Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr gru 13, 2017 17:44

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Magia a KK 
Autor Wiadomość

Post Re: Magia a KK
Acro napisał(a):
W to nie wątpię. Dlatego nie chcę rozmawiać o tym, jak sobie rozumie te pojęcia Kościół, bo jest niejako stroną w tym sporze. Będzie sobie definiował co chce jak mu wygodnie. Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz i pokazuję, że chrzest tak oglądany niespecjalnie różni się od jakiś obrzędów voo doo.
Bicie karoserii przez blacharzy też "z zewnątrz" może przypominać demolowanie samochodu przez bandę dresów. Tylko co z tego?
Cytuj:
Mianowicie?
Mianowicie pisałem już dwa razy. Liczysz, że jak będziesz w kółko pytał, to się znudzę i przyznam Ci rację? Warunkiem jest to, że na siłę (osobową czy bezosobową) do której się zwracamy możemy wpłynąć i zmienić jej wolę.

Pt gru 02, 2016 8:05
Moderator

Acro napisał(a):
Dlatego nie chcę rozmawiać o tym, jak sobie rozumie te pojęcia Kościół, bo jest niejako stroną w tym sporze. Będzie sobie definiował co chce jak mu wygodnie. Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz i pokazuję, że chrzest tak oglądany niespecjalnie różni się od jakiś obrzędów voo doo.

Czyli sam przyznajesz, że interesuje cię tylko aspekt powierzchowny (Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz).
Rozumiesz, że w tym momencie zamykasz jakąkolwiek próbę poważnej rozmowy?
Powierzchowne kłóci się z dogłębnym.

No więc powierzchownie patrząc to chrzest i magia wyglądają podobnie.
O to chodziło?
Zadowolony?
Pewnie tak.
A czy dowiedziałeś się czegoś więcej?
Pewnie nie.

Pt gru 02, 2016 10:49
Zobacz profil WWW

medieval_man napisał(a):
Czyli sam przyznajesz, że interesuje cię tylko aspekt powierzchowny (Mnie interesuje, jak to wyglada z zewnątrz).

Określenie "oglądać, analizować coś z zewnątrz" nie znaczy to samo, że "oglądać, analizować coś powierzchownie". Widzę, że problem w rozumieniu prostych słów w naszym języku zaczyna się rozszerzać na nowe pojęcia.

Wytłumaczę na żabie:
jak gościu zabiera Ci bez Twojej zgody bezprawnie jakąs rzecz to jest kradzież, tak jest powszechnie rozumiane do słowo. Tak to wygląda z zewnątrz. Jak wypytasz samego złodzieja i zaczniesz analizować sprawę z jego punktu widzenia, może okaże się, że wg niego to nie kradzież, tylko redystrybycja, wyrównywanie szans etc, ale że on jest tu stroną, więc wolę jednak oceniać to z zewnątrz. Ma sens?

zefciu napisał(a):
Bicie karoserii przez blacharzy też "z zewnątrz" może przypominać demolowanie samochodu przez bandę dresów. Tylko co z tego?

... a kradzież "od środka" może być nazywana redytrybucją dóbr. Nas jednak nie powinno interesować, jak to nazywają sami zainteresowani, tylko jak to jest postrzegane obiektywnie, a więc z zewnątrz.

Cytuj:
Mianowicie pisałem już dwa razy. Liczysz, że jak będziesz w kółko pytał, to się znudzę i przyznam Ci rację? Warunkiem jest to, że na siłę (osobową czy bezosobową) do której się zwracamy możemy wpłynąć i zmienić jej wolę.

Pisałem wyraźnie o definicji angielskiej, to której się nie odnosiłeś, stąd moje pytanie.

Ty pisałeś tylko ogólnie - a ów warunek konieczny sobie ewidentnie zmyśliłeś - w żadnej definicji nie ma ani słowa o tym, że wykorzystywana siła magiczna musi być pasywna czy aktywna, z pasją czy bez. Magia to wykorzystywanie sił nadprzyrodzonych I KONIEC. W przypadku chrztu wykonujesz magiczne rytuały, które dają magiczny efekt I KONIEC. Jaki charakter mają działające siły, czy sa to siły, przedmioty magiczne, sam czarownik, czy demony albo bogowie, czy działają z litości, z przekupstwa czy z automatu - bez znaczenia. Podobnie jak bez znaczenia jest, czy złodziej działa z przymusu ekonomicznego czy z zawiści, grabi uczciwie wypracowane czy grabi zagrabione - to kradzież, bo pasuje do ogólnie przyjętej definicji kradzieży, a nie do definicji stosowanej przez złodzieja.

N gru 04, 2016 19:54
Moderator

Acro napisał(a):
medieval_man napisał(a):

Określenie "oglądać, analizować coś z zewnątrz" nie znaczy to samo, że "oglądać, analizować coś powierzchownie". Widzę, że problem w rozumieniu prostych słów w naszym języku zaczyna się rozszerzać na nowe pojęcia.

Wytłumaczę na żabie:
jak gościu zabiera Ci bez Twojej zgody bezprawnie jakąs rzecz to jest kradzież, tak jest powszechnie rozumiane do słowo. Tak to wygląda z zewnątrz. Jak wypytasz samego złodzieja i zaczniesz analizować sprawę z jego punktu widzenia, może okaże się, że wg niego to nie kradzież, tylko redystrybycja, wyrównywanie szans etc, ale że on jest tu stroną, więc wolę jednak oceniać to z zewnątrz. Ma sens?

Naprawdę uważasz, że definicja magii może być w jakikolwiek sposób "zewnętrzna"?
By tak było, magia musiałaby być rzeczywistością obiektywną. Jak kradzież z twojego przykładu.

N gru 04, 2016 22:17
Zobacz profil WWW

No tak, jest to pewna przeszkoda, ale nei zasadnicza.
Jak wspominałem, nie mamy definicji naukowej, bo magia nie jest bezpośrednio przedmiotem badań nauki, jedynie językową i etnograficzną i to musi wystarczyć, ale też raczej wystarczy.
To jak z jednorożcami czy smokami - kierując się ogólnie językowo przyjętą definicją tych pojęć możemy stwierdzić, że ich nie ma. Choć jakiś tam lud może uważać inaczej.

Wt gru 06, 2016 9:50

Ależ Magia jest bardzo mocno osadzona w Tradycji KRK – wszak sam Papież się nią para:

Obrazek

Śr maja 17, 2017 0:42

david333 napisał(a):
Witam! Jest to mój pierwszy temat, więc na początku chciałem się przywitać.
Nie wiem również, czy w dobrym dziale napisałem. Jeśli nie to proszę moderatorów o przeniesienie tematu.

Moje pytanie dotyczy magii. Magia, praktyki okultystyczne itp. jest przez Kościół zakazana.
Dla satanistów magia jest poznaniem ludzkiej psychiki, wpływanie na kogoś w celu osiągnięcia korzyści, lub przekonanie danej osoby do czegoś, manipulacja.
Czy jeśli znam się nieco na psychice ludzkiej i wiem co należy powiedzieć drugiej osobie, żeby była mi bardziej przychylna, to czy według KK to jest praktykowaniem magii?

Magia to tylko narzędzie. Może zostać użyte do dobrych celów jak i do tych złych. Możesz użyć magię do odkrycia siebie i zrozumienia otaczającej rzeczywistości, oraz do zdobycia władzy, kontroli nad innymi, osiągnięciu korzyści materialnych.

Zakazanie magii przez KK uważam za infantylne i chyba wynika z niepełnego zrozumienia.

Pn paź 02, 2017 12:17
Moderator

Nie rozumiesz. Kościół zakazuje praktykowania magii, bo jest to grzech przeciwko I przykazaniu.

Wt paź 03, 2017 11:29
Zobacz profil WWW
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 68 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5