Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 16:12



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Pić nie pić +18 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
Niestety, profil działania tego narkotyku nie sprzyja akurat szczególnie krytycyzmowi.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 21, 2015 9:09
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
Człowiek uczy się na błędach i wyciąga wnioski. Ostrożność wskazana. Po to dał nam Bóg rozum, aby go używać.

p.s. W dyskusjach lepiej unikać sformułowania "narkotyk" w odniesieniu do alkoholu, tak samo jak w odniesieniu do innych substancji psychoaktywnych wybiegających poza powszechne rozumienie tego słowa. Albo zaznacz, ze narkotykiem jest także kofeina/teina/mateina w kawie/herbacie/yerba mate, czy teofilina w kakao, teobromina np. w czekoladzie. Wspomnę także o popularnym opioidzie, który sami sobie dawkujemy usmiechając się, jedząc pikantnie, uprawiając sport, czy kochając się z małżonkiem.


Wt lip 21, 2015 10:12

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
Kozioł napisał(a):
p.s. W dyskusjach lepiej unikać sformułowania "narkotyk" w odniesieniu do alkoholu, tak samo jak w odniesieniu do innych substancji psychoaktywnych wybiegających poza powszechne rozumienie tego słowa.


Absolutnie nie widzę ku temu powodu, skoro powszechne rozumienie jest błędne i przynosi wymierne szkody.

Alkohol jest narkotykiem i to jednym z najbardziej szkodliwych. Jeśli brać pod uwagę umowny podział na miękkie i twarde - zdecydowanie twardym.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 21, 2015 10:20
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
W takim razie, idąc tym tokiem rozumowania, Jezus jest narkomanem.
A teraz wyjaśnij wszystkim zaniepokojonym dlaczego tak jest i dlaczego sam Bóg sprzyja narkotyzującym się się alkoholem etylowym np. pod postacią wina (zarówno w ST, jak i w NT).

No i trzeba by wycofać te wszystkie narkotyki ze sklepów: kawy, herbaty, kakao, czekolady i inne.


Wt lip 21, 2015 15:08

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
Kozioł napisał(a):
W takim razie, idąc tym tokiem rozumowania, Jezus jest narkomanem.


A to czemu? Był\jest od czegoś uzależniony?

Kozioł napisał(a):
A teraz wyjaśnij wszystkim zaniepokojonym dlaczego tak jest i dlaczego sam Bóg sprzyja narkotyzującym się się alkoholem etylowym np. pod postacią wina (zarówno w ST, jak i w NT).


A skądże mnie to wiedzieć?

Kozioł napisał(a):
No i trzeba by wycofać te wszystkie narkotyki ze sklepów: kawy, herbaty, kakao, czekolady i inne.


Znów: czemu?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 21, 2015 15:28
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
JedenPost napisał(a):
A to czemu? Był\jest od czegoś uzależniony?
Zażywał narkotyk pod postacią wina. Dość regularnie. W powszechnym rozumieniu ktoś, kto regularnie zażywa narkotyk jest narkomanem.
Idąc dalej w Polsce jest 80% narkomanów (wsród osób młodych 90%)
Tak się skończy mieszanie terminów "powszechnych" ze środowiskowymi.
JedenPost napisał(a):
Kozioł napisał(a):
No i trzeba by wycofać te wszystkie narkotyki ze sklepów: kawy, herbaty, kakao, czekolady i inne.

Znów: czemu?
Bo zawierają "narkotyki" (substancje psychoaktywne). a przeciez w swiadomości masowej wszystkie narkotyki sa be do kwadratu.

Ze względu na jednoznacznie pejoratywny wydźwięk określenia "narkotyk" oraz powiązania prawne proponuję używać go tylko do nielegalnych substancji psychoaktywnych. W ten sposób unikniemy nieporozumień.

No, chyba, ze masz jakąś krucjatę i specjalnie takie babole sadzisz.


Wt lip 21, 2015 15:42

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
Kozioł napisał(a):
JedenPost napisał(a):
A to czemu? Był\jest od czegoś uzależniony?
Zażywał narkotyk pod postacią wina. Dość regularnie. W powszechnym rozumieniu ktoś, kto regularnie zażywa narkotyk jest narkomanem.
Idąc dalej w Polsce jest 80% narkomanów (wsród osób młodych 90%)
Tak się skończy mieszanie terminów "powszechnych" ze środowiskowymi.


Jakimi "środowiskowymi'? Narkoman to osoba uzależniona od narkotyków. Dobrze rozumiem: namawiasz mnie, żebym nie mówił jak jest obiektywnie, bo komuś, kto źle rozumie termin narkoman (którego ja nie użyłem w ogóle) coś może się pokićkać? Narkotyki mają wiele zastosowań, ot, choćby w niewielkich dawkach służą jako leki na kaszel. "Używanie narkotyków"(czy substancji zawierających narkotyki), a "narkotyzowanie się" to dwie różne sprawy. Nie słyszałem, żeby Jezus się upijał.

Kozioł napisał(a):
Bo zawierają "narkotyki" (substancje psychoaktywne). a przeciez w swiadomości masowej wszystkie narkotyki sa be do kwadratu.


To jest problem świadomości masowej, edukacji, a nie powód, by utrzymywać w języku błędne rozróżnienie.

Kozioł napisał(a):
Ze względu na jednoznacznie pejoratywny wydźwięk określenia "narkotyk" oraz powiązania prawne proponuję używać go tylko do nielegalnych substancji psychoaktywnych. W ten sposób unikniemy nieporozumień.


Twoje propozycja ani trochę mnie nie przekonuje, ponieważ odwołujesz się do najgłupszej możliwej definicji słowa narkotyk, tzw. prawnej, czyli "co nielegalne, to narkotyk". Która dopiero rodzi piramidalne idiotyzmy, no bo np. morfina - narkotyk, czy nie? Raz nie-narkotyk, (gdy podawana w szpitalu) a raz jak najbardziej (gdy ktoś ją z tego szpitala cichaczem wyniesie)?

Nie rozumiem tego sprzeciwu wobec używania jasnych, obiektywnych pojęć. Że komuś to nie w smak, bo pogrążając się w swoim legalnym nałogu czuł się lepszy od "narkomanów"? Bardzo dobrze.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 21, 2015 16:00
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
JedenPost napisał(a):
Jakimi "środowiskowymi'? Narkoman to osoba uzależniona od narkotyków. Dobrze rozumiem: namawiasz mnie, że bym nie mówił jak jest obiektywnie, bo komuś, kto źle rozumie termin narkoman (którego ja nie użyłem w ogóle) coś może się pokićkać? Narkotyki mają wiele zastosowań, ot, choćby w niewielkich dawkach służą jako leki na kaszel.
Nie narkotyki, a środki psychoaktywne. Tu okreslenie "narkotyki" jest całkowicie błędne.

JedenPost napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Bo zawierają "narkotyki" (substancje psychoaktywne). a przeciez w swiadomości masowej wszystkie narkotyki sa be do kwadratu.

To jest problem świadomości masowej, edukacji, a nie powód, by utrzymywać w języku błędne rozróżnienie.
Określenie "narkotyki" jest błędne.
JedenPost napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Ze względu na jednoznacznie pejoratywny wydźwięk określenia "narkotyk" oraz powiązania prawne proponuję używać go tylko do nielegalnych substancji psychoaktywnych. W ten sposób unikniemy nieporozumień.

Twoje propozycja ani trochę mnie nie przekonuje, ponieważ odwołujesz się do najgłupszej możliwej definicji słowa narkotyk, tzw. prawnej, czyli "co nielegalne, to narkotyk". Która dopiero rodzi piramidalne idiotyzmy, no bo np. morfina - narkotyk, czy nie? Raz nie-narkotyk, (gdy podawana w szpitalu) a raz jak najbardziej (gdy ktoś ją z tego szpitala cichaczem wyniesie)?
A jednak taki podział jest w swiadomości prawniczej. Prawo dopuszcza podawanie narkotyków jako leków.

Po latach wciskania do głowy ludziom pojęcia "narkotyk" najgłupszą rzeczą jaka może być, to nazywanie tak dziś wszystkich substancji psychoaktywnych bez składu i ładu.

JedenPost napisał(a):
Nie rozumiem tego sprzeciwu wobec używania jasnych, obiektywnych pojęć. Że komuś to nie w smak, bo pogrążając się w swoim legalnym nałogu czuł się lepszy od "narkomanów"? Bardzo dobrze.
Jasne określenie to "substancja psychoaktywna". Uzaleznic się można nawet od wytykania innym ich prawdziwych, czy rzekomych nałogów.


Wt lip 21, 2015 16:08

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
"Narkotyk" i "substancja psychoaktywna" to synonimy.

Próby wyodrębniania narkotyków jako węższej grupy maja wyłącznie ideologiczne powody - z fatalnymi skutkami. Wystarczy spojrzeć ile czasu zajęło mediom skumanie, że dopalacze to po prostu narkotyki - całymi latami wmawiały ludziom, w tym młodzieży, że dopalacze to jednak coś innego. Mniej groźnego widać, bo chyba od tych strasznych narkotyków nic gorszego być nie może.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 21, 2015 16:13
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
JedenPost napisał(a):
"Narkotyk" i "substancja psychoaktywna" to synonimy.

Nie próbuj grac ignoranta. Nie wszystkie substancje psychoaktywne moga prowadzic do nałogu, uzależnienia, a niektóre sami produkujemy w swoim organizmie.
A z tych, które uzależniają fizycznie, nie wszystkie prowadzą do dysfunkcji, jak np. kawa, czy herbata.

Definicja narkotyku z wiki. Trochę dziurawa ale o niebo lepsza od twojej.
"Substancja w każdym stanie fizycznym, która jest trucizną lub środkiem szkodliwym, używana zamiast lub w takich samych celach niemedycznych jak środek odurzający lub substancja psychotropowa."


Wt lip 21, 2015 16:44

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
Czyli alkohol jest wzorcowym przykładem narkotyku, zgadza się?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Wt lip 21, 2015 18:11
Zobacz profil
Post Re: Pić nie pić +18
I tu właśnie jest dziura. Bo alkohol i nikotyna nie są w tej definicji uwzględniane.

Określenie "narkotyk" ma swoje pochodzenie, używane było do określenia opioidów i rozszerzanie jego znaczenia nie jest potrzebne. Zbyt dużo jest wokół tego pojęcia nieporozumień. Do dziś tak mocno tkwi w pamięci masowej, że skazujemy chorych na nowotwory na niepotrzebny ból (zobacz uzycie leków przeciwbolowych w Polsce i na zachodzie).

Zamiast używania bez umiaru okreslenia "narkotyk" precyzyjniejsze jest okreslenie "substancja psychoaktywna". Lepiej uświadomić, że takie substancje są powszechne i że wiele (większość) z nich jest silnie toksyczna. Inaczej dojdziemy do muru, że herbata jest narkotykiem i wywołamy tylko usmiech pobłażania.


Śr lip 22, 2015 7:32
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 22:01
Posty: 1342
Post Re: Pić nie pić +18
Tak tylko napomknę, że właśnie na formalnej stronie definicji "narkotyku" żerują sprzedawcy tzw. dopalaczy, które są substancjami psychoaktywnymi (jak wspomniany alkohol czy kofeina), ale nie znajdują się na krajowej liście narkotyków (ta oczywiście wciąż jest poszerzana i modyfikowana).

_________________
ॐ नमः शिवाय

"Wachlarzem o aloes", czyli mój blog literacki o fantasy i science-fiction:
http://wachlarzemoaloes.blogspot.com - blog
https://www.facebook.com/Wachlarzem-o-aloes-1499129103717492/ - fanpage


Śr lip 22, 2015 8:22
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Pić nie pić +18
Nie ma czegoś takiego jak "formalna definicja narkotyku" ani "krajowa lista narkotyków". Są załączniki do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w których wymienione są różne grupy substancji psychotropowych, do których (prawdopodobnie losowo) przyporządkowywane są rzeczone substancje.

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Śr lip 22, 2015 8:34
Zobacz profil

Dołączył(a): N paź 18, 2015 20:41
Posty: 3
Post Re: Pić nie pić +18
Moim zdaniem najlepiej jest niepić :)

_________________
polecam - cenna wiedza duchowa [url=https://dotykprzestrzeni.pl/czakry/]czakry[/url]
[url=https://scalenieduszy.pl/oczyszczanie-aury/]oczyszczanie aury[/url]


Śr paź 21, 2015 17:17
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 135 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL