Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 23:32



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Trudniejsza zagadka 

Jaka jest Twoja strategia wygrania
Pozostanę przy swoim 33%  33%  [ 4 ]
Zawsze zmienię 25%  25%  [ 3 ]
I tak to bez znaczenia 42%  42%  [ 5 ]
Liczba głosów : 12

 Trudniejsza zagadka 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Kozioł napisał(a):
Za każdym razem prawdopodobieństwo, że w bramce będzie główna nagroda jest taka sama dla wszystkich bramek wśród których wybieramy.

Przypomina mi się liczenie prawdopodobieństwa w zakładzie Pascala. Wychodziło na to że prawdopodobieństwo istnienia życia po smierci wynosiło 50%, bo były dwie szanse: albo jest albo nie ma ;-)

Kozioł napisał(a):
juz w komfortowej sytuacji. Gdy odsłania sie bramke z symboliczną wygrana, to sugeruje mu się, że może wybrał zoonka. Stawia się go ponownie przed wyborem i sugeruje, że może jednak źle wybrał,

Ale chodzi o to że nigdy nie odkrywa się tej z wygraną! Nie jest tak że losuje się bramkę do odkrycia, ale że odkrywa się jedną, konkretną bramkę: nie tą wybraną, nie tą z nagrodą!

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 15:25
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
@Kozioł

Odwrotnie. Prowadzący odsłaniając jedną z bramek, przekazuje graczowi informacje, że jego wybór jest błędny. To nie jest manipulacja graczem, tylko podpowiedź.


Pn sty 06, 2014 15:27

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Nie. Odsłaniają inną bramkę, nie jego. GDyby tak było to pozostając przy swoiim miałby 0% szansy a nie 1/3

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 15:29
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
No właśnie o to mi chodzi.

Wystarczy rozpisać sobie wszystkie warianty możliwych decyzji, wtedy faktycznie wychodzi, że gdyby pozostać przy swoim, to w rachunku prawdopodobieństwa wyjdzie się na tym gorzej. Dobra zagadka Andy72 :). Pokazuje pięknie, jakie problemy ma nasz umysł z przestawianiem się z myślenia intuicyjnego na racjonalny.


Ostatnio edytowano Pn sty 06, 2014 15:36 przez Anonim (konto usunięte), łącznie edytowano 1 raz



Pn sty 06, 2014 15:34

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
I to znacznie gorzej: 1/3, mniej niż połowę, więc się raczej nie wygra, a w przeciwnym razie 2/3, więcej niż połowę, 2 razy więcej.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 15:35
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Moja podpowiedż: moja bramka to 1/3, ta druga reprezentuje dwie bramki: siebie i tą odkrytą.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 15:36
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Trudniejsza zagadka
Val, chcesz powiedzieć, że wybranie innej bramki na drugim etapie zwiększa prawdopodobieństwo wygranej??

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 06, 2014 15:38
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
To już popsuję do końca zagadkę i wytłumaczę:
Weżmy przykład że nie ma odsłaniania. Po prostu wybieram jedną z trzech bramek. A prowadzący pyta: nadal twierdzisz że jest w tej bramce czy też że w dwóch pozostałych? Oczywiście w dwóch pozostalych.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 15:42
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
Tylko że po odsłonięciu pustej bramki 3 nie wchodzi ona już do wyboru. Jest nowe zdarzenie: bramka 1, czy bramka 2.

Prawdopodobieństwo dotyczy danego wydarzenia, nie jest wartością dodaną przechodząca w spadku.

Zainteresuj się np. prawdopodobieństwem warunkowym. Wybór prawidłowej bramki pod warunkiem, że jedna z niewybranych jest pusta wynosi ... 50% :)
Nie wiem na jakim poziomie edukacji uczą tego teraz, ja uczyłem sie w 8 podstawówki, czyli dzisiejsza 2 gimnazjum.


Pn sty 06, 2014 16:23

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Kozioł napisał(a):
Wybór prawidłowej bramki pod warunkiem, że jedna z niewybranych jest pusta wynosi ... 50% :)

Są dwie bramki, ale w jednej jest 2 razy większe prawdopodobieństwo niż w drugiej.

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 16:25
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
Tyle, ze rownie dobrze mozna polaczyc moja wybrana bramke z ta wirtualnie odslonieta. I wtedy ja mam wieksza szanse.
To jest bledne myslenie.


Pn sty 06, 2014 16:29
Post Re: Trudniejsza zagadka
Andy72 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
Wybór prawidłowej bramki pod warunkiem, że jedna z niewybranych jest pusta wynosi ... 50% :)

Są dwie bramki, ale w jednej jest 2 razy większe prawdopodobieństwo niż w drugiej.


Możesz to zdanie powtarzać w nieskończoność ale nie stanie sie prawdziwe.

Proponuje doświadczenie. Poproś kogoś do tej zabawy. Wykorzystajcie np. 3 kubki i monetę. Sprawdź swoją teorię eksperymentalnie przy jak największej ilości prób.


Pn sty 06, 2014 16:31

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Trudniejsza zagadka
Nie, ta odsłonięta bramka jest jedną z tych, które NIE wybrałeś
Były nawet pisane programy komputerowe i potwierdzały to, przy np. 10 tysiącach prób

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn sty 06, 2014 16:31
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2009 22:34
Posty: 10131
Lokalizacja: Pierdzisłąwice
Post Re: Trudniejsza zagadka
Ale co potwierdziły, bo sie pogubiłem?

_________________
Z zarozumialcami i debilami nie rozmawiam...
no chyba że zrobię edukacyjny wyjątek


Pn sty 06, 2014 16:32
Zobacz profil
Post Re: Trudniejsza zagadka
Andy72 napisał(a):
Przypomina mi się liczenie prawdopodobieństwa w zakładzie Pascala. Wychodziło na to że prawdopodobieństwo istnienia życia po smierci wynosiło 50%, bo były dwie szanse: albo jest albo nie ma ;-)
Mnie też się coś przypomina, konkretnie pewien żarcik: jakie jest prawdopodobieństwo trafienia szóstki w totolotka? 50%, bo albo trafisz, albo nie.


Pn sty 06, 2014 16:33
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 58 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL