Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 10:02



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona
 Pić nie pić +18 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Wt lut 07, 2012 9:53
Posty: 42
Post Pić nie pić +18
Nie widziałem aby ktoś o tym pisał. Tu się zastanawiam nad odpowiedzią pić alkohol czy nie? nie zamierzam pić wódki lecz myślę jedynie o piwie jak co koledzy nie raz mi chcieli wmówić ale byłem ponieważ mnie obowiązywała abscynęcia a już mam 18lat i stoję przed wyborem czy dalej zostać kim byłem czy może zacząć pić? Niby kto nie pije ten krótko żyje coś z tym jest nie raz pijaki więcej żyją ale ja nie mówię o tym jak koledzy piją po 6czy 10 dla mnie max i to jeszcze na cały dzień to 4 i jeszcze większa przerwa. Jak jest z pkt. widzenia katolickiego?

_________________
Tyle mam żalu i goryczy w sobie. Moje serce jest tym przepełnione. Ile jeszcze życie mi bólu przyniesie I czy w końcu czymś to ukoję. Więcej bólu moje serce nie zniesie A moja dusza pragnie spokoju. A może kiedy korycz w moim sercu się przeleje.


Śr mar 28, 2012 19:54
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Pić nie pić +18
sprawa jest prosta.
Chcesz - to pijesz
nie chcesz - to pijesz.
Picie alkoholu nie jest grzechem, nadużywanie owszem.


Wt kwi 03, 2012 15:39
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 20:19
Posty: 79
Post Re: Pić nie pić +18
gacjan, sory... sprawa nie jest prosta tak do końca.

matrix18 pamiętaj że postąpisz szlachetnie pozostając po osiemnastce abstynentem, jak wiemy dziś człowiek szuka sposobności na "dobrze" przeżyte chwile z kolegami, które to pozornie ma zapewnić im alkohol.

My katolicy powinniśmy wybierać to co dobre i szlachetne, a więc przede wszystkim trzeźwość człowieka. Znane są przypadki uzależnień osób które z pozoru niewinnie zaczynały od jednego piwa.

Alkohol jest szkodnikiem który niszczy relacje międzyludzkie, przynosi pijaństwo w naszym społeczeństwie, "zabija" czas człowieka. Wiele rodzin zostało rozbitych przez alkohol. Tysiące ludzi ginie co roku z powodu alkoholu na drogach jak i z nadmiaru spożycia. Skutków negatywnych jest o wiele więcej.

Oczywiście należy podkreślić że niektórzy mają taką sposobność i od np. lampki wina się nie uzależnią. Tak więc nie powinniśmy przechodzić obok alkoholu z potępieniem lecz z obojętnością, aby gdy go zobaczymy chętnie po niego nie sięgać - analogia do sytuacji kiedy dziecko jest w sklepie i obok leżą słodycze, słusznie postąpi gdy przejdzie obojętnie, zaś kiedy zacznie szarpać mamę i nalegać by kupiła słodkości to taka sytuacja będzie świadczyła o przywiązaniu do produktów z pozoru przynoszących korzyści dla dziecka.

Wejdź bracie na stronę Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, stronę Jestemtrzeżwy.tk i www.duszpasterstwotrzezwosci.pl poszukasz tam ciekawe teksty.

_________________
Obrazek
Solidarni z prześladowanymi
Jestem trzeźwy - bądź i ty

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii. św. Jan Maria Vianney


Wt kwi 03, 2012 16:32
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Pić nie pić +18
Szakal

nie - sprawa od strony widzenia Kościoła jest prosta. Picie nie jest uważane za grzech.
A faktycznie NIEKTÓRE osoby zaczynają od piwa i kończą na alkoholizmie. Jest ich mniej niż takich, którzy potrafią pić z kulturą.
Tak jest z wieloma rzeczami, które są zabronione.
Przy czym, że coś jest legalne, nie znaczy, że dla każdego będzie dobre.
A założenia KWC są mi znane. Szanuję, ale sam nie stosuję.


Śr kwi 04, 2012 5:40
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
Szakal napisał(a):
Alkohol jest szkodnikiem który niszczy relacje międzyludzkie, przynosi pijaństwo w naszym społeczeństwie, "zabija" czas człowieka.
Alkohol nie jest zły. Nadużywanie go jest złe.


Śr kwi 04, 2012 6:28

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Pić nie pić +18
@ MIXer

dokładnie, sam alkohol może być wykorzystywany dobrze, lub źle.
Jak w zasadzie wszystko.


Śr kwi 04, 2012 7:56
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 20:19
Posty: 79
Post Re: Pić nie pić +18
Dobrze wszystko jasne, zgadzam się z wami, nie napisałem przecież że picie alkoholu jest grzechem. Ale pamiętajmy że czasami jedno piwo to już nadużycie.

Alkohol jest po paleniu papierosów i nadciśnieniu tętniczym trzecim mordercą naszego narodu. Alkohol jest więc sprawą poważną. Miarę tej ważności wyznaczają nie litry, ale rozsądek. Dopóki picie nie spowoduje zniszczenia relacji międzyludzkich czy szkody materialnej - nie ma wtedy grzechu.

Grzechem ciężkim bywa często sytuacja, w której ktoś się nie upija, ale pije systematycznie.

Więc jeśli postawi nasz kolega pytanie czy picie alkoholu było grzechem, winien się zdać na swoje sumienie i zadać pytanie: Czy podczas picia alkoholu i będąc pod wpływem alkoholu zachowałem godność dziecka Bożego czy też sponiewierałem tę godność?

_________________
Obrazek
Solidarni z prześladowanymi
Jestem trzeźwy - bądź i ty

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii. św. Jan Maria Vianney


Śr kwi 04, 2012 15:01
Zobacz profil

Dołączył(a): N lis 27, 2011 8:37
Posty: 604
Post Re: Pić nie pić +18
akurat nawet przed chwilą byłem na tej stronce, z której jest ten cytat.
W sumie zgadzam się z powyższym.
Można pić z umiarem piwo, wino, czy nawet wódkę, ale jak człowiek zachowa się niegodnie to wtedy ma to znamiona grzechu ciężkiego.
I często jest tak, że jak człowiek młody, to ma większe do tego tendencje. Dziś w wieku 28 lat nad wyraz rzadko zdarza mi się przekroczyć granice. Dlatego młody człowiek powinien być rozważniejszy.


Śr kwi 04, 2012 15:19
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
Szakal napisał(a):
Grzechem ciężkim bywa często sytuacja, w której ktoś się nie upija, ale pije systematycznie.
Hę? Jeśli się nie upija, to zachowuje trzeźwość. Więc nie popełnia najmniejszego zła. Gdzie tu grzech ciężki?


Śr kwi 04, 2012 16:40
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt cze 10, 2011 20:19
Posty: 79
Post Re: Pić nie pić +18
MIXer wiesz co to jest uzależnienie? To właśnie to.

_________________
Obrazek
Solidarni z prześladowanymi
Jestem trzeźwy - bądź i ty

Kiedy chce się zniszczyć religię, zaczyna się od ataków na kapłanów, bo tam, gdzie nie ma kapłana, nie ma już ofiary i religii. św. Jan Maria Vianney


Śr kwi 04, 2012 20:11
Zobacz profil

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: Pić nie pić +18
MIXer napisał(a):
Alkohol nie jest zły. Nadużywanie go jest złe.


Zgodzisz się zatem oczywiście, że np. heroina też nie jest zła?


Śr kwi 04, 2012 21:01
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
Tak, heroina też nie jest zła. Natomiast zażywanie jej szkodzi. I to jest złe. A samo w sobie to nic nie jest złe (to znaczy - żadna rzecz materialna nie jest zła).


Śr kwi 04, 2012 21:21

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: Pić nie pić +18
Oczywiście, żadna rzecz materialna nie jest zła bo i jakim sposobem. Idźmy dalej - handel heroiną też nie jest zły, prawda?


Cz kwi 05, 2012 17:17
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
przecież handel to nie rzecz a czynność


Cz kwi 05, 2012 17:25

Dołączył(a): Śr sty 25, 2012 11:23
Posty: 302
Post Re: Pić nie pić +18
Dlatego napisałem idźmy dalej. Skoro sam w sobie nie jest nadużywaniem, a heroina nie jest zła, to handel też jest w porządku?


Cz kwi 05, 2012 17:31
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL