Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 21:01



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Trudniejsza zagadka 

Jaka jest Twoja strategia wygrania
Pozostanę przy swoim 33%  33%  [ 4 ]
Zawsze zmienię 25%  25%  [ 3 ]
I tak to bez znaczenia 42%  42%  [ 5 ]
Liczba głosów : 12

 Trudniejsza zagadka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Trudniejsza zagadka
Jest teleturniej. Do wygrania masa forsy, np. milion. Są trzy bramki, za jedną jest nagroda.
Wybieramy jedną. Wtedy prowadzący otwiera jedną z pozostałych gdzie nie ma nagrody.
Pyta nas czy pozostajemy przy swoim wyborze czy teraz zmienimy.
Zakładamy że chcemy wygrać, co robimy: pozostajemy przy wyborze, zmieniamy, czy tpo bez znaczenia?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 05, 2014 13:46
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Trudniejsza zagadka
Pozostajemy i wygrywamy kota Zonka :D

_________________
Pozdrawiam
WIST


N sty 05, 2014 13:50
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
Ciekawy film dotyczący problemu: http://www.youtube.com/watch?v=njqrSvGz8Ps


N sty 05, 2014 14:56

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Eeee. tam film psuje całą zagadkę

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


N sty 05, 2014 17:02
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
Moze i psuje. Dalej uwazam, ze szanse sa te same.
Blad wyjasnienia wiekszego prawdopodobienstwa jest w punkcie trzecim. Jezeli za otwartymi drzwiami wygranej nie bylo, to punkt 3 nigdy nie zaistnial. Licza sie tylko 1 i 2. Dlatego teoria o wiekszym prawdopodobienstwie przez zmiane nie ma uzasadnienia.


N sty 05, 2014 17:11
Post Re: Trudniejsza zagadka
@ Kael

Autor filmu, singingbanana, nie myli się - jeżeli zmieni się decyzję, istnieje dwa razy większe prawdopodobieństwo wygranej. Da się to bardzo łatwo wyjaśnić: skoro wybieramy jedną z trzech bramek (czy kubków czy drzwi czy czegokolwiek) i nagroda jest tylko za jedną z nich, szansa na trafienie właściwej bramki za pierwszym razem wynosi 1/3, to jest dość oczywiste. Odkrycie jednej z pozostałych bramek, za którą nie ma nagrody, nie zmienia jednak prawdopodobieństwa sukcesu (bo niby czemu miałoby zmieniać?). Jeśli pozostaniemy przy swoim wyborze, szansa nadal pozostaje taka sama: 1/3. Z tego wynika, że jeśli dokonamy zmiany, prawdopodobieństwo na otrzymanie "miliarda baksów" wynosi 2/3, bo trzeciej opcji nie ma (nie ma przez to, że prowadzący pokazał nam, gdzie na pewno nie znajduje się nagroda).


Pn sty 06, 2014 8:55
Post Re: Trudniejsza zagadka
Z prawdopodobieństwem jest tak ja z procentami. Jedno i drugie nie żyje samo w sobie.
@MIXer
Prawdopodobieństwo możemy obliczyć tylko dla danej chwili.
Załóżmy, ze wybraliśmy bramke nr 1.

Po odsłonięciu jednej z bramek (powiedzmy nr 3) stajemy przed wyborem.
Mamy dwie możliwości : nr 1 i nr 2. W jednej jest nagroda, w drugie nie.

Wszelkie poprzednie uwarunkowania nie mają juz znaczenia.
Mamy wybrac bramke nr1 lub nr2.
Szansa na nagrodę w każdej z dwóch bramek wynosi w chwili decyzji równo 50%.
Nie ma znaczenia, czy zmienimy bramkę (wybór bramki nr 2), czy nie zmienimy (wybór bramki nr 1). Szansy swa decyzją nie zmienimy.

Andy72 napisał(a):
Eeee. tam film psuje całą zagadkę

Film sprowadza na manowce.


Pn sty 06, 2014 10:41

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Wybieramy bramkę, mamy 1/3 prawdopodobieństwa sukcesu. Czy samo odsłonięcie zwiększy nasz sukces do 1/2? To wyobraźmy sobie że mamy tylko wybór, bez odsłaniania i bez możliwości zmiany. Wybieramy, teraz wyborażamy sobie że ktoś odsłonił bramkę i mamy prawdopodobieństwo 1/2 !

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 11:13
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
Dlatego nie lubie obliczania prawdopodobienstwa. :(

Jak dla mnie @Koziol ma racje. Przed odslonieciem bylo 1/3, po odslonieciu jest 1/2 i zmienianie wyboru NIC nie zmieni w wyniku.


Pn sty 06, 2014 12:15
Post Re: Trudniejsza zagadka
Tak, nic nie robimy, a szansa się nam zwiększyła z 1/3 do 1/2.

Ale zaraz ! Nic nie robimy?? Przecież bramkę nr 3 odsłoniliśmy!!! W ten sposób wiemy, że w bramce nr 3 nie ma nagrody! Wyeliminowaliśmy przypadek, że nagroda jest w bramce nr 3 (albo tam była i dalszy wybór jest już bezprzedmiotowa). Skoro nie ma nagrody w bramce nr 3, to zwiększa się szansa, że jest w któreś z pozostałych bramek!

Autor tej zmyłki założył, że zwiększyła się szansa tej bramki, której nie wybraliśmy. To błąd! Zwiększyła się szansa w obu niewybranych bramkach.


Pn sty 06, 2014 13:08

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
To teraz bez odsłaniania i bez zmiany wyboru. Wybieramy bramkę, każdy się zgodzi że prawdopodobieństwo to 1/3. Jak je zwiększyć? Wyobrażamy sobie że ktoś odsłonił pustą bramkę i dzięki temu mamy połowę szans na wygranie! Przyznacie że bzdura?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 13:46
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
No wlasnie nie bzdura.
Odsloniecie (wyeliminowanie) jednej z bramek, zmienia zbior mozliwosci. Ale na pewno nie zwieksza prawdopodobienstwa, ze nagroda jest akurat w tej bramce, ktorej nie wybralismy.


Pn sty 06, 2014 13:49

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Nie chcę za bardzo tłumaczyć abvy nie popsuć zagadki. Ale to by znaczyła że odsłonięcie bramki zwiększa nasze prawdopodobieństwo nawet gdy nic nie zmieniamy. W takim razie "wirtualne odsłonięcie" w myślach było by dobrym patentem na zwiększenie sobie prawdopodobieństwa

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 13:53
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
No wiec wlasnie moze nie zwieksza, ale zmienia.
Jezeli znasz wynik trzeciej bramki i jest on negatywny, to pozostaja tylko dwie mozliwosci.

Dla mnie bezsensem jest zalozenie, ze nagroda jest z wiekszym prawdopodobienstwem akurat tam, gdzie my jej nie przewidujemy. Jest z takim samym.


Pn sty 06, 2014 14:03

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
A włąśnie tak jest. Rozpatrywałeś przypadek "wirtualnego odsłonięcia"

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 14:10
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL