Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 20:29



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona
 Magia a KK 
Autor Wiadomość
Post Re: Magia a KK.
Acro napisał(a):
Tak jak np w trakcie chrztu, gdy wypowiadając magiczne formuły i używając zaczarowanej wody usuwa się z dziecka urok.

Ani w czasie chrztu nie wypowiada się magicznych formuł, ani nie używa zaczarowanej wody, ani tym bardziej nie usuwa uroku z dziecka. Masz wypaczony obraz sakramentu. :(


Pn lis 21, 2016 19:55
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn gru 13, 2010 16:50
Posty: 7771
Lokalizacja: Kraków, Małopolskie
Post Re: Magia a KK.
Jak ja lubię ludzi, którzy nie mając o czymś pojęcia ubierają to starannie w słowa.
Protestant, który pisze, że czyściec rzekomo jest po to by zgładzić grzechy, albo ateista, który myli magię z Bożym działaniem.
Szkoda czasu na trolli

_________________
Fides non habet osorem nisi ignorantem


Pn lis 21, 2016 22:36
Zobacz profil WWW
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Magia a KK.
Tak to bywa, jak ktoś prawd wiary, uczył się na 'Poszukiwaczach zaginionej arki', albo na jakimś podobnym autorytecie.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Pn lis 21, 2016 22:50
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK.
Ciekawe - mnóstwo uwag personalnych, ale nikomu nie starczyłu odwagi lub wiedzy, żeby odpowiedzieć merytorycznie... :( Dopytam więc:

Chrzest nic nie robi - nie likwiduje grzechu pierworodnego (forma wrodzonego uroku), ten grzech sam z siebie też znika? Woda nie musi być poświęcona (forma zaczarowania przy pomocy wypowiadanych formuł)? Nie trzeba wypowiedzieć pewnych słów (magiczne formuły)? Jakie są te różnice, poza tym, że fajniej jest nazywać to inaczej, bo w ten sposób można się w swoich oczach wywyższyć i patrzeć z politowaniem na buszmenów? :P

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pn lis 21, 2016 22:52
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Magia a KK.
"Buszmeni" pisze się dużą literą. :)

A różnica polega chyba tylko na tym, że tu działa Bóg, a nie człowiek władający jakąś mocą.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Pn lis 21, 2016 22:57
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK.
Soul33 napisał(a):
"Buszmeni" pisze się dużą literą.

Słusznie :oops:

Cytuj:
A różnica polega chyba tylko na tym, że tu działa Bóg, a nie człowiek władający jakąś mocą.
A kto tam wie, co działa w magii - magik, jego magiczne przyrządy, demony czy bóstwa. Słabo to jeszcze zbadano :) Ważne, że okreslone czynności przynoszą określony a nadprzyrodzony efekt. Tak zasadniczo definiuje się magię, np w Wiki:

Magia, czary – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności[1].

albo w SJP:

1. ogół wiedzy tajemnej i wiary w możliwość wpływania na świat rzeczywisty za pomocą specjalnych obrzędów, zaklęć, czarów;
2. magiczne obrzędy i zaklęcia wywodzące się z tej wiedzy; czary;

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Pn lis 21, 2016 23:11
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK.
Tytuł tematu wprowadza w błąd.
O poziomie wiedzy i naciągania faktów przez Acro nawet nie ma co mowić. Elementarne braki w definicjach magii i na czym ona polega oraz sakramentów.
Proponuje zacząć od lektury Katechizmu Kościoła Katolickiego. Z tego co wiem na sieci można znaleźć.


Wt lis 22, 2016 6:55
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK.
No i mamy Coronera, specjalistę od magii czarnej i białej :)
A teraz spróbuj jeszcze raz, dla odmiany merytorycznie. Potrafisz tak?

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Wt lis 22, 2016 8:53
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Magia a KK.
Soul33 napisał(a):
A różnica polega chyba tylko na tym, że tu działa Bóg, a nie człowiek władający jakąś mocą.


Ale to kluczowa różnica. Magia jest swego rodzaju parafizyką - zakłada istnienie nadnaturalnej, bezosobowej "mocy", której podlegają ludzie i wszystkie inne istoty (także ew. bogowie, choć oczywiście do wiary w magię nie jest potrzebna wiara w ich istnienie, to zupełnie osobne kwestie), a którą można okiełznać za pomocą odpowiednich czynności, na analogicznej zasadzie, na jakiej można okiełznywać materię. W chrześcijaństwie nad wszystkim panuje Bóg. Wszelkie czynności religijne są postacią relacji z Bogiem, który jest życzliwy, ale i w pełni wolny. Jest to relacja personalna, a nie mechaniczna. Przyczyną negatywnego stosunku do magii nie jest sam jej charakter, tylko to, że chrześcijaństwo nie wierzy w istnienie takiej "mocy", natomiast wierzy w istnienie demonów, które uprawianie przez ludzi "magii" wykorzystują do własnych celów, z których głównym jest odciąganie ludzi od Boga. Taka była istota krytyki magii już w Starym Testamencie.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt lis 22, 2016 9:44
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK.
david333 napisał(a):
No tak. Czy to co sataniści uznają za magię, jest według KK praktykowaniem magii. Chodzi o znajomość psychiki ludzkiej i wpływanie przez to na innych.
No chyba oczywiste, że jeśli uważasz się za katolika, to poglądy LaVeya nie powinny być dla Ciebie żadnym autorytetem.

Natomiast co do moralności stosowania "sztuczek" psychologicznych, by wpływać na innych, to już jest pytanie w jakiej wierze te "sztuczki". Czym innym jest takie dobieranie słów, by pocieszyć kogoś załamanego, czym innym jest umiejętne motywowanie pracownika, a czym innym nakłonienie kogoś do działania, które jest dla tej osoby jawnie niekorzystne.


Wt lis 22, 2016 10:11
Post Re: Magia a KK.
Acro napisał(a):
No i mamy Coronera, specjalistę od magii czarnej i białej :)
A teraz spróbuj jeszcze raz, dla odmiany merytorycznie. Potrafisz tak?

W pewnym sensie. Działałem kiedyś w organizacji pomagającej w wychodzeniu z sekt. Wyprzedzę. To była organizacja kierowana przez OO Dominikanów więc coś tam wiem o magiach. Nie ma czarnej i białej. Magia to magia.

Co do tematu. To co napisałeś to bełkot. A z bełkotem sie nie dyskutuje


Wt lis 22, 2016 10:27
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK.
Coroner napisał(a):
Acro napisał(a):
No i mamy Coronera, specjalistę od magii czarnej i białej :)
A teraz spróbuj jeszcze raz, dla odmiany merytorycznie. Potrafisz tak?

W pewnym sensie. Działałem kiedyś w organizacji pomagającej w wychodzeniu z sekt. Wyprzedzę. To była organizacja kierowana przez OO Dominikanów więc coś tam wiem o magiach. Nie ma czarnej i białej. Magia to magia.

Co do tematu. To co napisałeś to bełkot. A z bełkotem sie nie dyskutuje

Jeśli czegoś nie zrozumiałeś - spytaj! Podałem dwie definicje magii, które obrzęd chrztu spełnia. Są całkiem proste, wierzę (taki wierzący jestem!) że zdołasz je ogarnąć.

Johnny99 napisał(a):
Soul33 napisał(a):
A różnica polega chyba tylko na tym, że tu działa Bóg, a nie człowiek władający jakąś mocą.


Ale to kluczowa różnica

Może i kluczowa, ale nie do tego, aby oddzielić magię od niemagii.

Podałem dwie definicje językowe magii. Innych nie ma, bo też poza jezykoznawcami czy etnografami magią nauka się nie zajmuje, podobnie jak np. elfami. No i nic tam nie ma o istnieniu bezosobowej mocy i innych rzeczach, które opisujesz.

Jeszcze z ciekawości zerknąłem do angielskiej wiki - i dalej mamy to samo:
Magic or sorcery is the use of rituals, symbols, actions, gestures, and language with the aim of exploiting supernatural forces

Co gorsza, przy okazji magii mowa też o modlitwie, ofiarach i błaganiach, a więc rytuałach typowo religijnych...

The belief that one can influence supernatural powers, by prayer, sacrifice, or invocation dates back to prehistoric religions and it can be found in early records such as the Egyptian pyramid texts and the Indian Vedas.[6]

I podobnie jest z rosyjską definicją...
Ма́гия (лат. magia, от др.-греч. μᾰγείᾱ) — символические действия (обряды) или бездействие, направленные на достижение определённой цели сверхъестественным путём[1].

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Wt lis 22, 2016 19:36
Zobacz profil
Post Re: Magia a KK.
Z bełkotem się nie dyskutuje.


Wt lis 22, 2016 20:36
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N paź 04, 2009 17:07
Posty: 4195
Post Re: Magia a KK.
Co [...] jest dla ciebie tym bełkotem? Podałem kilka znalezionych definicji magii. Wygląda na to, że magia jednakowo jest rozumiana na świecie. Zrozumiałeś je, czy trzeba ci na żabie wytłumaczyć? Przykładowy chrzest bardzo ładnie do nich pasuje. Tak czy nie? Jeśli nie, to co i dlaczego? Śmiało, staw temu czoła, wszak prawda cię ma wyzwolić, nie podwijaj jeszcze ogona, niech gaś tak brutalnie mojej słabej wiary w twój intelekt... :(

_________________
Religia to para kul potrzebnych jedynie tym, którzy mają słabe nogi (Denis Diderot)


Ostatnio edytowano Śr lis 23, 2016 23:19 przez Soul33, łącznie edytowano 1 raz

ad personam



Wt lis 22, 2016 21:42
Zobacz profil

Dołączył(a): N maja 29, 2016 14:48
Posty: 3265
Post Re: Magia a KK.
Yarpen_Zirgin napisał(a):
Acro napisał(a):
Tak jak np w trakcie chrztu, gdy wypowiadając magiczne formuły i używając zaczarowanej wody usuwa się z dziecka urok.

Ani w czasie chrztu nie wypowiada się magicznych formuł, ani nie używa zaczarowanej wody, ani tym bardziej nie usuwa uroku z dziecka. Masz wypaczony obraz sakramentu. :(
Ale gdzie tam. Gra głupa i trolluje, jak zwykle.
Nie dajcie się prowokować.

_________________
pozdrawiam serdecznie
Marek
Obrazek


Wt lis 22, 2016 23:16
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 104 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL