Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:19



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 626 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 42  Następna strona
 Projekt "Zatrzymaj aborcje". Po raz kolejny o aborcji 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
Soul33 napisał(a):
Zaznaczam też, że z takiego zdania, jak cytat z encykliki Dignitas Personae: "Każdej istocie ludzkiej, od poczęcia aż po naturalną śmierć, należy się godność osoby" nie wynika, że zygota jest osobą. Wynika tylko tyle, że należy zygotę traktować tak, jakby była osobą.
Efektem traktowania jako osoby, jest uznawanie podmiotu tego traktowania, za posiadający prawo do życia.

Natomiast twierdzenie i myślenie, że zygota nie mieści się w definicji osoby, może stanowić poglądowe podłoże, o niekonieczności traktowania podmiotu tego myślenia, za posiadający prawo do życia.

Jak sądzę, różnica jest dostrzegalna.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr wrz 13, 2017 6:08
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
chwat napisał(a):
Efektem traktowania jako osoby, jest uznawanie podmiotu tego traktowania, za posiadający prawo do życia.

Natomiast twierdzenie i myślenie, że zygota nie mieści się w definicji osoby, może stanowić poglądowe podłoże, o niekonieczności traktowania podmiotu tego myślenia, za posiadający prawo do życia.

Jak sądzę, różnica jest dostrzegalna.


Oczywiście, że różnica jest dostrzegalna, ale przecież nikt nie twierdził, że takiej różnicy nie ma. Soul33 napisał, że nie ma takiej definicji osoby, która objęłaby zygotę. O ile dobrze pamiętam, KK twierdzi, że "człowiek jest osobą od poczęcia", ale nie jestem w stanie podać odpowiedniego cytatu z jakiegoś oficjalnego dokumentu :?


Śr wrz 13, 2017 7:51
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
SweetChild napisał(a):
chwat napisał(a):
Efektem traktowania jako osoby, jest uznawanie podmiotu tego traktowania, za posiadający prawo do życia.

Natomiast twierdzenie i myślenie, że zygota nie mieści się w definicji osoby, może stanowić poglądowe podłoże, o niekonieczności traktowania podmiotu tego myślenia, za posiadający prawo do życia.

Jak sądzę, różnica jest dostrzegalna.


Oczywiście, że różnica jest dostrzegalna, ale przecież nikt nie twierdził, że takiej różnicy nie ma
Przecież nie twierdzę, że ktoś twierdził, że takiej różnicy nie ma.

SweetChild napisał(a):
Soul33 napisał, że nie ma takiej definicji osoby, która objęłaby zygotę. O ile dobrze pamiętam, KK twierdzi, że "człowiek jest osobą od poczęcia", ale nie jestem w stanie podać odpowiedniego cytatu z jakiegoś oficjalnego dokumentu :?
Odpowiednią informację o źródle, zaprezentował @Soul33, którego zacytowałem w poscie powyżej. Informacja zawiera pewną nieścisłość, bo Dignitas Personae nie jest encykliką, ale instrukcją, ale to w tym momencie nie takie ważne.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr wrz 13, 2017 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
chwat napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Soul33 napisał, że nie ma takiej definicji osoby, która objęłaby zygotę. O ile dobrze pamiętam, KK twierdzi, że "człowiek jest osobą od poczęcia", ale nie jestem w stanie podać odpowiedniego cytatu z jakiegoś oficjalnego dokumentu :?
Odpowiednią informację o źródle, zaprezentował @Soul33, którego zacytowałem w poscie powyżej. Informacja zawiera pewną nieścisłość, bo Dignitas Personae nie jest encykliką, ale instrukcją, ale to w tym momencie nie takie ważne.


To że Dignitas Personae nie jest encykliką, ale instrukcją, jest faktycznie mało ważne, ale istotne jest, że nie zawiera definicji osoby, która objęłaby zygotę.


Śr wrz 13, 2017 10:39
Zobacz profil
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
chwat napisał(a):
Soul33 napisał(a):
Zaznaczam też, że z takiego zdania, jak cytat z encykliki Dignitas Personae: "Każdej istocie ludzkiej, od poczęcia aż po naturalną śmierć, należy się godność osoby" nie wynika, że zygota jest osobą. Wynika tylko tyle, że należy zygotę traktować tak, jakby była osobą.
Efektem traktowania jako osoby, jest uznawanie podmiotu tego traktowania, za posiadający prawo do życia.

Natomiast twierdzenie i myślenie, że zygota nie mieści się w definicji osoby, może stanowić poglądowe podłoże, o niekonieczności traktowania podmiotu tego myślenia, za posiadający prawo do życia.

Jak sądzę, różnica jest dostrzegalna.

A zygota w ciąży pozamacicznej też podlega ścisłej ochronie?


Śr wrz 13, 2017 10:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Śr lis 16, 2016 13:57
Posty: 935
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
SweetChild napisał(a):
chwat napisał(a):
SweetChild napisał(a):
Soul33 napisał, że nie ma takiej definicji osoby, która objęłaby zygotę. O ile dobrze pamiętam, KK twierdzi, że "człowiek jest osobą od poczęcia", ale nie jestem w stanie podać odpowiedniego cytatu z jakiegoś oficjalnego dokumentu :?
Odpowiednią informację o źródle, zaprezentował @Soul33, którego zacytowałem w poscie powyżej. Informacja zawiera pewną nieścisłość, bo Dignitas Personae nie jest encykliką, ale instrukcją, ale to w tym momencie nie takie ważne.


To że Dignitas Personae nie jest encykliką, ale instrukcją, jest faktycznie mało ważne, ale istotne jest, że nie zawiera definicji osoby, która objęłaby zygotę.


SweetChild, a właściwie do czego taka definicja jest tu potrzebna? Bo choć Kościół takiego sformułowania jak wyżej wytłuściłam nigdzie nie przedstawił (wg. mojej wiedzy oczywiscie Soul ;) ), to przecież w kontekście dyskusji aborcyjnej nie ma to chyba znaczenia. Kościół wielokrotnie podkreśla prawo do życia należne człowiekowi od momentu poczęcia, niezależnie od tego czy ta istota jest już osobą, czy nie jest, prawa należne osobie się jej należą.

_________________
Tylko Bogu chwała


Śr wrz 13, 2017 10:54
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N lis 08, 2015 16:27
Posty: 4393
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
Alus napisał(a):
A zygota w ciąży pozamacicznej też podlega ścisłej ochronie?


A śmierć zadana agresorowi w obronie koniecznej, podważa słuszność nie zabijaj?

Mówimy o kryteriach tworzących zasady ogólne. Posiadając zdrowe zasady, tworzy się od nich wyjątki, które nie są ani łatwe, ani proste, ani oczywiste. Co nie znaczy, ze negujemy zasady ogólne i ich słuszność, np słuszność zasady wg której nadano poczętemu życiu godność osoby, czym wyrażono szacunek dla życia.

_________________
Jeżeli Boga nie ma, to co jest?


Śr wrz 13, 2017 11:15
Zobacz profil

Dołączył(a): Cz cze 09, 2005 16:37
Posty: 10694
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
białogłowa napisał(a):
SweetChild, a właściwie do czego taka definicja jest tu potrzebna? Bo choć Kościół takiego sformułowania jak wyżej wytłuściłam nigdzie nie przedstawił (wg. mojej wiedzy oczywiscie Soul ;) ), to przecież w kontekście dyskusji aborcyjnej nie ma to chyba znaczenia.


Zgadza się, problem wynika z faktu, że kontekst został przeniesiony z innego, zamkniętego wątku. A kontekstem tamtego wątku było, czy Soul33 wprowadził w błąd potencjalnych czytelników. Przy okazji natomiast wynikło pytanie o definicję, przy czym bardziej chodzi o jej istnienie niż użyteczność.


Śr wrz 13, 2017 11:30
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sie 21, 2008 19:19
Posty: 12722
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
Ja tylko przypomnę, że Kościół obchodzi uroczystość Niepokalanego POCZĘCIA Najświętszej Maryi Panny. To znaczy, wierzymy, że Maryja została POCZĘTA bez grzechu pierworodnego. W całym swoim istnieniu, od początku, była wolna od grzechu.

Grzech dotyczy tylko człowieka. Nie dotyczy komórek. Nie dotyczy zwierząt. Dotyczy osób. Nie da się uwolnić od grzechu (ani od niego zachować) kogoś, kogo on nie dotyczy. A Maryja została zachowana od grzechu, uprzedzająco od niego uwolniona już w momencie poczęcia. To znaczy: od uznajemy, że od poczęcia była osobą.

_________________
Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony


Śr wrz 13, 2017 11:45
Zobacz profil
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Od jesieni zbiorka podpisow
Obszernie na poruszane tematy pisał papież w Evangelium Vitae ale nie chce mi się jej teraz czytać ponownie. Nie zmieniła moich poglądów. Nie pamiętałem też, czy padło tam stwierdzenie, że zygota jest osobą od poczęcia. Z pewnością papież uważał, że jeśli istnieje szansa, że zygota jest osobą, należy tak ją traktować. Ale moim zdaniem takiej szansy nie ma.

W każdym razie nadal chętnie zapoznałbym się ze wspomnianą definicją osoby. Szczególnie, że podobno mylę się co do jej nieistnienia.


jo_tka napisał(a):
Grzech dotyczy tylko człowieka. Nie dotyczy komórek. Nie dotyczy zwierząt. Dotyczy osób. Nie da się uwolnić od grzechu (ani od niego zachować) kogoś, kogo on nie dotyczy. A Maryja została zachowana od grzechu, uprzedzająco od niego uwolniona już w momencie poczęcia. To znaczy: od uznajemy, że od poczęcia była osobą.

Skoro zachowanie Maryi od grzechu było uprzedzające, czemu nie mogło być uprzedzające także wobec stania się osobą? Zbieżności czasowe i tak nie są tu zawsze zachowane. Tak samo Bóg nie wybierał Maryi na matkę swego Syna w momencie poczęcia, tylko raczej przed nastaniem czasu.

A druga rzecz, to poglądy takie są wyłącznie kwestią samej wiary i nie ma jak ich przełożyć na prawo w państwie świeckim.

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Śr wrz 13, 2017 12:30
Zobacz profil
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
felek27 napisał(a):
Czyżby ateiści też wierzyli w istnienie duszy?

Nie. Praktycy szinto też nie wierzą, bo dusza to jest wg nich taki plot device z jednego animca, nomen-omen, Evangeliona. Natomiast katolicy wierzą i jej szukają.

Ogólnie, czytałem różne wypisy naukowców katolickich i szczególnie mnie urzekł ten, że o człowieczeństwie płodu ma decydować powstanie nowej jakości genetycznej, jakoś tak to leciało. Psze pani naukowiec, genom jest własnością komórki, a płód (człowiek dorosły zresztą też) to jest takie coś pozlepiane z komórek. Pozlepiane w dodatku na odwal-się, bo ewolucja zawsze pracuje na odwal-się; dlatego możliwe są organizmy pozlepiane z komorek o różnych (ale nie za bardzo różnych) genomach.


Śr lis 22, 2017 22:22
Post Re: Przegląd prasy i Aktualności
ErgoProxy napisał(a):
felek27 napisał(a):
Czyżby ateiści też wierzyli w istnienie duszy?

Nie. Praktycy szinto też nie wierzą, bo dusza to jest wg nich taki plot device z jednego animca, nomen-omen, Evangeliona. Natomiast katolicy wierzą i jej szukają.

Ogólnie, czytałem różne wypisy naukowców katolickich i szczególnie mnie urzekł ten, że o człowieczeństwie płodu ma decydować powstanie nowej jakości genetycznej, jakoś tak to leciało. Psze pani naukowiec, genom jest własnością komórki, a płód (człowiek dorosły zresztą też) to jest takie coś pozlepiane z komórek. Pozlepiane w dodatku na odwal-się, bo ewolucja zawsze pracuje na odwal-się; dlatego możliwe są organizmy pozlepiane z komorek o różnych (ale nie za bardzo różnych) genomach.

Wedle kryterium genetycznego o istnieniu człowieka w sensie wartościującym świadczy połączenie się DNA pochodzącego z komórek rozrodczych jego rodziców. W związku z tym przyznaje się osobnikowi prawa osoby już od początku jego istnienia, a więc od zapłodnienia. Kryterium to całkowicie wyklucza aborcję.


Śr lis 22, 2017 22:53
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Po raz kolejny o aborcji
Poniżej fragment Ewangelii wg św. Mateusza, który może nawiązywać także do aborcji.

"Królestwo niebieskie podobne jest do człowieka, który posiał dobre nasienie na swej roli. Lecz gdy ludzie spali, przyszedł jego nieprzyjaciel, nasiał chwastu między pszenicę i odszedł. A gdy zboże wyrosło i wypuściło kłosy, wtedy pojawił się i chwast. Słudzy gospodarza przyszli i zapytali go: "Panie, czy nie posiałeś dobrego nasienia na swej roli? Skąd więc wziął się na niej chwast?" Odpowiedział im: "Nieprzyjazny człowiek to sprawił". Rzekli mu słudzy: "Chcesz więc, żebyśmy poszli i zebrali go?" A on im odrzekł: "Nie, byście zbierając chwast nie wyrwali razem z nim i pszenicy. Pozwólcie obojgu róść aż do żniwa; a w czasie żniwa powiem żeńcom: Zbierzcie najpierw chwast i powiążcie go w snopki na spalenie; pszenicę zaś zwieźcie do mego spichlerza"». (Mt 13, 24-30)


Cz lis 23, 2017 10:05
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So paź 23, 2010 23:17
Posty: 8669
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Po raz kolejny o aborcji
A czym człowiek różni się od zwierząt?

_________________
Don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall

~ Pink Floyd, "Hey you"


Cz lis 23, 2017 10:31
Zobacz profil
Post Re: Projekt "Zatrzymaj aborcje". Po raz kolejny o aborcji
Soul33 napisał(a):
A czym człowiek różni się od zwierząt?


Oto jest pytanie.

Warto by zapytac czy zwierzeta dokonuja aborcji?


Cz lis 23, 2017 10:38
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 626 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38 ... 42  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL