Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt cze 07, 2024 3:57



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 Jak wyglądałby świat bez Boga? 
Autor Wiadomość
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 24, 2009 5:59
Posty: 20
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
A czy wg. ateistów świat miał początek? I skąd się wziął?


Pn lis 30, 2009 12:45
Zobacz profil
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
parafianka napisał(a):
A czy wg. ateistów świat miał początek? I skąd się wziął?

Odpowiem pytaniem: czy według brunetek* smaczniejsze są banany czy pomarańcze?


* podpowiedź: pytanie niesłusznie zakłada jednorodność poglądów na pewną sprawę w grupie, której jedyną wspólną cechą jest kolor włosów. Pytanie dotyczy ponadto kwestii subiektywnej, oceny czynnika niemierzalnego, definiowanego jedynie przez (jak to chyba mówią: nie inter-subiektywne) wrażenie.

I, wyjaśniając, mogę napisać, że ateiści mają podobne zdanie na temat powstania wszechświata. To znaczy różne. Ja np. przez większość czasu mam to gdzieś, jako kwestię nie mającą w postrzeganej rzeczywistości żadnego praktycznego znaczenia.


Pn lis 30, 2009 16:27
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
Johnny99 napisał(a):
No, chyba, że wierzą np. w to, że świat jest wszystkim, co istnieje - wtedy są panteistami :D

Żartobliwie, ale troszkę za mocno naciągane. Co najwyżej materialistami, panteizm zakłada chyba jednak jakąś koncepcję boga bezosobowego - co przynależność ateistów wyklucza.


Pn lis 30, 2009 16:29
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
Cytuj:
panteizm zakłada chyba jednak jakąś koncepcję boga bezosobowego - co przynależność ateistów wyklucza.


Czym różni się "bóg bezosobowy" od np. "materii" ? Patrz: materia jest wszędzie, materia jest wszystkim, od materii wszystko się zaczęło i na materii się skończy, materia jest źródłem wszystkiego, nic nie ma poza materią itd. - "bóg" jak się patrzy.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lis 30, 2009 16:53
Zobacz profil
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
Różnicy praktycznej nie ma. Różnica jest tylko w założeniach: panteizm, na ile rozumiem, jest jednak poglądem teologicznym - Absolut istnieje, tylko, że jest wszystkim, więc nie da się go wyróżnić i obserwować oddzielnie. Materializm zaś pojęcia Absolutu nie potrzebuje.

Ale, jednego i drugiego są odmiany, wariacje i kolory. Więc pewnie punkt styku istnieje. A nawet, przewrotnie, wydaje mi się możliwy miks panteizmu z idealizmem ;).


Pn lis 30, 2009 18:34
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 24, 2009 5:59
Posty: 20
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
grzmot napisał(a):
parafianka napisał(a):
A czy wg. ateistów świat miał początek? I skąd się wziął?

Odpowiem pytaniem: czy według brunetek* smaczniejsze są banany czy pomarańcze?


* podpowiedź: pytanie niesłusznie zakłada jednorodność poglądów na pewną sprawę w grupie, której jedyną wspólną cechą jest kolor włosów. Pytanie dotyczy ponadto kwestii subiektywnej, oceny czynnika niemierzalnego, definiowanego jedynie przez (jak to chyba mówią: nie inter-subiektywne) wrażenie.

I, wyjaśniając, mogę napisać, że ateiści mają podobne zdanie na temat powstania wszechświata. To znaczy różne. Ja np. przez większość czasu mam to gdzieś, jako kwestię nie mającą w postrzeganej rzeczywistości żadnego praktycznego znaczenia.


Wiedziałam, że się kiedyś doigram ;) Spodziewałam się takiej odpowiedzi. No cóż, chyba już nic nie dodam do tego wątku. Pa! 8)


Pn lis 30, 2009 21:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So lut 09, 2008 16:40
Posty: 2603
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
Cytuj:
Ja np. przez większość czasu mam to gdzieś, jako kwestię nie mającą w postrzeganej rzeczywistości żadnego praktycznego znaczenia.


To może czas odpowiedzieć na to pytanie.

Odpowiedzenie sobie na nie może być kluczowe dla twojego późniejszego światopoglądu tudzież przyszłego zbawienia. Pół biedy jak założysz że powstał od tak se sam, a co innego jak dojdziesz do wniosku że jednak jakaś wyższa siła to spowodowała.

Szczerze mówiąc ja byłem przez jakiś czas podobny do Ciebie - od teizmu sobie odszedłem i przez jakiś czas wszytsko mnie kilało (potem był czas niechęci do chrześcijaństwa) ale zacząłem zadawać sobie wiele pytań odnośnie wszechświata i doszedłem do wniosku że nei ma bata żeby to się bez żadnej ingerencji tak poukładało (czyt. według mnie człowiek nigdy by sam nie powstał)

_________________
I pomyśleć, że na początku był tylko chaos... i komu to przeszkadzało?...
Tomasz Olbratowski.


Wt gru 01, 2009 2:21
Zobacz profil
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
0bcy_astronomie, to nie tak ;). Moje "odejście" zdarzyło się już jakiś czas temu. Ale od małego miałem skłonność do "rozważania" przyczyn. I "odejście" było skutkiem właśnie. To w jakimś sensie decyzja racjonalna: wszystkie obserwowalne fakty, interpretowane z mojego punktu widzenia, prowadzą do konkretnych wniosków. I stwierdzenie, że rozważania nt. powstania wszechświata nie mają żadnego praktycznego znaczenia w codziennym życiu w normalnych warunkach, jest właśnie takim wnioskiem.


Wt gru 01, 2009 10:52
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
Cytuj:
Materializm zaś pojęcia Absolutu nie potrzebuje.


Ja bym powiedział: nie używa. Ale go wprowadza - jeżeli mówimy o czymś, co jest wszystkim, poza czym nie ma niczego, co istnieje od zawsze i nie ma innej podstawy istnienia niż ono samo, to mówimy o Absolucie. A ateiści nie nazywają tego "bogiem" tylko dlatego, że najczęściej po prostu nie zdają sobie sprawy z tego, co napisałem w drugim zdaniu i nie zastanawiają się nad tym.

Cytuj:
I stwierdzenie, że rozważania nt. powstania wszechświata nie mają żadnego praktycznego znaczenia w codziennym życiu w normalnych warunkach, jest właśnie takim wnioskiem.


Ja dochodzę do identycznego wniosku, przy czym mam na myśli, oczywiście, NAUKOWE rozważania nt. powstania wszechświata ;) Właśnie dlatego nie jestem scjentystą - scjentystyczni ateiści bez przerwy próbują mi wmówić, że zamiast religią powinienem się zajmować nauką, interesować się nauką, myśleć o nauce, żyć według nauki, a naukowe rozważania nt. powstania wszechświata mają być dla mnie stokroć ważniejsze od wiary w to, że świat stworzył Bóg. Tymczasem ja zastanowiłem się, i wyciągnąłem identyczne jak Ty, Grzmocie, wnioski: dla mnie nie ma istotnego znaczenia, czy wszechświat powstał z zaokrąglonej osobliwości materialno-czasowej, czy może z jakiegoś innego dziwactwa, bo nie ma to żadnego przełożenia na moje życie, nie ma dla mnie znaczenia, czy CERN wykryje bozon Higgsa czy nie itp. Interesuję się tym, ale wyłącznie hobbystycznie. W praktycznym sensie nauka jest mi potrzebna do tego, by np. dostarczać mi bardziej funkcjonalne komórki i komputery. PO CO miałbym ją traktować jak jakąś świętość ? PO CO ? Dla mojego codziennego życia ma natomiast olbrzymie znaczenie wiara w to, że świat stworzył Bóg, który jest Miłością - bo daje mi ona sens, cel, i nadzieję w życiu. Dlatego np. teraz "Ćwiczenia duchowe" św. Ignacego Loyoli czytam sobie na komórce - oto doskonały przykład, w jaki sposób w moim życiu współdziałają nauka i wiara, i jakie znaczenie nadaję jednej i drugiej ;)

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Wt gru 01, 2009 11:04
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sie 24, 2009 5:59
Posty: 20
Post Re: Jak wyglądałby świat bez Boga?
Johnny99 napisał(a):
Dlatego np. teraz "Ćwiczenia duchowe" św. Ignacego Loyoli czytam sobie na komórce - oto doskonały przykład, w jaki sposób w moim życiu współdziałają nauka i wiara, i jakie znaczenie nadaję jednej i drugiej ;)

Johnny, a mogę prosić o link do pliku z ćwiczeniami? Szukałam, ale pobieżnie (bo mi dziecko nie pozwala) i nie znalazłam. Ja mam na komórce Biblię, różaniec, litanie ale nie pamiętam gdzie to znalazłam, możliwe, że tutaj :D


Wt gru 01, 2009 18:43
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 40 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL