Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr cze 05, 2024 3:47



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich. 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Johnny99 napisał(a):
@Reguly: rozmawiamy o moim punkcie widzenia, a nie o tym wszystkim, do czego się nie wiem po co odwołujesz w swoim rozległym poście..


Wybacz ale wydawalo mi sie, ze rozmawiamy (p. tytul tego watku) o poganach... Moze dla tego wlasnie nie wiesz?... Moze na przyszlosc b. wyraznie zaznaczaj, ze chodzi konkretnie o twoj jedynie punkt widzenia (bo nie wiem o czym ty rozmawiasz, ale ja m.in. o tym, ze tych punktow moze byc wiecej niz tylko jeden - a w watku o poganach, reprezentowany przez nich moze byc dosc istotny w danym temacie)...

Cytuj:
Cytuj:
Absolut jest zarazem osobowy i nieosobowy, moim zdaniem.


Człowiek również jest zarazem osobowy i nieosobowy. Sa w nas elementy osobowe, są i nieosobowe ( tak można rozumieć np. fizyczność ). A jednak mówimy, że człowiek jest osobą, a nie rzeczą. Dlaczego ? Bo osobowość ma wartość oczywiście wyższą od nieosobowości.


Semantyka...

Cytuj:
Stąd właśnie pojęcie "Absolutu nieosobowego" jest w zasadzie wewnętrznie sprzeczne.


Niekoniecznie... JW. I proponuje sie tez zapoznac pelniej z uzywana terminologia.

Cytuj:
Dlatego właśnie - a propos dalszego ciągu - jest całkowicie błędne pojmowanie osobowości jako "ograniczenia". Dokładnie odwrotnie - to nieosobowość jest ograniczeniem, niższym stanem bytu.


Sadzisz ze niedoskonale (chocby ograniczone przez materie, czas i przestrzen) ludzkie krytria beda adekwatne do pelnego opisania czegos doskonalego?

Cytuj:
Od Absolutu wszystko jest mniej ważne. Wynika to wprost z rozumienia pojęcia. Ktoś, kto przez słowo "Bóg" nie rozumie Absolutu, może sobie tu pozwolić na jakieś wybory. Dla tego, kto utożsamia Boga z Absolutem w sposób oczywisty wszystko inne, także inni bogowie ( a może zwłaszcza inni bogowie, z racji ich natury i stosunku ludzi do nich ) będą mniej ważni.


Rozumiem, ze znow przedstawiasz jedynie swoj punky widzenia? Jesli Bog Najwyzszy, bedacy Absolutem, jest tozasamy wiecznemu, nieskonczonemu i nieograniczonemu Metawszechswiatowi, to wowczas wszystko inne jest w nim zawarte...

Cytuj:
Poza tym - czy tutaj też rozumiesz określenie "ważność" w jakichś ontologicznych kategoriach ? Dla mnie bogowie są znacznie mniej ważni od Boga - więc co to miałoby dla mnie znaczyć, że tak "nie jest" ? Widzisz, po to właśnie napisałem o tym przymusie - nikt mnie nie zmusza, bym uznał, że bogowie są "równie ważni". Dla mnie zatem nie są, więc nadal będę ich pisał z małej litery ( choć robię to z innych powodów ).


Jeszcze raz - prosze zapoznac sie z m.in. terminem henoteizm... a takze siegnac jeszcze raz do wskazanego wyzej arta i wieloplaszczyznowego postrzegania pewnych kwestii.

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz mar 25, 2010 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
maraskin napisał(a):
Rozmowa tego tematu zaczyna dążyć do niebezpiecznej granicy


Rozumiem ze dla nktorych rozmowa i dialog (a takze wnioski do jakich moga one prowadzic) sa niebezpieczne...

Cytuj:
gdzie chrześcijaństwo stawia się na równi z innymi wierzeniami sądząc że jest to tylko kolejna, niczym nie różniąca się wiara.


Musze cie zmartwic, ale dla wielu (jesli nie wiekszosci) ludzi tak wlasnie jest (chocby wobec polskiego prawa)...

Cytuj:
Czytając wypowiedzi założyciela tematu, można łatwo zdać sobie sprawę z tego czym jest pogaństwo.


Ale zapewne mimo to, ty nam powiesz bysmy sie nie musieli wysilac?

Cytuj:
Wymysłem, własnym dochodzeniem do tego co rządzi Światem, tworzeniem marnych teorii ,jak ze starożytnej Grecji itd...


No, ba... Z pominieciem w powyzszym zdaniu negatywnych sformulowan jak np. marnych... No ale skoro dla kogos osiagniecia antycznych (notabene wlasnie zazwyczaj poganskich) greckich filozofow (notabane na ktorych - Arystotelesa i pomocniczo Platona - osiagnieciach chetnie bazowalo wczesne chrzescijanstwo) sa dla kogos marne, to pewnie trudno oczekiwac po nim innej opinii... Generalnie natomiast radze zapoznac sie czym sa religie naturalne i (czesto wraz ze swoimi marnymi teoriami) religie zalozone.

Cytuj:
I to wszystko dąży do niechybnego Stawiania siebie, swoich umiejętności rozumu, ponad Tego co to wszystko stworzył.


A co z tym poganstwem zakladajacym, ze Absolut jest tozasamy wiecznemu, nieskonczonemu i nieograniczonemu Metawszechswiatowi? :twisted:

Cytuj:
Teraz to poganie tłumaczą sobie słuszność swojej wiary, "bo przecież oni mają podobne elementy co my, więc kto ma racje? My także mamy zatem rację" itd.


Nie dorabiaj sztucznej ideologi tam gdzie nie ma takiej potrzeby. Po pierwsze - wspolne elemnty wynikaja z faktu, ze powstanie religii nie jest procesem natychmiastowym lecz ksztaltujacym sie przez pewien dluzszy okres czasu (a dodatkowo - pomijajac ich geneze - czesto religie ekspansywne, dokonujac ekspansji na obce terytoria, by uwiarygodnic i ulatwic swoja adaptacje, przejmowaly zastale zwyczja i obrzedy). Po drugie - ktorzy to niby konkretnie poganie tak sobie tlumacza (mozesz podac jakies konkrety, czy tylko podobnie jak Johnny99 przedstawiasz jedynie swoj punkt widzenia i domysly)? JW - prosze zapoznac sie z pojeciami tzw. religii naturalnych i zalozonych (po krotce rowniez we wskazanym wyzej arcie, a przynajmniej w pelnej jego wersji bez problemu do odszukania w necie), albo siegnac do podstaw religiznastwa.

Cytuj:
że inne kultury wracają do swojego starego zwyczajów i wierzeń.


Nie do konca - nie ma sie co dziwic ze rozne kultury wracaja do swojego naturalnego, rodzimego systemu wierzen - ze poszczegolne spolecznosci wracaja po prostu do swojej rodzimej, etnicznej kultury...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz mar 25, 2010 9:25
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Chciałbym tutaj przytoczyć teksty z Biblii z Księgi Izajasza, gdzie Bóg wyjaśnia i przestrzega pogan o ich błądzeniu w ich czynach.

(5) Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma Boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, (6) aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że beze Mnie nie ma niczego. Ja jestem Pan, i nie ma innego. (7) Ja tworzę światło i stwarzam ciemności, sprawiam pomyślność i stwarzam niedolę. Ja, Pan, czynię to wszystko. (8) Niebiosa, wysączcie z góry sprawiedliwość i niech obłoki z deszczem ją wyleją! Niechajże ziemia się otworzy, niechaj zbawienie wyda owoc i razem wzejdzie sprawiedliwość! Ja, Pan, jestem tego Stwórcą.

(14) Tak mówi Pan: Pracownicy Egiptu i kupcy Kusz, i Sabejczycy, ludzie o rosłej postawie, przejdą do ciebie i będą twoimi; chodzić będą za tobą w kajdanach; na twarz przed tobą będą upadać i mówić do ciebie błagalnie: Tylko u ciebie jest Bóg, i nie ma innego. (15) Prawdziwie Tyś Bogiem ukrytym, Boże Izraela, Zbawco! (16) Wszyscy, co się zżymają na Niego, okryją się wstydem i hańbą; odejdą pohańbieni wytwórcy rzeźb bożków. (17) Izrael zostanie zbawiony przez Pana zbawieniem wiecznym. Nie doznacie zawstydzenia ni hańby po wszystkie wieki.
Izajasz 45
(6) Tak mówi Pan, Król Izraela i Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni; i nie ma poza Mną boga. (7) Któż jest do Mnie podobny? - Niech woła, niech to ogłosi i niech Mi dowiedzie! Kto przepowiedział przyszłość od wieków i to, co ma nadejść, niech nam obwieści! (8) Nie lękajcie się ani nie przerażajcie! Czyż nie przepowiedziałem z dawna i nie oznajmiłem? Wy jesteście moimi świadkami: czy jest jaki Bóg oprócz Mnie? albo inna Skała? - Ja nie znam takiego! (9) Wszyscy rzeźbiarze bożków są niczym; dzieła ich ulubione na nic się nie zdadzą; ich czciciele sami nie widzą ani nie zdają sobie sprawy, że się okrywają hańbą. (10) Kto rzeźbi bożka i odlewa posąg, żeby nie mieć pożytku? (11) Oto wszyscy czciciele tego bożka zawstydzą się; jego wykonawcy sami są ludźmi.
Izajasz 44
(10) Wy jesteście moimi świadkami - wyrocznia Pana - i moimi sługami, których wybrałem, abyście mogli poznać i uwierzyć Mi, oraz zrozumieć, że tylko Ja istnieję. Boga utworzonego przede Mną nie było ani po Mnie nie będzie. (11) Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy. (12) To Ja zapowiedziałem, wyzwoliłem i obwieściłem, a nie ktoś obcy wśród was. Wy jesteście świadkami moimi - wyrocznia Pana - że Ja jestem Bogiem, (13) owszem, od wieczności Nim jestem. I nikt się nie wymknie z mej ręki. Któż może zmienić to, co Ja zdziałam?
Izajasz 43
(8) Jam jest Jahwe - to jest Imię moje, a chwały mojej nie oddam innemu ani należytej mi czci - bożyszczom!
Izajasz 42

_________________
Nicea 325, początek końca...


Cz mar 25, 2010 9:27
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
maraskin napisał(a):
(1) Psalm.


Pozwol ze pomine cytaty, ze zrodla ktorego wiarygodnosc jest dla mnie dalece watpliwa...

Cytuj:
bogów jest wielu,


No ba...

Cytuj:
ale ten który jest bramą (Chrystus) i życiem Jedyny!


To tak jak Bog Najwyzszy, bedacy Absolutem, tozasamy wiecznemu, nieskonczonemu i nieograniczonemu Metawszechswiatowi jest jeden... Nie zamierzam jednak dyskutowac z zagadnieniami twojej wiary, bo z innej strony, na tej samej zasadzie (jak zarysowana wyzej przez ciebie) mozna dowodzic, ze kazdy z nas jest na swoj sposob jedyny...

Cytuj:
Teorie marnej Grecji właśnie zawojowały cały Świat stając się wzorcem obecnego postępowania


Rece opadaja... Pomijajac, jak wiele z nich nie przetrwalo do obecnych czasow (m.in. dzieki dzialaniom KRK) , czy fakt JW - ze nawet wczesne chrzescijasntwo czerpalo z czesci z nich (ze o tzw. "chrzescijanskich korzeniach Europy" - na ktore tak lubia sie powolywac niektorzy - juz nawet nie wspomne)...

Cytuj:
Dlatego tak wielu z nas jest chorych ,chromych i trendowatych ,ślepych oraz głuchych. Prawo ustanowione przez człowieka jak i inne wierzenia (pogańskie) oddające cześć innym bogom i demonom były zawsze zagładą i będą zagładą ich czcicieli aż do samego końca, paruzji.


...siegaja mi juz do samej ziemi. Ciekawe czy kolega pamieta np. z hitorii sredniowecza swiatle teorie chrzescijanstwa... Sam nie bede przytaczal bo to nie watek o tym i nie zamierzam poglebiac OffTopu.

Cytuj:
Myślisz ze walka z Bogiem twa jedynie od czasów średniowiecza?


Z tego co pamietam najwieksze walki toczyly miedzy soba, przeswiadczone o swym monopolu na zabwienie, monoteizmy (pomijam ze w niektorych ruchach pogasnkich osiagniecie zbawienia wcale nie jest do niczego konieczne czy w ogole potrzebne)...

Cytuj:
Wojna z Jezusem trwa od samego początku stworzenia.


Ach ci neandertale - beda sie za to po wiecznosc w piekle smazyc...

Cytuj:
im bardziej wydaje się nam że wiemy więcej tym tak naprawdę jesteśmy bardziej głupi


...Moze niech kazdy wypowiada sie za siebie? I kto tu teraz bardziej pojechal w strone Zeitgeistu? Nie popadajmy w skarnosci i zbytnie generalizowanie, bo to zawsze prowadzi do wypaczen. Generlanie natomiast odpowiedzialem na to w moim poprzednim poscie do ciebie (o dorabianiu zbednych ideologii)...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz mar 25, 2010 10:34
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
maraskin napisał(a):
Chciałbym tutaj przytoczyć teksty z Biblii z Księgi Izajasza, gdzie Bóg wyjaśnia i przestrzega pogan o ich błądzeniu w ich czynach.


Taaaaa... Ciekawe co na to ci znawcy waszego pisma, odnoszacy jego zasadniczy konteks do ludu Izraela... Po drugie - JW - jak poganie maja sie powaznie odnosic do tych (pomijam ze wyrawnych z kontekstu) tresci, pochdzacych ze zrodla ktorego wiarygodnosc jest dla nich dalece watpliwa lub wrecz niewiarygodna? Zrodla, ktore powstalo z selektywnie dobranych poszczegolnych pism, ktorych mozliwa interpretacja tresci jest tak szeroka, ze nawet samo chrzescijasntwo nie uchronilo sie rozwarstwieniom i podzialom na rozne wersje, odlamy i frakcje. Zrodla jakby nie bylo spisanego ludzka reka (tak jakby natura nie potrzebowala zadnych domniemanych swietych ksiag, by jej prawa byly respektowane)... Ale co bede wymienial dalej skoro prawdziwi znawcy tegoz zrodla, z pewnoscia znacznie lepiej znaja wszystkie tego rodzaju kwestie (omawiane zapewne w innych watkach na tym forum albo np. tu: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=951 a posrednio tez tu: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=159372 tu: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=159357 i tu: http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?forum=10&showtopic=163433 - milej lektury dla tych, ktorzy chca sie bardziej skupic na Biblii niz przewodnim temacie tego watku)... Jako innowierca, niemonoteista, ktorego wiara nie opiera sie na mitologi semickiej, moge jedynie stwierdzic, ze dla mnie nie ma ono zasadniczo zadnej wiekszej wartosci... Badzmy wiec przynajmniej konsekwetni w dalej prowadzonej dyskusji (pomijam, ze wypowiedz ograniczajaca sie praktycznie wylacznie do cytatow, niewiele ma raczej z dialogiem)...

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz mar 25, 2010 10:59
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Cytuj:
maraskin napisał(a):
bogów jest wielu,


No ba...

Tymi "bogami" w Psalmie 82 są synowie Boga, nie zaś inni bogowie. Ci co ukazują się na Ziemi to demony i upadłe anioły z szatanem na czele. Marne istoty, na nic ich trudy i zwodzenie.
Psalm 89
Niebiosa sławią cuda Twoje, Jahwe, a zgromadzenie świętych - wierność Twoją. Któż bowiem na wysokościach mógłby się równać z Jahwe, kto jest podobny do Jahwe spośród synów Bożych? Groźny jest Bóg w radzie świętych, wielki i straszliwy niż wszyscy , którzy Go otaczają. Któż podobny Tobie, Jahwe, Boże Zastępów?
Cytuj:
To tak jak Bog Najwyzszy, bedacy Absolutem, tozasamy wiecznemu, nieskonczonemu i nieograniczonemu Metawszechswiatowi jest jeden... Nie zamierzam jednak dyskutowac z zagadnieniami twojej wiary, bo z innej strony, na tej samej zasadzie (jak zarysowana wyzej przez ciebie) mozna dowodzic, ze kazdy z nas jest na swoj sposob jedyny...

Nie nie można, my jesteśmy tylko ludźmi. A nasze wyobrażenia, stawiają tylko siebie na piedestale. Dlatego też każdy uważa że wie lepiej. To takie ludzkie.

Cytuj:
Rece opadaja... Pomijajac, jak wiele z nich nie przetrwalo do obecnych czasow (m.in. dzieki dzialaniom KRK) , czy fakt JW - ze nawet wczesne chrzescijasntwo czerpalo z czesci z nich (ze o tzw. "chrzescijanskich korzeniach Europy" - na ktore tak lubia sie powolywac niektorzy - juz nawet nie wspomne)...

Jak chrześcijanami możesz nazywać tych którzy zabijali i uzurpowali sobie władzę na Ziemi? W niczym nie różnią się oni od muzułmańskich władców i ich pogańskich popleczników.
Cytuj:
Z tego co pamietam najwieksze walki toczyly miedzy soba, przeswiadczone o swym monopolu na zabwienie, monoteizmy (pomijam ze w niektorych ruchach pogasnkich osiagniecie zbawienia wcale nie jest do niczego konieczne czy w ogole potrzebne)...

Chrześcijaństwo to nie walka siłą i wymuszeniem. Wiara przychodzi od Boga, nie od jakiejkolwiek organizacji czy instytucji na Ziemi. A Zbawienie nie jest najważniejsze, najważniejsze jest bycie dobrym dla wroga i bliźniego, ale taki jesteś tylko dzięki Jezusowi.
Cytuj:
Ach ci neandertale - beda sie za to po wiecznosc w piekle smazyc...

Pomyśl teraz o sobie a nie o innych, teraz jest twój czas i twoje życie. A umarłych zostaw w spokoju, na wszystko kiedyś przyjdzie czas.
Cytuj:
Taaaaa... Ciekawe co na to ci znawcy waszego pisma, odnoszacy jego zasadniczy konteks do ludu Izraela...

Izraelem są Jego synowie, Jego lud, myślisz że to się odnosi jedynie do ludności genetycznie pochodzącej z ludu Jakuba? Bynajmniej.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Cz mar 25, 2010 11:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
maraskin napisał(a):
Tymi "bogami" synowie Boga, nie zaś inni bogowie.


Kolejny przyklad mozliwosci roznorakiej interpretacji teresci pochodzacych z tego zrodla...


Cytuj:
Ci co ukazują się na Ziemi to demony i upadłe anioły z szatanem na czele. Marne istoty, na nic ich trudy i zwodzenie.


Juz to przerabialismy wczesniej w tym watku, wiec sie nie bede powtarzal... Ale naturalnie masz pelne prawo wierzyc sobie w co chcesz...

Cytuj:
Psalm 89


Myslalem, ze ci juz dostatecznie wyraznie wytlumaczylem, ze tego rodzaju rozmowa z poganami nie ma wiekszego sensu...

Cytuj:
Nie nie można


Skro tak sie robi, to chyba jednak mozna...

Cytuj:
my jesteśmy tylko ludźmi. A nasze wyobrażenia, stawiają tylko siebie na piedestale. Dlatego też każdy uważa że wie lepiej. To takie ludzkie.


Nie chcialbym zbytnio wnikac tutaj w twoja wiare ale czy to nie Jezus stal sie tylko czlowiekiem? Czy moze to tylko Wasze wyobrazenia?...

Cytuj:
Jak chrześcijanami możesz nazywać tych którzy zabijali i uzurpowali sobie władzę na Ziemi?


Ja? Sa cale Koscioly, ktore oficjalnie i formalnie podpisuja sie pod tym dziedzictwem, i deklaruja przez nie swoja ciaglosc z chrzescijanstwem... Wiec to chyba jednak pytanie nie do mnie... Po drugie - tamci w wielu kwestiach wyglaszali podobne tezy jak ty teraz i sam zapewne doskonale wiesz do czego to ostatecznie potrafilo w przeszlosci doprowadzic...

Cytuj:
W niczym nie różnią się oni od muzułmańskich władców i ich pogańskich popleczników.


No ja sobie wypraszam... Politeizmy nie sa w takim stopniu jak monoteizmy (szczegolnie te przekonane o swym monoplu na prawde objawiona) sklonne do szerzenia nietolerancji...

Cytuj:
Chrześcijaństwo to nie walka siłą i wymuszeniem.


A oni wszyscy o tym wiedza?...

Cytuj:
najważniejsze jest bycie dobrym


Znam naprawde wielu dobrych ludzi bedacych poganami, agnostykami a nawet ateistami... wyobraz sobie... Po drugie - wytlumacz mi laskawie jak twoje wczensiejsze slowa (i wyciekajacy z nich brak tolerancji) sie do tego przyczynia?

Cytuj:
Pomyśl teraz o sobie a nie o innych,


Moze zastosujesz swoje swiatle rady do siebie (moze powinnes to uczynic zanim zaczeles pisac w tym watku)?

Cytuj:
Izraelem są Jego synowie, Jego lud, myślisz że to się odnosi jedynie do ludności genetycznie pochodzącej z ludu Jakuba? Bynajmniej.


JW. - nie zamierzam poglebiac OffTopu - chcesz podyskutowac o Biblii, zaloz lub wskaz stosowny watek o tej tematyce.

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz mar 25, 2010 11:25
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Reguly napisał(a):
maraskin napisał(a):
Tymi "bogami" synowie Boga, nie zaś inni bogowie.


Kolejny przyklad mozliwosci roznorakiej interpretacji teresci pochodzacych z tego zrodla...
Dlatego Pismo należy znać w całości, a nie wybiórczo interpretować pojedyncze zdania. Do zrozumienia nie wystarczy samo otworzenie Pisma i przeczytanie jednego rozdziału. To nie jest gazeta czy książka przygodowa. Tutaj symbolika użyta w Piśmie jest tym co nie pozwala zrozumieć i stanowi przeszkodę dla tych którzy chcą wyśmiewać Naukę płynącą ze Słowa.
Cytuj:
Nie nie można
Cytuj:
Skro tak sie robi, to chyba jednak mozna...

Masz wolną wolę, ale droga ku dobremu jest tylko jedna...
Cytuj:
Nie chcialbym zbytnio wnikac tutaj w twoja wiare ale czy to nie Jezus stal sie tylko czlowiekiem? Czy moze to tylko Wasze wyobrazenia?...
Odpowiem zatem także pytaniem, czy Bóg utracił swoją boskość rodząc się w ciele na Ziemi?

Cytuj:
Ja? Sa cale Koscioly, ktore oficjalnie i formalnie podpisuja sie pod tym dziedzictwem, i deklaruja przez nie swoja ciaglosc z chrzescijanstwem... Wiec to chyba jednak pytanie nie do mnie... Po drugie - tamci w wielu kwestiach wyglaszali podobne tezy jak ty teraz i sam zapewne doskonale wiesz do czego to ostatecznie potrafilo w przeszlosci doprowadzic...

Walka na Ziemi bedzię przegraną dla synów bożych ,więc nie dziw się że coś co uzurpuje sobie obecnie prawo do bycia Kościołem na Ziemi jest tym za co się chce uważać.
Cytuj:
Chrześcijaństwo to nie walka siłą i wymuszeniem.
A oni wszyscy o tym wiedza?...

Nie wszyscy, czyli większość ;(

_________________
Nicea 325, początek końca...


Cz mar 25, 2010 11:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 10, 2009 17:38
Posty: 291
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
maraskin napisał(a):
Dlatego Pismo należy znać w całości,


... jak rowniez np. w odniesieniu do owczesnych realiow historycznych.

Cytuj:
a nie wybiórczo interpretować pojedyncze zdania.


Jak ty to wyzej czynisz? Generlanie natomiast jeszcze raz - chcesz isc dalej w tym kierunku - zaloz lub wskaz inny watek poswiecony Biblii. Ja ci w tej materi wskazac moge co najwyzej jeszcze ten: Swoi i cudzy bogowie http://www.kosciol.pl/forum/viewtopic.php?showtopic=156383 a zanim przytaczyc pewien fragment w podobne materi:
Cytuj:
Medieval_Man (osoba deklarujaca sie jako rzymski katolik):
Chcesz to masz...

Otóż, dla zrozumienia podstawy Koscioła wazne jest zrozumienie sensu przykazania.
tekst ten brzmi:

Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

O co chodzi?
w rozumieniu Kościoła tekst ten jest jednym przykazaniem mowiącym o zakazie oddawania czci innym bogom.
W tradycji judaistycznej istnieje swoiste widzenie swiata polegajace na jego trichotomii (trójpodziale), a za każdy z tych trzech elementów świata w pogaństwie otaczajacym naród izraelski odpowiadało jakieś bóstwo czy jakieś bostwa.
Tak więc:
- są bóstwa odpowiadajace za to, co jest na niebie wysoko
- są bóstwa odpowiadające za to, co jest na ziemi nisko
- są bóstwa odpowiadające za to, co jest w wodach pod ziemią

[Jesli ktoś nie wierz, niech zapozna się z tym, co pisze św. Paweł w Liście do Filipian, (Flp 2, 10) gdzie przypomina ten sam trójpodział: „...aby na imię Jezusa zgięło się każde kolano istot niebieskich i ziemskich, i podziemnych”]

W drugim przykazaniu Bóg zakazuje (po kolei):
- posiadania cudzych bogów przed Nim samym,
- czynienia rzeźb i obrazów tych cudzych bóstw
- oddawania pokłonu i służenia tym bóstwom

Ten zakaz czynienia podobizn został w katechizmie katolickim (czyli we wprowadzeniu w wiarę, a nie w szczegółową analizę zasad wiary) rzeczywiście zepchnięty na plan dalszy i odsunięty, na tej samej zasadzie, na jakiej dzieciom w szkole tłumaczy się, że tęcza powstaje gdy światło sloneczne rozprasza się i rozdziela w kropelkach deszczu, podczas gdy rzeczywiwsta zasada fizyczna jest bardziej skomplikowana. Ale dzieciom tyle wystarczy na ich poziom, a czesto nawet i dorosłym, ktorym bardziej szczegółowa wiedza fizyczna nie jest potrzebna. Podobnie z przykazeniem o zakazie czynienia podobizn.
dzieci musza wiedziec, że nie wolno oddawac czci innym bogom - i zakaz czynienia ich podobizn jest tu zawarty choć nie explicite.

Dlatego mylisz sie sadząc, że nie wolno czcić ŻADNYCH obrazów ani rzeźb.
Nie wolno oddawać czci cudzym bogom czyniąc ich podobizny i czcząc tych bogów w tych podobiznach.

Od chwili jednak gdy Syn Boży stał sie człowiekiem, czynimy podobizny człowieczeństwa Syna Bożego czcząc w nich obecność Boga.
Co więcej, czynimy podobizny świętych, tych w ktorych obecność Boża przejawiała się w szczególny sposób i w tych podobiznach czcimy także Obecność Boga, tego, który się w tych świętych przejawiał nie naruszając wcale zakazu oddawania czci innym bogom

==============

To z całej tej nietzcheańskiej otoczki należy wyłuskać istotę problemu.
Jak jest naprawdę relacja między Bogiem a stworzeniem?
a) w Biblii
b) w teologii i filozofii chrześcijanskiej (katolickiej)

Autorzy biblijni zapożyczyli postaci drugorzędnych bóstw sumeryjskich nazywając je aniołami. Po raz pierwszy w Biblii aniołowie pokazują się w Rdz 3,24 gdzie napisano, że Bóg postawił przed ogrodem Eden cherubów i połyskujące ostrze miecza, aby strzec drogi do drzewa życia.
W ogóle ten werset wzoruje się na sumeryjskiej koncepcji niemożności osiągnięcia przez człowieka pierwotnego szczęścia - OT.
Te zapożyczone z mitów sumeryjskich postaci sa w Biblii przedstawiane jako stworzone przez Boga istoty wyższe od człowieka, a jednak służące Bogu.
Przez całą Biblię przewijają się te postacie choć nigdzie Biblia nie tłumaczy kim tak naprawde one są, nazywając je czasami "synami Bozymi", nie tłumaczy ich natury.
Za ich pośrednictwem ma objawiac się chwała (Wyjscie z Egiptu), obecność (wizyta trzech wędrowców u Abrahama) i transcendencja Boga.
Jednak Biblia niczego nie opowiada o stworzeniu aniołów, ale mówi o stworzeniu świata i człowieka, ponieważ Księga Rodzaju miała za zadanie udzielic odpowiedzi na pytania natury kosmologicznej: skąd się wziął świat, jak powstał człowiek, skąd jest w nas tęskonota za szczęściem i skąd zło w świecie.

Przeświadczenie Izraelitów o istnieniu i cechach aniołów oraz demonów przenikało stopniowo do tekstu biblijnego w czasie jego kształtowania.
Dopiero w późnym judaizmie, w tekstach pozabiblijnych powstała cała nauka o aniołach i demonach. Nauka ta, mimo, że pozabiblijna kształtowała jednak poglądy i świadomość tak wyznawców judaizmu jak i później chrześcijan.

Teologia chrzescijańska, czerpiąc z jednej strony zarówno z Objawienia (gdzie wzmianki o aniolach i demonach są śladowe) jak i z judaistycznych (bazujących na sumeryjskich) koncepcji aniołów, a z drugiej strony z arystotelesowskiej (czy ogólnie greckiej) koncepcji bytów wypracowała przekonanie o tym, że w hierarchii bytów ponad istotami składajacymi się z materii i formy, musza istnieć też byty składające się tylko z formy (duchy, czyste umysły) utożsamiane z obecnymi w Biblii aniołami.

Tak więc zarowno w judaizmie jak i w chrześcijaństwie aniołowie są stworzeniami duchowymi, rozumnymi i posiadającymi wolną wolę, jednak nie będącymi dla Boga głównym celem stworzenia.
Bóg transcendentny, stworzył świat materialny, a wraz z nim człowieka, nie dlatego żeby Bogu czegoś brakowało, ale jak wierza chrześcijanie dlatego, żeby podzielić się miłością, szczęściem, sensem istnienia z kimś jeszcze.

Wskazanie w takim ujęciu na kluczową rolę człowieka w przekazywaniu tego udzielania się Boga zaowocowało wyjasnieniami powodów, z których niekórzy aniołowie zbuntowali się i zaczeli "toczyć z Bogiem wojnę", co jest oczywiście antropomorfizowaniem.
generalnie natomiast dalej w tym kierunku EOT.

Cytuj:
Masz wolną wolę, ale droga ku dobremu jest tylko jedna...


To co jest dobre dla ciebie, nie koniecznie musi byc takie dla kogos innego.

Cytuj:
Walka na Ziemi bedzię przegraną dla synów bożych ,więc nie dziw się że coś co uzurpuje sobie obecnie prawo do bycia Kościołem na Ziemi jest tym za co się chce uważać.


A ty niniejszym nie probujesz dzialac podobnie?

_________________
Świętowit widzi więcej bo ma cztery twarze... Obrazek


Cz mar 25, 2010 12:04
Zobacz profil
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Widocznie nie poznałeś jeszcze tego co nam wszystkim zostało dane. Nie narzucę Ci swojej racji, natomiast mogę odpowiedzieć na zadawane przez Ciebie pytania. Jest to możliwe kiedy poznasz Słowo dane nam przez Jedynego Boga. Ci których sobie sam stwarzasz nie istnieją, nie pomogą Ci w niczym, a jedynie zwiodą na złą drogę i nie pozwolą odczytać prawdy. Prawda jest tylko jedna. Nie ma innych opcji w tej materii albo swojego indywiduum. Lub prawdy lekko podobnej do tamtej.
Pismo to jedno a odnalezienie Boga jest elementem który pomorze Ci zrozumieć to co zakryte przed ludźmi kroczącymi w ciemnościach. Ja Ciebie nie przekonam, nawet jeżeli otrzymałbyś jakiś znak z nieba, niczym faryzeusz. Tylko Bóg może dać Ci zrozumienie, nikt inny.
Ty dzięki Prawdzie, będziesz w stanie odrzucić zło. Wtedy odróżnisz Pismo od zwykłego opowiadania. Będziesz to wiedział, nie dzięki opinii innego człowieka, ale samemu.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Cz mar 25, 2010 16:20
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Wybacz, ale śmiem twierdzić, ze Twoje pismo znam nienajgorzej i na jego podstawie twierdzę, że to Wy wymyśliliście sobie Boga. Pomijając liczne "zwykłe opowiadania" w nim (w piśmie) zawarte, jest tam całkiem sporo fałszów (aby nie powiedzieć kłamstw, bo trudno znać intencje autorów), które aby obronić, trzeba brnąć w następne (przykład takiego brnięcia zademonstrowałeś wyżej reinterpretując sobie na własnych dowolny użytek słowa psalmu). O Nowym Testamencie można wręcz powiedzieć, że zaczyna się od fałszu (zmontowana z przyczyn religijno-politycznych genealogia Jezusa) i kończy na fałszu (obietnica rychłego powrotu).
Pomijając te fałsze, gdy wziąć tego Boga tak jak się jawi (czy jak mówicie objawia) w swym działaniu, nic nie wskazuje na to, że jest Absolutem. Wymyślili to wasi teologowie, aby wyeliminować "konkurencję". Tymczasem nie zrobił niczego, czego nie robili by inni Bogowie, a co dowodziłoby jego wyższości.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Cz mar 25, 2010 16:44
Zobacz profil WWW
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Podane przeze mnie psalmy dotyczące Zgromadzenia sędziów - synów bożych, mniejszych bogów w Niebie został przestudiowany np przez Michaela S. Heisera.
http://www.youtube.com/watch?v=E-W6c9a3ldQ

Co do twojej wypowiedzi Rutilius, Bóg nie kłamie. To odróżnia Go od całej reszty. Jeżeli widzisz w Jego słowach jakąś sprzeczność to najwidoczniej nie czas na Ciebie, lub też nie poznałeś Pisma.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Cz mar 25, 2010 17:02
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Świetnie, a zatem prawidłowe czytanie Biblii polega na tym, że się czyta i nie widzi sprzeczności. Jeśli ktoś widzi, to znaczy, że nie czyta prawidłowo. Rozbrajające. Dla mnie EOT

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Cz mar 25, 2010 17:10
Zobacz profil WWW
zbanowany na stałe
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sie 21, 2009 5:16
Posty: 637
Lokalizacja: Toruń
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Rutilius napisał(a):
Świetnie, a zatem prawidłowe czytanie Biblii polega na tym, że się czyta i nie widzi sprzeczności. Jeśli ktoś widzi, to znaczy, że nie czyta prawidłowo. Rozbrajające. Dla mnie EOT

Jak rozumiesz Pismo to nie znajdziesz w nim najmniejszej sprzeczności bo dane ono zostało od Boga. Tylko ten co nas stworzył wie co się w nas kryje. Bezradna jest nauka i inne filozofie. Lepiej czytać tekst źródłowy niż w zaparte szukać dróg które nie istnieją, lub też nie są ważne a jedynie szkodzą.

_________________
Nicea 325, początek końca...


Cz mar 25, 2010 18:05
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 23, 2008 20:16
Posty: 416
Post Re: Poganie - wczoraj i dziś - obcy wśród swoich.
Obawiam się, że jeszcze długa droga przed Tobą, zanim przestaniesz być śmiertelnie niebezpieczny (omal nie umarłem ze śmiechu).
Mój drogi, który tekst źródłowy? Który z kodeksów jest dla Ciebie autorytatywny? Jakie papirusy uwzględniasz? Obawiam się, że nie istnieje coś takiego, jak "tekst źródłowy". Istnieją tylko setki kopii kopii kopii, ale nie mamy pojęcia jaki był tekst oryginalny (no, nieco przesadziłem, oczywiście całkiem sporo wiemy, tyle, że nie mamy 1000% pewności). Który zatem z licznych wariantów tekstu jest "natchniony"? Poczytaj sobie choćby Nieomylne i natchnione - świadectwo kogoś, kto wierzył dokładnie tak jak Ty w autorytet Biblii.

_________________
Niestety - zostałem na tym forum omyłkowo zabanowany i nikt nie potrafi tego cofnąć - dlatego nie odpowiadam na posty.
Jeśli ktoś chce ze mną pogadać niech pyta wujka Google o Rutilius + chrześcijaństwo


Cz mar 25, 2010 21:05
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 118 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL