Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 26, 2024 0:33



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Aby nie wpaść w sidła :) 
Autor Wiadomość
Post Aby nie wpaść w sidła :)
Często zastanawiamy się, jak pomóc osobie, która została poddana manipulacji w sekcie.
Proponuję w tym miejscu cofnąć się troszeczkę w czasie, do rozmów przeprowadzanych przez członków sekt z różnymi osobami w celu werbunku i zastanowić się, w jaki sposób możemy unieskutecznić ich zabiegi.
Oczywiście, najprostszym rozwiązaniem jest niepodejmowanie rozmowy. Ale różnie bywa.. czasami wydaje nam się, że ktoś potrzebuje pomocy, albo zwróci naszą uwagę atrakcyjną ofertą , np. nauki języka angielskiego.
Proponuję ( za serwisem www.sekty.net ) zadać rozmówcy kilka pytań.
Są to pytania proste, jednak wielu członków sekt będzie zaprzeczać lub nie udzieli na nie odpowiedzi. Dlaczego ? Powody są dwa- sami odpowiedzi nie znają, albo boją się ujawnienia prawdy.

1. Czy próbujesz mnie namówić, bym wstąpił do jakiejś organizacji?

2. Co to za grupa, jak się nazywa?

3.Jak długo sam do niej należysz?

4. Czy możesz podać mi nazwy innych organizacji, związanych z tą grupą?

5. Kto stoi na czele grupy? Z jakiego wywodzi się środowiska i jakie ma kwalifikacje? Czy był kiedykolwiek karany?

6. Jakie są przekonania grupy do której należysz? Czy kłamstwo jest w pewnych sytuacjach dopuszczalne w twojej wspólnocie?

7. Czego oczekuje się od kogoś, kto wstępuje do organizacji? Czy muszę porzucić szkołę, pracę, ofiarować pieniądze i wszystko, co posiadam, albo zerwać z rodziną, przyjaciółmi lub innymi osobami nie będącymi w waszej grupie lub będącymi przeciwnikami mojego uczestnictwa w waszej grupie religijnej?

8. Spytaj się czym twój rozmówca zajmował się zanim wstąpił do tej grupy religijnej, a czym zajmuje się teraz?

9. Czy są jacyś ludzie którzy krytykują jego organizację lub mają jakieś zastrzeżenia do jej działalności? Za co jego grupa jest krytykowana?

10. Spytaj się jakie uczucia budzą w nim byli członkowie jego organizacji? Czy rozmawiał kiedyś z taką osobą by dowiedzieć się przyczyn dla których zdecydowała się odejść z ruchu? Jeśli nie to dlaczego? Czy za utrzymywanie kontaktów z byłymi członkami mogą członka tej grupy spotkać nieprzyjemności ze strony pozostałych członków? Czy osoby które odeszły z ruchu mówią teraz, że są szczęśliwe i wolne?

11. Spytaj się co w postępowaniu grupy i przywódcy najmniej odpowiada twojemu rozmówcy, których cech przywódcy lub czego w grupie nie lubi najbardziej?

12. Spytaj się czy jest coś takiego co wolałby robić zamiast przebywać w grupie?


N maja 22, 2005 17:17
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Sława !

Ja myślę, że wystarczy tylko silna wola aby nie dać się zwerbować sekcie. Oni werbują osoby, które są zagubione, mają o sobie niską opinię i ogólnie takie, które szukają wsparcia bo np. niedawno przeżyły jakąś tragedię czy coś w tym stylu. Dlatego mówię - silna wola i wiara w siebie przede wszystkim.

Pozdrawiam !

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


N maja 22, 2005 20:18
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
dotyczy to tez sekt neopoganskich?


N maja 22, 2005 23:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lut 17, 2005 22:28
Posty: 1652
Post 
A ja myślę, żę trzeba się poprostu modlić, a wtedy Bóg nas obroni przed wpadnięciem w sektę.


Pn maja 23, 2005 9:54
Zobacz profil WWW

Dołączył(a): Pt lis 12, 2004 21:57
Posty: 2184
Post 
Mysle ze trzeba miec silne oparcie w Kosciele, np. w jakies wspolnocie koscielnej. By moc sie kogos poradzic gdy nam zostanie zaproponowana jakas sekta, bardzo pomocny jest spowiednik.

Dobrze tez samemu znac Pismo Swiete, by wylapac w miare szybko jakies glupoty


Pn maja 23, 2005 12:45
Zobacz profil
Post 
Wypowiedź Blizbora została przeniesiona do tematu: Neopoganie.
Bardzo proszę aby rozważania na temat, czy dana grupa jest sektą, czy też nie, kontynuwać w odpowiednim temacie.
Ten wątek jest poświęcony sposobom zapobiegania wstąpieniu do sekty ... nieważne jakiej :)


Pn maja 23, 2005 14:35
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 20, 2005 18:28
Posty: 384
Lokalizacja: Szczecin
Post 
Sława !

Przepraszam za off-topic ale oskarżenie wikinga, trochę mnie "poruszyło". W każdym razie wracając do tematu, zauważcie, że różne sekty (zaznaczam - sekty a nie rodzimowiercy :) - kłania się znajomość pojęć) mają różne sposoby rekrutacji. Jedne czynia to poprzez rozmowę o życiu i o tym jaki jest jego sens, są uprzejmi dla rozmówcy (do czasu) i mili i ogólnie udają, że im na rozmówcy zależy, stwarzają złudne poczucie braterstwa, zaś inne zapraszają na wyjazdy na "szkolenia" za granicę, gdzie następnie w ośrodku danej sekty odbywa się indoktrynacja i tutaj już trzeba się naprawdę wykazać aby nie dać się zarekrutować. W obydwu przypadkach należy uważnie słuchać tego co mówi członek sekty bo na podstawie pytań można łatwo zadać niewygodne dla niego pytania - wtedy napewno zrezygnuje z rozmowy.

Pozdrawiam !

_________________
Kto podnosi broń ten walczy w świętym kręgu bogów - albo zwycięstwo, albo śmierć.


Pn maja 23, 2005 14:52
Zobacz profil

Dołączył(a): N sty 16, 2005 17:31
Posty: 844
Post 
Do tego tematu na pewno pasuje to:
http://www.prodoks.pl/new/index.php?opc ... &id=001570
Jest to sklep internetowy pod adresem: www.prodoks.pl
Jest tam do kupienia kaseta VHS--"Nie wpadnij w sidła"


Pt maja 27, 2005 13:01
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 03, 2004 8:17
Posty: 407
Post 
A jeżeli nie ma się nikogo takiego z kikm możnaby o tym porozmawiać. Nie należy się do żadnego zgrupowania przykościelnego, nie ma się kierownika duchowego, stalego spowiednika itp. ani nie ma specjalnie szans na coś takiego?? A kiedy ciągnie cię do złego jak na pustyni do wody??

_________________
Choć tak wiele nas różni jesteśmy do siebie bardzo podobni. Odpowiedzialni i samotni.


Śr cze 08, 2005 16:06
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt cze 21, 2005 15:18
Posty: 1
Post Destrukcyjne skutki działalności sekt
Uważam, że obiektem szczególnego zainteresowania sekt są młodzi ludzie, ponieważ dość szybko dają sie zwerbować. Są oni bowiem z natury w stanie rozproszenia, bardzo wpływowi na nowe środowisko, szukają w nim nowych wrażeń, doznań, miłości. ......i to wszystko znajdują w swojej "nowej przybranej rodzinie", jaką jest sekta. Obiecuje ona swoim członkom bardzo wiele, jednak nie dotrzymuje tych obietnic, ma destukcyjny wpływ na psychikę młodego człowieka, tzn manipuluje nim, wrogo nastawia do otoczenia, a nieraz nawet surowo zabrania kontaktów ze społecznością. ..i tu pojawia się problem. Jakiekolwiek próby opuszczenia tej "wspaniałej rodziny" stają się niemożliwe. Członek sekty jest wtedy narażony na niebezpieczeństwo z jej strony, a nawet próby zabójstwa...
Młodzi ludzie!!! Bądźcie czujni! Nie dajcie się zwieść złudnym propozycjom ze strony nieznanych (choć z pozoru miłych i uczciwych ludzi) !

_________________
W. Janiszewska


Wt cze 21, 2005 17:54
Zobacz profil

Dołączył(a): Pn cze 27, 2005 4:46
Posty: 9
Post 
Najbardziej podatni na działania sekt są naprawdę młodzi ludzie - którzy w wieku 16 lat chcą być dorośli i dojrzali. Jeśli chodzi o sekty, dajmy na to satanistyczne, pseudosatanistyczne i wszelkie temu podobne (potępiam całym sercem takie sekty - są to ugrupowania ludzi którzy pod przykrywką jakiejś wiary manipulują członkami, bogacąc się bądź zaspokajając swoje chore żądze - mając praktycznie marne pojęcie o jakiejkolwiek wierze) przejęły teraz całkiem nową metodę. Otwartą. Prawie jawną. Młodym ludziom to zaczyna imponować. Mrok, cień, okrucieństwo... Chcą działać w sektach. Czują się wielcy. "Jestem poważny. Jestem groźny. Mam teraz koszulkę Gorgoroth'a i wyznaję szatana." Eeeeh. I pomyśleć że to właśnie Ci KinderMetale wypaczają spojrzenie społeczeństwa, które zaczyna się bać... I słusznie. Kto wie do czego zdolna jest osoba której coś takiego imponuje...

Avskjed!

_________________
Obrazek


Cz cze 30, 2005 18:16
Zobacz profil YIM WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post 
wiking napisał(a):
dotyczy to tez sekt neopoganskich?


a moze jakas konkretna nazwa zwiazku wyznaniowego? Bo szczerze mowiac nie znam zadnej sekty neopoganskiej w Polsce. Znam natomiast sporo chrzescijanskich...


Śr lip 20, 2005 2:24
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lip 10, 2005 20:17
Posty: 467
Post Re: Destrukcyjne skutki działalności sekt
Wiesława Janiszewska napisał(a):
Obiecuje ona swoim członkom bardzo wiele, jednak nie dotrzymuje tych obietnic, ma destukcyjny wpływ na psychikę młodego człowieka, tzn manipuluje nim, wrogo nastawia do otoczenia, a nieraz nawet surowo zabrania kontaktów ze społecznością.


No dobra, a jakies nazwy tych sekt? Skad mam wiedziec, kto na prawde chce mi ofiarowac zyczliwosc, a kto chce mnie zmanipulowac? Poprosze o jakies obiektywne informacje, ze wlasnie KRK tego nie czyni. we wskaznikach na "sekciarstwo" wypada dosc nienajlepiej, moje zaufanie do KRK od czasu pojawienia sie tych wskaznikow drastycznie spadlo. Wynika z tego, ze najlepiej byc poza jakimkolwiek zwiazkiem wyznaniowym.


Śr lip 20, 2005 2:31
Zobacz profil WWW
Post 
Kurde, wg tych pytan Radio Maryja jest sekta... dokladniej, patrz topic "Nowa strona o Radiu Maryja" z dzialu Internet.

viewtopic.php?t=4475

PS
Wg mnie topic neopoganie powinien byc przeniesiony do dzialu "Inne religie"

Crosis


Śr lip 20, 2005 9:21

Dołączył(a): So kwi 09, 2005 16:39
Posty: 170
Post 
Blizbor napisał(a):
Sława !

Ja myślę, że wystarczy tylko silna wola aby nie dać się zwerbować sekcie. Oni werbują osoby, które są zagubione, mają o sobie niską opinię i ogólnie takie, które szukają wsparcia bo np. niedawno przeżyły jakąś tragedię czy coś w tym stylu. Dlatego mówię - silna wola i wiara w siebie przede wszystkim.

Pozdrawiam !


Madrze napisane. Zgadzam sie w 100%. Silna wola. Wlasne zdanie. Dodalbym jeszcze, ze niekoniecznie musza byc to mlodzi ludzi, chociaz napewno jest ich przewaga. Dopiero poznaja zycie, chlona wiec wszystko co nowego, wiec latwo jest nimi manipulowac (nie tylko jesli chodzi o sekty). Rada. Ustrzegac sie tego jak ognia. Wszelkich podejrzanych historyjek typu sw. Jehowy, mlodziezowka socjalistyczna, obroncy zwierzat, itp...


So lip 23, 2005 14:03
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL