Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Czym dla was jest sekta 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 18:41
Posty: 90
Post 
Powiem krótko: Kościół Katolicki jest wzorem sekty.
Dlaczego?
Bo większości się wydaje, że wszystkie religie są dobre i że uznaje je Bóg.
Zobacz ten fragment biblijny:
„1 Potem z Jeruzalem przyszli do Jezusa faryzeusze i uczeni w piśmie, mówiąc: 2 "Czemu twoi uczniowie naruszają tradycję mężów z dawniejszych czasów? Na przykład nie myją rąk, gdy mają jeść posiłek".
3 On odpowiadając rzekł do nich: "A czemu wy naruszacie przykazanie Boże ze względu na waszą tradycję?
4 Na przykład Bóg powiedział: 'Szanuj swego ojca i swą matkę' oraz: 'Kto obrzuca obelgami ojca lub matkę, niech poniesie śmierć'.
5 Ale wy mówicie: 'Kto by rzekł do ojca lub matki: "Cokolwiek mam, dzięki czemu mógłbyś mieć ze mnie pożytek, jest darem poświęconym Bogu", 6 ten wcale nie musi szanować swego ojca'. I tak przez waszą tradycję unieważniliście słowo Boga.
7 Obłudnicy, Izajasz trafnie prorokował o was, mówiąc: 8 'Lud ten okazuje mi szacunek swoimi wargami, ale ich serce jest ode mnie bardzo oddalone.
9 Lecz na próżno mnie czczą, gdyż jako nauk uczą nakazów ludzkich' ".
10 I przywoławszy tłum, rzekł do nich: "Słuchajcie i pojmujcie sens: 11 Nie to, co do ust wchodzi, kala człowieka, ale co z ust wychodzi, właśnie to kala człowieka".
„12 Wtedy uczniowie podeszli i powiedzieli do niego: "Czy wiesz, że faryzeusze się zgorszyli, gdy usłyszeli, co powiedziałeś?" 13 Na to on rzekł: "Każda roślina, której mój Ojciec niebiański nie zasadził, będzie wykorzeniona. 14 Zostawcie ich. Są ślepymi przewodnikami. A jeśli ślepy prowadzi ślepego, obaj wpadną do dołu". 15 Odpowiadając Piotr rzekł do niego: "Wyjaśnij nam ten przykład". 16 Wtedy on powiedział: "Czy i wy jeszcze nie macie zrozumienia?””(Mateusza 15: 1-16).
Jak wiec widzisz faryzeusze to przykład religii dominującej w czasach Jezusa, ale religii fałszywej – sekty, bo nie stosującej się do wymagań Jehowy.
Mało tego podobnie jak Kościół dzisiaj zmieniali Słowo Boga według własnego widzimisię.
Bardzo bali się Jezusa. Uznali więc, ze należy go zabić.
I znowu duchowni religii fałszywych posuwają się od kłamstw do morderstw, fałszywie uważając, że dla utrzymania własnego Kościoła każda ofiara innych, nie ich samych, będzie właściwa. Jezus ich zdemaskował i pokazał jako wzór fałszywych nauczycieli.


Śr sty 19, 2005 10:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn paź 04, 2004 11:49
Posty: 674
Post 
Miłujący prawde napisał(a):
Jak wiec widzisz faryzeusze to przykład religii dominującej w czasach Jezusa, ale religii fałszywej – sekty, bo nie stosującej się do wymagań Jehowy.
Mało tego podobnie jak Kościół dzisiaj zmieniali Słowo Boga według własnego widzimisię.
Bardzo bali się Jezusa. Uznali więc, ze należy go zabić.

Ale bzdury piszesz -- św. Paweł był też faryzeuszem.


Śr sty 19, 2005 11:21
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Milujacy jakiego Jehowy? ktos taki nie istnieje.


Śr sty 19, 2005 12:25
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
wiking napisał(a):
Milujacy jakiego Jehowy? ktos taki nie istnieje.

A Jahwe ? Też nie istnieje ?

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Śr sty 19, 2005 12:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Witaj na tym Forum Ziobro, Jahwe oczywiscie istnieje, Jehowa to tylko polaczenie samoglosek jednego slowa ze spolgloskami drugiego. To jak by napisac zibir, czyli spolgloski z Ziobro i samogloski z wiking.


Śr sty 19, 2005 12:38
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 13, 2005 13:14
Posty: 671
Post 
wiking napisał(a):
Witaj na tym Forum Ziobro, Jahwe oczywiscie istnieje, Jehowa to tylko polaczenie samoglosek jednego slowa ze spolgloskami drugiego. To jak by napisac zibir, czyli spolgloski z Ziobro i samogloski z wiking.

OK, w tym przypadku jest mi wszystko jedno jaka jest wymowa. Wiadomo o kogo chodzi. :-D

_________________
Always Look on the Bright Side of Life


Śr sty 19, 2005 13:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lut 23, 2005 19:50
Posty: 180
Post 
Ja się boję sekt: index.php?c=5

_________________
Logicznych powodów brak, gdy pod chełmem jeno wiatr :-)


N lut 27, 2005 5:16
Zobacz profil
Post 
Miłujący ,

bardzo Cię proszę, abyś posługiwał się swoimi słowami, a nie tylko wyrwanymi z kontektu fragmentami Pisma .

Miłujący prawdę napisał(a):
Mało tego podobnie jak Kościół dzisiaj zmieniali Słowo Boga według własnego widzimisię


Podobne oskarżenie wymaga dowodów. W innym temacie podałam kilka przykładów wskazujących na to, jak zmieniało się tłumaczenie Pisma wg ŚJ.

viewtopic.php?t=295&postdays=0&postorder=asc&start=60

Miłujący prawdę napisał(a):
Kościół Katolicki jest wzorem sekty.


Miłujący ...

Co prawda w Biblii mówi się o "sekcie Nazarejczyków":

Dz 24,5 napisał(a):
człowiek ten jest przywódcą sekty nazarejczyków ( o św. Pawle)


jednak zwróć uwagę, iż dawniej słowo "sekta" nie miało pejoratywnego znaczenia :)

Etymologicznie wyraz "sekta" wywodzi się od łacińskiego czasownika "sequor"- naśladować, iść, podążąć za kimś.
Istnieje również druga etymologia - od słowa"secare"- odcinać.
Etymologicznie więc sekta oznacza grupę , naukę. Idąc za nią, członek sekty dokonuje wyboru i oddziela się od społeczności, w której dotąd żył.
W łacinie klasycznej wyraz ten nie miał pejoratywnego znaczenia i oznaczał "dokonany wybór".

W sformułowaniu "sekta Nazarejczyków" jest jasno określone, za kim pądażali członkowie tej sekty- podążali oni za Jezusem z Nazaretu i słuchali Jego nauki :) Często Jezus powołując Apostołów nie daje im czasu do namysłu- każe wszystko zostawić i pójść za Nim.

Co prawda za czasów Chrystusa w Palestynie działało kilka sekt i nie wszystkie zrzeszały ludzi sprawiedliwych. Skąd zatem wiemy, iż słowo sekta w odniesieniu do wyznawców Chrystusa także dzisiaj nie ma negatywnego znaczenia?

W Dziejach Apostolskich czytamy o wystąpieniu Gamaliela, jednego z bardziej znanych nauczycieli prawa, na temat Kościoła.

Dz 5,35-39 napisał(a):
Niedawno temu wystąpił Teodas, podając się za kogoś niezwykłego. Przyłączyło się do niego około czterystu ludzi, został on zabity, a wszyscy jego zwolennicy zostali rozproszeni i ślad po nich zaginął. Potem podczas spisu ludności wystąpił Judasz Galilejczyk i pociągnął lud za sobą. Zginął sam i wszyscy zwolennicy jego zostali rozproszeni. Więc i teraz mówię wam: odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się okazać z czasem, że walczycie z Bogiem.


Kościół Katolicki przetrwał- mimo licznych prześladowań, tak, jak obiecał Chrystus.

Dzisiaj słowa sekta nie używa się w znaczeniu etymologicznym. Na skutek destrukcyjnej działalności różnych grup, pojawiło się pejoratywne znaczenie słowa "sekta".

Sekta w tym ujęciu oznacza :

Raport o Sektach napisał(a):
Każdą grupę, która posiadając silnie rozwiniętą strukturę władzy , jednocześnie charakteryzuje się znaczną rozbieżnością celów deklarowanych i realizowanych oraz ukrwaniem norm w sposób istotny regulujących życie członków; która narusza podstawowe prawa człowieka i zasady współżycia społecznego, a jej wpływ na członków, sympatyków , rodziny i społeczeństwo ma charakter destrukcyjny.


Trochę więcej cech sekty podaje definicja socjologiczna.

Czy ŚJ są sektą ?

TAK.
Dowód ?

Popatrz tutaj:

viewtopic.php?t=1748


N lut 27, 2005 13:37

Dołączył(a): Pn gru 06, 2004 18:41
Posty: 90
Post 
"Przyprowadź moich synów z daleka, a moje córki z krańca ziemi, 7 każdego, kto jest nazwany od mego imienia i kogo stworzyłem ku swojej chwale, kogo ukształtowałem — kogo utworzyłem'";
""Wy jesteście moimi świadkami — brzmi wypowiedź Jehowy — moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego. 11 Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy".

12 "Ja oznajmiłem i wybawiłem, i sprawiłem, że to usłyszano, gdy nie było wśród was obcego boga. Wy zatem jesteście moimi świadkami — brzmi wypowiedź Jehowy — a ja jestem Bogiem. 13 I przez cały czas jestem ten sam; i nie ma nikogo, kto by wyzwolił z mojej ręki. Przystąpię do działania — i któż może ją zawrócić?""(Izajasza 43:6,7,10-13).

Dla mnie każda religia fałszywa jest sektą.
Jak wynika z Biblii religia pochodząca od Boga w nazwie ma imię Boga - Jehowa.
Tak na prawdę z czym kojarzy sie nazwa Kościół rzymskokatolicki?
Brrrr! Aż mnie przeszył ziąb. Jak pomyślę ...............................................


Pt mar 04, 2005 14:49
Zobacz profil
Post 
Miłujący prawde napisał(a):

Dla mnie każda religia fałszywa jest sektą.
Jak wynika z Biblii religia pochodząca od Boga w nazwie ma imię Boga - Jehowa.
Tak na prawdę z czym kojarzy sie nazwa Kościół rzymskokatolicki?
Brrrr! Aż mnie przeszył ziąb. Jak pomyślę ................................


Miłujący, a ja Ci radzę zapoznać się z tekstami tutaj:

viewtopic.php?t=2676&highlight=tetragram

Tam sporo pisze na temat imienia Boga.

Miłujący prawde napisał(a):
""Wy jesteście moimi świadkami — brzmi wypowiedź Jehowy — moim sługą, którego wybrałem, abyście mnie poznali i wierzyli we mnie, i rozumieli, że ja jestem ten sam. Przede mną nie został utworzony żaden Bóg ani po mnie nie ma żadnego. 11 Ja, właśnie ja jestem Jehowa, a oprócz mnie nie ma wybawcy".


Hmmm... w tym fragmencie nie ma słowa Jehowa, tylko " Pan".

Cytuj:
Ja, Pan, tylko Ja istnieję i poza Mną nie ma żadnego zbawcy ( Iz.43,10-110)


Przeczytaj uważnie teksty z linku. Może zrozumiesz, że tak naprawdę nie znano ( a przynajmniej nie zapisywano) imienia Boga - i wersje : Jehowa, Jahwe- są tylko przypuszczeniem :)

Z czym kojarzy Ci się nazwa Kościół Rzymsokatolicki ? To może być ciekawe...

Jeżeli chcesz nazywać Kościół Katolicki sektą w ujęciu pejoratywnym, bardzo proszę, dokonaj porządnej analizy, uwzględniającej WSZYSTKIE cechy sekty ( patrz- moja analiza ŚJ) , razem z dowodami, a nie na zasadzie- tak jest, bo ja tak myślę.

Bo wg Twojej definicji sekty- ŚJ także są sektą... jako, że nie ma żadnej pewności co do imienia Boga.

Cytowanie wyrwanych z kontekstu fragmentów Pisma nie jest żadnym argumentem ( tym bardziej, że nie ustosunkowałeś się do stawianych już w kilku wcześniejszych postach, w różnych tematach, zarzutów odnośnie fałszowania Biblii przez ŚJ)


Pt mar 04, 2005 16:01
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sty 23, 2005 9:38
Posty: 287
Post 
Miłujący prawde napisał(a):
Dla mnie każda religia fałszywa jest sektą.
Jak wynika z Biblii religia pochodząca od Boga w nazwie ma imię Boga - Jehowa.
Tak na prawdę z czym kojarzy sie nazwa Kościół rzymskokatolicki?
Brrrr! Aż mnie przeszył ziąb. Jak pomyślę .................................

Miłujący dodaj z łaski swojej, że w Twoim przekładzie biblii tak jest napisane. Biblia ŚJ nie jest Słowem Boga w pełni tego znaczenia. Wyrywac coś tam z kontekstu dla własnych korzyści każdy może a jak Ci zimno to sie ubierz ;) a wracając do pierwszego Twojego zdania z cytatu który przytoczyłem to Bardzo pięknie określiłeś ŚJ Gratuluje samokrytycyzmu. Tak trzymaj - może się nawrócisz.
Pozdrawiam

_________________
Obrazek
"Nie możemy stać z założonym rękami, gdy tysiące ludzi umiera z głodu.
Nie możemy próżnować, ciesząc się naszym bogactwem i wolnością, gdy gdzieś pod naszymi drzwiami leży Łazarz XX wieku!" JPII


Pt mar 04, 2005 16:04
Zobacz profil
Post 
sekta w nomenklaturze naukowej oznacza pewną grupę ludzi na podstawie pewnych kryterów. NIE MA ONA CHARAKTERU PEJORATYWNEGO jest to wyrażenie techniczne.

Co innego sekta destrukcyjna.


Śr cze 15, 2005 11:48
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
Miłujący prawde napisał(a):
Dla mnie każda religia fałszywa jest sektą.


A jak odrozniasz prawdziwa od falszywej?


Śr lip 20, 2005 2:45
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
baranek napisał(a):
Jeżeli chcesz nazywać Kościół Katolicki sektą w ujęciu pejoratywnym, bardzo proszę, dokonaj porządnej analizy, uwzględniającej WSZYSTKIE cechy sekty ( patrz- moja analiza ŚJ) , razem z dowodami, a nie na zasadzie- tak jest, bo ja tak myślę.


O, wspaniale! Jakze sie ciesze, ze znalazlem te slowa. To tak odnosnie watku o neopoganach. Prosze, dokonaj porzadnej analizy uwzgledniajacej WSZYSTKIE cechy sekty - i to zarowno w ujeciu pejoratywnym jak i religioznawczym. Sprawa bedzie o tyle trudna, ze musisz uwzglednic WSZYSTKIE ruchy neopoganskie na swiecie. Ogranicz sie zatem do tych na terenie Polski - to tak dla ulatwienia.
Mozesz ten watek przeniesc - nie wiem gdzie go umiescic najlepiej.


Śr lip 20, 2005 2:56
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Wt lip 26, 2005 8:22
Posty: 6
Post 
Definicja sekty

Słownik języka polskiego pod redakcją M. Szymczaka:
sekta 1. grupa religijna, która się oderwała od któregoś z wielkich kościołów panujących i przyjęła własne zasady organizacyjne. 2. grupa społeczna izolująca się od reszty społeczeństwa, mająca własną hierarchię wartości, zespół norm zachowania się, silnie akcentująca rolę przywódcy.

Sformułowania w pierwszej definicji w gruncie rzeczy obejmują większość organizacji religijnych! Jednak określenie to zazwyczaj wiąże się z drugą podaną tu definicją. Odnosi się do 'na ogół małych, skrajnych ugrupowań, których członkowie utożsamiają się z jednostką obdarzoną charyzmatem i do niej dostosowują swe cele życiowe' (Newsweek). Słowo sekta często ma ujemne zabarwienie i stosuje się do ugrupowania lub ruchu, wyróżniającego się przesadnym oddaniem jakiejś osobie albo idei i posługującego się nieetyczną perswazją i manipulacją w celu uzyskania poparcia dla zamierzeń przywódców.

Pojęcie sekta kojarzy się więc przeważnie z z grupami religijnymi o radykalnych poglądach i praktykach, kolidujących z ogólnie przyjętymi normami postępowania. Działają zazwyczaj potajemnie albo wręcz tworzą odosobnione wspólnoty. Członkowie ich są najczęściej bezwarunkowo i wyłącznie oddani samozwańczemu przywódcy rzekomo wybranemu przez Boga. Tacy liderzy znani są z manipulowania swymi zwolennikami w celu zniewolenia ich umysłów.

Model MT (Manipulacja - Totalność)
Czym powinna charakteryzować się grupa, aby można było w ogóle uznać ją za destrukcyjną? Szczegółowa analiza sposobów funkcjonowania grup, z którymi związanych jest stosunkowo wiele tragedii osobistych i rodzinnych, pozwoliła pracownikom Centrum Przeciwdziałania Psychomanipulacji wyodrębnić dwa specyficzne czynniki, które zawsze współwystępowały razem: manipulację i totalność. Grupa, której zwykle opinia publiczna przypisuje miano sekty jest zarazem wysoce manipulacyjna i wysoce totalna. W tym lakonicznym stwierdzeniu kryje się specyfika funkcjonowania każdej tzw. sekty. Przypatrzmy się bliżej wyodrębnionym czynnikom.

1. manipulacja (o tym za chwilę)
2. totalność

2. T o t a l n o ś ć

Psychomanipulacja głęboka występuje w grupach (bądź w pojedynczych relacjach interpersonalnych) wtedy, gdy dotyka głębszych sfer życia ludzkiego - a takie sfery leżą w polu oddziaływań instytucji totalnych.

Instytucję idealnie totalną, według Goffmana, charakteryzuje:

1) Całościowość

* Indoktrynacja obejmuje wszystkie dziedziny życia człowieka (aktualne w przypadku ŚJ)
* Czas jest całkowicie wypełniony i ściśle zaplanowany (aktualne w przypadku ŚJ)
* Zasady życia totalnego odnoszą się do wszystkich uczestników grupy oraz do wszystkich członków społeczeństwa (aktualne w przypadku ŚJ)

2) Wyłączność

* Wszystkie dziedziny życia podporządkowane są jednemu nadrzędnemu celowi (aktualne w przypadku ŚJ)
* Wszystkie sfery życia podlegają władzy jednego, niepodzielnego autorytetu (aktualne w przypadku ŚJ)

3) Izolacja

* Następuje nie tylko przecięcie więzi z przeszłością, ale również zniszczenie jej (w sensie anulowania jej znaczenia i oddziaływania) w umyśle uczestników (aktualne w przypadku ŚJ)
* Przecięcie więzi ze starym światem dotyczy zarówno tradycji, środowiska, historii osobistej, jak i osobowości (aktualne w przypadku ŚJ)
* Izolacji "w czasie" towarzyszy izolacja "w przestrzeni" (aktualne w przypadku ŚJ)

4) Idea Nowego Człowieka

* Nowy Człowiek myśli w kategoriach narzuconego systemu (aktualne w przypadku ŚJ)
* Nowy Człowiek mówi określonym, przygotowanym do tego celu językiem (aktualne w przypadku ŚJ)

W standardowym ujęciu wyróżniamy trzy podstawowe sfery: 1) osobistą, 2) rodzinną, 3) społeczną.

1) Sfera osobista:

* życie i zdrowie
* procesy fizjologiczne (sen, odżywianie się, itd.)
* wygląd zewnętrzny (higiena osobista, ubiór, sposób uczesania, itd.)
* wykształcenie
* praca i finanse
* zainteresowania, rozrywka
* światopogląd, religijność

2) Sfera rodzinna:

* relacje partnerskie
* relacje małżeńskie
* wychowanie dzieci
* relacje z rodziną generacyjną

3) Sfera społeczna:

* relacje pozarodzinne (z przyjaciółmi, znajomymi)
* realizacja celów społecznie użytecznych

[/u]


Wt lip 26, 2005 10:41
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL