Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:00



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 50  Następna strona
 Świadkowie Jehowy 
Autor Wiadomość
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
zefciu napisał(a):
Napisałeś wyżej, że samo wyznawanie Chrystusa wystarczy do bycia uznanym za chrześcijanina. .
Nie. Nie napisałem tej drugiej kropki. Dlaczego fałszujesz moje wypowiedzi?
Cytuj:
Nie użyłem słowa "samo"
Co z tego? Podałeś prostą implikację „jeśli p to q”. Gdybyś zamiast nad kwiecistością języka popracował nad logiką, to wszystkim by było łatwiej.
Cytuj:
Natomiast Twoja metodologia porównywania ŚJ z muzułmanami, to jakieś wynaturzenie.
Dlaczego? ŚJ wyznają Jezusa i muzułmanie wyznają Jezusa. ŚJ uważają Jezusa za kogoś mniejszego niż bóg i muzułmanie uważają Jezusa za kogoś mniejszego niż Bóg. Zatem jedyna różnica polega na tym, że Muzułmanie tak jak chrześcijanie wierzą w Boga. Zaś ŚJ w ufoludka.
Cytuj:
"Pada akcent" to znaczy że głównym obiektem kultycznym u muzułmanów jest Mahomet
Oczywiście łżesz! Prawdopodobnie liczyłeś na to, że jestem idiotą i nie wiem, kto jest głównym obiektem kultu u muzułmanów. Proszę, abyś mnie więcej tak nie obrażał.
Cytuj:
Ten dualizm ma na celu wykluczenie ŚJ z szeregów "chrześcijan", tylko dlatego, ze nie uznają soborowych decyzji za normatywy.
Nie. Ten dualizm ma na celu określenie, z kim jest sens dialogu, a z kim już go nie ma. Nie jest to żaden celowy atak wymierzony w ŚJ.
Cytuj:
Gdybym zastosował podobne kryteria, to mógłbym zakwalifikować KRK do religii pogańskich, ponieważ i tam i tu występuje "triada bóstw".
Nie. W chrześcijaństwie nie występuje triada bóstw. Mamy jednego Boga.
Cytuj:
bezpośrednią relację z Bogiem
Jaką znowu „bezpośrednią relację z Bogiem”. Przecież ŚJ nie uznają Jezusa za Boga. Zatem nie można mieć w myśl „teologii” ŚJ „bezpośredniej relacji z Bogiem”.


Śr mar 13, 2019 15:46
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Świadkowie Jehowy
Małgosiaa napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
Sami uważają się za chrześcijan, mają także chrzest i uznają Biblię [swoją wersję] oraz przyjmują nauki Jezusa [we własnym rozumieniu].
Jeżeli nie są chrześcijanami, gdzie ich uplasować? Kim są? Do jakiej religii ich przydzielić? Do judaizmu?

Chrześcijanin kieruje się przykazaniem miłości bliźniego, przy czym bliźni to każdy czlowiek i nie wyrzeka się członka swojego Kościoł, jeśli od niego odejdzie. ŚJ nie poznaje na ulicy nawet członka własnej rodziny, jeśli ten zmieni wiarę.

Rozumiem, że są to istotne różnice, i że są one dla Ciebie ważne. Dla mnie samego część zachowań świadków jest niezrozumiała. Jednak dla kogoś z zewnątrz widać sporo podobieństw, chociażby powoływanie się na Biblię i nauki Jezusa. Z drugiej strony nawet konserwatywne kościoły wschodnie, jak etiopski czy koptyjski uznają Jezusa za Boga. Stąd myślę, że uplasowanie ich gdzieś pomiędzy żydami a chrześcijanami byłoby całkiem sensowne.

Marek_Piotrowski napisał(a):
Świadkowie Jehowy - wbrew pozorom - są bliżej odłamu judaizmu niż chrześcijaństwa.

Myślę, że jednak trochę bliżej chrześcijaństwa że względu na chrzest, Biblię i Jezusa. Ale tak, zgrubsza o to mi chodzi.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr mar 13, 2019 16:20
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
Paulito napisał(a):
Większego skecza (z powagą: kłamstwa) nie widziałem. . Brak uzasadnienia jest tutaj bardzo wymowny. Skądinąd wiadomo, że chrześcijanami są tylko wyznawcy Trójcy (prawdopodobny determinant powyższego). Przy tak skonfigurowanej i rygorystycznej definicji zwyczajnie odpadam . Dementi: ŚJ są wyznawcami Chrystusa, dlatego muszą być chrześcijanam.Imputowanie że jest inaczej, to jak negacja klasycznie pojmowanej prawdy.

Chcesz więcej na temat ŚJ?
ŚJ są wyznawcami Jezusa? Na czym więc polega owo wyznawanie Jezusa przez ŚJ? Kim wg was jest Jezus? Aniołem, co jest wierutną bzdurą nie potwierdzoną nigdzie w Biblii.
Dlaczego nie odniosłeś się do drugiej części mojej wypowiedzi o wurzucaniu na margines tych, którzy odeszli z ... tej organizacji?
Quinque napisał(a):
Owszem. I dlatego uważam że protestanci nie wierzą we wszechmocnego Boga tylko bożka. Negując wieczne dziewictwo NMP negują wszechmoc Boga

A co wspólnego mają protestanci ze ŚJ? Temat nie dotyczy protestantów i nikt też nie poruszył tej gałęzi chrześcijaństwa. Proszę trzymać się tematu.
ARHIZ napisał(a):
Rozumiem, że są to istotne różnice, i że są one dla Ciebie ważne. Dla mnie samego część zachowań świadków jest niezrozumiała. Jednak dla kogoś z zewnątrz widać sporo podobieństw, chociażby powoływanie się na Biblię i nauki Jezusa. Z drugiej strony nawet konserwatywne kościoły wschodnie, jak etiopski czy koptyjski uznają Jezusa za Boga. Stąd myślę, że uplasowanie ich gdzieś pomiędzy żydami a chrześcijanami byłoby całkiem sensowne.

Różnic jest znacznie więcej. Jesli zaś chodzi o powoływanie się na Biblię... jaką Biblię? Sfałszowana przez kogoś, kto skończył jedynie szkołę podstawową? Tak, sfalszowaną i dowody na to przedtawiał w innym wątku Forsaken: viewtopic.php?p=1026432#p1026432 (cofnęłam się do tego momentu, ale jego dowody są wcześniej i później).
Co do Kościołów Wschodnich to kompteltnie nie rozumiem o czym mówisz. Każdy Kościół chrześcijański uznaje Jezusa za Boga.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr mar 13, 2019 17:46
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Ma to że negują dziewictwo Maryi więc nie wierzą w Boga tylko bożka. Jak ŚJ. Nie jest po polsku napisane?


Śr mar 13, 2019 17:53
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
Quinque napisał(a):
Ma to że negują dziewictwo Maryi więc nie wierzą w Boga tylko bożka. Jak ŚJ. Nie jest po polsku napisane?

I co z tego? Temat jest o ŚJ, a nie o protestantach. Proszę trzymać się tematu i bez awanturnictwa.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Śr mar 13, 2019 18:17
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Świadkowie Jehowy
Małgosiaa napisał(a):
ARHIZ napisał(a):
Rozumiem, że są to istotne różnice, i że są one dla Ciebie ważne. Dla mnie samego część zachowań świadków jest niezrozumiała. Jednak dla kogoś z zewnątrz widać sporo podobieństw, chociażby powoływanie się na Biblię i nauki Jezusa. Z drugiej strony nawet konserwatywne kościoły wschodnie, jak etiopski czy koptyjski uznają Jezusa za Boga. Stąd myślę, że uplasowanie ich gdzieś pomiędzy żydami a chrześcijanami byłoby całkiem sensowne.

Różnic jest znacznie więcej. Jesli zaś chodzi o powoływanie się na Biblię... jaką Biblię? Sfałszowana przez kogoś, kto skończył jedynie szkołę podstawową? Tak, sfalszowaną i dowody na to przedtawiał w innym wątku Forsaken: viewtopic.php?p=1026432#p1026432 (cofnęłam się do tego momentu, ale jego dowody są wcześniej i później).
Co do Kościołów Wschodnich to kompteltnie nie rozumiem o czym mówisz. Każdy Kościół chrześcijański uznaje Jezusa za Boga.

Zdaję sobie sprawę, że interpretacje Pisma Świętego, dogmatów są inne, i że wiele tez stawianych przez świadków są dla katolika nie do przyjęcia. Jednak podobne sytuacje mamy w innych religiach. Muzułmanie sunna nie akceptują wizji szyitów, a wschodnich sunnitów nie uznają w ogóle za muzułmanów. Nie zmienia to faktu, że dla osoby z zewnątrz, a także dla systematyka, sufizm, sunna i szyizm to wciąż islam. Podobnie religie dharmiczne, gdzie teologia poszczególnych wyznań potrafi stanowić niemal dokładną odwrotność [jak śiwaici i krysznaici], a różnice są o wiele większe niż np. w przypadku porównywania islamu i chrześcijaństwa, a mimo to wszystko klasyfikuje się jako jeden nurt religii.
Tak więc rozumiem, że dla wielu katolików Biblia świadków nie jest w ogóle Biblią, jednak ja nie stoję po żadnej ze stron i nie mam powodu, by przyjmować wizję jednej czy drugiej grupy [np. co jest Biblią a co nie jest].
Jednocześnie ciekawi mnie całe zagadnienia chrześcijaństwa na tyle, że chciałbym wiedzieć gdzie konkretnie ten odłam umiejscowić, wykazując jednocześnie szacunek tak dla świadków jak i katolików.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr mar 13, 2019 23:55
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
ARHIZ napisał(a):
Jednak dla kogoś z zewnątrz widać sporo podobieństw, chociażby powoływanie się na Biblię i nauki Jezusa.
Ale to mamy i u muzułmanów.
Cytuj:
Z drugiej strony nawet konserwatywne kościoły wschodnie, jak etiopski czy koptyjski uznają Jezusa za Boga.
Co to znaczy „nawet”? Przecież Koptowie uważają Jezusa za Boga tak bardzo, że aż mają problem z Jego człowieczeństwem (choć być może to problem dialektyczny).
Cytuj:
Stąd myślę, że uplasowanie ich gdzieś pomiędzy żydami a chrześcijanami byłoby całkiem sensowne.
A co Cię Żydzi skrzywdzili?


Cz mar 14, 2019 9:41
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Świadkowie Jehowy
No dlatego to "nawet", bo mają problem z człowieczeństwem. ;)

Fakt, ramy tego, co przytaczałem są tak szerokie, że i islam się łapie. Co zatem? Kategoria sama w sobie w grupie ludów księgi?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz mar 14, 2019 11:46
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 17:40
Posty: 9097
Post Re: Świadkowie Jehowy
ARHIZ napisał(a):
Jednocześnie ciekawi mnie całe zagadnienia chrześcijaństwa na tyle, że chciałbym wiedzieć gdzie konkretnie ten odłam umiejscowić, wykazując jednocześnie szacunek tak dla świadków jak i katolików

Aby było politycznie poprawnie, powiem tak: możesz umiejscowić w związkach religijnych, bo w religii się nie da.

_________________
Pomoc dla UKRAINY https://www.siepomaga.pl/ukraina?utm_medium=email&utm_source=newsletter


Cz mar 14, 2019 11:49
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
Koptowie to nie jest czasem Kościół przedchalcedoński?


Cz mar 14, 2019 12:32
Post Re: Świadkowie Jehowy
Quinque napisał(a):
Koptowie to nie jest czasem Kościół przedchalcedoński?
Jest czasem. A co w związku z tym?


Cz mar 14, 2019 12:36

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Świadkowie Jehowy
Możesz zapytać, gdzie Świadków Jehowy umieszczają eksperci oraz oni sami. Podpowiem. Świadkowie Jehowy uważają siebie za chrześcijan, wierzą w Jezusa jako Zbawiciela i Syna Bożego (to czy Jezus jest częścią Trójcy, co nigdzie w Biblii nie zostało wyrażone wprost, czy nie jest, to już różnice dogmatyczne pomiędzy wyznaniami). Eksperci, a nie zefciu, nie Małgosia, nie Quinque, tylko autorytety w tej dziedzinie zaliczają ich do jednej z kategorii chrześcijaństwa - restoracjonizmu. Nie jest żadnym autorytetem opinia Kościoła katolickiego, bo występuje tu on jako jedna ze stron, a nie bezstronny ekspert. Tak samo Świadkowie Jehowy uważają Kościół katolicki za "fałszywych chrześcijan", z naciskiem na fałszywych, ale to opinia samych Świadków. Twoje pytania tutaj nie mają większego sensu. Jeślibyś zapytał na forum Świadków Jehowy (gdyby takie istniało), czy Kościół katolicki, protestancki, czy prawosławny zaliczyć do chrzescijaństwa, to byś otrzymał odpowiedzi negatywne. Podobnie tutaj - na katolickim forum, w odniesieniu do Świadków, z tym, że tutaj wykorzystuje się okazję do obrażania "innowierców" nawet przez moderację używającej np. obelżywych określeń w kierunku obiektu ich kultu - nazywając ich Boga "ufoludkiem". Tutejsi aktywni katolicy na tyle nienawidzą Świadków Jehowy, że łamią regulamin własnego forum i nie tylko... Więc nie oczekuj rozsądnych odpowiedzi. Zajrzyj na oficjalną stronę Świadków Jehowy oraz do np. encyklopedii i będziesz wiedzieć, gdzie ich umieścić.


Cz mar 14, 2019 14:57
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
DżiVi napisał(a):
Możesz zapytać, gdzie Świadków Jehowy umieszczają eksperci
Jacy eksperci?
Cytuj:
Świadkowie Jehowy uważają siebie za chrześcijan
No tak nie do końca. WIele publikacji ŚJ próbuje na siłę oddzielić ich religię „chrystianizm” od reszty „chrześcijaństwa”. Zresztą ŚJ w ogóle nie są zainteresowani żadnym dialogiem ekumenicznym, więc fakt, że na potrzeby takiego dialogu nie zostali uznani za chrześcijan w ogóle ich nie krzywczi.
Cytuj:
Eksperci, a nie zefciu, nie Małgosia, nie Quinque, tylko autorytety w tej dziedzinie zaliczają ich do jednej z kategorii chrześcijaństwa - restoracjonizmu.
Co to za eksperci – nie wiadomo. Ale widocznie wystarczy napisać „eksperci uważają”, aby coś było prawdą.
Cytuj:
np. obelżywych określeń w kierunku obiektu ich kultu - nazywając ich Boga "ufoludkiem"
Proszę zatem przedstawić definicję, pod jaką powszechnie rozumie się pojęcie „ufoludek” i wykazać, że Jehowa według doktryny ŚJ nie podpada pod tę definicję.
Cytuj:
Tutejsi aktywni katolicy na tyle nienawidzą Świadków Jehowy
Proszę wskazać, gdzie wykazałem jakikolwiek przejaw nienawiści do Świadków Jehowy. Nie ukrywam, że „teologia” ŚJ w myśl której „bóg” musi dowodzić jakimś istotom zamieszkującym kosmos, że jest wart tego, by zarządzać Ziemią budzi we mnie politowanie i nie uważam jej nawet za dobry pomysł na książkę SF. Wyrażam to politowanie otwarcie. Nigdzie jednak nie wyraziłem nienawiści do wyznawców tej „teologii”.


Cz mar 14, 2019 15:12

Dołączył(a): Pn cze 25, 2018 15:08
Posty: 124
Post Re: Świadkowie Jehowy
zefciu napisał(a):
Proszę zatem przedstawić definicję, pod jaką powszechnie rozumie się pojęcie „ufoludek” i wykazać, że Jehowa według doktryny ŚJ nie podpada pod tę definicję.

Nie chodzi o definicję, lecz o wydźwięk. Mogłeś użyć każdego innego neutralnego określenia, typu "bóstwo". Użyłeś nawiązania do "zielonego ludzika" z kosmosu, co nasuwa oczywiste wyobrażenie i umniejsza powagę obiektu kultu, jakim jest Bóg (wg was "bóg") Świadków Jehowy.
Jehowa wg wierzeń Świadków nie podpada pod tę definicję, bo wg nich jest Bogiem zamieszkującym niebo - niematerialne miejsce przebywania Boga i innych istot duchowych, nie będące żadną częścią materialnego kosmosu.

zefciu napisał(a):
Nie ukrywam, że „teologia” ŚJ w myśl której „bóg” musi dowodzić jakimś istotom zamieszkującym kosmos, że jest wart tego, by zarządzać Ziemią budzi we mnie politowanie i nie uważam jej nawet za dobry pomysł na książkę SF.

Nie rozumiesz roli precedensu sądowego oraz Bożej sprawiedliwości.

W swoim czasie zobaczysz, kim na prawdę jest Jehowa.


Cz mar 14, 2019 15:57
Zobacz profil
Post Re: Świadkowie Jehowy
DżiVi napisał(a):
Jehowa wg wierzeń Świadków nie podpada pod tę definicję, bo wg nich jest Bogiem zamieszkującym niebo - niematerialne miejsce przebywania Boga i innych istot duchowych, nie będące żadną częścią materialnego kosmosu.
No to ciekawe. Bo w jakiejś publikacji ŚJ przeczytałem, że aby dotrzeć do tego miejsca, trzeba fizycznie przemierzyć kosmos. Poza tym nie słyszałem dotychczas sprzeciwu, więc wydawało mi się, że prawidłowo uchwyciłem.
Cytuj:
Nie rozumiesz roli precedensu sądowego
Rozumiem rolę precedensu sądowego w common law. Co to ma do soterologii – nie wiem.
Cytuj:
oraz Bożej sprawiedliwości
Zaiste takiej „sprawiedliwości”, w której ktoś pozostawia swoje dzieci w szponach diabła, by coś komuś udowodnić nie rozumiem.
Cytuj:
W swoim czasie zobaczysz, kim na prawdę jest Jehowa.
Co to znaczy „być kimś na prawdę”?


Cz mar 14, 2019 16:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 750 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39 ... 50  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL