Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 15:44



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 oficjalne stanowisko KRK w sprawie pojecia "sekta" 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post oficjalne stanowisko KRK w sprawie pojecia "sekta"
Mam pytanie i prosbe. Czy istnieje jakies OFICJALNE stanowisko Kosciola Rzymskokatolickiego w sprawie tego, co rozumie przez slowo "sekta"? Chodzi mi o jakis konkretny dokument watykanski lub wypowiedz papieza, a nie wlasna tworczosc osob prywatnych czy nizszych ranga ksiezy. Chodzi mi o taki dokument, z ktorego JEDNOZNACZNIE wynika, ze uzywany przez KRK termin "sekta" odnosi sie np. do religii etnicznych, m. in etnicznej religii Slowian. Bardzo prosze o podania namiaru lub podeslanie mi takiego dokumentu moze byc na priv.

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Cz sie 24, 2006 10:11
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
Coś cisza. Znaczy nie ma? Heh...

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Cz sie 24, 2006 22:26
Zobacz profil WWW
Post 
a sam sobie nie możesz poszukać? widzisz, że żaden za łosia nie chce robić :lol:


Cz sie 24, 2006 23:31
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
No bo jakos nie znalazlem, znaczy nie ma :D

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pt sie 25, 2006 6:37
Zobacz profil WWW
Post 
bo źle szukałeś, wiadomo, że kto szuka (i chce) ten znajdzie, widocznie u Ciebie któryś z tych elementów nie zadziałał :D


Pt sie 25, 2006 6:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
przypominam, iz zapytalem, CZY ISTNIEJE takie oficjalne stanowisko, zas podanie namiarow na nie ma sens, gdy odpowiedz brzmialaby "tak". Brak zas odpowiedzi na to pytanie sugeruje raczej, iz nie ma takiego dokumentu.

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pt sie 25, 2006 12:10
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): N sie 01, 2004 6:57
Posty: 2427
Post 
Życzę owocnej lektury:

http://www.sekty.net/?n_id=231


Pt sie 25, 2006 12:15
Zobacz profil
Post 
Brak odpowiedzi sugeruje, ze nikogo z nas ten temat nie interesowal, a nikt nie bedzie robil za losia i nurkowal w google.pl


Pt sie 25, 2006 12:16
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
szalony napisał(a):
Brak odpowiedzi sugeruje, ze nikogo z nas ten temat nie interesowal


:o
To wyjasnia wszystko. Nie interesuje was jakie jest oficjalne stanowisko w tej sprawie glowy waszego zwiazku wyznaniowego, co jednak nie przeszkadza tworzyc caly dzial poswiecony temu zagadnieniu a w przyklejonym watku na samym poczatku dzialu pada zdanie: "Przypominam, że tutaj na zjawisko sekt patrzymy przez pryzmat nauczania KK".

;)

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pt sie 25, 2006 13:12
Zobacz profil WWW
Post 
A ja prosiłabym jednak poczekać z krytyką do pojawienia się konkretnych odpowiedzi. I nie wymagać, żeby pojawiały się natychmiast... Każdy wpis nie będący odpowiedzią na pytanie zadane w pierwszym poście będzie usuwany. Dotyczy to także niecierpliwych ponagleń.


Pt sie 25, 2006 13:21
Post Re: oficjalne stanowisko KRK w sprawie pojecia "sekta&q
Wojen napisał(a):
Mam pytanie i prosbe. Czy istnieje jakies OFICJALNE stanowisko Kosciola Rzymskokatolickiego w sprawie tego, co rozumie przez slowo "sekta"? Chodzi mi o jakis konkretny dokument watykanski lub wypowiedz papieza, a nie wlasna tworczosc osob prywatnych czy nizszych ranga ksiezy.


Takim dokumentem jest raport Watykanu :Sekty albo nowe ruchy religijne. Wyzwanie duszpasterskie.

Dokument ten wyróżnia sekty wywodzące się z religii chrześcijańskiej oraz z innych wierzeń. W raporcie jest próba rozróżnienia między sektą a Kościołem:

Cytuj:
Kryterium rozróżniania pomiędzy sektami pochodzenia chrześcijańskiego i Kościołami oraz wspólnotami można nieraz odnaleźć w źródłach nauczania tychże grup. Tak na przykład jako sekty można by określić te grupy, które poza Biblią mają także inne księgi „objawione" lub „przesłania prorocze", bądź też grupy wyłączające z Biblii pewne księgi protokanoniczne, bądź wreszcie radykalnie zmieniające ich treść. Odpowiedź na jedno z pytań kwestionariusza (l) brzmi następująco: „Z powodów praktycznych kult albo sektę definiuje się niekiedy jako grupę religijną, posiadającą wiosny, indywidualny światopogląd, wywiedziony z nauk jakiejś wielkiej religii światowej, lecz nie tożsamy z nimi. Ponieważ mówimy tutaj o grupach swoistego rodzaju, zazwyczaj uważanych za zagrożenie dla wolności obywateli i ogólnie dla społeczeństwa, kulty i sekty charakteryzowano również jako wyróżniające się pewnymi szczególnymi zachowaniami. I tak np. często mają one strukturę autorytarną, stosują różne formy prania mózgów i kontroli myśli, nacisku grupowego, a także wsączają w swych członków poczucie winy, strachu, itd.


- Jednak nie definicja sekt jest głównym przedmiotem Raportu. Biskupi większy nacisk kładą na część określoną jako " wyzwania duszpasterskie", czyli wskazówki, co robić, żeby katolicy nie odchodzili z Kościoła do sekt. - Czyli troska o Kościół i powierzonych sobie ludzi.
Dlatego też w Raporcie nie znajdziesz żadnej nazwy sekty czy nowego ruchu religijnego- jest to zjawisko zbyt szerokie i definiowalne na wiele sposobów- bo nie nazwa danej grupy jest najważniejsza, tylko konkretne postawy ludzi.

W dokumencie zostało określone także , jaką postawę powinien przyjmować katolik ( chrześcijanin ) wobec sekt:

Cytuj:
Na koniec zadajmy sobie pytanie: jaka ma być nasza postawa, nasze podejście do sprawy sekt? Rzecz jasna, nie sposób udzielić na nie prostej odpowiedzi. Same sekty są przecież bardzo zróżnicowane, sytuacje zaś - religijne, kulturowe, społeczne - wielorakie. Odpowiedź nie będzie taka sama w przypadku, gdy rozpatrujemy sekty w aspekcie ich stosunku do osób „nie zrzeszonych w Kościołach", nie ochrzczonych, do niewierzących oraz gdy mamy do czynienia z ich oddziaływaniem na ochrzczonych chrześcijan, zwłaszcza zaś na katolików i członków sekt wywodzących się z Kościoła katolickiego. Nasi respondenci zajmowali się oczywiście tą ostatnią grupą.

Jest również rzeczą jasną, że nasza postawa nie może być naiwnie ironiczna (pojednawcza). Dostatecznie wszechstronnie przeanalizowaliśmy działalność sekt, aby zdawać sobie sprawę z tego, że zachowania i metody niektórych z nich mogą wywierać destrukcyjny wpływ na osobowości, przyczyniać się do dezintegracji rodzin i społeczności, zaś ich doktryny często bywają bardzo odległe od nauczania Chrystusa i Kościoła. Podejrzewamy, że w wielu krajach (w niektórych przypadkach wiemy to na pewno) potężne siły ideologiczne, a także interesy polityczne i ekonomiczne posługują się, jako swym narzędziem, sektami, którym wszelka troska o sprawy człowieka jest zupełnie obca i które tego, co „ludzkie", używają do nieludzkich celów.

Niezbędne jest ostrzeganie wiernych, szczególnie młodych, aby mieli się na baczności, a nawet zorganizowanie fachowego poradnictwa, opieki prawnej, itd. Niekiedy może trzeba będzie poprzeć lub nawet wspomagać odpowiednie przedsięwzięcia ze strony państwa, działającego we właściwym sobie zakresie.

Doświadczenie może pokazać, że na ogół możliwości dialogu z sektami są niewielkie albo zgoła żadne, i nie tylko one same są zamknięte na wszelki dialog, lecz również mogą stanowić poważną przeszkodę w wychowaniu ekumenicznym i w wysiłkach w tym kierunku wszędzie tam, gdzie one działają.

Jeśli jednakże mamy być wierni swym przekonaniom i zasadom - nakazującym szacunek dla ludzkiej osoby, dla wolności religii, wiarę w działanie Ducha, który sobie tylko znanymi sposobami urzeczywistnia miłującą wolę Boga wobec całego rodzaju ludzkiego i każdego z osobna mężczyzny, kobiety i dziecka - nie możemy zwyczajnie poprzestać na potępieniu i zwalczaniu sekt, na traktowaniu ich jako wyrzuconych poza obręb społeczeństwa, wyjętych spod prawa grup, zaś ich członków - jako jednostek „odprogramowanych" wbrew swej woli. Wyzwanie, jakie stanowią nowe ruchy religijne, powinno stać się dla nas bodźcem do odnowienia i wzmocnienia pasterskiej skuteczności.

Musimy też niewątpliwie rozwijać w sobie i w naszych wspólnotach ducha Chrystusa w odniesieniu do sekt, próbując zrozumieć, „o co im chodzi", i tam, gdzie to możliwe, wychodzić im na spotkanie z chrześcijańską miłością.

Musimy dążyć do tych celów, dochowując wierności prawdziwej nauce Chrystusa, w duchu miłości do wszystkich mężczyzn i kobiet. Żadne problemy dotyczące sekt nie powinny osłabić naszego zapału dla sprawy ekumenizmu pośród wszystkich chrześcijan.


Całość dokumentu np. tutaj:
http://www.opoka.org.pl/varia/sekty/sek ... gijne.html

P.S. Zauważ, że w dziale Sekty mamy także tematy poświęcone np. magi. - Nauczanie Kościoła na jej temat możesz poznać z KKK.


So sie 26, 2006 9:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post Re: oficjalne stanowisko KRK w sprawie pojecia "sekta&a
baranek napisał(a):
„Z powodów praktycznych kult albo sektę definiuje się niekiedy jako grupę religijną, posiadającą wiosny, indywidualny światopogląd, wywiedziony z nauk jakiejś wielkiej religii światowej, lecz nie tożsamy z nimi.


No wlasnie, ten fragment mnie ciekawi. Jednoznacznie dokument wskazuje, ze wedle rozumienia KRK sekta jest to GRUPA religijna majaca swiatopoglad wywiedziona z INNEJ RELIGII (jak np. chrzescijanstwo z judaizmu).

Moje pytanie zawiera dwie czesci. Nie dostalem odpowiedzi na druga czesc:
Chodzi mi o taki dokument, z ktorego JEDNOZNACZNIE wynika, ze uzywany przez KRK termin "sekta" odnosi sie np. do religii etnicznych, m. in etnicznej religii Slowian.
Zamiast tego dostalem zas obszerny material agitacyjny, ktory nijak ma sie do pytania, jakie zadalem (to tak a'propos grozby kasowania odpowiedzi nie na temat)

Z powyzszego dokumentu jasno wynika, ze religia, ktora nie jest odlamem zadnej innej religii, nie posiada zadnych prorokow ani objawionych ksiag sekta byc nazywana nie moze. Oczywiscie KRK ma prawo nie zgadzac sie z filozofia i praktykami tej religii, tak jak kazdy ma prawo nie zgadzac sie ze stanowiskiem KRK. Niemniej jednak sekta moglby byc nazwany ruch, ktory odcina sie (etymologia tego slowa!) od jakiejs religii, neguje jej pewne zalozenia i tworzy cos nowego. Sekta wiec bylby w przypadku religii Slowian taki ruch, ktory stanowiac zwarta strukture organizacyjna odcialby sie od glownego nurtu prezentujac wlasne wizje i majac na czele charyzmatycznego przywodce. Takiego zjawiska jednak nie dostrzegam. Wiele sie wyjasnia, choc nadal niezrozumiale dla mniejest usilna proba nazywania czegos z jakichs powodow terminem, ktorego uzycie w tym wypadku pozostaje sprzeczne z wytycznymi najwyzszych hierarchow KRK. Czyzby jakas samowolka?? Tylko czemu sluzaca?

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pn sie 28, 2006 17:51
Zobacz profil WWW
Post Re: oficjalne stanowisko KRK w sprawie pojecia "sekta&a
Wojen napisał(a):
baranek napisał(a):
Z powodów praktycznych kult albo sektę definiuje się niekiedy jako grupę religijną, posiadającą wiosny, indywidualny światopogląd, wywiedziony z nauk jakiejś wielkiej religii światowe, lecz nie tożsamy z nimi.


No wlasnie, ten fragment mnie ciekawi. Jednoznacznie dokument wskazuje, ze wedle rozumienia KRK sekta jest to GRUPA religijna majaca swiatopoglad wywiedziona z INNEJ RELIGII (jak np. chrzescijanstwo z judaizmu).


Błąd- dokument nie podaje jednoznacznej definicji sekty. Przeczytaj to co pogrubiłam. Stąd też Twój kolejny wniosek :
Cytuj:
Z powyzszego dokumentu jasno wynika, ze religia, ktora nie jest odlamem zadnej innej religii, nie posiada zadnych prorokow ani objawionych ksiag sekta byc nazywana nie moze.


jest nieuprawniony.

Na drugie pytanie także odpowiedź uzyskałeś:

baranek w poprzednim poście napisał(a):
Dlatego też w Raporcie nie znajdziesz żadnej nazwy sekty czy nowego ruchu religijnego- jest to zjawisko zbyt szerokie i definiowalne na wiele sposobów- bo nie nazwa danej grupy jest najważniejsza, tylko konkretne postawy ludzi.


Pytałeś o stanowisko Koscioła wobedc sekt- takie przedstawiłam. Jeżeli szukasz potwierdzenia na to, iż Kościół nie uznaje Rodzimowierców za sektę, to go nie znajdziesz. Po prostu nie nazwa jest najważniejsza, tylko postawy. - a tutaj mamy chociażby magię, odnośnie której stanowisko Kościoła znajdziesz w KKK. I o to mi chodzi, kiedy piszę o nauczaniu Kocioła - nie o definicję sekt, którą podałam - podając także jej twórcę- ale o to, co głoszą.


Pn sie 28, 2006 19:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
Szukam takiego stanowiska KRK, ktore jasno okresla religie naturalne (np religie Slowian) mianem "sekta". Dokument, ktory podalas niczego takiego nie zawiera. Nie szukam dokumentu KRK, ktory mowi, ze rodzimowierstwo to nie sekta (to tak jakby szukac, dokumentu, ktory stwierdza, ze wielblad ma 17 garbow), ale na odwrot, takiego, ktory to jasno stwierdza. Stanowisko KRK wzgledem magii jest mi znane, lecz nijak ma sie to do problemu, jaki poruszylem. Poniewaz natknalem se na rozne wypowiedzi Watykanu nt "sekt" chcialbym wiedziec, co owi katoliccy hierarchowie rozumieja pod tym terminem. chcialbym wiedziec, czy jesli wasz papiez uzywa slowa "sekta" to kieruje je m. in. do mnie. Nie chce tutaj swobodnych (nad)interpretacji forumowych anonimow czy dominkanow, ktorzy jak sie przekonalem plota trzy po trzy, chce konkretow i jasno sformulowanych definicji.

_________________
"Pogańsk knędz, siln wielmi, sjedę w Wislech, rągasze sę christjanom i pakosti diejaasze"


Pn sie 28, 2006 20:14
Zobacz profil WWW
Post 
Wojen napisał(a):
(...)chcialbym wiedziec, czy jesli wasz papiez uzywa slowa "sekta" to kieruje je m. in. do mnie.


Nie będę się wypowiadać za papieża ;) Natomiast oficjalnego dokumentu Kościoła który podawałby jakiekolwiek nazwy sekt nie znam. - Jeśli znajdziesz, mam nadzieję, że się podzielisz. :)


Pn sie 28, 2006 20:31
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 26 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL