Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:23



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
patryk84 napisał(a):
Pytasz się mnie czy zastanawiałem się czy moja wiara jest uwarunkowana miejscem urodzenia? Nie zapominaj, że wiara jest Łaską od Boga, a Jego nie ogranicza szerokość geograficzna.


Chyba jednak ogranicza. Przed piętnastym wiekiem na półkuli zachodniej jakoś nie było ani jednego chrześcijanina.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt wrz 04, 2012 8:01
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Jajko napisał(a):
ateizm jest w przybliżeniu równomiernie rozłożony pod wszystkimi długościami i szerokościami geograficznymi.

Mogę poprosić o jakieś dane statystyczne odnoszące się do rozkładu ateizmu?

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Wt wrz 04, 2012 11:04
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
http://pl.wikipedia.org/wiki/Demografia_ateizmu

bądź szerzej

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_atheism

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt wrz 04, 2012 13:12
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
http://redcresearch.ie/wp-content/uploa ... 5-7-12.pdf
Tabela nr 7

"w przybliżeniu równomiernie" oznacza, że niemal wszędzie znajdzie się od kilku do kilkunastu % ateistów, podczas gdy różnice w odsetku wyznawców jakiegoś boga są znacznie większe.

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt wrz 04, 2012 13:27
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Inaczej: w zasadzie nigdzie nie ma wielkich skupisk ateistów, których przodkowie też byli ateistami.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt wrz 04, 2012 13:29
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Cytuj:
"w przybliżeniu równomiernie" oznacza, że niemal wszędzie znajdzie się od kilku do kilkunastu % ateistów, podczas gdy różnice w odsetku wyznawców jakiegoś boga są znacznie większe.

@Jajko jestem wprost zszokowana Twoją matematyką różnica między 2% w X a 15% w Y to "mniej więcej równomiernie" ??


Wt wrz 04, 2012 14:11
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
patryk84 napisał(a):
Aha, czytałeś o reinkarnacji a czytałeś co dzieje się z tymi już oświeconymi? Idą do "nieba" jednak tam nikt nie będzie miał swojej świadomości. Chciałbyś być w niebie bez swojej świadomości?
Tak na koniec... przecież reinkarnacji jest zaprzeczeniem naszych (Chrześcijańskich) prawd wiary. Na prawdę spodobało Ci się to?

Idą, ale dopiero po zrealizowaniu się w tym świecie na 100%. W chrześcijaństwie wystarczy być bardziej dobrym, niż złym by iść na wieczność do nieba (bo czym jest te n lat czyścca bez wieczności?).
Co do stapiania się z Bogiem - szkoła monistyczna uważa, że jest to na zasadzie "mleko do mleka, woda do wody", ale dualistyczna zakłada odrębność każdej jaźni połączonej z Bogiem.

merkaba napisał(a):
Hare Kryszna Hare Kryszna
Kryszna Kryszna Hare Hare
Hare Rama Hare Rama
Rama Rama Hare Hare

.z powodu początku ich najbardziej znanej mantry:
"Hare Kryszna, Hare Kryszna, Kryszna, Kryszna, Hare, Hare, Hare Rama, Hare Rama, Rama, Rama, Hare, Hare. "

Podaje rzeczywiste znaczenie w języku polskim słów pochodzenia z tzw. sanskrytu:
hare - jest wołaczem od słowa hari oznaczającego jedno z wielu imion w języku polskim oznacza - tego który wszystko niszczy; tego, który wszystko zabiera; tego, który wszystko unicestwia czyli można to domknąć w jednym słowem w j. polskim -niszczyciel lub unicestwiasz, burzyciel
gdy użyjemy wołacza od słowa hari czyli słowa hare oznacza to dosłownie wołanie, prośbię o niszczycielską, destrukcyjną energię do hari czyli niszczyciela, burzyciela, destruktora.
Zatem reasumując:
słowo hare oznacza w j. polskim - niszczycielu, burzycielu jest bezpośrednim wołaniem - prośbą o niszczycielską destrukcyjną energię która jest atrybutem niszczyciela, destruktora, burzyciela czyli hari = także siva

Nie wiem o jakim sanskrycie piszesz, ale:
Kriszna Kriszna Hari Hari
Hari Rama Hari Rama
Rama Rama Hari Hari
Kriszna, znaczy ciemnoniebieski (kolor nieba, a także skóry większości indyjskich bóstw, czyli: boski, niebiański). Jest to imię bohatera eposu Maha Bharata - boga (m. in.) grającego na flecie (metafora duszy tęskniącej za Bogiem). Jest ósmym wcieleniem boga Wisznu.
Hari, to imię Boga
Rama - bohater eposu Ramajana (opowieść o Ramie), szóste wcielenie Wisznu. Bóg będący świętym władcą, który odbija ukochaną z rąk demona (metafora idealnego, świętego króla).
Nie wiem, kim jest "siva", jeśli chodzi Ci o boga Śiwę, to przydałaby się chociażby wielka litera na początku.
Sam Śiwa, to już zupełnie inna historia, ale w jednym masz rację - Śiwa jest (m. in.) bogiem zniszczenia, ucieleśnieniem energii destrukcyjnej. Wszak jego zadaniem jest unicestwienie świata podczas końca kosmicznego cyklu.

kinokijuf napisał(a):
Nie. Chodzi o to, że reinkarnacja mówi ludziom, jakoby ich bieda była rzekomo karą za zło popełnione w poprzednim życiu.

A wolisz biedę z woli boskiej, bez żadnych podstaw - podczas gdy sąsiad opływa w luksusy?

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr wrz 05, 2012 0:46
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
ARHIZ napisał(a):
kinokijuf napisał(a):
Nie. Chodzi o to, że reinkarnacja mówi ludziom, jakoby ich bieda była rzekomo karą za zło popełnione w poprzednim życiu.

A wolisz biedę z woli boskiej, bez żadnych podstaw - podczas gdy sąsiad opływa w luksusy?


Miałam się nie udzielać, ale po 1 chciałam podziękować za pociągnięcie wątku tłumaczenia - sama nie mam kompetencji do akurat tego języka, a podskórnie wyczuwałam duuuże uproszczenia i naginanie kwestii do ustalonej z góry tezy.

Po drugie - zauważyłam na forum bardzo ciekawą wypowiedź, która w pewien sposób koresponduje z poruszanym tu zagadnieniem praktyczno-społecznego wymiaru idei reinkarnacji. Należy naturalnie odróżnić pierwotną ideę od zagadnień powiedzmy praktycznej realizacji i interpretacji przez pewne grupy (vide tłumaczenie nierówności społecznych). Tylko, że taki mechanizm funkcjonuje (jednej idei, która jest implementowana do innych zagadnień) najczęściej niezależnie od wyznania :)
Ostatni świeży post użytkownika frater zawiera jakże analogiczną wypowiedź (na czerwono, wołami :D ). Wiem, że @frater nie do końca się przejmuje oficjalnym stanowiskiem KK, dlatego posłużę się tym przykładem. Stwierdzenie o odwrotnej proporcjonalności, zachodzącej między "rzeczami ziemskimi" a "niebiańskimi rozkoszami" (w domyśle:po śmierci) ma całkiem niezłe zastosowanie w tych samych aspektach, w których niektórzy "korzystają" z reinkarnacji i co ciekawe dość rozpowszechnione wśród części wierzących. Przybiera różne formy - od takiego sformułowania jakim posłużył się frater, przez twórcze rozwinięcie (praktyki umartwiania, w celu "zasług"), po nadzieję ("nie dał Pan w tym życiu, oby dał po śmierci").
W takim wypadu, banowanie reinkarnacji przez twórcze zastosowanie tej idei przez niektórych w celu wyjaśnienia przez niektórych pewnych zjawisk w warstwie społecznej, nie powinno iść przypadkiem w parze z banowaniem idei nieba i życia wiecznego, skoro pojawiają się glosy wykorzystujące tą ideę do wyciągania co najmniej dziwnych wniosków, mogących posłużyć do wyjaśniania dokładnie tych samych zjawisk, które niektórzy tłumaczą ideą reinkarnacji?
Moim zdaniem analogia uzasadniona - w obu przypadkach jest to pomysł pochodny od idei, wykorzystywany przez niektórych, nienależący do "oficjalnej wykładni" i odwołujący się do podobnych zagadnień.


Śr wrz 05, 2012 22:26
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Sama reinkarnacja od nieba zbytnio nie różni się. W obu przypadkach mamy wędrówkę do czegoś wspaniałego, różnicą jest fakt, że w pierwszym wędrujemy tylko przez jeden żywot (jeden dzień), a w drugim tyle ile trzeba (x dni).
Przy czym, jeżeli założymy, że reinkarnacja nie istnieje - pojawi się ogromna niesprawiedliwość z domieszką sadyzmu. Np. abordowane dziecko idzie prosto do nieba, a jakiś mnich męczy się całe życie itd. itp.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz wrz 06, 2012 0:36
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
kinokijuf napisał(a):
Po co czytasz takie bzdury? Reinkarnacja została wymyślona jako „usprawiedliwienie” dla systemu kastowego.
Twierdzisz, że Pitagoras, Sokrates albo Platon wymyślili usprawiedliwienie dla indyjskiego systemu kastowego? Koncepcja reinkarnacji istniała również w świecie greckim, ale dla naszej cywilizacji nie stała się częścią kulturowego dziedzictwa, bo chrześcijaństwo ją odrzuciło.


Cz wrz 06, 2012 8:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Zwłaszcza, że idea reinkarnacji w Indiach istniała już wtedy, kiedy warny i dźati (kasty) nikomu się jeszcze nie śniły.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz wrz 06, 2012 14:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 12:39
Posty: 35
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Ponieważ zainicjowałem ten wątek, poczuwam się w obowiązku go zakończyć (a przynajmniej swój udział w nim). Uważam, że to moje spotkanie z HK na wakacjach nie było przypadkowe, bo coś co dotychczas było dla mnie totalnie nieznaną egzotyką, stało się o wiele czytelniejsze i zdołałam wyrobić sobie zdanie na ten temat. Sądzę, że kolejny raz w moim życiu zadziałała Boża opatrzność i dzięki poznawaniu HK, jeszcze bardziej sobie uświadomiłem jakie mam szczęście, że jestem chrześcijaninem. Zaś co do HK, to nie przesądzam całkowicie, ale jest to raczej ruch sekciarski (tylko znacznie bardziej zakamuflowany niż np. jehowi), zaś sam hinduzim jest po prostu religią pogańską w świetle rozumienia chrześcijańskiego.
Do zobaczenia na innych wątkach.


Cz wrz 06, 2012 14:58
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
Niezwykle odkrywcze: spostrzeżenie, że hinduizm jest dla chrześcijaństwa "pogaństwem". Do tego trzeba było spotkania z HK i bliższego zapoznania się z hinduizmem. No weź! Ile trzeba mieć lat, żeby nie wiedzieć, że WSZYSTKIE religie politeistyczne są dla chrześcijan "religiami pogańskimi"?


Cz wrz 06, 2012 16:58
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
HK skłania się bardziej, jak większość religii hinduskich, w stronę monoteizmu - choć dla chrześcijan może się to wydawać raczej dziwne.

Swoją drogą, tuż pode mną mieszka krysznistka - co jakiś czas organizują sobie spotkania i śpiewają przy gitarze i bębnie. Kobieta ma już swoje lata i wszyscy jednogłośnie twierdzą, że odkąd spotyka się z krysznistami, odmłodniała i stała się pełna radości.

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Cz wrz 06, 2012 17:49
Zobacz profil
Post Re: Problem Zła w Ruchu Hare Kryszna
ARHIZ napisał(a):
HK skłania się bardziej, jak większość religii hinduskich, w stronę monoteizmu - choć dla chrześcijan może się to wydawać raczej dziwne.
Skłania się, podobnie jak pogańskie religie antyczne dryfowały w tę stronę, przynajmniej wśród warstw wyższych. Ale żeby nie wiedzieć choćby tego, że dominujący nurt chrześcijaństwa już półtora tysiąca lat temu oficjalnie odrzucił reinkarnację i potępił jako herezję? Żeby chrześcijanin nie wiedział choćby tego, że
Mały katechizm napisał(a):
OSTATECZNE rzeczy człowieka są to [kolejno]:
1. Śmierć.
2. Sąd Boży.
3. Niebo albo piekło.
???


Cz wrz 06, 2012 18:40
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL