43 PNŚ „Słyszeliście, że powiedziano: ‚Masz miłować swego bliźniego i nienawidzić swego nieprzyjaciela’. 44 Ja jednak wam mówię: Miłujcie swych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują,
Jan 13:35 PNŚ Po tym wszyscy poznają, że jesteście moimi uczniami, jeśli będzie wśród was miłość”.
Więc czy naprawdę jesteście uczniami Pana Jezusa czy tylko tak o sobie myślicie. Jeśli naprawdę uważacie się za uczniów Jezusa, a mimo to poniżacie innych i wrogo się do nich odnosicie to zniesławiacie Imię Pana Jezusa. Zachęcam was do zrewidowania swojej postawy.

_________________
Istnieje wewnętrzny krajobraz:
z nietkniętymi równinami, z wąwozami
milczenia, z niedostępnymi górami,
z ukrytymi ogrodami. Antoine de Saint-Exupery


So lut 16, 2008 11:59
Zobacz profil
Post 
Jacek.J napisał(a):
Podstawową rzeczą jest to – o czym zawsze mu przypominam- że my [ŚJ] na forum musimy przedstawiać się z imienia i nazwiska żeby brać nie tylko przed Bogiem ale i przed ludźmi personalną odpowiedzialność za swoje wypowiedzi. (...) Więc MP albo jest Szatanem , albo ma bardzo mały rozumek. Nie wiem co gorsze.


Hmmm- przyganiał kocioł garnkowi :D- Nie widzę, żebyś przedstawił się z nazwiska :)

Cytuj:
Odnośnie tematu jaki poruszacie tzn. próbując udowodnić że ŚJ to sekta. W państwie polskim – także na całym świecie-Świadkowie Jehowy są zarejestrowanym związkiem wyznaniowym, więc legalną społecznością prawną o charakterze religijnym. Nigdzie na świece nie funkcjonujemy jako sekta.


Ależ jedno drugiego nie wyklucza ;-)


So lut 16, 2008 12:43
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.   [ Posty: 85 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL