Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 01, 2024 3:49



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Mnemotechniki i rozwój umysłowy. 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Cz mar 03, 2011 0:01
Posty: 1
Post Mnemotechniki i rozwój umysłowy.
Moje pytanie dotyczy mnemotechnik i rozwoju umysłowego. Od pewnego czasu zastanawiam się, jakie jest stanowisko kościoła odnośnie właśnie mnemotechnik. Zauważyłem, że w niektórych publikacjach często łączy się je z kultem NewAge’u. Skąd moje pytanie: czy można ich bezpiecznie używać.

Druga sprawa.. Od pewnego czasu ćwiczę koncentrację na pewnym programie komputerowym o wdzięcznej nazwie : Brain Workshop. Polega to za zapamiętywaniu pewnych sekwencji kolorów i dźwięków, a następnie odwzorowaniu ich we właściwej kolejności.

Niby nic wielkiego, a jednak mój niepokój wzbudziła jedna rzecz. Dziś, podczas kolejnej sesji takich ćwiczeń osiągnąłem podobny stan, jaki odczuwałem podczas medytacji metodą Silvy (z którą wiąże bardzo złe wspomnienia), bardzo dziwnej koncentracji i niejaki zanik świadomości (na pograniczu autohipnozy). Proszę o wypowiedź osoby, które wiedzą coś na ten temat.


Cz mar 03, 2011 0:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Mnemotechniki i rozwój umysłowy.
Hmm

Łódka płynie, księżyc świeci, trójgraniasty groszek leci
Przy trapezie trapeziku wisi główka na haczyku


Dla niezorientowanych: kostki nadgarstka. Nie widzę innej możliwości zapamiętania tego paskudztwa.

A ŻoNa ProTa SuMa daje przerzuty do kości (żołądek, nadnercza, prostata, tarczyca, sutek, macica).

To przykłady zastosowania mnemotechniki. I naprawdę nie mają nic wspólnego z New Age...

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Cz mar 03, 2011 10:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz lip 14, 2011 17:46
Posty: 69
Post Re: Mnemotechniki i rozwój umysłowy.
Mnemotechniki to przydatne sztuczki ułatwiające zapamiętywanie. Mogą ułatwić życie i dać wiele pozytywnych skutków.

W przypadku technik wszelkiej maści, związanych z medytacjami, stanami świadomości, radzę uważać:


w gazecie New York Times z 18 listopada 1965 roku była wzmianka o młodzieńcu, który w czasie napadu na bank postrzelił cztery osoby, w tym trzy śmiertelnie:

„Kierował się, jak wyjaśniał, wewnętrznym nakazem, który w maju tego roku przybrał w jego umyśle konkretne kształty; widział mianowicie ‚obraz’ siebie samego w momencie, jak strzela do czterech osób, w tym jednej kobiety, które to osoby potem padły na podłogę. W czerwcu, powiedział, ‚zdawało się, że w ogóle nie pozostało już nic innego’ w jego umyśle. (...) Oświadczył, że po pierwszym strzale zaciął mu się pistolet i chciał wtedy ‚wybiec z banku’. [Ale] ‚zdawało mi się, że ktoś mnie ciągnie z powrotem’, rzekł młodzieniec. ‚Nie mogłem wyjść. Musiałem ich zastrzelić’”.

Nie chodzi mi o to, że właśnie Ty mógłbyś kogoś zabić. Jednak powyższa historia (jedna z wielu), wskazuje, że tego typu praktyki nie prowadzą do niczego dobrego.

W dziele Encyclopedia of Occultism and Parapsychology (Encyklopedia okultyzmu i parapsychologii) napisano na temat hipnozy: „Jej historia nieodłącznie się wiąże z okultyzmem. (...) Nawet dziś wiele zjawisk mających związek z hipnozą zalicza się do ‚spirytyzmu”.

Cytuj:
Niech się nie znajdzie u ciebie nikt, kto swego syna lub swą córkę przeprowadza przez ogień, nikt, kto wróży, kto uprawia magię, ani nikt, kto wypatruje znaków wróżebnych, ani czarnoksiężnik, 11 ani ten, kto zaklina drugich, ani nikt, kto zasięga rady u medium spirytystycznego, ani trudniący się przepowiadaniem wydarzeń, ani nikt, kto się wypytuje umarłego.


5 Mojżeszowa 18:10.11

Zaznaczam, że nie przedstawiam tutaj poglądu KK, bo sam do niego nie należę...

Pozdrawiam serdecznie


So lip 16, 2011 10:27
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 3 ] 

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL