Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pn kwi 29, 2024 7:24



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Taka tam wakacyjna rozrywka :P 

1. W pewnym mieście działają dwa szpitale...
w większym 14%  14%  [ 2 ]
w mniejszym 57%  57%  [ 8 ]
w obu mniej więcej tyle samo (liczba takich dni w obu szpitalach różni się nie więcej niż o 5%) 29%  29%  [ 4 ]
Liczba głosów : 14

 Taka tam wakacyjna rozrywka :P 
Autor Wiadomość
Post Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Są wakacje, a więc sezon na lekkie tematy w pełni :). Raczej trudno mi się w tym okresie relaksować w dyskusjach na tematy ciężkiego kalibru :oops: , wobec czego serwuję poprzez wspomniany wątek dwie zagadki o różnym stopniu trudności. Jedno z nich jest oczywiście na rozgrzewkę ;). W tytule ankiety niestety nie mieści mi się pełna treść pytania pierwszego, dlatego zamieszczam ją poniżej:

  1. W pewnym mieście działają dwa szpitale. W większym codziennie rodzi się ok.45 dzieci, w mniejszym ok.15. Jak wiadomo, ok. 50% noworodków to chłopcy. Jednak dokładna proporcja płci nie jest taka sama każdego dnia. Czasami może być wyższa niż 50%, czasami niższa.
    Przez jeden rok oba szpitale notowały dni, w których ponad 60% urodzeń stanowili chłopcy. Jak sądzisz, w którym szpitalu zanotowano więcej takich dni?

    Poniżej drugie pytanie, ale już bez "podpowiedzi" w postaci ankiety( bo nie chce mi się zakładać dwóch tematów :P) :
  2. Wyobraź sobie urnę wypełnioną kulkami, z których 2/3 jest jednego koloru, a 1/3 innego. Osoba "A" wylosowała z urny pięć kulek i stwierdziła, że 4 z nich są czerwone, a 1 biała. Osoba "B" wylosowała 20 kulek, z czego 12 było czerwonych, a 8 białych. Która z tych dwóch osób może mieć większą pewność, że urna, z której losują, zawiera 2/3 kulek czerwonych i 1/3 białych, a nie na odwrót? Jak każda z tych osób powinna ocenić szansę, że tak właśnie jest?

Acha!
Bądźcie miłosierni i nie psujcie innym zabawy, obnosząc się z swoimi odpowiedziami, przynajmniej nie zaraz w pierwszej odpowiedzi pod moim tematem. ;)


Śr lip 24, 2013 21:13
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
co do zagadki drugiej... kurczę matematyka mi się ze szkoły przypomniała... :evil:


Śr lip 24, 2013 21:31
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Jeśli chodzi o pytanie 1 obstawiam b, chociaż niepokoi mnie zawarta w pytaniu pewna myśl i nie wiem czy to jest taka nieprzemyślana konstrukcja, czy zawarta w nim odpowiedź :D


N sty 05, 2014 15:03
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Gdzie jest ta wskazówka?


N sty 05, 2014 22:03

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Na pierwsze odpowiedziałem - trzeba znać rozkład prawdopodobieństwa, nie będzie zaskoczenia że w mniejszym, drugie to skomplikowane

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 05, 2014 22:06
Zobacz profil
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Ale drugie pytanie jest z tej samej półki, co pierwsze :). Oba były w Science, więc uznałam, że to ten sam poziom ;)


N sty 05, 2014 22:09

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Jak teraz się przyjrzałem, to ta osoba która wylosowała więcej kulek ma większa pewność, ale aby podać jaka to pewność w obu przypadkach - to trudne. A co z moją zagadką z trzema bramkami?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 05, 2014 22:14
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
:oops: zdecydowanie w [cenzura - wysyłam na priva]. Jak się mylę, to :oops:

Na drugie pytanie odpowiem potem. Tu czy na priva?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


N sty 05, 2014 23:09
Zobacz profil
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Tutaj :twisted:

Andy72, w drugiej zagadce zakładamy tą samą wartość bazową do wyliczenia szans ;)


N sty 05, 2014 23:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Generalnie myliłem się. Zrobiłem sobie symulację komputerową i wyszło mi, że przy założeniach z zadania nie mam racji. Teraz widzę, że odpowiedź była oczywista. Jak mogłem myśleć inaczej? Nie mam pojęcia. Wtopa :(

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 06, 2014 21:46
Zobacz profil
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Ano widzisz Jajko, pierwszą odpowiedź którą zaznaczyłeś, to był efekt myślenia intuicyjnego, Tobie się wydawało, że przemyślałeś(racjonalnie) odpowiedź, ale to tylko złudzenie poznawcze. Liczby Ci prawdę powiedzą :P. Dlaczego nie zrobiłeś symulacji od razu?

Ktoś potrafi drugą zagadkę rozwiązać?


Wt sty 07, 2014 12:22
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Według mnie 1 urna, stosunek 4:1 w drugiej 5:3.


Wt sty 07, 2014 12:28
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Zrobienie symulacji zajęło mi chwilę, a poza tym wykorzystanie symulacji to "oszustwo". Przyjąłęm błędne założenie i mi źle wyszło. Nie pomyślałem. Za szybko chciałem odpowiedzieć. I się zemściło. Dlatego z urną na razie zwlekam. Co nagle to po diable :)

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 07, 2014 12:34
Zobacz profil
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
Jajko napisał(a):
Zrobienie symulacji zajęło mi chwilę, a poza tym wykorzystanie symulacji to "oszustwo".

:D

Jajko napisał(a):
Przyjąłęm błędne założenie i mi źle wyszło. Nie pomyślałem. Za szybko chciałem odpowiedzieć. I się zemściło.

I aż do dziś byłeś przekonany, że w Science za dużo wypili :P .



Zagadki w Science posłużyły jako przykład, że nie można zakładać, że człowiek jest istotą racjonalnie myślącą, nawet gdy tego bardzo chce i dokłada wszelkich starań, aby tak było. Myśli intuicyjnie, bo tak pracuje nasz mózg, dlatego siłą rzeczy potyka się o błędy poznawcze, nieraz będący przekonanym, że decyzja była racjonalnie przemyślana. Zagadka Andy72 tylko uwypukliła problem.

W zasadzie badania obalające dogmat wielu ateistów publikowano w recenzowanych czasopismach naukowych już w latach 70'. Ciekawa jestem dlaczego ateiści głoszący dumnie, że człowiek myśli racjonalnie sami nie sprawdzili co sądzi na ten temat współczesna nauka, tylko uwierzyli na słowo tym, którzy pseudonaukowy pogląd o racjonalności rozpowszechniają.


Wt sty 07, 2014 13:10
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Taka tam wakacyjna rozrywka :P
No wcale nie zarzucałem błędu Science. Napisałem wszak, że trudno z nimi polemizować. Ale postanowiłem to SPRAWDZIĆ, a nie oprzeć się na WIERZE :p

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Wt sty 07, 2014 13:19
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL