Quantcast
Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt mar 19, 2024 3:03



Odpowiedz w wątku  [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona
 Służba wojskowa 
Autor Wiadomość

Dołączył(a): Pn lut 15, 2016 1:55
Posty: 2
Post Służba wojskowa
Hej.Ciekawi mnie wasza opinia na temat poboru facetów do wojska.Patrząc na dzisiejszą młodzież mogłoby nie starczyć cierpliwości wojskowym.Jesteście za czy przeciw ?


Pn lut 15, 2016 2:13
Zobacz profil

Dołączył(a): Pt gru 30, 2011 9:17
Posty: 11383
Post Re: Służba wojskowa
A czemu tylko facetów?

_________________
Lubię Starego czasem, to też sprawia
że się wystrzegam otwartej z nim wojny
Przecież to piękne, gdy Pan tak dostojny
Tak z samym diabłem po ludzku rozmawia.


Pn lut 15, 2016 8:49
Zobacz profil
Post Re: Służba wojskowa
I jaki byłby cel takiego powszechnego poboru przy dzisiejszej wysoce wyspecjalizowanej broni?


Pn lut 15, 2016 9:04
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Służba wojskowa
Akurat prawdziwa służba wojskowa z wielu zrobiłaby porządek. W II RP miała ona jeszcze szeroki wymiar edukacyjny i pozwalał zobaczyć coś więcej niż własną wioskę. Dziś jednak problemem nie jest to jaka mamy formę służby wojskowej, ale to czy mamy na to pieniądze.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn lut 15, 2016 9:22
Zobacz profil
Post Re: Służba wojskowa
WIST napisał(a):
Akurat prawdziwa służba wojskowa z wielu zrobiłaby porządek. W II RP miała ona jeszcze szeroki wymiar edukacyjny i pozwalał zobaczyć coś więcej niż własną wioskę. Dziś jednak problemem nie jest to jaka mamy formę służby wojskowej, ale to czy mamy na to pieniądze.
A na czym miałby ten porządek polegać? I jaka byłaby wartość edukacyjne przy dzisiejszym dostępie do informacji, łatwości przemieszczania się? Sytuacja z II RP nie ma tu zadnego przeniesienia na dzień dzisiejszy.


Pn lut 15, 2016 9:33
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Służba wojskowa
W tym względzie zgadzam się z Januszem Korwinem-Mikke i jestem za "powszechnym poborem" w jego rozumieniu - tj. każdy mężczyzna po wejściu w dorosły wiek powinien przejść jakieś przeszkolenie wojskowe. Skutki pozytywne są wielorakie, np. wyładowanie agresji, która obecnie kumuluje się, powiedzmy, na stadionach - szczególnie predysponowani do przysłowiowej bitki młodzieńcy powinni być kanalizowani przez wojsko (już wszystko jedno, państwowe czy prywatne), pozostali uzyskaliby umiejętności w zakresie samoobrony i posługiwania się bronią, co nie tylko wpłynęłoby na bezpieczeństwo, ale także redukowało siłę państwa (wprawdzie zasadę państwowego "monopolu na przemoc" można pozostawić, ale nie powinna być absolutyzowana, bo to może prowadzić do despotyzmu). Nabrało to zresztą większej wagi właśnie dzisiaj, kiedy to jeden z wrogów Polski (tj. Rosja) specjalizuje się w prowadzeniu "wojen hybrydowych" z użyciem "zielonych ludzików".

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lut 15, 2016 9:43
Zobacz profil
Post Re: Służba wojskowa
W Rosji powszechny pobór jakoś nie skanalizował agresji stadionowej.
Wartość pospolitego ruszenia wobec przeszkolonej armii jest nikła.
Jeżeli państwo będzie promować powstawanie klubów strzeleckich, ułatwi ich organizację, to zainteresowani nauczą się posługiwana broni bez obciazania budżetu i to na poziomie wielokrotnie przewyzszającym umiejętnosci większości służb mundurowych.
Nie widzę zadnych argumentów za poborem. Już lepiej kłaść większy nacisk na wychowanie fizyczne, bo tu mlodzież bardzo odbiega od tej pokolenie wstecz. "Orliki", zakaz sprzedaży słodyczy i jedna lekcja wf-u więcej tego nie załatwią. Tu potrzeba szerszego działania wraz z całą kampanią informacyjną i zmianą sposobu myślenia społeczeństwa.


Pn lut 15, 2016 10:00
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Służba wojskowa
Kozioł napisał(a):
W Rosji powszechny pobór jakoś nie skanalizował agresji stadionowej.


Nie kłócę się, choć nie słyszałem o jakichś większych rozróbach na rosyjskich stadionach. Niemniej, Rosja nie jest najlepszym przykładem w żadnej kwestii.

Cytuj:
Wartość pospolitego ruszenia wobec przeszkolonej armii jest nikła.


Celem poboru nie jest tworzenie wojska do walki z przeszkoloną armią.

Cytuj:
Jeżeli państwo będzie promować powstawanie klubów strzeleckich, ułatwi ich organizację, to zainteresowani nauczą się posługiwana broni bez obciazania budżetu i to na poziomie wielokrotnie przewyzszającym umiejętnosci większości służb mundurowych.


Pobór może różnie wyglądać - można również promować kluby strzeleckie. Chodzi o to, by miało to charakter systemowy i obejmowało wszystkich młodych mężczyzn.

Cytuj:
Nie widzę zadnych argumentów za poborem.


Ja kiedyś też nie widziałem. Ba, mnie samemu udało się uniknąć wojska, kiedy przyszło na mnie. Jednak kiedy rozpoczęła się wojna na Ukrainie, pożałowałem tego.

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lut 15, 2016 10:08
Zobacz profil
Post Re: Służba wojskowa
Johnny99 napisał(a):
Kozioł napisał(a):
W Rosji powszechny pobór jakoś nie skanalizował agresji stadionowej.


Nie kłócę się, choć nie słyszałem o jakichś większych rozróbach na rosyjskich stadionach. Niemniej, Rosja nie jest najlepszym przykładem w żadnej kwestii.
A przed 2010 rokiem (zawieszenie poboru) nie było burd na polskich stadionach (i poza nimi)?

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Wartość pospolitego ruszenia wobec przeszkolonej armii jest nikła.
Celem poboru nie jest tworzenie wojska do walki z przeszkoloną armią.
Taki był kiedyś cel. Przygotować młodzież do służby. Jaki jest wg ciebie dziś?

Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Jeżeli państwo będzie promować powstawanie klubów strzeleckich, ułatwi ich organizację, to zainteresowani nauczą się posługiwana broni bez obciazania budżetu i to na poziomie wielokrotnie przewyzszającym umiejętnosci większości służb mundurowych.


Pobór może różnie wyglądać - można również promować kluby strzeleckie. Chodzi o to, by miało to charakter systemowy i obejmowało wszystkich młodych mężczyzn.
Przymusowo? Tylko mężczyzn?


Pn lut 15, 2016 10:15
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lis 17, 2006 18:47
Posty: 12979
Post Re: Służba wojskowa
Nauka odpowiedzialności, współpracy w grupie, ponoszenia wyrzeczeń i obowiązkowosc. Myślę że to dużo.

Natomiast co do II RP był to przykład ze służba wojskowa zawsze może zawierać tez dodatkowe elementy. W tym sensie jest elastyczna. To nie tylko nauka zabijania. Choć oczywiscie głównym jej celem jest szkolenie do walki.

Pytanie tylko na co nas realnie stać. Bo żadne reformy ani systemy nie zmienia tego ze trzeba czasu i pieniędzy, oraz dobrych decyzji. Wiec pytanie o rodzaj służby nie jest tu główne. Można się zastanawiać za to co daje nam wojskowych zawodowe a co wojsko z poboru. Mamy też szkolnictwo i tu warto wykorzystać potencjał na podstawowe przysposobienie każdego młodego człowieka. Ale nie farmazonami o wybuchu atomowym, lecz konkretna wiedzą z zakresu pierwszej pomocy, systemu obrony kraju i obsługi podstawowych rodzajów uzbrojenia Strzeleckiego. Również sporty różnego typu są tu korzystne. Rozwijanie zainteresowań, teźyzny i umiejętności.

_________________
Pozdrawiam
WIST


Pn lut 15, 2016 10:44
Zobacz profil
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz wrz 25, 2008 21:42
Posty: 16060
Post Re: Służba wojskowa
Kozioł napisał(a):
A przed 2010 rokiem (zawieszenie poboru) nie było burd na polskich stadionach (i poza nimi)?


Tamten pobór był jeszcze prlowskim reliktem. Trzeba go wymyślić na nowo.

Cytuj:
Jaki jest wg ciebie dziś?


Napisałem przecież.

Cytuj:
Przymusowo? Tylko mężczyzn?


Tak i tak.

WIST napisał(a):
Nauka odpowiedzialności, współpracy w grupie, ponoszenia wyrzeczeń i obowiązkowosc. Myślę że to dużo.


Dokładnie. A przy okazji nauka zdrowego, nowoczesnego patriotyzmu, wyrażającego się m.in. w ochronie rodziny. Wbrew pozorom, dzisiejsi kibole i chuligani są podatni na takie argumenty, tyle, że często przybierają one patologiczne formy (wystarczy przyjrzeć się temu, jak, po doniesieniach o gwałtach z Niemiec, zaczęli mówić o "obronie polskich kobiet" - na tym trzeba pracować).

_________________
I rzekłem: «Ach, Panie Boże, przecież nie umiem mówić, bo jestem młodzieńcem!» Pan zaś odpowiedział mi: «Nie mów: "Jestem młodzieńcem", gdyż pójdziesz, do kogokolwiek cię poślę, i będziesz mówił, cokolwiek tobie polecę. (Jr 1, 6-8)


Pn lut 15, 2016 10:46
Zobacz profil

Dołączył(a): Wt maja 31, 2011 16:27
Posty: 331
Post Re: Służba wojskowa
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Przymusowo? Tylko mężczyzn?


Tak i tak.


A dla kobiet - przymusowy roczny kurs gotowania i sprzątania. I będzie społeczeństwo zdrowiem tryskać.


Pn lut 15, 2016 12:06
Zobacz profil

Dołączył(a): N sie 07, 2011 18:17
Posty: 8958
Post Re: Służba wojskowa
Niech do wojska idą ci co chcą i na tym zarabiają, ale dlaczego zmuszać tych, którzy nie chcą?

_________________
Co do mnie, nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z Krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa.Gal 6:14


Pn lut 15, 2016 12:15
Zobacz profil
Post Re: Służba wojskowa
WIST napisał(a):
Nauka odpowiedzialności, współpracy w grupie, ponoszenia wyrzeczeń i obowiązkowosc.
Czyli wojsko ma zastąpić rodzinę i edukację?
Nie widzę w musztrze wojskowej nauki odpowiedzialności, odpowiedzialność zwala się raczej na innych.
Nie widzę nauki ponoszenia wyrzeczeń. Jest to poddanie się przymusowi.
Nie widzę nauki obowiązkowości. Jest to zwykłe wymuszenie pod groźbą.
Współpracy w grupie mój syn nauczył się jeszcze przed liceum, co procentuje do dziś.

Tężyznę fizyczną można rozwinąć przez 12 lat szkoły, w tym 3 gimnazjum i 3 liceum. Jeżeli to ma być głównym celem, to pobór jest niepotrzebny. Moi synowie maja nad przeciętna tężyznę fizyczną swietnie się przy tym bawiąc.
Podobnie naukę obsługę broni krótkiej, czy długiej można przeprowadzić poza wojskiem. Będzie to krótsze, tańsze i skuteczniejsze (ile wystrzeliliście pudełek, czy magazynków w czasie służby?). Moi synowie chodząc do gimnazjum i liceum wystrzelili więcej razy, niz np. policjant przez 20 lat służby. I nie kosztowało to państwa ani grosza (jeszcze podatki w cenie broni i amunicji odprowadziłem).


Wielcy z was romantycy. Zapomnieliście, ze w wojsku nie ma nic z romantyzmu albo nie mieliscie okazji zapoznac się z tym.


Pn lut 15, 2016 12:24
Post Re: Służba wojskowa
ogon__ napisał(a):
Johnny99 napisał(a):
Cytuj:
Przymusowo? Tylko mężczyzn?


Tak i tak.


A dla kobiet - przymusowy roczny kurs gotowania i sprzątania. I będzie społeczeństwo zdrowiem tryskać.
Najlepiej dwuletni, skoszarowany.


Pn lut 15, 2016 12:24
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Odpowiedz w wątku   [ Posty: 75 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5  Następna strona

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Designed by Vjacheslav Trushkin for Free Forums/DivisionCore.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL